Skocz do zawartości

MSI Z87 G43 vs ASRock Z87 Extreme4


Recommended Posts

Witam

 

Składam zestaw z i5 4670K i mam dylemat odnośnie płyty.. niby teraz wszystko zależy od procesora więc tańsze MSI byłoby lepszym wyborem ale czy:

 

Czy MSI nie ma zablokowanych jakiś opcji, np. podnoszenia jakiś napięć lub czegoś co posiada Asrock?

Czy MSI nie nagrzewa się zbytnio po podkręcaniu? Ze względu na mniejsze radiatory.

 

 

Będę wdzięczny za argumenty za i przeciw zakupem ASRocka icon_smile3.gif

Link to post
Share on other sites

Z87 Extreme4 to wyższa półka niż G43 i trudno te płyty porównać, bo różni je także cena...

 

Do domowych zastosowań i lekkiego OC - G43 jest aż nadto wystarczająca, dodatkowo ma dłuższą od Asrock gwarancję (3 vs 2 lata). Asrock za to ma 2 kostki BIOS, z tych powiedziałbym przydatnych "ficzerów".

Link to post
Share on other sites
gtxxor  proszę być precyzyjnym, asrock w większości sklepów ma 36 miesiaczną gwarancję. Już ten tamat omawialiśmy.

Teraz do autora słuchaj asrock Z87 extreme4 to lepsza płyta, dwie kości BIOS/UEFI, 12 faz-owa sekcja zasilania, która jest lekko na wyrost, ale dzięki temu, że jest ich więcej, tranzystory pod radiatorami grzeją się punktowo nieco mniej, co może się przełożyć na dłuższy żywot płyty, lepsza zintagrowana karta dzwiękowa, dodatki na laminacie w postaci wyświetlacza kodów POST i przycisków zasilania oraz resetowania. Także autorze jeżeli masz kasę, zdecydowanie polecam płytę asrocka. Tutaj w bardzo dobrej cenie z 36 miesiaczna gwarancją  http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-z87-extreme4-79-860958.html?utm_content=860958&utm_source=skapiec.pl&utm_medium=Feed&utm_campaign=wszystkie  . Pozdrawiam :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

zdaję sobie sprawę,że to inne pólka cenowa stąd moje pytanie ;)

 

Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie oc, kupując ASRocka za 120zł więcej dostaję większe radiatory oraz bardziej rozbudowaną sekcję zasilania, drugi bios i... to chyba tylko tyle? 

 

Breaky83 napisałem posta trochę za tobą ;P

Edytowane przez doominiqs
Link to post
Share on other sites

Nie jest to podstawą do gwarancji, co jest w karcie gwarancyjnej tłustym drukiem napisane, że firma intel nie odpowiada za stabilność procesora przy zmianie jego taktowania, i nie ponosi winy za uzskodzenia sprzętu powstałe w wyniku OC, także jak trafisz na kasztana to musisz z tym żyć


ale wiesz i tak trzymanie 4670k wyżej niż 4 Ghz póki co nie ma sensu, bo nawet na stocku proc jest na tyle wydajny że żadna gierka nie podskoczy, na 4,3 ghz przegania 3570k kręconego do 4,6 ghz

Link to post
Share on other sites
zadam hipotetyczne pytanie: Jeśli trafię na padake Haswella to czy mogę oddać ją do sklepu? ;D

Jak kupisz przez internet, to możesz oddać. Możesz sobie nawet kupić 5 procesorów, wybrać najlepszy, a resztę odesłać. Nie musisz nawet podawać powodu takie poczynania. Jak kupisz w sklepie już tak nie możesz zrobić.

 

Co do płyty, to też od dawna stoję przed takim wyborem. Co mocno mnie zastanawia, to wszystkie płyty na Z87 są w granicach 500zł, a tylko ta MSI ma atrakcyjną cenę. Szkoda że inni producenci nie zdecydowali się na wersję ATX tańsze. Ja do tego co było napisane wyżej dodam to, że z płytą MSI są problemy i nie raz już o tym było pisane. Powstał nawet wątek na forum na temat problemów z tą płytą. Dziwi ta sytuacja, bo z płytami na Z77 takich sytuacji raczej nie było. Warto również dodać, że Extreme 4 ma na samym dole slot PCI-e. Ja np. tego potrzebuje na kartę muzyczną. Ma również e-sata na tylnym panelu które mi się też przyda. Dokupię sobie tylko śledzia z wyprowadzeniem napięcia i dyski w razie czego mogę podłączać. Ma również wejście HDMI i jeśli się nie mylę większą ilość portów SATA i USB, ale to mniej znaczące rzeczy, bo wątpię żeby ktoś aż tyle potrzebował.

 

Osobiście biorąc wszystkie powyższe rzeczy pod uwagę, ja z MSI Z87-G43 zrezygnowałem. Jak będę brał Haswella to biorę Z87 Extreme 4. Prędzej zdecydowałbym się na 3570K i MSI Z77-G45 lub Z77 Extreme 4 (jest tańsza od Z87).

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

poza tym co myślisz, że po OC on przyśpieszy dwukrotnie? zrobisz 4,5 ghz to będzie wzrost 10-15% czyli około 8 fps w grach i tyle


i tak jak ma starczyć na 3-4 lata to musi być sam w sobie wystarczająco wydajny, jak wyjdą nowe gry w których haswell przestanie wyrabiać to tak na prawdę OC ci nic nie da bo i tak się będzie dławił i cześć

Link to post
Share on other sites

no chyba że tak :) mi nie poszedł na 4,5 i w sumie mam to w nosie :D bo i tak bym go nie miał nigdy potrzeby do 4,5 kręcić, zależy mi też głównie na energooszczędności i temperaturach niskich, 4,0 to mi wystarczy, ale i tak póki co go trzymam na 3,4 z turbo i mam odpalony speed step wiec procek w systemie działa na 1200 mhz i pobiera 0,7v czyli elegancko


w sumie mogłem brać nawet bez K, ale miałem niewiele drożej do K poza tym bez K to troche mi się kastrat wydawał, więc wolałem pełnoprawnego 4670k

Link to post
Share on other sites

 

 

poza tym co myślisz, że po OC on przyśpieszy dwukrotnie? zrobisz 4,5 ghz to będzie wzrost 10-15% czyli około 8 fps w grach i tyle

Przecież 4670K ma taktowanie 3,4GHz to OC na poziomie 4.5GHz to 33% wzrost wydajności. Turbo podnosi taktowanie do 3,8GHz przy obciążeniu jednego rdzenia, w nowych wymagających grach obciążamy 4 rdzenie. Gdyby był wzrost 10-15% to w ogóle nie opłacałoby się kupować procesora z literką K i płyty do niego. Więcej by to kosztowało, niż dawało by zysku.

Link to post
Share on other sites

a co ty myślisz jeszcze średniowiecznym mitem że tylko ghz się liczą?? na wydajność procka składa się jego konstrukcja, instrukcje, i inne bzdety, więc to że walniesz zegar 4,5 wcale nie będziesz miał 33 % zysku w porównaniu do stock+ turbo


podam na przykładzie phenoma 965 BE, którego to wykręciłem na każdy możliwy sposób, jego stock to 3,4 ghz, podkręciłem go max do 4,2 ghz czyli o 800 mhz, skok w grach to średnio 8-10 fps, i to nie we wszystkich, czasem wzrost wydajności był ledwo zauważalny, także jeżeli proc jest po prostu słaby to żadne OC mu nie pomoże, teraz jakbym 4670k ustawił na 2,0 ghz to i tak tego phenoma sklepie w grach


więc OC owszem, to fajny dodatek, ale nie zrobisz w ten sposób przełomu wydajności, conajwyżej troszkę fps zyskasz


poza tym tryb turbo podnosi taktowanie nie tylko jednego rdzenia ale wszystkich..


taktowanie się liczyło bardzo za czasów takich athlonów XP gdzie faktycznie zrobienie z athlona1600 na athlona 2600 robiło kolosalną różnice, nawet jeszcze za czasów dual core gdzie z e2160 z 1,8 ghz na 3,0 też dawało sporego boosta, na dzisiejszych procesorach zegar już nie odgrywa takiej roli wielkiej


patrz tu http://pclab.pl/art55318-3.html 4670k na stock osiąga minimalny fps 63 klatki a po OC do 4,5 osiąga 69 klatek, czyli wzrost 6 klatek..... taka prawda

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

 

 

a co ty myślisz jeszcze średniowiecznym mitem że tylko ghz się liczą?? na wydajność procka składa się jego konstrukcja, instrukcje, i inne bzdety, więc to że walniesz zegar 4,5 wcale nie będziesz miał 33 % zysku w porównaniu do stock+ turbo

Jasne że liczy się architektura procesora, ale idealnie ten sam procesor pracujący z częstotliwością 4GHz będzie o 100% wydajniejszy niż ten sam procesor na 2GHz. I nawet nie ma co tutaj dyskutować na ten temat. Dwa razy szybszy zegar to o połowę zmniejszony czas wykonywania danej operacji i nie może być inaczej. W grach tego tak nie widać, bo ale byś musiał trafić grę, żeby procesor cały czas pracował na 100% zarówno ten podkręcony jak i nie oraz grafika musiałaby być bardzo mocno, żeby nigdy to ona nie zadecydowała o ilości klatek na sekundę. Dwa różne procesory to oczywiście, że nie można porównywać zegarami. Nie zagłębiajmy się bardziej w ten temat, bo to nie temat o procesorach tylko płytach głównych. ASRock vs. MSI, skupmy się na tym :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...