Skocz do zawartości

Mikro recenzja najsłabszego AMD Richland A4-6300


Recommended Posts

Założenia: Jak najtańszy komputer do biura, na którym można odpalić World of Tanks i World of Warcraft. Ponadto ma mieć HDMI i być nowy na długiej gwarancji.

Zewnętrzna grafa nie będzie tam dokładana, więc mocniejszy CPU Celeron odpadł ze względu na słabsze GPU. Proponowałem A6-5400k ze względu na mocniejszą integrę, ale 14 zł dołożyć to było za wiele dla kolegi ;).

Platforma:

APU: A4-6300 Richland @ stock

 

MOBO: FM2-A55M-E33 (najtańsza z hdmi)

 

RAM: 2x2 GB 1600 MHz CL 11 (po OC).

To są moje ramy, bo nowe jeszcze nie dotarły. Docelowo mają tam być 2x2 GB 1600 MHz CL 9. Wyniki postaram się zaktualizować.

 

System: Windows 7 64 bit.

 

PSU: FSP350-60egn prawie nówka (ostał się ze starej konfiguracji (AM2), gdzie padła płyta główna)

 

Wyniki:

Biurowe pierdoły, net itd. chodzą normalnie, to znaczy płynnie. Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy tym komputerem a swoim Phenomem x3 @ 3,2 GHz

 

3dmark 06: 4090 punktów.

 

World Of Tanks

1440x900, ustawienia niskie (czyli jedne wyżej od totalnego minimum), bez AA, Vertical Sync- Enabled:  

Avg: 49.509 - Min: 27 - Max: 62  

Gra się komfortowo.

 

1920x1080: Dodam później.

 

World Of Warcraft:

1440x900, DX 11, ustawienia "Good"

Około 30 FPS. Szczegóły dodam we wtorek jak przyjdzie RAM i będzie więcej czasu.

 

Power Consumption:

Idle: 25-28W

3dmark: 50-60 W

WoT: 50-70 W

Pomiar dokonany na wejściu zasilacza, więc rzeczywisty pobór tej platformy jest jeszcze niższy.

 

Kultura pracy:

Po odpowiednim ustawieniu w biosie, box jest niesłyszalny i lekko ciepły podczas grania.

 

Wnioski:

Ja bym dołożył do A6-5400k. Poza tym to komputer spełnił wszystkie pokładane w nim nadzieje. Wiadomo, że jak ktoś planuje dołożyć w przyszłości jakieś GPU, to lepiej powinien się sprawdzić Celeron. Niemniej, jestem pozytywnie zaskoczony szybkością działania tego komputera i jego responsywnością. Tą mini reckę zamieszczam, gdyż ciężko znaleźć informację jak sobie najsłabsze APU radzą z WoT. Potwierdzam, że daje radę.

 

Dla porówniania (i5, HD2500): http://www.youtube.com/watch?v=frIubH5mv0Q

bez frapsa na trochę niższej rozdzielczosci ale wyzszych detalach: Avg: 42 - Min: 21

U mnie min i avg było wyższe. Wiadomo, że w zadaniach CPU Richland nie ma startu do i5. GPU w A4-6300 jest z kolei mocną stroną.

 

Postaram się później dorzucić wyniki w FHD i WoWa.


Edit:

Dodałem na szybko wynik z WoW.

  • Popieram 8
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Edit 2: Kolejnych wyników póki co nie będzie. Komputer pracuje u kolegi. Są dane pamięci 2x2 GB 1600 MHz CL9.

W 1920x1080 gra sobie spokojnie na ustawieniach jak podawałem w WoT, z minimalnym spadkiem fps w stosunku do poprzedniej rozdzieczlosci.

W WoW Mist of Pandaria (czy jak to się nazywa...) zjechał do ustawień o jedne niżej od "Good", dx 11 i przy dużej akcji chodzi płynnie.

Dokładnych wyników nie podam, bo nie bardzo mam czas tam iść i zrobić pomiary.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...