Skocz do zawartości

Dwa systemy operacyjne bez boot menu.


Recommended Posts

No ok, jedziemy, mam nadzieję że uda mi się przedstawić sprawę w miarę przejrzyście. Na komputerze z którego korzystam w pracy jest zainstalowany Windows 7, jednak z powodu wielu ograniczeń administracyjnych nie mogę korzystać z niego w pełni co naprawdę utrudni mi pracę. Czy da się zainstalować obok ww systemu drugiego Windowsa 7? Tak aby jego partycja po instalacji była ukryta? Czy wystarczy przed instalacją drugiego systemu ustawić inną partycję jako aktywną, pierwszą ukryć aby później w ten sam sposób przełączać się między zainstalowanymi systemami? Nigdy nie kleiłem całej procedury uruchamiania komputera i samego systemu operacyjnego więc proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Najlepszym rozwiązaniem jest dołożenie drugiego dysku twardego i zainstalowanie na nim Windows, żeby jeden system nie widział drugiego, podczas instalacji systemu, pierwszy dysk musi być odłączony. Mamy wtedy dwa dyski, dwa sektory rozruchowe. System uruchamiamy wybierając podczas uruchomienia komputera jeden z dysków.

 

Druga metoda to instalacja systemu na drugiej partycji, będziesz miał okienko z wyborem systemu operacyjnego. Żeby inni użytkownicy komputera nie mogli wejść na drugą partycję, najprostszym rozwiązaniem po instalacji systemu, jest usunąć literę dysku partycji innej niż zainstalowano na niej System. Zatem, jeżeli masz partycję C i D, na D zainstalowałeś Windows, to usuń literę pierwszej partycji, to samo analogicznie na drugim systemie.

Link to post
Share on other sites

Po instalacji partycja nie moze byc ukryta, bo wowczas nie wystartujesz owego WIndowsa.
Nie wiem tez, co kolega powyzej sobie wymysla, ale sprobuj usunac literke dysku, to sie przekonasz, jak mozna potem zabootowac system (wowczas przy resecie w obecnosci innych osob cala kombinacja wyjdzie na jaw, poza tym jest menedzer dyskow i tam jak byk jest widocze, co jest podlaczone, a co nie).

Koniec tematu. Jedynym rozwiazaniem jest prosba administratora komputera w pracy o zwiekszenie uprawnien.

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites

Do kolegi wyżej, nic nie wymyślam tylko tak jest, jak instalujesz dwa systemy na oddzielnych dyskach, żeby były dwa sektory rozruchowe i brak boot menu to instalator nie może widzieć innych dysków niż ten na którym jest instalowany Windows.

 

A co do ukrywania partycji to chyba źle mnie zrozumiełeś.

Jeżeli dla Systemu 1 mamy dwie partycję C(System1) i D(System2) to główną partycją dla niego jest C(System1) to D(System2) z poziomu Systemu 1 można ukryć i dla tego systemu nie będzie miało różnicy czy jest ukryta.

Analogicznie dla Systemu 2 mamy dwie partycję C(System2) i D(System1) to główną partycją dla niego jest C(System2) to D(System1) z poziomu Systemu 2 można ukryć i też nie będzie różnicy czy jest ukryta czy nie.

 

I nie było tu mowy o ukrywaniu partycji, tylko o usunięciu litery dysku, co sprawia, że dla Windows na którym aktualnie pracujemy druga partycja jest niedostępna.

Edytowane przez msvista
Link to post
Share on other sites

Rozumiem wszystko dokladnie.

 

Nie ma sensu instalowac na drugiej partycji, bo nie bedzie wowczas bootmenu (ktore normalnie powstanie, ale trzeba bedzie skasowac w obawie, by szef nie wykryl machlojki), wiec nie da sie latwo manipulowac opcja bootowanioa wlasciwego systemu.

 

Nie mozna instalowac na drugim dysku (jakim ?) z tego tytulu, ze w menadzerze dyskow i tak sie pojawi taki dysk (jesli dolozony), a niepokoj kazdego administratora zawsze wzmoze fakt, ze ktoras partycja nie bedzie miala literki.

 

Nie mowie, czego nie da sie fizycznie zrobic, tylko mowie o tym, ze nie da sie tego faktu ukryc. Innymi slowy: taki drugi system zawsze bedzie widac (choc nie tak, jak sobie to osoba nieznajaca sie na komputerach wyobraza chcac wylistowac zawartosc D na przyklad).

 

Poza tym, chcesz wszystko w pracy na "kopii" Windowsa skonfigurowac identycznie tak samo, jak na obecnym - ikonki pulpitu, czcionki, tapete, programy (skad bedziesz mial do nich dostep, jesli instalkami dysponuje szef albo informatyk) ?

 

DLatego zaproponowalem rozmowe z szefem/administratorem - to jedyna legalna droga na rozwiazanie problemu. Inaczej, cokolwiek nie zrobisz, bedzie to dzialanie WBREW szefowi, czy administratorowi, a nie na oszukiwaniu sie to wszystko polega, tylko informacji i konwersacji. Przkonaj go do zmiany praw i tyle.

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...