Skocz do zawartości

i3 4130 czy fx 6300 ??? Pomocy!


Recommended Posts

Kolego Walazz.... A co to jest ogromny pobór prądu? 95W z tego co widziałem ciagnie FX-6300. Czy różnica 30Watów  ( w porównaniu do i5) jest taką duża różnicą? Jak kupujesz odkurzacz czy lodówkę to też przyglądacie sie ile więcej pobiera prądu?  

 

Różnica 30W jest tylko przy standardowych taktowaniach. Bez OC FX-6300 to procesor znacznie wolniejszy od i5, nie ta liga. Może on konkurować co najwyżej z i3 i to również nie jest walka wyrównana bo w większości gier i3 będzie wydajniejszy. Nie można porównywać poboru energii procesora z odkurzaczem bo odkurzacz poradzi sobie z odprowadzeniem nawet 2kW energii cieplnej bez żadnych dodatkowych kosztów związanych z jego rozbudową. Aby odprowadzić większą ilość ciepła z procesora musimy zaopatrzyć się w lepsze chłodzenie oraz płytę główną na której OC jest możliwe i bezpieczne. To podnosi koszty. Jeśli kosztów nie chcesz liczyć to kupujesz mocne i7 i zapominasz o problemach z niedostatkiem mocy CPU. W każdym innym przypadku trzeba kalkulować cenę całego zestawu oraz jego wydajności. Porównanie FX'a 3,5Ghz z 3 modułami do nawet najwolniejszego i5 z obecnej generacji nie ma żadnego sensu, szczególnie jeśli mówimy o zastosowaniach w grach.

Link to post
Share on other sites

Nie ma co zaprzeczać, amd w swojej cenie jest całkiem dobre i przykładowy fx-6300 przy cenie 419zł (agito) praktycznie nie ma konkurencji ze strony intela (najsłabsze i3 są w podobnej cenie). Oczywiście porównując nowe procesory w przybliżonej cenie.

Uważam, że dopiero przy cenie 650zł wzwyż za procesor jest sens brać intela (oczywiście jeśli mamy zamiar zrobić ulepszenie pc poprzez wymianę procesora w niedługim odstępie czasu od zakupu to intel jest jedynym rozwiązaniem bo niestety amd już nie ma lepszych procesorów na które dzisiaj warto było by wymieniać takiego 6300 lub 8320, w obu tych procesorach wystarczy zmienić mnożnik by mieć wyższe modele 6350, 8350 a potencjał ich podkręcania jest chyba taki sam jak wyższych modeli).

Fx-8320 575zł (na dzień dzisiejszy), cenowy odpowiednik intela i3-4340, i o czym tutaj mowa ?

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Fenio troche dramatyzujesz :) zakup dobrego chlodzenia ( lepszego niz box) to inwestycja na dluzsza mete i takie koszty zawsze warto poniesc, no chyba ze tobie box wystarcza i cieszysz sie wysokimi temperaturami i halasem. Patrzac na box intela to ten kawalek aluminium jest coraz bardziej skapy i lichy takze on sie bardziej nadaje przy stocku do wymiany niz to co prezentuje boxowy chlodzenie AMD. Polowa ludzi nie wie ze dobra cyrkulacja powietrza w kompie to podstawa, druga polowa nie wie ze pasta na procku traci swoje wlasciwosci przewodzenia ciepla z uplywem czasu. Gdy ktos chce zaoszczedzic na pradzie niech sobie laptopa kupi a nie stacjonarke gdy tam kazdy wat i volt jest zagospodarowany z najwyzsza starannoscia :)

Edytowane przez trybcio86
Link to post
Share on other sites

Ludzie............... sami sobie wszystko komplikujecie. Sprawa jest prosta. Nie stać kogoś na i5 to niech bierze fx6300. Nie stać na fx6300? niech bierze i5 750 albo i nawet pentiuma g3420 (230pln w sklepie).

 

Po prostu każdy bierze to na co kogo stać. A wiadomo że droższe to szybsze. 

 

Popatrzcie na mój sig. Jadę na sprzęcie - i5 3330 + hd7770 i mam zasilacz 350 wat. I to mi starcza z ogromnym zapasem. 130-140W bierze mój sprzęt pod maksymalnym obciążeniem GPU + CPU. FX6300 po OC na 4,7............. weźmie w stresie samego CPU ok. 200-220W a jak doliczy się GPU podobne do mojego to pobór będzie na poziomie 285-295W................

 

http://programming4.us/image/042013/17/9113397.jpg

 

Dlatego jak ktoś tutaj pitoli że FX6300 to taki fajny i tani CPU to odechciewa się strzępić klawiery. FX6300 będzie wydzielał ok. 120-140W ciepła na IHS i do tego potrzeba chłodzenia za 80-100PLN, zasilacza o 50-80zł droższego i płyty droższej o jakieś 50-80PLN żeby sekcję zasilania miała rozbudowaną i chłodzoną. Gdzie są oszczędności? No proszę o wytłumaczenie..................... chętnie posłucham jakie macie argumenty.

 

Sama różnica kosztów za sam prąd nie będzie wielka ale ile oszczędza się na chłodzeniu, płycie i zasilaczu? każdego i7 można kłaść nawet na płytę za 150zł ze sklepu. Nawet 3 fazowego asrocka H61 i nie będzie żadnego problemu. Ile warta jest jeszcze cisza? im więcej ciepła tym komputer głośniejszy (albo kosmicznie drogi).

 

Poproszę teraz o konkretne argumenty. Dla mnie fx6300 to słaby CPU. CIekawszy jest FX8320 za 550PLN http://www.skapiec.pl/site/cat/1/comp/5401465 - co daje? to tania maszynka do obrabiania video czy grafiki 3d. Można już trochę pobawić się w bardziej profesjonalne rzeczy. Ale dla mnie wartości dla graczy to te procesory nie mają.

Link to post
Share on other sites

i3 czy i7 bedzie dzialac dokladnie tak samo na plycie za 200 jak i 1200 zl. Drozsze plyty kupuje sie wg potrzebnego wyposazenia typu kilka pcie do sli/cf czy wiecej zlacz sata. Najwieksza roznica pomiedzy tanimi a drogimi plytami jest na chipsetach Z poniewaz one umozliwiaja OC gdzie juz liczy sie to z czego plyta zostala zrobiona by nie padla i  sie nie przegrzewala.

 

 

Rozumu Ci nie zazdroszcze:D Myslisz ze jak do ferrari zalozysz 4 dojazdowki to objedziesz nim cala polske ??

Nie zazdroszcze rozumu tobie. Tak objedziesz cala polske na najtanszych oponach a nawet i na dojazdowkach.

Edytowane przez arkus
Link to post
Share on other sites

kupic chinszczyzne po kosztach to najlepsza matoda tylko po to zeby miec i7 na pokladzie ... Rozumu Ci nie zazdroszcze:D Myslisz ze jak do ferrari zalozysz 4 dojazdowki to objedziesz nim cala polske ??

Mózgu Ty.

 

Najtańsza płyta gigabajta GA-H61M-S1 za 130PLN w sklepie

http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/3828020

 

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=4504

 

Wspiera Core i7-3770K ................ Nie wiem w czym widzisz ułomność płyty......... ja zaczynam widzieć Twoją ułomność za to.

 

A FX6300 do grania nadaje się najbardziej po OC. A do OC to już trochę trzeba doinwestować sprzęt. Niestety (koszta).

 

I5 2300 da się wyrwać za 420PLN z allegro i można go parować z byleczym na H61 z allegro za 100zł. Zasilacz można walić 350W taki jak ja mam (40zł za tego fortrona).

 

Jak miałem g1610 to na integrze miałem 27 watów w idlu na integrze................ Z i5 3330 + HD7770 mam w idle 38-40W..............

Edytowane przez walazz
Link to post
Share on other sites

Gowniane boxowe chlodzenie, gowniana plyta plus gowniane oszczednosci nie na tym co potrzeba czynia z was gownianych doradcow, bo za pol roku powiem "a nie mowilem..." i kolega bedzie plakal ze mu sie komp zawiesza, ze sie mu wszystko przegrzewa, bo sie okaze ze kupil szrot za 130 zl bo mu tak doradzacie. A co do dojazdowek to nach mozna zrobic okreslona liczne kilometorw  "fachowcy"

Link to post
Share on other sites

Gowniane boxowe chlodzenie, gowniana plyta plus gowniane oszczednosci nie na tym co potrzeba czynia z was gownianych doradcow, bo za pol roku powiem "a nie mowilem..." i kolega bedzie plakal ze mu sie komp zawiesza, ze sie mu wszystko przegrzewa, bo sie okaze ze kupil szrot za 130 zl bo mu tak doradzacie. A co do dojazdowek to nach mozna zrobic okreslona liczne kilometorw  "fachowcy"

Tak tak, wszystkie płyty główne poniżej 300zł się "zawieszają" , boxowe chłodzenia intela nie wyrabiają żadne ................ na serio nie mamy o czym rozmawiać. Chyba lepiej Ci idzie łowienie ryb ............

Edytowane przez walazz
Link to post
Share on other sites

Z tym Skyrim-em to lekka przesada ja przeszedłem całego na 5600k na integrze ,kumpel na phenomie x3 8650 +gf 9500gt, ani u mnie ani u niego nie było widocznych spadów płynności ... 

Aktualnie przesiadłem się na FX 6300@3,9bez turbo(jeszcze na box) +gtx 660 TF i nie żałuje ,np nfs rivals na ulta i trzyma 30fps (max w tej grze) wiedzmin 2 ultra ...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gowniane boxowe chlodzenie, gowniana plyta plus gowniane oszczednosci nie na tym co potrzeba czynia z was gownianych doradcow, bo za pol roku powiem "a nie mowilem..." i kolega bedzie plakal ze mu sie komp zawiesza, ze sie mu wszystko przegrzewa, bo sie okaze ze kupil szrot za 130 zl bo mu tak doradzacie. A co do dojazdowek to nach mozna zrobic okreslona liczne kilometorw  "fachowcy"

Jak sie ma przegrzewac to od razu a nie po pol roku, a zadna plyta sie nie przegrzeje bez oc, jezeli mowimy o chlodzeniu to nikt o nim nic nie pisal bo nie o tym jest temat ekspercie nie potrafiacy czytac.

Powiadasz, ze na dojazdowce mozna zrobic okreslona liczbe kilometrow, a jak sprawdzisz ile juz zrobiles, masz na niej licznik? Rozpusci sie jak zrobisz wiecej, czy przestanie sie krecic?  :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Teraz z tym nieprzegrawaniem sie sprzetu bez oc to strzeliles sobie w kolano :D a kurz wiesz co to takiego i jak sa objawy gdy zalega na chlodzeniu. Ja nie raz kombinowelem tak z tanimi mobasami i zawsze bylo to na krotka mete. O chlodzeniu tez jest mowa i kto tu nie umieczytac to wlasnie wyszlo

 

 

 

FX6300 będzie wydzielał ok. 120-140W ciepła na IHS i do tego potrzeba chłodzenia za 80-100PLN
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gowniane boxowe chlodzenie, gowniana plyta plus gowniane oszczednosci nie na tym co potrzeba czynia z was gownianych doradcow, bo za pol roku powiem "a nie mowilem..." i kolega bedzie plakal ze mu sie komp zawiesza, ze sie mu wszystko przegrzewa, bo sie okaze ze kupil szrot za 130 zl bo mu tak doradzacie. A co do dojazdowek to nach mozna zrobic okreslona liczne kilometorw  "fachowcy"

 

Tanie płyty się zawieszają ? Coraz ciekawsze stwierdzenia padają na tym forum  :roll:  Za niedługo dowiemy się że płyty inne niż premium wybuchają, zapalają się i są o 50% wolniejsze. Bo fakt że można stworzyć w pełni stabilny i użyteczny zestaw z i3/i5/i7 na płycie poniżej 200zł niektórych po prostu boli. Bo bez 20 portów USB, 8 pustych SATA, pełnego ATX dla wypełnienia miejsca w obudowie i całej kupy nieużywanych PCI/PCI-E po prostu nie da się kompa używać ;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Tanie płyty się zawieszają ? Coraz ciekawsze stwierdzenia padają na tym forum  :roll:  Za niedługo dowiemy się że płyty inne niż premium wybuchają, zapalają się i są o 50% wolniejsze. Bo fakt że można stworzyć w pełni stabilny i użyteczny zestaw z i3/i5/i7 na płycie poniżej 200zł niektórych po prostu boli. Bo bez 20 portów USB, 8 pustych SATA, pełnego ATX dla wypełnienia miejsca w obudowie i całej kupy nieużywanych PCI/PCI-E po prostu nie da się kompa używać ;)

Dokładnie. Sam mam tanią i prostą płytkę h61 ................. żadne USB3 czy SATA3 nie jest mi potrzebne................ bardziej jest mi potrzebny slot PCI w którym siedzi dedykowana karta muzyczna bo jeszcze nie widziałem integry muzycznej wystarczająco dobrej. Właśnie jest super to że kupujesz byle płytę, kładziesz chłodzenie z boxa, zasilacz za 50zł kupujesz i zapinasz takiego i7 sandy bridge ............... nie ma prawa się to przegrzać ani zawiesić.  Oc nie ma ale po co ................... na codzień starcza

Z tym Skyrim-em to lekka przesada ja przeszedłem całego na 5600k na integrze ,kumpel na phenomie x3 8650 +gf 9500gt, ani u mnie ani u niego nie było widocznych spadów płynności ... 

Aktualnie przesiadłem się na FX 6300@3,9bez turbo(jeszcze na box) +gtx 660 TF i nie żałuje ,np nfs rivals na ulta i trzyma 30fps (max w tej grze) wiedzmin 2 ultra ...

Hmm............ gtx660 + fx6300 ? hmmm 30fps w grze? hmmm........ szału nie ma. Osobiście 30fps nie uznałbym w żadnej grze za sukces. Nie to że się czepiam ale popatrz na to z innej strony. Ten zestaw po prostu działa ale fajerwerków nie ma. Oczywiście nie każdy musi mieć te 60fps.

 

A teraz powiem Ci coś innego. Ja na sprzęcie jak w syg. gram w BF3 w 1080p i w multiplayerze NIE MAM ani chwili spadku poniżej 60FPS (vsync=on). Oczywiście nie gram na maxach ale low/medium bo łatwiej się gra.

Link to post
Share on other sites

 

Hmm............ gtx660 + fx6300 ? hmmm 30fps w grze? hmmm........ szału nie ma. Osobiście 30fps nie uznałbym w żadnej grze za sukces. Nie to że się czepiam ale popatrz na to z innej strony. Ten zestaw po prostu działa ale fajerwerków nie ma. Oczywiście nie każdy musi mieć te 60fps.

 

 

poczytaj sobie o barierze fps w rivals !http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/need-for-speed-rivals-test.html

 

ps.ty napewno masz więcej fps z 7770  :D niż ja... z gtx ;)

Edytowane przez RaaKoo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fenio kto napisal ze plyty sie zawieszaja ?? Oprocz Ciebie nikt tak nie pisal i sam tworzysz bzdury na tym forum. Do nastepnego pana ktory kupil sobie najtansze graty do kompa i swiruje, malo mnie obchodzi co masz i ile za to dales nie moja sprawa na co Cie stac a na co nie, ale do plyty podpina sie nie tylko procek i grafike ale tez ram, dyski, wentylatory, karte muzyczna, itp. i nikt nie kaze mu dawac za plyte 300 zl ale jak widze kolega nie ma w zamiarze z ciagu najblizszego roku czy dwoch zmieniac plyty bo chcialby sobie dokupic ( w domysle) dysk hdd ew. ssd na sata 3 a tam takiego zlacza nie ma i nie wykorzysta w pelni szybkosci dysku. To co wam wystarcza nie dla wszystkich jest wystarczajace.


poprawie Cie walezz bo nawet wkleic tego co trzeba nie potrafisz jak juz nawet cos porownujesz :/

 

http://www.anandtech.com/bench/product/699?vs=404

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Fenio kto napisal ze plyty sie zawieszaja ?? Oprocz Ciebie nikt tak nie pisal i sam tworzysz bzdury na tym forum.

Co ty nie powiesz :rotfl:  

 

Gowniane boxowe chlodzenie, gowniana plyta plus gowniane oszczednosci nie na tym co potrzeba czynia z was gownianych doradcow, bo za pol roku powiem "a nie mowilem..." i kolega bedzie plakal ze mu sie komp zawiesza

 
Edytowane przez arkus
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powiem tak (wracając do postu walazz'a ze strony 3 gdzie pisze o rzekomo duzych nakładach na koszty płyty czy zasilacza przy podkręconym FX-6300)... Po co wymieniać płytę? Po co wymieniac zasilacz? Jeżeli ja robię sobie zestaw oparty na tym procku to kupuję wszystko od razu co trzeba. I to w normalnej cenie. Płyta do tego procka to np. GA-78LMT-USB za 200zl. Do tego zasilacz Fortis HE 1225 za 118 zł.. Więc jakie nakłady? To kupuje sie już na starcie. To jest standard (żadnego drogie części) a jednoczesnie wystarczające do obsługi podkręconego procesora.

 

Ale ja nie zamierzam niczego podkręcać. Bo i po co to mi?  Wszystkie obecne gry powinny iść na tym procesorze z zadawalającą płynnością. Dla mnie wazne jest żeby gra była płynna. Nie jest istotne czy w danej chwili mi pokazuje 60fps czy 50 fps. Ważne że na przyzwoitych ustawieniach mogę soebie pograć. I o to chodzi w tym wszystkim.

A całą dyskusję zacząlem właśnie od tego że niektórzy mówią że coś sie do czegos nie nadaje nie podając jednocześnie konkretow.

Nie uważam również że FX-6300 jest lepszy czy nawet taki jak jakakolwiek i5. Bo tak nie jest. I cena o tym świadczy i osiagi. Ale cały czas uważam że FX-6300 jest taki sam jak i3. W części gier radzi seobie lepiej. W części gorzej. Ale to lepiej czy gorzej to jest kilka klatek kóre nie mają znaczenia. To laboratorium.  Różnica miedzy tymi procesorami jest taka że FX  ma przyszłosć (tak myślę i wszystko na to wskazuje ) a i3 będzie powoli schodził ze sceny bo jest jednak dwurdzeniowcem. I dlatego kupno FX jest korzystniejsze niż i3. Żeby kupić i 5 trzeba wyłozyć już trochę więcej.

Ot i wszystko chyba co chciałem w tym temacie powiedzieć....

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie uważam również że FX-6300 jest lepszy czy nawet taki jak jakakolwiek i5. Bo tak nie jest. I cena o tym świadczy i osiagi. Ale cały czas uważam że FX-6300 jest taki sam jak i3. W części gier radzi seobie lepiej. W części gorzej. Ale to lepiej czy gorzej to jest kilka klatek kóre nie mają znaczenia.
 

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/i3hsw/wykresy/wot_1920.pnghttp://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/i3hsw/wykresy/fsx_1920.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/i3hsw/wykresy/sc2_1920.pnghttp://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/i3hsw/wykresy/shogun2_1920.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/i3hsw/wykresy/arma2_noc_1920.png

 

FX6300 bez OC jest beznadziejny. Jeśli wyprzedza w jakiejś grze i3-4130 to minimalnie za to jak przegrywa to z kretesem. Dopiero po mocnym OC zakup tego procesora ma jakikolwiek sens.

Link to post
Share on other sites

 

 

Bariera FPS? Szczerze powiem. Nic mnie nie obchodzi jedna gra. Wiem tylko że w grach (ogromnej większości) to FX6300 = pentium dual core G850 http://www.anandtech...oduct/188?vs=82 Nie uważam tego CPU za "dobrego do gier"

 

Jak już kolego zapodaleś stronkę do porównania wydajności (rozumiem ze jak sam ją podesłaleś to jest wiarygodna!?) to już mogłeś popatrzeć na wyniki jakie osiagają poszczególne procesory w grach... Po lewej stronie mamy jakąś porównywarkę...

http://www.anandtech.com/bench/CPU/61

W wielu przypadkach widze tam że FX-6300 wyprzedza nie tylko i3 ale nawet i5.

Czyli do gier czy nie do gier?  Bo te wykresy mowią zupełnie coś innego niż Ty.

Link to post
Share on other sites
Fenio, przeczytaj jeszcze raz 3 ostatnie zdania tego co zacytowałeś, potem zobacz testy które przytoczyłeś i poszukaj sobie takich w których fx-6300 prowadzi bo na pewno takie znajdziesz.

A druga sprawa odnośnie testów, które przytoczyłeś, chyba gorszych gier nie mogłeś do tego znaleźć. Bo przyglądając się tylko tym kilku tytułom można dojść do mylnego wniosku, że i3 jest lepsze od i5 :/

To są gry wykorzystujące 1 bądź 2 wątki... W grach potrafiących wykorzystać więcej wątków będzie na pewno inna sytuacja, polecam zobaczyć sobie testy Max Payne 3, Crysis 3, BF3/4. Dodam, że teraz wyszły nowe konsole i w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać, że nowe tytuły będą optymalizowane pod wiele wątków. Co aktualnie bardzo utrudnia wybór procesora w niskim segmencie.

Link to post
Share on other sites

Fenio....

A dlaczego wybiórczo zapodałeś?  A gdzie Battelfield, Crysis, Max Payne, Wiedźmin, Dwon of war, Diablo, Civilizacia V, GTA IV i kilka innych?

 

Poza tym popatrz człowieku na te wykresy.... Popatrz na taką Armę 2 różnica 3 KLATEK NA SEKUNDĘ!!!!!!!

Co to są za róznice? Ja gram na FX-6300 a ty na i3-3240 w total war. I jestes lepszy AŻ o 3 klatki... Ludzie wy jesteście obłędni. Macie fioła na punkcie fpsów.


Dobrze zauważył Master Barti.... Skoro i3 są tak dobre to dlaczego kosztują więcej od i5 ?


Przepraszam... Dlaczego i3 są tańsze od i5 skoro są lepsze? Tak to miało lecieć....

Link to post
Share on other sites

Fenio tak ma ze przyjmujac za prog plynnosci 30 kl/s w danej grze on bedzie sie klocil ze dany procesor nienadaje sie do gier bo i5 ma 50kl/s, i3 45kl/s a fx 35 kl/s i fx sie nienadaje bo ma najmniej :) taki dziwny sposob myslenia

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...