Skocz do zawartości

Podkręcanie Phenoma


Recommended Posts

Miałem tego nie robić, ale skusiłem się na podkręcenie procesora (Phenom x3 8450 2.1), jedynym procesorem jaki podkręciłem w życiu był P4 1.6 w którym zmieniałem tylko mnożnik. W Phenomie podnoszenie mnożnika było zablokowane więc coś poczytałem w internecie, sprawdziłem jak to robi AMD OverDrive no i w końcu pogrzebałem w biosie, oto co zrobiłem: zmniejszyłem mnożnik z 10.5 na 10 i podniosłem FSB z 200 na 250, czyli procesor ma 2.5 Ghz.

 

I moje pytanie czy tak jest dobrze? Wiem, że to trochę śmieszne pytanie, ale boję się że coś popsuję...

Płyta ma chipset AMD 770, Ram może pracować z taką częstotliwością (teraz 1000 Mhz), zasilacz 400W Feel3 (tak Feel -wiem, wiem... kiepski).

Link to post
Share on other sites

Prime95 uruchomiony.

Mam jeszcze jedno pytanie, nie bardzo znam się na pamięciach, teraz w biosie przy tych ustawieniach pracują z częstotliwością 1000 Mhz a w CPU-z pokazuje DRam Freq. 500 i to jeszcze rozumiem bo tam coś się dzieli i tak ma być, są ustawione na auto i pracują w trybie synchronicznym. Są to DDRy 1066 - maksymalna wartość ich taktowania, odnosi się to do tego 1000 czy 500 ?

 

Inaczej, czy podnosząc teoretycznie FSB mogły by pracować w trybie 2000 Mhz i DRam Freq 1000 Mhz, bo w drugiej wartości nie przekroczą 1066?

Link to post
Share on other sites

Jeśli w CPU-Z pokazuje Ci 500Mhz to wszystko jest ok - pamięci pracują z częstotliwością 1000Mhz.

Są to DDRy 1066 - maksymalna wartość ich taktowania, odnosi się to do tego 1000 czy 500 ?

 

Inaczej, czy podnosząc teoretycznie FSB mogły by pracować w trybie 2000 Mhz i DRam Freq 1000 Mhz, bo w drugiej wartości nie przekroczą 1066?

Do 1066.

DDR2 nie są w stanie pracować z częstotliwością 2000Mhz, to dopiero potrafią DDR3 przy bardzo wysokich timmingach.

Link to post
Share on other sites

Przez całą noc wszystko działało stabilnie.

Mam dalsze pytania co do DDR-ów, jeżeli zostawię ich taktowanie na poziomie 1000 MHz to czy mogę zmniejszyć timingi?

Są to Kingston HyperX DDR2 2x1GB 1066 cl5, nic więcej o nich nie wiem. Nie ma mnie przy tym komputerze, ale z tego co pamiętam mają takie ustawienia:

5.5.5.18 jeszcze pamiętam wartość 2T i chyba gdzieś widnieje wartość 24.

 

Zastanawiam się czy nic się nie stanie jak zmienię na 4.4.4.16 i 1T? Jakie wartości warto zmieniać?

Link to post
Share on other sites

Zamiast skracać timingi lepiej podkręć jeszcze trochę, ramy mają jeszcze zapas. Nie pisałeś nic o podnoszeniu napięcia procesora czy ramów, jeśli wynik 2,5 GHz uzyskałeś na domyślnych wartościach napięć to tym bardziej olej timingi i kręć dalej.

Link to post
Share on other sites

Te 2T raczej zostaw w spokoju.

Natomiast możesz pojedynczo zbijać timmingi. Zacznij od 5-5-5-15, następnie próbuj obniżyć CL do 4 (możesz podbić lekko napięcia), jak to się uda to działasz dalej.

Tylko tu nie bierzesz testu Small FFT w Prime95 wybierz test Blend i popracuj tak godzinkę do półtorej.

Link to post
Share on other sites

Myślę że twój procek pociągnie jeszcze tak do 3.0 spokojnie.

 

A i nie chce zakładać nowego tematu czy temperatura e7400 wynosząca 57 stopni nie jest za duża? mam boxowe chłodziwo, a procek jedzie na 3.25 GHz dodam że obniżałem napięcie delikatnie :)

Link to post
Share on other sites

Co do timingów, Cycle Time (tRAS) bez problemów mogłem ustawić na 15, przy wartości CL 4 musiałem powrócić do ostatniej dobrej konfiguracji a napięć nie chcę podnosić. Bank Cycle Time (tRC) jest ustawiony na 24, warto coś w nim zmieniać?

Link to post
Share on other sites

Wiesz co tak sobie przeglądam i za choinkę znaleźć nie mogę pamięci Kingston HyperX z timmingami 5-5-5-18.

Podaj dokładny model pamięci to zobaczymy jakie możesz ustawić napięcia. Podbicie o 0,1-0,2V nie powinno nic zrobić złego jeśli napięcie to standardowe 1,8-2,0V.

Zmiana alpha timmingów praktycznie nie przynosi zmian - widoczne mogą być różnicę przy zmianie 4 podstawowych i Command Rate (ale z tym Kingstony dobrze sobie nie radzą).

Link to post
Share on other sites

Nie chcę zmieniać napięć [na samym początku podałem zasilacz jaki posiadam i jak sobie o nim poczytałem to się zaniepokoiłem]

 

Co do Ram, to ja też myślałem, że mi coś innego zamontowali, ale wyciągnąłem je i faktycznie są to HyperX, przeczytałem że czasami płyty inaczej je rozpoznają [pewnie też powinny mieć tRAS 15], CPU-z też je inaczej rozpoznał a nie chce mi się ich wyciągać. Było na nich napisane 2.3V teraz na płycie jest na 1.8V.

Link to post
Share on other sites

To skoro są 2,3 a ustawione masz 1,8 to bez obaw 2,3V bo to standardowe napięcie dla tych RAMów.

To, że płyty źle odczytują SPD to normalka, u Ciebie dobrze to widać po napięciu.

 

RAM jest zasilany z napięcia 3,3 albo 5V więc z linii mało obciążonych w dzisiejszych komputerach, więc śmiało dobij do nominalnego 2,3V.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...