Skocz do zawartości

CPU, RAM i mobo do 500zł


Recommended Posts

 Witam.

Wczoraj padła mi moja już wysłużona płyta na s775. Chyba komputer daje mi do zrozumienia, że najwyższy czas na zmianę ;)

 

Niestety nie mam zielonego pojęcia co wybrać. Zastanawiałem się nad kupnem P67 Pro3 i jakiegoś taniego Pentiuma G2xxx/G3xxx, ale nie przekonuje mnie wydajność. Rozglądałem się też za jakmś i3, ale cena zestawu zahaczałaby o wyższy kraniec budżetu.

 

Całkiem miło prezentuje się też pierwsza generacja i7, teraz kosztują grosze a wydajność nie jest zła. Są niestety całkiem prądożerne. Jednak największy problem to płyta główna, bo znalezienie dobrej płytki na LGA1366 w dobrej cenie niemal graniczy z cudem. Poza tym LGA1366 to już dość stara platforma i nie wiem, czy opłaca się w to pchać.

 

Rozważam też przesiadkę na AMD, ale nie robiłem jeszcze w tym kierunku większego researchu.

 

W związku z tym proszę o pomoc w wyborze ;)

Budżet - jak najtaniej, póki co mam 500zł, ale całkiem możliwe, że uda mi się wyskrobać jeszcze stówkę. W grę wchodzą podzespoły nowe i używane, zarówno Intela jak i AMD. Pamięci ile się da, minimum 4GB. Co do płyty to nie mam za dużych wymagań, USB3, SATA III, jakieś możliwości podkręcania, najlepiej pełna ATX. Dość ważne jest też konwencjonalne PCI - mam SB Audigy2 i szkoda by było gdyby zaczęła zbierać kurz ;)

 

Poniżej reszta sprzętu

PSU: OCZ Silencer 500W

GPU: HD3870, w kolejce do wymiany

HDD: HD502HJ, w planach kupno SSD

Link to post
Share on other sites

To co napisał kolega wyżej to chyba jedyne rozwiązanie jeśli nie chcesz G3220 , możesz jeszcze trochę dołożyć i kupić płytę pod FM2+ bo na tej podstawce będzie kolejna generacja procesorów AMD. Rozważ jednak Pentium a w ciągu pół roku przejście na i5 :

http://www.morele.net/inventory/info/8mo943/

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz podkręcać to tylko amd.W tym budżecie intele się nie podkręcają.Z drugiej strony przepaść wydajnościowa między dwoma producentami jest tak duża na korzyść intela że to podkręcanie u amd daje niewiele.

MSI Z87-G41 Intel Z87  Intel Pentium G3220 3,0 GHz 3MB GOODRAM DDR3 4096MB PC1600

Ja bym to widział tak,w sklepie proline wyjdzie ok 700zł za nowe części.Możesz ciąć koszty szukając używanego ramu(w sklepie obecnie drogi),
możesz też wziąć tańszą płytę na budżetowym chipsecie H81,zmieścisz się wtedy nawet chyba w 500zł.

Link to post
Share on other sites

Poszukałem informacji na temat AMD, niestety wydajność jednego rdzenia jest tragiczna. Szkoda, wspominając czasy Athlonów64 aż się łezka w oku kręci.

Więc wygląda na to, że muszę wybrać pomiędzy LGA1155 i LGA1150. W sumie nowszy socket jest bardziej przyszłościowy, ale z drugiej strony Ivy Bridge też przez długi czas wystarczą, a ceny procesorów zaczynają spadać, więc chyba bardziej skłaniałbym się ku LGA1155. Jaka tak naprawdę jest różnica wydajności między Ivy i Haswellem? Opłaca się brać Haswella?

Link to post
Share on other sites

roznice miedzy tymi procami : Lepsza zintegrowana grafika na korzysc Haswell , wydajniejszy rdzen o pare % haswell , ale kto to zauwazy w normalnym uzytku komputera , to ja nie wiem ... Temperatury na korzysc IVY , chociaz jezeli lubisz miec grzejnik to haswell bez cooler na cpu polecam ;)

Link to post
Share on other sites

Zintegrowana grafika nie ma znaczenia, w sumie dla mnie mogłoby jej nawet wcale nie być. Kilka procent wydajności na plus raczej też nie ma większego znaczenia, różnica jest zbyt mała.

Więc LGA1155? Planuję coś takiego:

Asrock P67 Pro3

Pentium G2120, późniejsza wymiana na core i5

4GB RAM

Link to post
Share on other sites

Intel Pentium G2120 /3.1GHz, 3MB, LGA1155, BOX/

Gigabyte GA-Z68AP-D3 /intel Z68/

Crucial 4GB 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

 

za wszystko 583zł na esc.pl

W późniejszym terminie jak dokupisz cooler cpu oraz zamienisz na i5 to zrobisz bezproblemowe OC na tej płycie głównej od gigabyte.

Jest tylko jeden warunek - musisz dopisać , żeby zaktulizowali tobie bios do ivy .

Otrzymujesz dodatkowo dobre kości pamięci 1600 mhz wraz z opóźnieniami cl8.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 Szczerze mówiąc nawet nie wiedziałem, że można dostać Z68 za taką cenę. Płyta w sumie niezła, tylko sekcja zasilania jakaś taka uboga. Z tego co widzę to 4+2. To chyba nie będzie wielki problem, bo nowe Intele nie są aż tak prądożerne, a skrajnie mocnego OC nie planuję, więc takie zasilanie powinno starczyć. Poza tym fundusze bardzo ograniczone, więc trudno wymagać cudów ;)

Podzespoły kupię pewnie dopiero w poniedziałek, więc dalej jestem otwarty na propozycje.

 

EDIT: Właśnie szukam płyt głównych i ASRock Z75 Pro3 wydaje się być miłą płytką. Wg. testów które udało mi się znaleźć trzyma i5 3570K na 4.7GHz, ma zwykłe PCI, nie jest horrendalnie droga i do tego ładnie wygląda ;) Tylko, że cena lekko wykracza poza budżet.

Edytowane przez DrathVader
Link to post
Share on other sites

Wiem, ale nie przekonuje płyta główna. Beznadziejny H81, przez co niemal zerowe OC, brak zwykłego PCI, 2 sloty na pamięć itd. Wiem, że budżet jest bardzo ograniczony, ale bez przesady. Planuję rozbudować ten komputer w przyszłości, a ta płyta nie ma dużego potencjału.

Odpada praktycznie wszystko co nie jest na Z87. Najtańsza płyta z tym czipsetem to chyba MSI Z87-G41 z ceną ponad 300zł, a wtedy cena całego zestawu będzie w okolicach 700zł.

Link to post
Share on other sites

A co do tej płyty : http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=41318 , ponoć ta w sprzedaży nie ma jeszcze biosu do Ivy Bridge.

Ona nie ma biosu IVY . dlatego napisałem autorowi , że musi dopisać w komentarzu , żeby zaktulizowali mu bios do ib . Panowie na esc.pl zrobią to bez problemu .. ;)

Link to post
Share on other sites

OK, update, udało mi się naskrobać łącznie około 780zł, więc stać mnie już na i3 3220. Według testów różnica względem G2120 jest dość widoczna. Opłaca się dokładać, czy może lepiej zostać przy Pentiumie?


Nevermind, problem rozwiązany. Stwierdziłem, że i3 nie jest aż tyle szybszy od G2120, zeby wydawać na niego tyle pieniędzy. Dołożyłem za to do lepszej płyty. Wyszedłem z założenia, że mobo to centralny element systemu i nie ma co na nim oszczędzać.

Ostatecznie kupiłem G2120, MSI Z77A-G43 i Cruciale Ballistix Tactical 4GB CL8. Łącznie na esc.pl 739zł.

Dziękuję wszystkim za pomoc, temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...