Skocz do zawartości

ide-sata, sata-ide


Recommended Posts

Witam muszę się upewnić bo już się tak zamotałem że nie wiem

Kupiłem tą przejściówkę http://allegro.pl/item973709030_super_p ... _ak92.html

Skoro mój dysk WD 80gb IDE czyli dałem klapę i kupiłem złą przejściówkę ?

Bo musi być Ide-Sata, albo najlepiej kupić w 2 kierunkach ?

 

Gdy podpiąłem przejściówke do dysku i poprowadziłem do sata, to nie chce mi chodzić wogule dysk nie wykrywa go bios

 

Ten kabel zasilający podpina się do kabla od zasilacza ?

Link to post
Share on other sites

Jak masz dysk na ide to podłączasz szynę IDE z przejściówki do dysku + zasilanie z przejściówki do dysku. Z przejściówki wychodzi kabel USB podepinij go do komputera dysk powinien zostać wykryty. Masz dobrą przejściówkę. Jak nie będzie ci chodzić zrobię ci foto jak to połączyć.

Link to post
Share on other sites

Z przejściówki wychodzi kabel USB podepinij go do komputera dysk powinien zostać wykryty

Kabel USB hmm ciekawe ja tam widzę wejście SATA :hahaha:

edit: nick pisząc posta nie było jeszcze Twojej wypowiedzi :)

 

UMOŻLIWIA PODLĄCZENIE DYSKU "ATA/IDE" DO PŁYTY GŁÓWNEJ Z WEJŚCIEM "SATA"

Jeżeli to co piszą jest prawdą to kupiłeś dobrą przejściówkę swoją drogą daj znać bo sam chcę się pozbyć taśmy do nagrywarki i zamienić ją na SAT-ę :P
Link to post
Share on other sites

Jeśli kupiłem dobrą, a nie wykrywa mi dysku to co robię źle ?

 

Ma ktoś może sscreeny jak to podłączyć dobrze

 

Ale cos mi się wydaje że zla przejściówke skoro mój dysk jest w everscie pisze że jest ie czyli 3,5" PATA (IDE/ATA

 

tzn że jak ja mam dysk ide to muszę mieć przejściówkę ide-sata, a ja mam sata-ide czyli jakbym miał dysk sata, a ja mam ide

 

Chyba że źle rozumuję to

Link to post
Share on other sites

Na zdjęciu wyraźnie widać ze ma być podłączone do dysku IDE więc powinno działać(zasilanie podłączyłeś oczywiście?) sprawdź co masz ustawione w biosie czy SATA czy IDE gdzieś też czytałem że działa to tylko jeżeli dysk jest na slave więc spróbuj też zworką pokombinować.

Link to post
Share on other sites

Tak musisz podłączyć zarówno zasilanie dysku jak i zasilanie przejściówki do molexa na aukcji było zdjęcie przejściówki z molexa na 4 piny więc powinieneś to mieć w zestawie co do BIOS-u to nie mam pojęcia gdzie możesz to znaleźć szukaj coś w stylu on board configuration.

edit : u Ciebie będzie to INTEGRATED PERIPHERIALS

 

Nie może być dysk SATA na zdjęciu zobacz jak jest wpięta przejściówka złącze IDE w stronę dysku :hahaha:

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Mam bardzo podobną przejściówkę tyle ze moja ma plastikową obudowę. Kupiłeś dobrą. Trzeba podłączyć kabel sygnałowy SATA i koniecznie kabel zasilający, bo przejściówka na wodę nie chodzi przecież :hahaha: Dysk ustaw zworką na tryb MASTER. Wtedy BIOS powinien go widzieć jako normalny dysk SATA. U mnie działało z dyskiem Seagate 20GB bez problemu. Ale... te przejściówki nie są idealne. Trochę się gibają i może zostać przerwany na chwilę sygnał... u mnie był problem z DVD, które było na górze obudowy i kabel ściągał ją na dół. Więc zmieniłem kable i dysk (niżej położony) pod nią podpiąłem i chodziło bez zastrzeżeń.

Link to post
Share on other sites

Między gniazdem IDE a gniazdem zasilania na dysku masz sekcję gdzie masz 10 pinów i na dwa w pionie masz założoną zworkę na dole dysku(bądź na górze na naklejce) powinieneś mieć podpisane która pozycja oznacza jakie ustawienie MA -MASTER, SL-SLAVE wystarczy wyciągnąć zworkę i przełożyć w odpowiednie piny.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Każdy dysk ze złączem ATA ustawia się a pomocą zworki.

 

Najczęściej występują ustawienia:

- Master

- Slave

- Cable Select

- Ustawienia ograniczenia pojemności dysku.

 

Najważniejsze są Master i Slave dlatego, ze dyski ATA można podłączać po dwa na jeden kabel. Jeden musi być ustawiony jako główny czyli Master, a drugi jako dodatkowy trzeba ustawić zworką na Slave.

 

Dyski SATA podłącza się jeden dysk jednym kablem, dlatego powinien być on ustawiony jako Master. To chyba powinno nawet pisać w instrukcji tej przejściówki.

 

Te zworki są umieszczone na tylnej stronie obudowy dysku tam gdzie się podłącza zasilanie i kabel sygnałowy. Na górnej części obudowy dysku powinna być naklejka gdzie są zawarte informacje o dysku i tam powinno być napisane jak ustawić zworkę. W niektórych modelach było napisane to na ściance pionowej albo pod spodem skrótami:

- MA - master

- SL - slave

- CS - cable select

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...