Skocz do zawartości

Power limit a oc i zużycie prądu?


Recommended Posts

Power Limit to limit prądu, jaki karta może zużyć. Zwiększając go możesz zwiększyć napięcie (ponieważ gdy karta poda większe napięcie na rdzeń popłynie większy prąd - więcej prądu zużyje). 

 

Natomiast kto Ci powiedział, że V x MHz = W?! :D

Link to post
Share on other sites

Power Limit to limit prądu, jaki karta może zużyć. Zwiększając go możesz zwiększyć napięcie (ponieważ gdy karta poda większe napięcie na rdzeń popłynie większy prąd - więcej prądu zużyje). 

Nie do końca.

Power limit to faktycznie limit prądu, ale nie ma wpływu na zwiększanie napięcia, za to ma wpływ na stabilność po zwiększeniu napięcia - zwiększa się ilość prądu, przy tym samym napięciu, czyli de facto zwiększa się i moc (power).

 

W = UxA ale w przypadku oc karty jesli na suwakach jest  napiecie i mhz to przestawiając te wartości to rośnie W

Bezpośrednio MHz nic do tego nie mają, ale pośrednio tak, bo więcej MHz potrzebuje wyższego V, a żeby było stabilniej, wyższe V potrzebuje więcej prądu (power), więc wzrośnie zużycie prądu.

 

A odpowiadając na pytanie:

Czy przestawiając power limit w karcie gr . hd7xxx mozna liczyć na wyższe oc przy tym samym vgpu?

Tak, można osiągnąć wyższe taktowanie.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe gdybanie więc i ja się dołączę :)

Jak już kolega wyżej wspomniał W=U*A. (trochę głupio mi się na to patrzy przez pomieszanie jednostek z oznaczeniami ale niech będzie)

 

Z powyższych rozpraw, rozumiem iż zwiększając power limit zwiększam prąd (A) jaki karta potrafi wciągnąć, natomiast napięcie (U) pozostaje bez zmian. Jest to równoznaczne z zwiększeniem mocy pobieranej przez urządzenie (W).

Natomiast zwiększając same U a nie dotykając A również karta lepiej się podkręca, bo dostaje więcej żarcia.

 

I teraz interesuje mnie jak to wpływa na żywotność bo:

Możemy przez cienki kabel puścić energię elektryczną o wysokim U natomiast niskim A, nie robi to problemu bo przewód się nie nagrzeje zbyt mocno, związane jest to bezpośrednio z rezystancją przewodu.

Natomiast puszczając przez ten sam przewód, wysokie A w połączeniu z niskim U przewód nagrzeje się dużo mocniej. (przekrój przewodu dobieramy głównie do prądu, A jaki ma przez niego płynąć)

 

Stąd nasunęło mi się takie pytanie:

Kiedy karta będzie się bardziej grzała, szybciej degradowała ?

Podkręcając przez zwiększony power limit, czy poprzez zwiększone napięcie ?

 

No i po dłuższym zastanowieniu, przychodzi mi taka odpowiedź:

Jeśli podkręcimy do tego samego poziomu zwiększając U lub A, to w przypadku zwiększenia A, karta będzie się chyba bardziej grzała i szybciej degradowała. Bo zwiększając A bardziej się grzeją zarówno ścieżki (przewody) jak i samo gpu, połączenia w gpu. Natomiast zwiększając U, ścieżki nie wydzielą więcej ciepła, ewentualnie śladowe ilości.

 

Biorąc teraz jeszcze pod uwagę samo chłodzenie karty, teoretycznie większy potencjał podkręcania będzie przy zwiększaniu U niż podczas zwiększania A bo mamy do usunięcia z układu mniejszą ilość ciepła.

Ale teraz jak zwiększanie U wpływa na samą żywotność elementów bo przecież nie możemy dźwigać U bez końca.

 

Teraz ładny mind fu*k się z tego zrobił :co:  :wariat:

Link to post
Share on other sites

Mam HD7950 w wersji od Gigabyte. Zegary standardowe dla tej karty to 900-1000 MHz na rdzeniu.

 

Przy ustawionym na standardowy "Power Limit" czyli 100% karta pod obciążeniem zazwyczaj balansuje między 900 a 1000, co ma duży wpływ na wydajność. Po przesunięciu suwaka "Power Limit" na 120% karta zawsze pod obciążeniem pracuje na taktowaniu 1000 MHz i jest wtedy wyraźnie wydajniejsza. 110% niewiele w tej kwestii zmienia, podobnie jak 115% - dopiero 120% stabilizuje takty na te maksymalne.

 

OC bez przesunięcia "Power Limit" do 120% jest totalnym nieporozumieniem, bo karta będzie sobie przy "100%" balansować między 900 a "taktowaniem OC" i wydajność także będzie słaba. 

 

 

Nie zauważyłem różnicy w stabilności(artefakty / restarty) między ustawieniem 100% a 120%. Karta po OC jest tak samo stabilna na 100% i 120%, z tą różnicą że przy 100% balansuje sobie między 900-1180 MHz i jest wyraźnie mniej wydajna aniżeli przy 120% gdzie pracuje w stresie cały czas na 1180MHz.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

 

 

ale nie ma wpływu na zwiększanie napięcia, za to ma wpływ na stabilność po zwiększeniu napięcia - zwiększa się ilość prądu
 

 

To jest właśnie to samo. Zwiększysz napięcie, bez zwiększania limitu poboru prądu i karta będzie niestabilna bo zwiększając napięcie kartu musi pobrać więcej prądu. Proste jak drut. :)

Link to post
Share on other sites

U mnie znów na karcie zielonej ustawienie power limit na max daje spadek wydajności, lekki ale jednak. Sporo się tym bawiłem i dopiero +126 to jest to co lubi najbardziej. Z 7970soc, 7850 znów było inaczej tam nic to nie dawało to samo mam z 7770, tylko zmiana napięcia.

Link to post
Share on other sites
i karta będzie niestabilna bo zwiększając napięcie kartu musi pobrać więcej prądu

Tak ale z tego co ktoś tu zakładał temat to karta wtedy zbija taktowanie a nie stabilna mi chodzi o to czy jeśli zostawi sie mhz i vgpu na tym samym poziomie to po przestawieniu power limit rośnie W?

 

Natomiast kto Ci powiedział, że V x MHz = W?!

 

Jak już kolega wyżej wspomniał W=U*A. (trochę głupio mi się na to patrzy przez pomieszanie jednostek z oznaczeniami ale niech będzie)

Doskonale znam wzór na moc P=U*I ;)

 

Bezpośrednio MHz nic do tego nie mają,

czyżby przestawienie mhz na domyślnym vgpu nie spowoduje wzrost pobieranego prądu? W takim razie ta różnica w mocy obliczeniowej to teoretyczne perpetum mobile bo skąd sie bierze? :)

 

 

Z powyższych rozpraw, rozumiem iż zwiększając power limit zwiększam prąd (A) jaki karta potrafi wciągnąć, natomiast napięcie (U) pozostaje bez zmian. Jest to równoznaczne z zwiększeniem mocy pobieranej przez urządzenie (W).

No raczej jak przeczytasz twoje zdanie to nie :D

Ale byłby potrzebny miernik aby była pewność :)

Edytowane przez dam111111
Link to post
Share on other sites

Tak ale z tego co ktoś tu zakładał temat to karta wtedy zbija taktowanie a nie stabilna mi chodzi o to czy jeśli zostawi sie mhz i vgpu na tym samym poziomie to po przestawieniu power limit rośnie W?

 

 

Doskonale znam wzór na moc P=U*I ;)

 

 

 

Wzór się zgadza, ale:

I- uznać można jako stałą dla danego procesora,

P - jest tak naprawdę mierzone jako praca wykonana w czasie (W/t) - dzieje się tak z powodu okresowego działania układu (MHz). 

Pracę W określamy na podstawie pobranego prądu, lub jak ktoś woli na podstawie wydzielonej enegrii cieplnej, bo w bardzo dokładnym przybliżeniu, będą sobie równe.

 

Dlaczego nie zmieniając napięcia,a zwiększając taktowanie pobór prądu rośnie? Proste, dzieje się tak, bo procesor to tak naprawdę wiele tranzystorów zamykających i otwierających obwody z dużą częstotliwością. Podczas gry tranzystor zamyka obwód, następuje przepływ znacznej ilości prądu. W momencie kiedy tranzystor jest w pozycji 0, a obwód otwarty prąd praktycznie nie płynie (powstają jedynie straty na skutek "upłynniania" prądu, tzw "leaking")

Wyższe taktowanie oznaczą większą ilość załącznenia transystora w jednostce czasu. Wiecej impulsów/sekundę (W/t) oznaczą większą moc (P=W/t)

 

Z tego co gdzieś przeczytałem: przybliżony wzór na ilość energii zużywanej przez integrated circuit to Watt=U^2*MHz

 

A co do tematu: Zwiększenie Power limit daje możliwość karcie w razie potrzeby pobranie większej ilości enegrii niż standardowo. Przydatne jest to podczas podkręcania, lub korzystania z programów typu PowerVirus obciązających układ znacznie mocniej niż typowe zadania. Pozwala to na dalszą pracę bez konieczności obniżania taktowania/utylizacji karty graficzniej

Edytowane przez erenhardt
Link to post
Share on other sites

Sporo się tym bawiłem i dopiero +126 to jest to co lubi najbardziej. Z 7970soc, 7850 znów było inaczej tam nic to nie dawało to samo mam z 7770, tylko zmiana napięcia.

Po prostu na Nvidii działa Kepler Boost czyli automatyczne podnoszenie taktowania wraz ze wzrostem napięcia. Jak dasz większy power limit to napięcie(co za tym idzie taktowanie) będzie stabilniejsze więc średnia wydajność rośnie ;)

Link to post
Share on other sites

 

 

Doskonale znam wzór na moc P=U*I ;)

Spoko, wszyscy wiemy bo poniekąd był dobry. Tylko chodziło mi właśnie o zastąpienie P oraz I jednostkami. Jak pisałem mojego posta, to wszędzie napisałem P i I, potem patrzę na niego, czytam i myślę kurde przeczyta to jakaś gimbaza i nie zrozumie :P

 

 

 

No raczej jak przeczytasz twoje zdanie to nie :D

No jak nie, skoro P=U*I. Zwiększymy U lub I to P musi też się zwiększyć.

 

 

 

Z tego co gdzieś przeczytałem: przybliżony wzór na ilość energii zużywanej przez integrated circuit to Watt=U^2*MHz

Czegoś bardzo brakuje w tym wzorze, bo jak popatrzeć na taktowania aktualnych procków i starych taktowanych tak samo. Oraz biorąc pod uwagę drastyczne upakowanie tranzystorów i ilość rdzeni to powinniśmy mieś dużo bardziej prądożerne procesory. Przykładowo porównaj Phenom II 955 (3.2GHz, 758 milionów tranzystorów) z i5-4570 (bazowe 3.2GHz, 1.4 miliardów tranzystorów), oba mają po 4 rdzenie, taktowanie bazowe to samo, intel ma dużo więcej tranzystorów i jeszcze dodatkowo zintegrowany układ graficzny a i tak pobiera mniej W.

Link to post
Share on other sites
No jak nie, skoro P=U*I. Zwiększymy U lub I to P musi też się zwiększyć.

Oczywiscie .Wzór mówi to wyrażnie :)

 

 

Z powyższych rozpraw, rozumiem iż zwiększając power limit zwiększam prąd (A) jaki karta potrafi wciągnąć, natomiast napięcie (U) pozostaje bez zmian. Jest to równoznaczne z zwiększeniem mocy pobieranej przez urządzenie (W).

Ale to nie :D

Edytowane przez dam111111
Link to post
Share on other sites

 

Czegoś bardzo brakuje w tym wzorze, bo jak popatrzeć na taktowania aktualnych procków i starych taktowanych tak samo. Oraz biorąc pod uwagę drastyczne upakowanie tranzystorów i ilość rdzeni to powinniśmy mieś dużo bardziej prądożerne procesory. Przykładowo porównaj Phenom II 955 (3.2GHz, 758 milionów tranzystorów) z i5-4570 (bazowe 3.2GHz, 1.4 miliardów tranzystorów), oba mają po 4 rdzenie, taktowanie bazowe to samo, intel ma dużo więcej tranzystorów i jeszcze dodatkowo zintegrowany układ graficzny a i tak pobiera mniej W.

Tak jak napisałem na początku, 

P=U*I

I- uznać można jako stałą dla danego procesora

Różnice między procesorami są znaczne z powodu różnic w procesie technologicznym i architekturze. Samo wyrażenie Watt=U^2*MHz dotyczy zależności pobieranej energii od overclockingu częstotliwości i napięcia. Nie uwzględnia w rzadnym wypadku procesu technologicznego, użytej pamięci, jakości VRM i PCB. Nie jest to w żadnym wypadku naukowy wzór do obliczania mocy poszczególnych układów ;)

Edytowane przez erenhardt
Link to post
Share on other sites

 

 

I- uznać można jako stałą dla danego procesora

Czyli w tym wypadku nowy R9 290X  to porównujemy do zwoju drutu :D

 

 

Nie uwzględnia w rzadnym wypadku procesu technologicznego, użytej pamięci, jakości VRM i PCB. Nie jest to w żadnym wypadku naukowy wzór do obliczania mocy poszczególnych układów ;)

No i nie trzeba ;)

Link to post
Share on other sites

 

Watt=U^2*MHz dotyczy zależności pobieranej energii od overclockingu częstotliwości i napięcia

Ok, już rozumiem o co Ci chodziło.

 

dam111111

Albo mi się już mózg przegrzał (po powtarzaniu wytrzymałości materiałów całkiem możliwe :wariat:) albo nie przeczytałeś ze zrozumieniem :P

P=U*I

wersja wzoru z posta #3 W=U*A

 

zwiększamy I [A]

zwiększając power limit zwiększam prąd (A)

 

pozostawiamy U [V] bez zmian

natomiast napięcie (U) pozostaje bez zmian.

 

P [W] rośnie

Jest to równoznaczne z zwiększeniem mocy pobieranej przez urządzenie (W).

;)

Link to post
Share on other sites

 

 

zwiększamy I [A]

Ale po to założyłem ten temat  .

Jak chcesz zwiększyć I w tym wypadku?  Bo power limit jak nazwa wskazuje raczej odnosi sie do limitu A jak może przejść przez VRM a nie pobieranego przez układ

Na moje można tylko zwiekszyć I przez modowanie układu np hd6950 @hd6970

Jeżeli przyjmiemy

 

I- uznać można jako stałą dla danego procesora

A jeszcze pytanie o boost w serii np hd7970 o co tu chodzi ? Czy jeśli przestawie suwaki w ccc to ten boost jest nie aktywny . Na jakiej zasadzie działa boost np w hd7970?


gregotsw  Jaki masz wynik w 3dmarku 2011?
Link to post
Share on other sites

 

 

Jak chcesz zwiększyć I w tym wypadku? Bo power limit jak nazwa wskazuje raczej odnosi sie do limitu A jak może przejść przez VRM a nie pobieranego przez układ

 

Hmm, już rozumiem o co Ci chodziło.

Tutaj kwestia jak faktycznie działa ten power limit. Wg mojego rozumowania to taki kaganiec, po ściągnięciu którego automatycznie skoczy pobór prądu ale mogę się mylić. Odpowiedział by na to tylko test watomierzem przy dźwignięciu tego limitu i nie zmienianych taktowaniach testowanej karty.

Link to post
Share on other sites

taktowanie + Power Limit = 3DMark11 wynik performance

HD7950

 

1180/1595 + Power Limit 120% = ok. 10200

1180/1595 + Power Limit 100% = ok. 9100

1000/1250 + Power Limit 100% = ok. 8800

 

To pokazuje jak mało sensu ma podkręcanie kart AMD, przynajmniej HD7950 bez modyfikacji parametru Power Limit. 

 

Karta z Power Limit 120% działa po prostu pod obciążeniem na maksymalnych taktach jakie sobie ustawisz np. w MSI Afterburner czy CCC, przy niższych poziomach Power Limit manewruje między stockowymi a tymi które ustawiłeś.

 

Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się nad technicznymi aspektami tego ustawienia, mało mnie to interesowało. Wniosek praktyczny jednak jest jeden: Power Limit przy HD7950 w tej wersji co posiadam wręcz trzeba przesunąć do 120%.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

 

 

1180/1595 + Power Limit 120% = ok. 10200

To masz tyle co ja na hd7970 na 1000MHZ

A vgpu to jakie masz i kontroler napiecia?


 

 

Karta z Power Limit 120% działa po prostu pod obciążeniem na maksymalnych taktach jakie sobie ustawisz np. w MSI Afterburner czy CCC, przy niższych poziomach Power Limit manewruje między stockowymi a tymi które ustawiłeś.

W gpu-z to widać?

Link to post
Share on other sites

W tej wersji Gigabyte (rev. 2.0) mam zablokowaną kontrolę napięcia, ale to "startowe" jest ustawione dosyć wysoko - t.j. 1,25v.(wcześniejsze rewizje i pierwsze HD7950 miały coś koło 1.1v)

 

Karta nie powinna robić problemów przy takim napięciu z wyciśnięciem na rdzeniu 1100MHz.

 

 

Wdać te balansowanie taktowań  w GPU-Z i MSI Afterburner - Po prostu przy 100% zamiast stałego taktowania mamy takie co chwila spadki i zaraz znowu wzrosty.

Link to post
Share on other sites

taktowanie + Power Limit = 3DMark11 wynik performance

HD7950

 

1180/1595 + Power Limit 120% = ok. 10200

1180/1595 + Power Limit 100% = ok. 9100

1000/1250 + Power Limit 100% = ok. 8800

 

To pokazuje jak mało sensu ma podkręcanie kart AMD, przynajmniej HD7950 bez modyfikacji parametru Power Limit. 

 

Karta z Power Limit 120% działa po prostu pod obciążeniem na maksymalnych taktach jakie sobie ustawisz np. w MSI Afterburner czy CCC, przy niższych poziomach Power Limit manewruje między stockowymi a tymi które ustawiłeś.

 

Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się nad technicznymi aspektami tego ustawienia, mało mnie to interesowało. Wniosek praktyczny jednak jest jeden: Power Limit przy HD7950 w tej wersji co posiadam wręcz trzeba przesunąć do 120%.

 

jakie masz ustawione napiecie vCore na na taktowaniu 1180 /1595 ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...