Skocz do zawartości

czy opłaca mi się podkrecić


Recommended Posts

czy opłaca mi się podkrecić XFX Radeon HD6870 Dual Heatpipe 1GB podaje link do opisu do niej

(bo jest kilka wersji jej )

http://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-karta-graficzna-xfx-radeon-hd6870-dual-heatpipe-1gb-ddr5-256bit-2xdvi-hdmi-2xdisplayport-box-hd-687a-zdfc-wyprzedaz-364293/

 

była by różnica w grach ? bo przy graniu ma mam 91'C

 

(spytam się przy okazji znacie jakiś program do kontroli temperatury cpu gpu podczas grania- jak na tym filmie na górze  :

) Edytowane przez patryk414
Link to post
Share on other sites

Według mnie temperaturę masz za wysoką nawet w stresie, starałbym się nie przekraczać 80 stopni, a najlepiej utrzymywać na wartości 70-75 max. Może pora na przeczyszczenie układu chłodzenia / wymianę pasty lub uwydatnienie przepływu powietrza w obudowie  ;) ?

 

Jeżeli chodzi o podkręcanie, to oczywiście warto, ale temperatury muszą być ustabilizowane jak napisałem wyżej (przy obecnych temperaturach raczej nie próbuj). Dużo też zależy od wydajności jaką chcesz osiągnąć, bo nie liczyłbym na więcej niż 20-30% wzrostu. Różnice w grach są widoczne głównie przy małym FPS, jeżeli miałeś np. 20-25 kl/s, a po podkręceniu ~25-30 kl/s to widać. Natomiast, już mało kto dostrzeże różnicę między np. 45 a 50 kl/s.

 

Aplikacja do monitoringu to np. MSI Afterburner. Jeżeli chcesz widzieć temperatury podczas grania to musisz włączyć opcję OSD (on-screen display) dla pozycji temperatury w ustawieniach monitorowania.

Link to post
Share on other sites

Rdzenie kart graficznych wytrzymują 105-110 stopni, lecz jest to "krytyczna" temperatura przy której zwykle włącza się zabezpieczenie termiczne by nie doprowadzić do uszkodzenia/spalenia układu.

 

Kartę masz pewnie długo, zacząłbym od wyczyszczenia jej z kurzu oraz nałożenia nowej pasty termoprzewodzącej.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Kupiłeś nową, czy używaną? Temperatury są na pewno za wysokie. Najpierw porządnie przedmuchaj ją sprężonym powietrzem, albo chociaż dmuchnij w radiator, żeby zobaczyć czy jest zakurzona. Gdy nie pomoże, a masz gwarancję to odeślij kartę.

 

Co do podkręcania to wiadomo, ze się przyda przy nowszych tytułach. Ale z takimi temperaturami nie baw się w zmianę napięcia, bo zakatujesz kartę. Podniesiesz taktowanie rdzenia, ale o niewielką ilość mhz.

Link to post
Share on other sites

@ patryk414

Możesz podkręcić, ale owe karty nie mają dużych skłonności do robienia oc, średnio 950mhz albo i mniej na gpu, co daje z maks 5-10% do wydajności, no i niestety te radki lubią się grzać, jeszcze trzeba brać pod uwagę że chłodzenie zapodane od xfx'a które nie jest zbyt wydajne.

Najlepiej jakbyś zrobił jak doradzają wyżej, przeczyść kartę sprężonym powietrzem, bo robienie oc jak temperatura gpu wynosi 91c i to standardowych taktowaniach, nie jest najlepszym pomysłem.

 

EDIT:

Mi tą kartę udało się wyżyłować do 1 Ghz( bo i tak wyżej się nie da, chyba że zmodyfikujesz bios), ale bez dodatkowych "usprawnień" chłodzenie karty nie dawało rady i wyskakiwały artefakty.

Edytowane przez Siwersus
Link to post
Share on other sites

no dobran a po takim oc może dziać się co z karto po pewnym zasie może zwolinić w grach w których sobie radziła lub zacząć się psuć ?

 

dodam że te 91'C jest w stresie po 1godzinie gry na full ustawieniach

Edytowane przez patryk414
Link to post
Share on other sites

Na wyższym napięciu, a co za tym idzie wyższej temperaturze skraca się jej żywotność. Ale nie ma to jakiegoś znaczącego wpływu na użytkowanie, no chyba że chcesz być kolekcjonerem wielu letnich sprzętów ;)

 

Co do rdzenia o temperaturach informuje Cię program do OC, ale już pamięci nie zmierzy. 

Podobno (bo nigdy nie spaliłem) łatwiej jest zjarać pamięci, niż rdzeń właśnie ze względu braku pomiarów temperatury- wydaje sięto logiczne.

 

A w grach Ci nie zwolni.

Link to post
Share on other sites

Napięcie to nie prąd, ani też nie moc ;)

Do zwiększenia limitu pobieranej mocy służy Power Limit- zwiększasz go od 0 do 20%

Napięcie MUSISZ ustawić ręcznie, nie ma na grafice trybu auto. 

W internecie masz pełno poradników do OC karty, również na benchmark.pl

Link to post
Share on other sites

Ja to na twoim miejscu bym się nie pierdzie**ł tylko przetestował tę kartę ;p

Dużego skoku wydajności bym się nie spodziewał, ale zawsze można spróbować, nikomu to nie szkodzi, a nabierzesz doświadczenia na przyszłość ;)

 

ALE: nie napisałeś, czy udało Ci się zbić temperaturę. Jeśli oscyluje w granicach 90 stopni, to nie ma sensu ryzykować jej uszkodzenia dla paru procent wydajności!

Link to post
Share on other sites

Podnieś sobie MHz na rdzeniu, testuj, podnoś, testuj... Póki co nie baw się z voltami, bo naprawdę te temperatury są dziwne. Jak dojdziesz do etapu bluescreenów lub wywalania sterowników, obniż taktowanie o parę MHz.

 

Volty w razie czego można podnieść troszkę, ale to z czystej ciekawości, żeby porównać sobie wydajność np w 3DMark 11, oczywiście kontrolując temperatury. Grać na podniesionym napięciu nie zalecam.

Link to post
Share on other sites

Kiedy ją kupiłeś?

Zobacz ile masz obrotów wentylatora grafiki w MSI Afterburner w trybie auto i spróbuj zmienić tryb pracy wentylatora na manualny i dać najwyższą znośną przez Ciebie wartość- tak na początek ;) ok. 45% i obserwuj temperatury podczas grania.

 

Buczy Ci grafika jak masz te 90 stopni?


Może to i głupie, ale warto się upewnić ;p

Jeśli masz takie wysokie temperatury, to w trybie auto powinny Ci się wkręcić wiatraki na wysokie, słyszalne obroty.

Edytowane przez adam09626
Link to post
Share on other sites

MSI Afterburner nie chce pokażywać ile mam obrotów wentylatora daje je tylko w procentach jak przy grach dojdzie 78-80'c to wiatraki zaczynają tak troche buczeć zużycie 83% -obrotów wentylatora MSI Afterburner.Buczy Ci grafika jak masz te 90 stopni wogóle byczy jak włącze jakoś grę słychać pis cewk kary graficznej-taki cichy ;p a najlepiej jak cewki nie piszczą to  karta przestaje działać tak  na 1sekunde -czasem nawet jak jest 60-70'C ale jest to żadkie miał ktoś tak ?bo gwaracji na nią już nie mam ?

 

chciałby jeszcze się spytać jak okaże się z tego podkrecania nic nie wyjdzie to moge wrócić na normalne fabryczne 900mhz i z kartoom będzie wszystko ok nic się z nią nie będzie działo teraz lub póżniej  ?

Link to post
Share on other sites

Normalnie wracasz. Klikasz w Afterburnerze "reset" i powraca Ci do ustawień fabrycznych.

 

Tutaj już mi się skończyły pomysły, nigdy nie miałem takiej przypadłości, a ekspertem nie jestem coby znał wszystkie przypadki z własnej praktyki ;)

 

Trzeba na jakiegoś poczekać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...