Skocz do zawartości

Modowanie procesora w laptopie - kilka pytań


Recommended Posts

Witam,

Niedawno nabyłem laptopa Dell D510 z Celeronem 1,4GHz na pokładzie. Czytałem jednak że da się zmodować tego procka

(tzw. drut-mod) na 1,86GHz (100>133MHz FSB). I w związku z tym chciałbym zapytać czy wykonywał ktoś podobną czynność i mógłby się podzielić wrażeniami, bo będę to robił pierwszy raz? Przy okazji wymienie paste termoprzew. i czy Arctic Silver 5 wystarczy?

Z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

Zazwyczaj podkręcanie procesora w laptopach to kiepski pomysł. Zależy czy producent postarał się i zostawił pewien zapas "mocy" jeśli chodzi o jego chłodzenie. Jakie masz temperatury pod Orthosem?

Link to post
Share on other sites

Wczoraj grałem w gre, która w 100% wykorzystywała procesor i po około 5minutach wentylator pracował na pełnych obrotach więc temp. na pewno przekroczyła 60*C. Ale po tym podkręceniu procka zmieniłbym też paste term. i ogólnie wyczyściłbym chłodzenie więc może dałby sobie rade z tymi temp. po zmodowaniu?

Link to post
Share on other sites

OK, sprawdziłem te temp. w Orthosie (opcja Small FFTs bo Blend bardziej obciąża RAM niż procka) i temp. jakie zanotowałem programem MobMeter (CoreTemp ani RealTemp nie obsługują mojego CPU) to max. 57*C, potem wentylator właczył się na max. obroty i temp. utrzymywała się na stałym poziomie ok. 55-56*C. Z tego co widzę przy normalnym obciążeniu temp. jest na poziomie 40-45*C więc chyba zaryzykuje tego moda procka.

Jak ktoś robił podobną operacje już wcześniej to może podzielić się swoimi uwagami, bedą pochwały :P

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Ok, dałem sobie spokój z tym modem i kupiłem Pentium M 1,4 (100MHz FSB). Po zamontowaniu procek działa jako 1,86GHz (133MHz FSB) i to bez żadnego modowania! Chipset w moim Dellu to i910GML, który niby nie obsługuje Pentium M.

Tak więc na wymianie procka, wydając na allegro 6zł (z wysyłką ;) ) zyskałem znacznie wyższą wydajność, niższą temp. (SpeedStep i nowa pasta term.) i wyraźnie dłuższy czas pracy na baterii. Pzdr.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...