Skocz do zawartości

Jaka obudowa i zasilacz do cichego zestawu (2 szkoły:)


Recommended Posts

Hej, witam!

Na dniach zamierzam zabrać się do składania nowego kompa.

 

Priorytetem dla mnie jest cisza. Jak największa w IDLE (komp chodzi u mnie 24/7 i stoi w sypialni),
jak najmniejsza możliwa przy obciążeniu.

 

Co chcę wsadzić do środka?

 

Procek: i5 4670K

Chłodzenie procka: Noctua NH-U14S

Płyta: Gigabyte GA-Z87X-D3H

Dysk SSD: (System): Plextor M5 Pro 128 GB

Dyski HDD: 2x Seagate Barracuda ST2000DM001 2TB (już mam, więc się nie pozbędę :)

GPU: MSI GTX 770 lub MSI Radeon R9 280X (ze względu na najcichsze na razie chłodzenie w przeróżnych testach)

 

No i na koniec mój jedyny dylemat - czyli... wybór obudowy i zasilacza!

 

PYTANIE 1:

 

Co będzie cichsze:

- ciche podzespoły pracujące w przewiewnej obudowie

czy:

- te same ciche podzespoły zamknięte w wyciszonej skrzynce, przez co bardziej się grzejące i bardziej kręcące wiatrakami (czyt. głośniejsze)?

 

Wolałbym obudowę bezdrzwiczkową ze wzlędu na to, że sporo żongluję plytami i ciągłe otwieranie i zamykanie drzwiczek już w założeniu wydaje mi się mocno upierdliwe.

Ostatnio składałem znajomemu komputer z Haswellem i4570 na boxowym (!!!) chłodzeniu, bez GPU (integra) i w obudowie Silentium PC Brutus zestaw był BARDZO cichy w IDLE i ledwie słyszalny przy obciążeniu...

 

PYTANIE 2:

 

Co z zasilaczem? Jest już na rynku sporo konstrukcji pasywnych i półpasywnych. Mój wybór skłania się ku konstrukcji półpasywnej. Jednak nawet producenci zasilaczy jasno mówią, że półpasywne konstrukcje najlepiej pracują w przewiewnych obudowach.

 

Moją uwagę zwróciły dwa modele:

 

Corsair RM850W

Fractal Design Newton R3 600W

 

Oba półpasywne, oba w specyfikacjach mają podane, że maksymalna temp pracy wynosi 40 stopni C.

Teraz niby ok, ale co będzie w lato, kiedy zaczną się upały i temperatury w mieszkani będą oscylować w granicach 30-35 stopni? Czy półpasywny zasilacz to dobry wybór do wyciszonej obudowy czy lepiej wziąć np. Be-Quiet Dark Power PRO 10 650W?

 

W kwestii obudowy waham się pomiędzy Fractal Define R4, może Corsair 330R, a meshem Fractal Core 3000.

 

Pomóżcie coś wybrać, bo od 2 tygodni siedzę i myślę o obudowach i zasilaczach, zamiast siedzieć i bawić się nowym sprzętem ;)))

Edytowane przez fallen
Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim, jaki posiadasz budżet?

FD Define R4 ma możliwość instalacji siedmiu wentylatorów, więc kwestia wentylacji nie jest problemem.

Dobrymi zasilaczami do twojego zestawu będą:

- FD Newton R3 600W.

- Seasonic X-650 (lub X-560) - http://proline.pl/?p=SEA+X-SERIES+X650KM3.

- Seasonic 520FL - http://proline.pl/?p=SEA+PLATINUM-520FL2.

- Super Flower Golden Green 550W - http://www.angela.pl/p9474,super-flower-550w-golden-king-modular-platinum-sf550p14pe.html.

 

Pod względem ciszy, z oczywistych względów, najlepszy będzie Seasonic 520FL. Reszta, to konstrukcje półpasywne. Z tej czwórki, osobiście wybrałbym X-650.

Dam jeszcze link, do chłodzonych aktywnie, jednak również bardzo cichych konstrukcji. ;)

 

- Seasonic G-550 - http://proline.pl/?p=SEA+G-SERIES+G-550.

- Super Flower Golden Green Pro 550W - http://www.angela.pl/p9473,super-flower-550w-golden-green-pro-sf550p14xe.html

Link to post
Share on other sites

Budżet nieistotny - ile trzeba będzie wydać, tyle wydam :)

 

Najważniejsze pytanie to :

 

Czy pod względem CISZY (bo to dla mnie absolutny priorytet) lepiej mieć obudowę Fractal Core 3000 i 2-3 wentyle np. Noctua NF-S12A FLX, czy lepiej Define R4 / 330R napakowane 7-8 wentylami i niech wszystko w srodku kreci sie dwa razy szybciej i troche gotuje?

 

W tym drugim wypadku - co z półpasywnymi i pasywnymi zasilaczami? Może takie konstrukcje lepiej się sprawdzają w obudowach typu mesh?
 


Taki PC takie zestawienie jakie podałeś nigdy nie będzie ciche.

 

A możesz napisać coś więcej? Czemu sądzisz, że nie?

Link to post
Share on other sites

O jenny dużo by tu pisać w skrócie , te karty które wybierasz nie bd ciche. Do tego dochodzi taki procesor który też musi mieć dobre chłodzenie. Bo tak jak piszesz jesteś (cichofilem )? Nie zrozum mnie zle to znacz. Da się zrobić z tego  Zestawu cichy ale dla kogoś kto ceni sobie bardzo ciszę nie bdz. zadowolony.

A nie chcesz zwodować?

Link to post
Share on other sites

O jenny dużo by tu pisać w skrócie , te karty które wybierasz nie bd ciche. Do tego dochodzi taki procesor który też musi mieć dobre chłodzenie. Bo tak jak piszesz jesteś (cichofilem )?

 

A nie chcesz zwodować?

 

Woda - odpada. Tylko powietrze.

Rozumiem, że Twoim zdaniem Noctua NH-U14S to słabe i głośne chłodzenie? Może zapodasz coś lepszego?

 

GTX 770 MSI Twin Frozr daje zaledwie 27db w IDLE (mierzone z 10cm), z niecałego metra tylko 20,1db (pamiętając, że cichutki szept to ok. 20db, a dla większości ludzi 30db to niemal "głucha cisza") - chyba całkiem nieźle? Masz jakieś konkretne dane dotyczące tego, że karty które wpisałem powyżej są głośne?

 

Jak pisałem wcześniej - składałem kilka tygodni temu bardzo podobnego kompa, tylko wszystko w wersji "budget" - więc nawet chłodzenie proca zostało pudełkowe. W meshowej obudowie było bardzo cicho. Haswelle nie grzeją się aż tak bardzo i w idle nawet boxowe chłodzenie ledwo się kręci...

Edytowane przez fallen
Link to post
Share on other sites
Rozumiem, że Twoim zdaniem Noctua NH-U14S to słabe i głośne chłodzenie? Może zapodasz coś lepszego?

  Nie to dobre chłodzenie nie to miałem na myśli.

 

Haswelle nie grzeją się aż tak bardzo i w idle nawet boxowe chłodzenie ledwo się kręci...

  Mało widziałeś :)

 

To może zrobimy mała modyfikację  pc ? Jak ci tak bardzo zależy na ciszy ? A właśnie budżet nie gra roli ?

Link to post
Share on other sites

  Nie to dobre chłodzenie nie to miałem na myśli.

 

  Mało widziałeś :)

 

To może zrobimy mała modyfikację  pc ? Jak ci tak bardzo zależy na ciszy ? A właśnie budżet nie gra roli ?

 

Nie gra, ale też i bez przesady. NIe dam za zasilacz 5k itp ;)

Jak masz jakiś pomysł co zrobić, zeby było cicho - zamieniam się w słuch.

Płyta MUSI zostać ta, którą wybrałem bo jako jedyna spełnia moje wymagania i jestem pewien, że na chwilę obecną nie ma niz pod 1150, co bardziej będzie mi pasować. Ogólnie - ma być cicho i bezobsługowo :)

Link to post
Share on other sites

Chcesz złożyć prawdziwy cichy komputer? To procesor, karta graficzna, zasilacz chłodzone pasywnie lub wc do tego dysk twardy ssd. I wtedy będzie cisz. Lub  Inaczej możemy zostać przy twoim pc i pozmieniać (drobiazgi ) 
Z czego też będzie cisza ale nie taka jak np przy pasywnym pc , taki normalny użytkownik jeśli tak mogę o tobie napisać ? Nie odczuje różnicy  , może inaczej dla cb i tak to będzie cichy zestaw :)

Zostajemy przy twoim PC:

i5 4670K
Noctua NH-U14S zmieniamy na Prolimatech Megahalems Black jak będziesz kręcił cpu do granic wytrzymałości jak słabo to > (Prolimatech Armageddon )Tylko tak to jest na socket 1155 ale Spokojnie możesz kupować. Rozstaw otworów w 1150 jest dokładnie taki sam jak w 1155.

GA-Z87X-D3H
Plextor M5 Pro 128 GB
2x Seagate Barracuda ST2000DM001 2TB
MSI GTX 770 lub MSI Radeon R9 280X To już twój wybór przy wyborze karty graficznej się nie udzielam.

Co dodaje to :

Fractal Design Define R4 Przyciski i wtyki ma na górze, jak preferujesz. Do tego firmowo zamontowane maty wyciszające.
Pomyśl o skrzyneczce wyciszającej dysk. Jeśli lubisz majsterkować, możesz zbudować skrzyneczkę wyłożoną matą bitumiczną. 2 opcja - kupić coś gotowego.

Wentyle dobry wolnoobrotowy wentylator [dobry = cichy i wydajny dzięki odpowiedniemu łożyskowaniu i kształtowi łopatek]. Propozycja Noise Blocker BlackSilent Pro PLPS 120mm PWM // be quiet! Silent Wings 12 z czego Noise będą cichsze.

Lamptron Panel FC5 V2 Fan Controller 5,25" Regulator obrotów.

Kwestia zasilacz Fractal Design Newton R3 600W bardzo dobrze wybrałeś jeden z najlepszych zasilaczy na Polskim rynku  , pracuje  pasywnie do około 40% jak się nie mylę. Chyba że wolisz coś całkowicie pasywnego ?

 

No myślę że to tyle na razie..

Link to post
Share on other sites

Chcesz złożyć prawdziwy cichy komputer? To procesor, karta graficzna, zasilacz chłodzone pasywnie lub wc do tego dysk twardy ssd. I wtedy będzie.  Inaczej możemy zostać przy twoim pc i pozmieniać (drobiazgi  ? 

 

A widziałeś może gdzieś pasywnie chłodzone GTX 770, R9 270/280/290? ;)))

SSD będzie - jako sytemowy.

WC odpada - nie mam zamiaru się bawić w sprawdzanie poziomu płynów, sprawdzanie czy nic nie cieknie itp - od tego mam samochód ;) Ma być bezobsługowo - wstawiam komp pod biurko i zapominam, że tam jest na następne 3-4 lata.

Jak masz jakieś pomysły co zmienić - zapodawaj jak najbardziej!

 

Cały czas nikt też nie odpowiedział na moje najważniejsze pytanie - lepsza wyciszana buda czy mesh + wolniejsze wentyle?

Link to post
Share on other sites

 

 

Cały czas nikt też nie odpowiedział na moje najważniejsze pytanie - lepsza wyciszana buda czy mesh + wolniejsze wentyle?

 

wyciszona i wolne wentyle, poza tym jak koledzy słusznie zauważyli

 

 

 

Ma być bezobsługowo - wstawiam komp pod biurko i zapominam, że tam jest na następne 3-4 lata.

 

takie rozwiązanie nie istnieje 

Link to post
Share on other sites

Mój Post wyżej zaktualizowany czytaj autorze fallen   ( mój znajomy z steam  ma taki nick z CS 1.6 ale mniejsza z tym :P 


 

 

Cały czas nikt też nie odpowiedział na moje najważniejsze pytanie - lepsza wyciszana buda czy mesh + wolniejsze wentyle?

 

Jak chce się stworzyć naprawdę cichy komputer to nie można wybrać obudowy gdzie jest choćby trochę meshu z przodu, na górze i na panelach bocznych...

Link to post
Share on other sites

1. Lamptron Panel FC5 V2 Fan Controller

- Czy panel z takimi wystającymi pokrętłami wejdzie pod drzwi w R4? :)

- Po co mi panel, skoro wszystkie wentyle są sterowane przez płytę i można ustawić co do joty jakie prędkości przy jakich temp mają mieć?

 

2. Z zasilaczem waham się jeszcze między Newtonem a nowym Corsairem RM850. Na razie zbiera bardzo, bardzo dobre opinie. Przewaga nad Fractalem taka, ze to 850, a nie 600W i też do 40% pracuje pasywnie. Tak więc, teoretycznie, Fractal załączy wentyl przy 300W obciążeniu, Corsair przy 425W. Cena obydwu bardzo zbliżona. Nie wiem natomiast jak oba sprawdzą się w wyciszonej (cieplejszej) obudowie...


Mój Post wyżej zaktualizowany czytaj autorze fallen   ( mój znajomy z steam  ma taki nick z CS 1.6 ale mniejsza z tym :P


Jak chce się stworzyć naprawdę cichy komputer to nie można wybrać obudowy gdzie jest choćby trochę meshu z przodu, na górze i na panelach bocznych...

 

OK, więc jak to co piszesz ma się do proponowania dołożenia do Define R4 większej ilości wentyli (max 7)?

Przecież, żeby cokolwiek dawały, trzeba zdjąć izolację z duktów z góry i boku budy. Jaki sens płacić za wyciszaną obudowę, żeby ją później dziurawić i robić miejsca, przez które wychodzi dźwięk? :))


Mesh i zupełna cisza to oksymoron. A co do WC. Też uważam, że to jest lepszy pomysł. I chyba nie myślisz, że PC z powietrznym chłodzeniem jest bezobsługowy?  

 

OK, zapomniałem o odkurzaniu. Faktycznie, raz na kilka miesięcy otwieram kompa i odkurzacz idzie w ruch ;)


i5 4670K
Noctua NH-U14S zmieniamy na Prolimatech Megahalems Black jak będziesz kręcił cpu do granic wytrzymałości jak słabo to > (Prolimatech Armageddon )Tylko tak to jest na socket 1155 ale Spokojnie możesz kupować. Rozstaw otworów w 1150 jest dokładnie taki sam jak w 1155.
 

 

I jeszcze jedno pytanie. Właśnie przeglądam testy radiatorów Prolimatech i zastanawiam się - czemu polecasz te coolery zamiast Noctula U14S, który (dane z kilku różnych stron) z JEDNYM wentylatorem trzyma temperatury średnio o 10 stopni niższe niż Megahelms z DWOMA wentylami (w przypadku dużo bardziej krzejącego się, podkręconego 2500K)?
Możesz to jakoś uzasadnić?


Wentyle dobry wolnoobrotowy wentylator [dobry = cichy i wydajny dzięki odpowiedniemu łożyskowaniu i kształtowi łopatek]. Propozycja Noise Blocker BlackSilent Pro PLPS 120mm PWM // be quiet! Silent Wings 12 z czego Noise będą cichsze.

 

Jeszcze jedno pytanie o wentyle. Wcześniej pisałem o np. Noctua NF-S12A FLX.

Czemu polecasz akurat NB BS Pro PLPS?

NB BS Pro PLPS: 600-1500rpm (40-100m3/h), czyli  23-59 CFM przy natężeniu dźwięku 8-24db.
NF-S12A PWM:    300-1200rpm (83-107m3/h), przy natężeniu dźwięku 10-17db.

Czy trzeba odgórnie zakładać, że wentyle będą kręcić się na minimum, a nie na maksimum?

Dlatego lepiej patrzeć na generowany hałas przy niższych wartościach?
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...