Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam do was takie pytanie z ciekawości.Wiem że można chłodzić ciekłym azotem którego temperatura wrzenia wynosi -196 stopni.I tu takie pytanie czy można chłodzić ciekłym wodorem którego temperatura wrzenia wynosi -253 stopnie.Wiem że to dziwne pytanie :P ale dało by się chłodzić tym ciekłym wodorem :D

Link to post
Share on other sites

ze względu na lotności palność nie, ale za to można chłodzić ciekłym helem który ma -268 wrzenia, ponadto Polska jest największym na świecie producentem ciekłego Helu, tyle że kosztuje ok 30zł/litr i błyskawicznie odparowuje przez co trzeba go z 10 razy tyle co azotu do oc

Link to post
Share on other sites

no wodór pewnie by się zapalił, ale teoretycznie - jak najbardziej można

natomiast ciekły hel jest w tego typu zastosowaniach najlepszy chyba ze wszystkich możliwych substancji, bo temp wrzenia to ok -271*C no i nie jest palny....ludzie z AMD procka Phenoma II 940 bodajże nawet na helu kręcili (na BMK powinien być jeszcze filmik)

reasumując: wodór - nie polecam, hel - jak najbardziej :P

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Wodór nie jest wybuchowy

ale jest palny (w ogóle to chyba nie ma takiego czegoś jak "wybuchowość" w chemii, jest tylko palność; i od paru czynników zależy to, czy spalanie przebiega "spokojnie", np drewna czy "wybuchowo", jak np. metanu)...poza tym układ chłodzenia helem czy azotem jest w miarę otwarty, więc chłodzenie wodorem też by było otwarte, co oznacza, że istniał by bezproblemowy dostęp do tlenu...

a co w ogóle do palności / wybuchowości....tlen jest jedynym mi znanym gazem, która podtrzymuje spalanie wszystkich substancji, co oznacza, że każdy gaz wymaga tlenu do wybuchu....a to z kolei oznacza, że wodór jest palny sam w sobie, jednakże tak jak inne palne gazy wymaga do tej reakcji właśnie tlenu

pozdrawam

Link to post
Share on other sites

Bardzo palnym gazem jest akurat tlen, czemu, to zapraszam do termodynamiki i reakcji redoks. I z tego powodu niektóre jego mieszaniny też są palne. "Psiknij" sobie sprężonym powietrzem na źródło ognia. Zobaczysz, że nie trzeba wodoru, czy metanu. Samego wodoru (bez utleniacza) się podpalić nie da, bo nie zajdzie żadna reakcja, więc się mylisz.

Link to post
Share on other sites

Samego wodoru (bez utleniacza) się podpalić nie da, bo nie zajdzie żadna reakcja, więc się mylisz.

ale chodzi mi o to, że jak będziesz miał np. pomieszczenie wypełnione całkowicie np. metanem to również go nie podpalisz, bo nie będzie dostępu tlenu (czy to czystego czy to pochodzącego z jakiegoś utleniacza)....

 

Bardzo palnym gazem jest akurat tlen, czemu, to zapraszam do termodynamiki i reakcji redoks.

sugerujesz, że tlen jest gazem, który podtrzymuje swoje spalanie :P przecież to jest trochę nielogiczne...

o termodynamice mam bardzo małe pojęcie, ale o redoksach możesz mi powiedzieć jak to będzie z tym tlenem, bo jakoś sobie trochę tego nie wyobrażam....

 

"Psiknij" sobie sprężonym powietrzem na źródło ognia. Zobaczysz, że nie trzeba wodoru, czy metanu.

efekt będzie mniej więcej taki sam jak z żarówki rzuconej do ogniska....pod wpływem ciśnienia powstanie efekt "miotacza ognia"

z tą różnicą, że argon (bo to jest chyba główny składnik gazu w żarówkach) tylko będzie ogień rozdmuchiwał

w przypadku sprężonego powietrza gaz się zapali, o ile oczywiście źródło ognia będzie dostarczać odpowiedniej temperatury do zainicjowania syntezy azotu i tlenu...albo będzie jak w przypadku żarówki - wysokie ciśnienie spowoduje rozdmuchiwanie ognia

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

To mu podbij napięcia i oleum zalej...

obawiam się, że:

1) oleum nie da się zalać, bo to jest coś jakby trochę ciało stałe....

2) nawet gdyby się dało to by pewnie kabelki poprzeżerało ;)

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

oleum to odmiana kwasu siarkowego (VI)

filmik znam....

no i na przyszłość wysławiaj się jasno, bo w przeciwnym razie mogą się stworzyć nieporozumienia / konflikty

 

pozdrawiam

 

P.S.

od samego początku wiedziałem, że chodzi o olej mineralny, ale mimo wszystko ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...