Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

zastanawiam się nad wymianą mojego procesora (Q6600 3.2 GHz) wraz z płytą i pamięcią RAM.

Chciałem sprzedać wyżej wymienione części i za niewielką dopłata kupić nowe:

-Intel Pentium G3420

-MSI H81M-E33

-no i jakąś pamięć RAM

 

Obecnie gram w prawie wszystkie nowe gry (BF4, Batman, Splinter Cell, WoT)

 

Wymianą części sugerowałem się testami:

http://pclab.pl/art54829.html

http://pclab.pl/art50000.html

w których ten procesor wypada dużo lepiej od mojego nawet po OC oraz ma on zużycie prądu ponad 2x mniejsze.

 

Pytanie brzmi czy jest to opłacalna wymiana, czy lepszym wyborem było by dozbieranie do którejś i3?

Link to post
Share on other sites

G3420 ma dużo silniejszy rdzeń od quada, natomiast nie sądzę by nadawał się on do najnowszych gier wykorzystujących 4 rdzenie, jaki masz budżet, może warto pomyśleć nad czymś innym? brałbym pod uwagę także AMD w tym wypadku, i jakiś FX 6300, który będzie wydajnieszy

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Jak wcześniej pisałem nie chciał bym dużo dopłacać (powiedzmy że sprzedając moje części za 400-500 zł dołożył bym te 100-200) a chciałbym delikatnie zwiększyć wydajność, a nie chce za dużo wydawać bo za jakieś pół roku może więcej mam zamiar kupić nowego kompa od podstaw. A co do gier wykorzystujących 4 rdzenie to np. taki Max Payne 3 korzysta z 4 rdzeni i 6 wątków to mimo tego że pentium jest tylko 2 rdzeniowy dalej ma przewagę

Link to post
Share on other sites

nie polegałbym tylko na tych tabelkach, bo wszystko zależy od miejsca testowego, kolega Łukasz podał Ci całkiem niezły zestaw, możesz to przemyśleć, ale skoro bierzeż za pół roku nowy komputer, to czy ten quad nie wystarczy jeszcze na te pare miechów?? Wtedy będziesz miał więcej kasy aby kupić coś kozackiego

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/amd-bulldozer-fx6300-fx-6300-x6-6x3-5ghz-14mb-am3-i3668126376.html

plus takie lowendowe mobo, ale po aktualizacji bios starczy na te pare miechów http://allegro.pl/plyta-gl-gigabyte-ga-78lmt-s2pt-am3-am3-ata-ide-i3679766517.html i zostaje 100 zł na ram


ale ram możesz brać teraz jakąś droższą pamięć i więcej bo Ci do nowego kompa zostanie

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

FX 6300 to chyba najlepszy wybór w tej cenie, jest sporo wydajniejszy w wymagających grach od g3420, a takich będzie coraz więcej http://pclab.pl/art54829-14.html

 

Co do q6600 to jasne że pociągnie jeszcze, u mnie proc o podobnej wydajności do wykręconego na max q6600 i daje rade we wszystkim, nie myślę nawet o zmianie procka.

 

w których ten procesor wypada dużo lepiej od mojego nawet po OC oraz ma on zużycie prądu ponad 2x mniejsze.

 

 

 

Nie ma co patrzeć na TDP, to jest tylko ilość wydzielanego ciepła, realny pobór prądu można sprawdzić tu:

 

http://pclab.pl/art50000-49.html

 

Różnice minimalne ;) nawet i3 potrafi więcej zjeść, tak samo jest w przypadku mojego proca z podpsiu, zużycie na poziomie pentiuma 2 rdzeniowego najnowszej generacji :)

 

Aha nie zauważyłem żeby ten intel wypadał "dużo lepiej" od takiego quada, chyba że w grach korzystających z 2 rdzeni...

 

Moim zdaniem nie ma co wymieniać q6600 na g3420.

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

Jak wcześniej pisałem nie chciał bym dużo dopłacać (powiedzmy że sprzedając moje części za 400-500 zł dołożył bym te 100-200) a chciałbym delikatnie zwiększyć wydajność, a nie chce za dużo wydawać bo za jakieś pół roku może więcej mam zamiar kupić nowego kompa od podstaw. A co do gier wykorzystujących 4 rdzenie to np. taki Max Payne 3 korzysta z 4 rdzeni i 6 wątków to mimo tego że pentium jest tylko 2 rdzeniowy dalej ma przewagę

Nie marnuj kasy, po co kupowac cos co za pol roku bedzie bezuzyteczne? Wydasz 600zl a roznice poczujesz tylko w grach 2 lub 3 watkowych, przy 4 juz nie bedzie to odczuwalne az tak mocno.

Kup od razu cos konkretnego albo czekaj pol roku.

Link to post
Share on other sites

 

 

(BF4, Batman, Splinter Cell, WoT)

Ale autor pytał o te gry .A ty dałeś porównanie gdzie być może sa wykorzystane 6 rdzeni i z zegarem 2.4 GHZ .W zegar fx 2 generacji do 4 rdzeni to to samo co 1 genracji quad  na s 775 .Wiec jak już sobie zadać trud ze zmiana i ewentualną odsprzedżą to  tylko na i5 + z68 . Ustawi sobie 4.1 GHZ na wszystkich rdzeniach i berdzie to cykać  jak trzeba

Link to post
Share on other sites

no nie no fx 6300 był brany tylko pod uwagę jako przejściówka z q6600 na i5, zresztą już wcześniej mówiłem że lepiej nic nie brać i zaczekać, ale gdyby koniecznie coś musiał zmieniać na szybko to fx całkiem spoko, w grach miałby boosta względem q6600, sam miałem q6600 to już po przejściu na phenoma 965 było czuć

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Haswell 3.8 GHZ = IB 4.1GHZ wiec nie wiem czy warto .Ja bym wolał IB non K + oc

 

http://www.anandtech.com/bench/product/48?vs=88

Tu porównanie quada na s775 z 955 .Takie same zegary . Jednak w zegar quad był lepszy .Co prawda to 2 gen ale max 5% szybsza była od quadów 65 nm

Edytowane przez dam111111
Link to post
Share on other sites

ale mówimy o q6600 a nie o QX9770 który nie był tylko podkręconym q6600 ale osobnym procem z większą ilością cashe i nowszymi instrukcjami Yorksfield vs Kentsfield, a FX6300 jednak >od qx9770, także spoko całkiem ten FX jest jak za 400 zł i tyle

zresztą nie ważne, bo nie wiem o czym my w ogóle gadamy, stanęło na tym że Autor czeka na komp za pół roku

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

@dam111111

 

Mam FX-6300 i te testy można sobie o kant (dopisz sobie)...

 

@Autor

 

BF3 na mojej konfiguracji lepiej chodzi niż G3430 z hd7850 w multi - Czasami ze znajomymi zbieramy się i gramy w multi i było porównanie ekran w ekran (oczywiście wszystko na stockowych ustawieniach i tych samych sterach CCC).

 

Kolejna gra to nowy Ghosts który w singlu jest porównywalny bo widać że HD7770 trochę nie daje rady i trzeba podkręcić karcioche.

BF4 w singlu i multi - Pentium zostaje zmasakrowany.

Batman AO - na FX daje rade nawet włączyć Psiks dzięki większej ilości rdzeni, a na pentiumie - zapomnij. Z i3 w batmanie jest podobnie (i3-3240 + HD7770).

 

Krotność rdzeni ma coraz większe znaczenie w nowych grach - nawet nowa ROMA II zaczęła lubić dodatkowe watki.

 

Jesteś w miare dobrej sytłacji bo jelenia na 775 znajdziesz szybko bo to intel...

Edytowane przez mbe13
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...