Skocz do zawartości

Nowa karta dzwiekowa - glownie do gier


Recommended Posts

Witam.

 

Planuje zakup nowej karty dzwiekowej.

Obecnie mam Asus Xonar D1 - podpiete do tego mam:

1. Sluchawki SS Siberia v2.

2. Kino domowe samsung ( nie pamietam modelu a teraz jestem w pracy wiec nie sprawdze  w kazdym badz razie nic specjalnego )

 

Czego wymagalbym od nowej dzwiekowki:

 

1. Jakosci dzwieku nie gorszej niz obecny xonar

2. Dobrej jakosci "dzwieku przestrzennego"

3. Wyjscie optyczne

4. Obsluga Dolby Digital Live - najlepiej sprzetowo

5. Niskie DPC latency ( http://maxedtech.com/the-case-of-dpc-latency/ ) < 200us przy DDL on.

 

Jesli chodzi o budzet to nie chcialbym wydawac wiecej niz okolice 350 zl - nie mniej jesli bedzie trzeba to doloze troche $.

 

Czekam na wasze propocyzje :)

Edytowane przez sadys
Link to post
Share on other sites

DPC masz wysokie przy DDL bo enkodowaniem zajmuje się CPU.

Obecnie wszystkie karty obrabiają dźwięk przez CPU. Wszystko przez xaudio czy jak to tam się nazywa a jest zaimplementowane w systemie od czasów premiery Visty.

 

Tak więc zmiana D1 jest raczej bez sensu, w szczególności do tych słuchawek.

Link to post
Share on other sites

Nie orientuje sie mocno w temacie dzwiekowek - jesli chodzi o ich przetwarzanie takze stad ten temat.

 

Nie mniej taka karta jak SB Titaniun HD ma niskie DPC przy duzo slabszym CPU:

http://forum.benchmark.pl/topic/103083-xonar-d1-vs-sound-blaster-z-sound-blaster-recon3d/?p=1160517

 

 

Byc moze sa podobne karty tyle ze troche tansze :-)

 

 

(Z tego co np po xonarze widze to ogromny wplyw na DLC maja sterowniki.

Na oryginalnych mialem grubo > 400us.

Na zmodowanych mam ok 100us dla toru analogowego, niestety "sterownik" do DDL czy inne zaawansowane funckje nie sa zmodowane stad mysla nad zmiana.)

Edytowane przez sadys
Link to post
Share on other sites

@up - no tak tylko co zrobic jesli asus juz raczej nie zmieni sterownikow do xonara d1?

 

Nie wiem jak inne karty Creative'a ktore obsluguja DDL ale skoro x-fi titanium hd  ma DCP na niskiem poziomie to byc moze jest to kwestia tylko i wylacznie sterownikow i  inne karty tego producenta rowniez generuja niskie DCP?

W domu mam tylko SB audigy  jesli chodzi o creativa ale ona nie ma toru cyfrowego wiec tego nie jestem w stanie sprawdzic ( na torze analogowym jest  < 100us ).

Jesli chodzi o zrodla w necie to ciezko cos znalesc.

 

Generalnie przymierzam sie do zakupu tego Titanium ale wolalbym temat zbadac bo nie potrzebuje do mojego sprzetu az tak dobrej karty...

Edytowane przez sadys
Link to post
Share on other sites

Z tego co zauwazylem wysokie DCP powoduje nizsze fpsy w grach.

Dlatego ze sterownik rezerwuje sobie znacznie wiecej czasu procesora.

 

I tak robilem testy na CS GO:

1. Tor analogowy ~ 100us:

FPS:

Min: 150

Srednio: 220

Max 300 ( bo fps_max ustawione jest na 300 )

 

1. Tor cyfrowy ~ 500us

Min: 120

Srednio 190

Max 300

 

 

Dodam ze mierzylem obciazenie procka i grafiki - to podczas dropow do 120 klatek ani procek ani grafika nie sa max obciazane.

CPU: 1 rdzen na 60-70%, 2 i 3 na ok 30-40%, 4 na 10% reszta czyli wirtualne 0

GPU: Srednio ok 36% - max 60%.

Takze wynika to z tego ze czas procesora jest "marnowany" przez wysokie DPC.

 

Sam fakt wplywu odkrylem przez przypadek - podczas zmiany platformy - fpsy wzrosly po zmianie Xonar D1 -> SB Audigy ...

Pogooglowalem temat i sporo ludzi ma wiekszy badz mniejszy drop po wsadzeniu xonarow. Po nitce do klebka i doszedlem ze winowajca sa sterwoniki asusa.


Sprawdzilem model zestawu:

Samsung HT-DS900

 

Maja obsluge:

- Dolby Digital
- Dolby ProLogic II
- Digital Theatre System (DTS)

 

Takze zakres kart powinnien byc troche wiekszy

Link to post
Share on other sites

 

 

Pogooglowalem temat i sporo ludzi ma wiekszy badz mniejszy drop po wsadzeniu xonarow. Po nitce do klebka i doszedlem ze winowajca sa sterwoniki asusa.

miałem ze 4 Sonary i kilka Szum-Blasterów nie mam pojęcia o jakich dropach piszesz, a jestem uczulony na wszelkie zabobony mające  wpływ na wydajność.  

Link to post
Share on other sites

@up

Bede mial wiecej czasu to moge porobic testy xonar analog vs cyfra vs integra i pokazac czarno na bialym ze wplyw na fps jest - przynajamniej u mnie.

 

Tutaj ktos testowal podobny problem:

http://www.overclock.net/t/976573/do-sound-cards-really-affect-fps-on-board-vs-xonar-dg-vs-xtreme-gamer

 

I jak widac:

xonar 16.6 fps

xtreme gamer - 18.3 fps

 

 

Co ciekawe - u mnie dropy w CS GO wystepuja najczesciej gdy stoje przy wielkich drewniach drzwiach przez ktore sporo graczy strzela - jesli mamy z 5-10 graczy walacych seriami przez drzwi to silnik gry generuje "duzo dzwiekow" raz kazdy wystrzal broni, dwa kazde uderzenie w drzwi itd. No i problem praktycznie znika jesli wlacze sluchawki na torze analogowym,

Edytowane przez sadys
Link to post
Share on other sites

@sadys

A czy moglbys sprawdzic FPSy u siebie na tych sterownikach http://maxedtech.com/asus-xonar-unified-drivers/

Przy instalacji wybierz wersje z C-Media Panel i potestuj.

Nastepnie przeinstaluj i wybierz tryb "Low DPC Latency" i zobacz czy jest roznica.

 

http://maxedtech.com/uni-xonar-features/

 

Po instalacji w zadnym wypadku nie uruchamiaj tej aplikacji asusa do konfiguracji xonara bo wtedy DPC idzie w gore (po restarcie kompa juz spada normalnie)

Edytowane przez Rawi666
Link to post
Share on other sites

Mam te sterowniki - i roznica jest.

Problem jest taki ze zmodowane sterowniki sa tylko i wylacznie dla toru "analogowego", wlaczenie DDL czy innych funkcji powoduje ze sterownik siega do oryginalu i DPC leci do gory ;/.

O ile podczas grania "powaznego" siedza na sluchawkach to jesli gram typowo 4fun - w csa na deatchmatchu czy w borderlands z narzeczona ktora siedzi obok wole miec wlaczona muze + dzwieki z gry na glosnikach 5.1 ;-) A do tego musze wlaczyc tor cyfrowy ..


Na karcie zintegrowanej ( Realtek ALC889 ) przy wlaczonym DDL:

 50-100us DPC:

 

http://www.bankfotek.pl/image/1598366.jpeg

Edytowane przez sadys
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...