Skocz do zawartości

Nowy monitor w cenie około 1000 złotych.


Recommended Posts

Witam. Muszę się zwrócić do was o pomoc przy wyborze monitora. Więc tak. Czym więcej czytam na necie i na polskich frach oraz na zagranicznych w tym prad.de oraz mvp.pl ( żeby nie było że to reklama ) to mam coraz większy mętlik w głowie co do wybranego monitora. Na wstępie chciałbym określić do czego ma  monitor służyć. Nie jestem ani osoba programującą  ani też żadnym grafikiem. Obecnie używam już wysłużonegogo modelu eizo P1700 ( tak tak 17" jeszcze zyje ) - lecz jest jak by nie było dość mały. Ogólnie monitor jest używany do gier i filmów i neta ( 60% gry 25% film i 15% net ) Gry przeważnie jakieś mmorpg czasami diablo 3  a przeważnie LOL - od czasu do czasu przegląd jakiś nowości na rynkuo ile odpalą na moim leciwym sprzęcie ) Jedni piszą , że matryca IPS do domu się nie nadaje drudzy odwrotnie, że lepszym wyborem jest M-PVA i odwrotnie. Cena jaką mam do dyspozycji to  w granicach 1000 złoty +- 100zł. Mam osobiście na oku  kilka modeli ale im więcej o nich czytam tym więcej opini.

 

Eizo P2331 - eizo samo mówi za siebie
Eizo P2333- niestety ale przekracza już budżet - czy lepiej dozbierać ?
Benq GW2460
Benq GW2760 czy aby 27" nie będzie za duży

Dell 2412H

Dell U2412M 16:10 - z opini ten jest najbardziej polecany
Iiyama x2483HSU - a co o tym sądzicie
Proszę o pomoc . Po monitorek chciałem jechac w sobotę. No chyba że macie inne propozycję.
Słyszałem , że ludzie polecają też iyamę oraz niektóre NEC-i ale one te drugie są bardzo drogie i w moim budżecie niestety się nie mieszczą. Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Edytowane przez kbumek
Link to post
Share on other sites

 

 

czy aby 27" nie będzie za duży

 

Ja siedzę metr od monitora i 25" po kilku latach zrobił się dla mnie za mały, więc myślę, że się przyzwyczaisz.

Jak przesiądziesz się z 17" na 27" to pierwsza myśl będzie: co ja najlepszego zrobiłem, przesadziłem! Ale po tygodniu stwierdzisz, że jest za********e :) Miałem tak samo tyle że z 19" na 25,5".

 

Co do wyboru monitora to Ci nie pomogę, bo sam mam zamiar zmienić na 27" i tak samo kompletnie nie wiem co wybrać

Link to post
Share on other sites

no tak tylko 27" w tej cenie to jest mozna powiedziec samobójstwo  jedynie co to po za tym benq w tej kwocie nie ma  nic rozsadnego. Obecnie mam pozyczonego 23 cale i juz mi sie wydaje naprawde ogromny  , wyglada niesamowicie wszystko to fakt. STary monitorek LG na tnce  i juz chyba troche wysluzony z tego co mi się wydaje ale i tak komfort jest niesamowity. Co do monitorak to nikt nie umie mi nic doradzić ? 3h i sklepy zamkną :( i chyba nic z dzisiejszych zakupoów.

Edytowane przez kbumek
Link to post
Share on other sites

Witam wsyzstkich. Więc zakupiłem wpierw eizo 2333 ale to jest coś strasznego co zobaczylem  na ekranie. Monitor pomimo masy różnych  ustawień za każdym razem  jego obraz drgał , mrugał nie wiem jak to opisać - zawieiodłem się na całej lini. Potem przyszła kolej na dela P1214H ale jego kolory był mimo ustawienia i bawienia się ponad 2 godziny gorsze od mojego starego eizo p1700 17". Koleny monitorek przyjechał wczoraj a jest nim Iiyama x2483HSU na AMVA+ - na razie  sprawdzony pod kątem matrwych pixeli i się obyło bez nich jak na razie. Obraz jest do regulacji i to dość mocnej bo na ustawieniach auto jak sam monitor ustawia  są miejsca gdzie na matrycy podczas czytania , wyświetlanego textu występuje dziwne przesunięcie co powoduje , że tekst jest kaby nie ostry. Po nocnych testach i całym dzisiejszym dniu muszę powiedzieć , że matryca IPS jaka jest w Eizo F2333 się nie umywa do tej Iiyama x2483HSU na AMVA+. Czerń jest tak głeboka jak smoła , obraz wychodzi dosłownie z monitora. Kąty są zadowalające może nie powalają  ale spokojnie we 2 osoby można oglądać film bez straty na jakości. Jedyna chyba wada o ile to jakaś jest to jego ergonomia. Brak pivota.  Brak możliwości regulacji na stojaku góra-dół. Do naszej regulacji jest tylko dostępna opcja pochylenia monitora na siebie i odchylenie go.  Grty wyglądają bajecznie , filmy to poezja poprostu. Wszystko wygląda pięknie. Z całą stanowczością mogę polecić ten monitorek każdemu w cenie do 800 złotych.

Ogólnie myślałem , że jednak EIZO to firma której można najbardziej zaufać lecz teraz mam mieszane uczucia. Dzisiaj sam pojechałem do saturna  aby przyjżeć się monitorom z wyższej półki tej firmy ale migotanie obrazu dopiero ustawało w monitorach za ponad 3k. Nie wiem może jestem na tym punktcie jakoś szczególnie wyczulony. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, a nawet bardziej . Jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów monitor - druk. Nie jestem w tych sprawach profesjonalistą ale do zastosowań domowych jest bardziej chyba niż dobrze. Po wydruku  i przyłożeniu kartki obok monitora kolory się praktycznie nie rózniły. To tyle ode mnie.

Link to post
Share on other sites

Witam. Zainstalowałem kilka gier  bf4 fife crysisa3  aby sprawdzić jak wszysko wygląda. Efekt smużenia nie występuje wogóle. Czerń jest piękna po prostu rewelacja tak samo odwzorowanie kolorów. W przeciwieńswie do monitorów które miałem przez kilka dni w domu poprzez fs 2331 fs2333 dela P2412M P2412H niestety ale ta yiamya bije ich na głowę. Niestety  IPS nie umywa się niestety do nowej matrycy AMVA+ która jest wtym modelu zastosowana. jedyne do czego można się przyczepić to do tego , że trzeba się dość sporo bawić aby go ładnie ustawić pod siebie , mnie zajęło to około 2 godzin. Gry filmy jak i praca w programach jest teraz bajką. Obraz poprostu aż wychodzi z monitora. Gry  filmy nabrały nowego wcielenia. Bardzo zawiodłem się na firmie EIZO co już pisałem w poście wyżej , niestety ale to już nie jest ta sama firma co kiedyś. Z czystym sumieniem mogę go wszytskim polecić w tej kwocie jest bez konkurencyjny. W weekend postaram się porobić trochę zdjęć i jakoś ładnie to opisać jak i zamieścić wam filmik jak wszystko na nim wygląda chodź jak wiadomo ale film nie oddaje tego co jest w realu.

Link to post
Share on other sites

Za 960zł można już dostać BenQ GW2760HS - czyli tzw. flicker free... IMO obecnie to najlepszy wybór do 1000zł jeśli chodzi o filmy/gry + flicker free.

 

Co do AMVA+, to temat był już podejmowany tu na forum i wychodzi na to, że to normalne AMVA, zapewne te samo co siedzi w monitorach BenQ. AUO - czyli producent matryc AMVA nigdzie nie prezentował nowych matryc AMVA+, więc najpewniej ten "+" to jakiś marketingowy "dodatek" Iiyamy.

 

 

Jeśli zaś chodzi o same gry Dell P2414H to dobry wybór i śmiało można kupować, także flicker free, AH-IPS(trochę lepszy kontrast i czerń względem IPS), całkiem responsywny i z niskim input lagiem. Do gier bardzo OK na dzień dzisiejszy.

Link to post
Share on other sites

Za 960zł można już dostać BenQ GW2760HS - czyli tzw. flicker free... IMO obecnie to najlepszy wybór do 1000zł jeśli chodzi o filmy/gry + flicker free.

 

Co do AMVA+, to temat był już podejmowany tu na forum i wychodzi na to, że to normalne AMVA, zapewne te samo co siedzi w monitorach BenQ. AUO - czyli producent matryc AMVA nigdzie nie prezentował nowych matryc AMVA+, więc najpewniej ten "+" to jakiś marketingowy "dodatek" Iiyamy.

 

 

 

 Niestety ale się ni mogę zgodzić.  ten niby nic nie dający  jak to ująłeś plusik  daje 30 %  względem zwykłego amva  do szybkości responsywności matrycy a co za tym idzie input lag jest zminimalizowany do najniższej na chwilę obecną  wartości w tej akurat  matrycy .

Link to post
Share on other sites

Właśnie ze względu na lepsze kolory wolałbym AMVA+ (nie jestem pro gamerem, ale gram), ale Benq GW2760HS to chyba za dużo jak na 50cm od ekranu. 

Z 24" jest ten Benq GW2460HM (z widocznym PWM) i ta IIyama X2483HSU gdzie jeszcze nie wiadomo czy jest flicker-free..

także zostaje 24" Dell na AH-IPS  :->

Edytowane przez orfeusz
Link to post
Share on other sites

1. Nie ma czegoś takiego jak AMVA+, ta IIyama X2483HSU jest zbudowana na zwykłym panelu AMVA od AUO.

2. IIyama X2483HSU z racji wykorzystania tego panelu nie oferuje napewno nic ponadto co w.w. BenQ w kwestii prezentacji kolorów... W zasadzie w przypadku monitorów multimedialnych nie ma to większego znaczenia.

3. Kolejna rzecz to proszę teraz jak już się powiedziało A, powiedzieć B i udowodnić fakt, że ten monitor od IIyamy jest o 30% bardziej responsywny, oraz że dysponuje niskim input lagiem. W zasadzie to nie ma testów tego monitora w sieci, więc kupowanie go to "ślepy strzał" - nie wiadomo jak stoi z responsywnością i input lagiem.

4. Na 100% nie jest to tzw. "flicker-free" - gdyby było inaczej IIyama wszędzie by o tym pisała, bo to byłby spory atut. Nie ma sensu tego faktu ukrywać.

5. Monitor IIyama X2483HSU o ile wierzyć producentowi oferuje znacznie niższy niż u konkurencji(BenQ) kontrast, a co za tym idzie gorszą czerń - nie bardzo wiem jak "lepszy" panel mógłby oferować gorsze parametry? Krok wstecz?

IIyama X2483HSU kontrast: 3000:1 (deklarowany) xxxx:1 (zmierzony - brak testów)

BenQ GW2760HM kontrast: 5000:1 (deklarowany) 5000:1 (zmierzony - test prad.de)

 

Tak więc jak ktoś lubi kupować w ciemno, proszę bardzo niech kupuje tą IIyame. kbumek podstawowe testy możesz wykonać samemu i nam zaprezentować, input lag można zmierzyć w miarę dokładnie posiadając pod ręką jakiś monitor CRT, a resztę testów możesz wzorować na mojej recenzji BenQ GW2760HM.(link)

 

PWM testowałem nagrywając wideo z prędkością 240 kl/s, a potem odtwarzając w zwolnionym tempie. Przy ustawieniu jasności na 100% nie dało się zaobserwować przechodzących z góry na dół pasów, stąd wnioskuję, że przy 100% jasności moduł PWM BenQ pracuje z częstotliwością przekraczającą 240 Hz.(co jest całkiem niezłym wynikiem jak na monitor PWM). Takie nagrania dla poszczególnych poziomów jasności znajdziecie w moim teście na blogu.

 

orfeusz - o jakim "widocznym PWM" jest mowa? Ja mam ten monitor i cały czas pracuję właściwie przy jasności ustawionej na 0%. Nie zauważyłem jeszcze tego PWM, a i głowa mnie nie boli.

 

Ostatecznie i tak do gier lepszym wyborem od tych AMVA jest ten Dell na AH-IPS. 

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...