Skocz do zawartości

SLI gtx 780, opłaca się taka zabawa ?


Recommended Posts

Jak w temacie, czy opłaca się zainwestować w drugiego gtx'a 780 i związać je sli, czy raczej pozostać przy jednym. Oraz czy to, że powiązałbym Gtx780 Windforce z najbardziej podstawowym gtx'em 780 miało by jakiś wpływ na ogólną wydajność? (karty mają różne taktowanie).

Link to post
Share on other sites

Zanim zaczniemy jest sporo niewiadomych jak i faktow o ktorych musisz wiedziec. 

 

Do konfiguracji SLI czy CF zalecany jest wydajny procesor (np Intel i5) z wysokim taktowaniem (wykraczajacym poza domyslne wartosci, tzw overclocking), przewiewna obudowa (w celu utrzymania bezpiecznej temperatury ukladow graficzncyh) jak i dobrej jakosci zasilacz ktory bedzie w stanie sprostac potrzebom energretycznym komputera.

 

Jesli posiadasz monitor 1080p i ma on odswiezanie na poziomie 60Hz z wiekszoscia gier nie powinienes miec problemow przy tylko jednej takiej karcie, moim zdaniem kupno kolejnej mija sie z celem. Moge jednak zakladac zle, posiadasz monitor 120Hz lub posiadasz np 3 monitory, wtedy zapotrzebowanie na moc GPU w celu utrzymania plynnosci w grach (zakladam ze wlasnie do gier uzywasz swojego PC) wzrasta. 

Link to post
Share on other sites

 

 

karty mają różne taktowanie

 

Karta szybsza zostanie zwolniona do poziomu tej wolniejszej, masz jednak nad tym kontrole. 

 

 

 

Co do wydajności, jej przykładem może być link poniżej

 

http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_780_SLI/21.html

 

 

Mnie natomiast zastanawia jedno, czy Ty potrzebujesz drugiej karty ?

Link to post
Share on other sites

Ale glupoty gadacie, juz kolejny raz te bzdury widze - klepane przez ludzi, ktorzy SLI pewnie nigdy nie robili.

 

KARTA SZYBSZA NIE BEDZIE ZWALNIAC, wezcie se zapamietajcie wszyscy powtarzajace bzdury o zwalnianiu raz na zawsze. Kazda bedzie dzialala ze swoimi wlasnymi zegarami. Dla swietego spokoju mozna podkrecic wolniejsza do poziomu szybszej, ale to nie jest zaden wymog - ani dzialania SLI, ani zadnej plynnosci itp. Moze byc co najwyzej ciut szybciej (bo oc).

 

I tak jest od driverow 180.

 

Z wymogow brakuje PLYTY GLOWNEJ - bez plyty z dwoma co najmniej slotami PCIe x8 oraz wsparciem SLI - SLI nie zrobisz.

Jaka masz plyte ? I zasilacz, bo moc to nie wszystko (podaj model).

 

Z doswiadczenia jeszcze powiem, ze do SLI najmocniejszych kart poleca sie juz stosowanie i7 (nie i5) ze wzgledu na lepsze wykorzystanie mocy procesora pomiedzy proces sterownika i systemu, a procesy gry. i5 oczywiscie tez bedzie dzialac - choc nie tak efektywnie, jak i7. Podkrecanie jest wymagane tylko w tytulach, ktore oc wymagaja do stosownych ustawien graficznych gry (czyli silnik skalujacy dobrze procesor). Tak wiec dobry CPU juz masz.

 

Ostatnie pytanie DOdo jest rownie wazne: czy Ty potrzebujesz drugiej 780-tki do gry ? Raczej smialbym watpic, widzac monitor "zaledwie" 60 Hz. Jesli mialbys powyzej FullHD (1440p albo i nawet zestaw 3 monitorow) lub monitor 120/144 Hz, to jeszcze bym zrozumial chec SLI z dwoch takich GTXow, ale na razie nie wiem tego wszystkiego, co Ty wiesz :)

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites

Drivery 180 wyszly w 2008, wiec masz informacje sprzed 5 lat (co najmniej), a w komputerach to przepasc, jak widac. Musisz sie aktualizowac :)

 

W moim przypadku zegary karty nr2 były kopiowane z tej pierwszej, wiec robiąc OC na karcie nr1 nie musiałem już tego robić na tej drugiej

 

Chyba nikt z was nie zczaił że jeomax.co.uk mówi o nvidii a z tego co pamiętam dodo testował SLI radków 7850 :P

 

 

 

Dodaje ważne info. Płyta główna MSI Z87-GD65 Gaming, zasilacz Thermaltake Smart M850W 80+ Bronze MSR. 

Zastanawiam się nad kupnem drugiego gtx'a bo za niedługo mam zamiar wymienić monitory na 2 x 1440p i obawiam się o wydajność

sprzętu. 

 

Autorze jeśli gry działają płynnie i nic Ci nie tnie to nad czym Ty w ogóle masz dylemat?

 

Jeśli zmienisz monitory i płynność nie będzie wystarczająca to wtedy kup kolejną 780 i problem z głowy.

 

Twoja reszta sprzętu bez najmniejszego problemu poradzi sobie z SLI 780.

Edytowane przez DyndaS
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja miałem sli z 670 i przy ustawionej synchronizacji w afterburnerze karty działały z identycznym taktowaniem, nieważne czy jedna mogła wyrobić 1300 a druga 1250. Ustawiasz synchronizację w programie i działają z identycznym taktowaniem więc karta szybsza zwalnia do poziomu woniejszej

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Mozna sie zalamac... Afterburner i jego synchro to ogranicznik tego, co normalnie oferuje SLI :)

 

Oczywiscie, ze mozna wynalezc dziesiatki programikow robiacych to, co chcemy "udowodnic"- nie zmieni to faktu, ze gole SLI nic nie spowolni. Tak wiec "wniosek" natsu - choc poparty prawidlowym spostrzezeniem - jest bledny: karta szybsza NIE spowolni do wolniejszej, tylko MOZE spowolnic, jesli WLACZYSZ dana opcje w programie trzecim. Wnioskujcie ludzie poprawnie, bo sie syf robi.

 

Co do roznicy predkosci - sam nie robilem testow, ale wydaje sie to dosc jasne, ze w grach z silnikiem, ktory nie bedzie utylizowal wszystkich rdzeni na poziomie 99% roznice beda raczej nikle i pojawia sie dopiero tam, gdzie uzycie rdzeni bedzie oscylowac bardzo wysoko, jak np. w BF4. Dlatego ludzie podkrecaja mocno swoje i5 przy SLI, aby silnik mial swoja porcje danych z CPU niezaklocona przerwami na obsluge SLI wynikajaca z dobicia do sufitu utylizacji rdzenia. Swoja droga sterowniki moglyby pisane byc tak, by zwalic obsluge SLI na dodatkowego chipa montowanego na kartach, albo wbudowanego w uklad. CIekawe, kiedy wreszcie na to wpadna.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czemu tak bardzo się starasz przekręcić na własną stronę. Wniosek nie jest błędny tylko prawidłowy. Program->sync->karta szybsza zwalnia do poziomu wolniejszej. Nigdzie nie mówiłem co się dzieje "out of the box", napisałem co się dzieje po zabawie z programem a Ty nadal widzisz jakieś problemy i błędne myślenie

 

To,że bez tego mogą działać asynchnronicznie to ja wiem, ale mówienie o błędnym wniosku gdy ewidentnie podałem przykład ingerencji programowej to jest przesada

Edytowane przez natsu
Link to post
Share on other sites

Tutaj jest temat u Multi-GPU:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/86881-multi-gpu-zalety-wady-spostrze%C5%BCenia-u%C5%BCytkownik%C3%B3w/

 

 

Ja miałem sli z 670 i przy ustawionej synchronizacji w afterburnerze karty działały z identycznym taktowaniem, nieważne czy jedna mogła wyrobić 1300 a druga 1250. Ustawiasz synchronizację w programie i działają z identycznym taktowaniem więc karta szybsza zwalnia do poziomu woniejszej

Kiedyś, czytając jakiś zagraniczny test ( GTX 680 w SLI), w procedurze testowej było właśnie powyższe ustawienie więc chyba rozwiązanie jest sprawdzone. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Autorze jeśli gry działają płynnie i nic Ci nie tnie to nad czym Ty w ogóle masz dylemat?   Jeśli zmienisz monitory i płynność nie będzie wystarczająca to wtedy kup kolejną 780 i problem z głowy.   Twoja reszta sprzętu bez najmniejszego problemu poradzi sobie z SLI 780.

 

To jest, według mnie, najlepsze podsumowanie tematu i pisanie czegokolwiek więcej jest już raczej jedynie spamem. 


 

 

SLI radków 7850

 

CF. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Według mnie sli z gtx780 to trochę przerost formy nad treścią, dlaczego? sam mam 1 gtx780 i widzę jak się to ma. 90% gier na rynku nawet nie wykorzysta potencjału 1 karty, są Crysisy, BF3,4 czy jakieś tam Metro, ale większość gier chodzi na o wiele słabszym sprzęcie. Do czasu wprowadzenie nowych konsol i rozwoju gier takie 1 gpu daje rade. Wyjątkiem jest granie powyżej fullHD, lub na kilku monitorach. Inaczej sens sli jest średni, będzie to na pewno pięknie chodzić, ale czy potrzeba aż tyle mocy? 1 karta ciągnie np. BF3 na max detalach bez problemu z sporym zapasem fps.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...