Skocz do zawartości

Ergonomiczne podejście do baterii


Recommended Posts

Witam

 

Niegdyś gdy kupowałem całkiem nowy telefon to często zaglądałem do instrukcji obsługi by przeczytać m. in. o przyszłym podejściu do baterii - producenci zalecali trzykrotny format baterii, a następnie "pilnowanie" by ta nigdy więcej nie rozładowała się na max. Niestety przy smartfonie, który kupiłem ledwo co, czyli Nokia Lumia 720 nie ma o tym ani słowa - pisze tylko, że "nowa bateria jest dobra, a gdy czas rozmów znacznie sie skróci to należy ją zmienić".

 

Doradźcie mi - jak traktować akumulator całkiem nowego telefonu?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Lightning
Link to post
Share on other sites

Akumulatory Lixx (LiPO, LiFePO4, LiOn, LiTi itd) - NIE mają efektu pamięci jak NiCd czy NiMH. Do tego bardzo nie lubia glębokiego rozladownaia i naładowania.

 

Dlatego akumulatory Lixx mają zabezpieczenia, elektronik nie pozwala na rozladowanie do dna - to, ze telefon sie wyłączy to nic, w akumulatorze i tak mamy jeszcze około 20% energii.

 

Ale równoczesnie wymagaja kilku cykli ładowania rozładowania aby się "ułożyły" - chodzi o procesy chemiczne - stą w przypadku starszych modeli akumulatorów zalecano by je kilka razy naładowac i rozładować.

Do tego elektronika musiała się skalibrować - a najłatwiej jest to osiągnąc przez cykl naładowania i rozladowania - każdy akumulator przechodzi testy - które dokładnie określają pojemność i ta wartośc jest zapisana w układach sterujących - po kilku cyklach jak chemia się ułozy, elektronika skalibruje - to mamy pełna wartość pojemności do dyspozycji.

 

To dla tego po kilku cyklach telefon dłużej pracuje :) - niestety czasem elektronika "zwariuje" i trzeba wymusić kalibracje.  W nowych telefonach nie ma potrzeby - ALE - zawsze lepiej te kilka razy naładować i rozładować - nie zaszkodzi :) a może pomóc. :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...