Skocz do zawartości

Saphire HD4890 -piszczy


Czy doświadczyłeś piszczenia karty graficznej?  

29 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy doświadczyłeś piszczenia karty graficznej?

    • TAK
      16
    • NIE
      14


Recommended Posts

Witam! Pisałem już wcześniej na tej stronie o tym problemie tj. piszczące cewki najprawdopodobniej na karcie graficznej. Niestety, nie mogę nic wymyślić jak się tego piszczenia pozbyć. Teraz kilka spostrzeżeń. Jak zmieniałem sterowniki z tych załączonych z grafiką na 10.3 karta piszczała cały czas aż do wgrania nowszych. Więc stwierdziłem że piszczenie jest zależne od sterowników. Teraz problem piszczenia pojawia się tylko w grze Mass Effect. I tylko jak gram (tj. chodzę, strzelam, cokolwiek) ale NIE piszczy gdy już np. rozmawiam z jakimś gościem, wejdę w menu gry (ustawienia itd). Wydaje mi się to dziwne. Piszczenie się nie nasila, cały czas ma taką samą głośność (nie wiem czy istnieje takie słowo), i albo jest albo go niema. Piszczy bardzo głośno (zabija klimat, nie da się grać). Niestety nie posiadam innych nowszych gier które mógłbym użyć w celu dalszego zbadania problemu. Na innych starszych grach typu NWN, Kotor 1 i 2, Gothic 1, 2 i 3, czy podczas oglądania filmów problemu niema. Grafika ma obniżone taktowanie (przeze mnie) ale na standardowych jest to samo. Opcja wł./wył. V-syc nie robi żadnej różnicy. Pytanie brzmi:

1. Czy da się z tym coś zrobić? Poza wycieczką z gwarancją (z całym komputerem byłem już chyba ze 3 razy, to jest okazja do 4). Panowie serwisanci niedługo bedą mnie podejrzewać o znęcanie się nad komputerem ;P.

2. Czy zamiast wysyłki do naprawy (poco mi komp bez grafy) istnieje możliwość zamiany na nową?

Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.

Pozdrawiam!

 

PS. Marzy mi się wymiana "uszkodzonej" na HD5830 xD.

Link to post
Share on other sites

Cześć

Sprawdź kartę w innym komputerze, zapuść jakiś test (3DMark06, OCCT GPU, czy 3DMark Vantage).

Kartę mogą wymienić tylko jeśli tej nie będzie dało się naprawić.

 

edit: @down, serwisy zazwyczaj robią wszystko aby nie wymieniać karty, tylko naprawiać odsyłany do nich sprzęt :)

 

Pozdrawiam, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

większość kart (cewek) popiskuje w wysokim fps, np. menu w crysis (5000fps), czy obracająca się wlochata kostka w ati tool (3000fps), po prostu niektóre tak cicho że trzeba przyłozyć ucho do karty żeby usłyszeć, inne upierdliwie i glośno. Jesli karta nowa, to po miesiącu może przestac piszczeć (nie musi), jeśli piszczenie jest upierdliwe powinni wymienić kartę, napisz im że użytkujesz kartę w wysokim fps i jej wada uniemozliwia ci normalną prace itp. Generalnie pisczace cewki nie są powodem do uznania reklamacji (choć to zależy od sklepu konkretnie). Są sposoby z zalewaniem cewek silikonem, klejem itp. ale to taki mało cywilizowany sposób załatwienia sprawy.

MSI ma na kartach "niepiszczące" cewki (taka ciekawostka).

Link to post
Share on other sites

musisz sprawdzić pare gier, jesli piszy mocno to powinni wymienić.

 

Nie rdzeń na 500 a pamięci 490 tylko rdzeń na 850mhz a pamięci 3800/4000mhz, takie taktowanie w 3d ma radeon 4890. Przy obnizonych taktowaniach może nie piszczeć, im wyższe tym cewki pod obciążeniem bardziej są skłonne piszczć.

Link to post
Share on other sites

W budzie jest czysto. To na 99,99% grafika (100% pewna jest tylko śmierć ;p).

@DANNY_79 - To że często występuje, nie znaczy że to normalne. Bo niby po co robić testy głośności (znów te słowo..) chłodzenia jak cewki piszczą tak, że muzyki nie słychać?

 

Więc oddać na gwarancje i zobaczyć co powiedzą?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Przyczyną piszczenia okazał się procesor. Wystarczyło zdjąć wentylator i odkurzyć radiator odkurzaczem :wariat: . W efekcie temp. spadły z 51*C spoczynek, 56*C obciążenie do 41*C spoczynek 46*C obciążenie. Dodatkowo spadły obroty wentylatora więc i hałas mniejszy i najważniejsze piszczenie ustąpiło :P .

Dzięki za poświęcony czas i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...