Skocz do zawartości

Bo cisza jest najważniejsza.


Recommended Posts

A więc tak, bardzo mnie denerwuje głośna praca mojego komputera, zaplanowałem sobie upgrade platformy, ale to może zaczekać. Jak na razie nie wychodzą żadne nowe, wymagające gry, a inne chodzą na moim sprzęcie dość przyzwoicie (średnio-wysokie detale, czasami full w rozdziałce 1440x900) tak więc postanowiłem najpierw maksymalnie go wyciszyć.

Oto mój złom :)

Procesor C2D E6300 1,86 GHz chłodzenie box

Płyta główna ASUS P5VD2-MX

Karta Graficzna Zotac Geforce 9600GT z zalmanem

Zasilacz Enlight (Chieftec) 350W

Ram 1 GB Samsung 533 Mhz

Dysk Twardy 320GB Hitachi

Napęd Nagrywarka DvD Samsung

Obudowa Vobis Digital XPOWER E6300

Co należałoby wymienić by zapadła cisza ? Bo tego szumu i buczenia nie mogę już wytrzymać ;) . A potem chcę ulepszyć komputer o następujące części AMD Athlon II 425 (a może się uda zrobić phenoma :P) mobo ASUS M4A785TD-V EVO i ramy Goodram 2 GB 1333 MHz.

Link to post
Share on other sites

A jak zalman to nie wiem, bo zagłuszają go inne podzespoły :) I wolałbym nie zmieniać jego chłodzenia bo straciłbym gwarancję, a mam jej jeszcze koło 20 msc. Jak coś to mógłbym go ewentualnie sprzedać i kupić 8800 GT/S z Accelero s1. Tylko nie wiem czy to byłby dobry pomysł.

A wentylatora żadnego nie mam, bo w sklepie go nie wstawili, a teraz nie będę montował wentyla 80mm do tej budy...

A co do tego zasilacza to nie jestem pewien czy wytrzymałby po zmianie platformy. Jednak 300W to trochę mało. Nawet moja zasiłka ma 350W, a to jest coś klasy Delta, bądź Chieftec.

 

Edytka: Jak mam już zmieniać kartę graficzną to albo bez dopłaty, albo na coś co da mi przynajmniej 100% skoku wydajności... Ale raczej nie będę miał już kasy po tym wszystkim aby jeszcze dodatkowo wymieniać kartę graficzną z dopłatą.

Link to post
Share on other sites

Hej

Po pierwsze wymień zasilacz i dysk twardy - one hałasują najbardziej. Proponuję standardowo Samsung F3 500 GB i Corsair CX400/Delta/Fortron 400. Wiadomo - Corsair wyższa półka, ale Delta i Fortron także dadzą radę :)

 

Możesz także wymienić chłodzenie BOX na procesorze na np. Mugena II i na karcie graficznej na Accelero S1 rev. 2 (plus ew. jakiś Zephyr dla bezpieczeństwa)

 

Powyższe podzespoły mogą zostać (oprócz chłodzenia GPU) na przyszłość, kiedy wymienisz platformę.

 

Pozdrawiam, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak z ciszą tego BQ ale zawsze jest alternatywa: OCZ MXS :) Moją czteryseta jest super cicha ;)

No i dysk - Samsung F3, a nawet wieksza cisza to w wersji 5.6k RPM zamiast 7200 RPM :P

Wentyle jakies ciche/wolno obrotowe ale wypadaloby jednak miec, na procku, grafie, moze jedenczy dwa w obudowie :P

Link to post
Share on other sites

niewiem jak z mxs :) ale L7 to nieslychac przy pasywnym kompie bardziej sprawdzal mi sie tylko hiperS ale to wiele za mocny zasilator na obecne potrzeby wiec chcial niechcial i tak poszedl w odstawke

 

zawiesic i zeby sobie dyndał powiadasz? ;) - bomba to jest pomysla

Link to post
Share on other sites

Co do Wyciszenia dysku to tu macie co i jak :wariat:

 

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/W ... -1604.html

 

EDIT- faktycznie już ktoś podał linka :wariat:

 

 

Jeśli chcesz zmienić dysk to na F3EG - dość szybki i super cichy dysk.

 

Miałem u siebie zasilacze fortron i Delta 250-400W z wentylatorem 120mm Noise Killer. One są na prawdę bezgłośne już z 30cm :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Oj... tylko że z wyjęciem dysku to ja będę miał problem, bo z jednej strony obudowe mogę normalnie otworzyć a z drugiej jest ona zanitowana. No ale dysk jest może przykręcony tylko z jednej strony :wariat:

A między Samsungiem F3 i F3EG jest duża różnica wydajności? Bo różnica transferu rzędu 10 MB/s mi nie przeszkadza. No i teraz sprawa zasilacza i chłodzenia. Wczoraj patrzyłem na allegro i nie znalazłem żadnych ciekawych aukcji z deltami. Każda była za ponad 100 zł... Oczywiście może być używany i bez gwarancji, gdyż będę chciał zrobić fan swapa jeżeli to wiele da. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy np. po zmianie procka na Phenoma II (odblokowany Athlon II X3 425) i np. zmianie karty na GF 8800 GTX dałby radę taki 400W ? Oczywiście nie chciałbym wstawiać 88 GTX bo to suszara, ale ma on względnie duży pobór prądu. Jezeli już miałbym coś wstawiać nowego to byłby to Radek HD5770 lub GF GTS 450.

Wentylatorów do obudowy raczej nie będę montował. Moim zdaniem to nie ma sensu, zamontuje jakieś dwa czy trzy zephyry 80 mm, ale po zmianie obudowy, a raczej będzie ona konieczna(ta jest za mała)będę musiał wstawić znowu nowe wentylatory o średnicy 12 cm.

No to chłodzenie... Mam małą obudowę, tak więc nawet gdyby miał kase to i tak mugen by się nie zmieścił :wariat: Myślałem o CM TX3, ale nie wiem czy to dobry wybór i czy bardzo odbiega od AC Freezer 7 Pro PWM. Później zamierzałbym nim chłodzić Athlona II X3 425 i miałoby wystarczyć do OC.

Link to post
Share on other sites

Dysk MUSI być przykręcony z obu stron na wszystkie śrubki, inaczej bardzo łatwo o niepotrzebne wibracje, które przenoszą się na obudowę.

 

F3EG jest chyba 20-25MB/s mniej wydajny od F3, ale jest tak samo wydajny jak F1 :wariat:

 

 

Na Delcie czy fortronie z Noise Killer 120mm nie musisz robić fanswapa :wariat: one są bezgłośne :]

 

Co do zmiany na 8800GTX - jest t prądożerna karta, zasilacz powinien dać radę, ale będzie mocno obciążony. Lepiej już wziąć GTS250/9800GTX+. 5770 jest imo teraz najlepszym wyborem :]

 

 

TX-3 przy 2-3 rdzeniowych prockach jest niesłyszalny w idle, w obciążeniu delikatnie go słychać. Ale po OC albo przy 4 rdzenaich pod obciążeniem będzie głośny.

 

I daj choćby jeden wentylator 120mm zephyr na tył - to sporo zmienia dla temperatur :hahaha: zwłaszcza jeśli planujesz OC.

Link to post
Share on other sites

Dzis porownam glosnosc corsaira 400 W z moim OCZ MXS 400 W, to napisze czy slychac jakakolwiek roznice, w co watpie, bo i tak szum dysku zagluszy. Tego corsaira juz za 180 zeta w esc.pl mozna kupic, a naprawde bardzo dobry zasilacz.

TX-3 z pasta MX-2 mam na athlonie 425 z odblokowanym cache L3 i jak go podkrece bez zmiany napiecia, to w idle jest nieslyszalny, tylko dysk lekko szumi. w stresie jak masz dobra cyrkulacje powietrza w obudowie, lekko go uslyszysz.

Chociaz teraz jak bym cos kupowal, to pewnie Zalmana Flexa ze 120 mm cichym wentylkiem, zwlaszcza jak obudowa idzie niedlugo do zmiany.

Edit: Podlaczylem tego corsaira i nie slysze absolutnie zadnej roznicy w stosunku do OCZa w glosnosci. Oba sa baaardzo ciche, a sprawdzam przy otwartej obudowie.

Link to post
Share on other sites

@_nick_ wentylki 120 mm to oczywiście bym kupił, ale one raczej są za duże do tej budy...

Popatrzyłem do środka mojego "monstera" i stwierdziłem że najbardziej hałasuje chłodzenie na procka.

To jeżeli TX3 nie jest taki cichy to jakiego byście polecili takiego w miarę taniego, bo jak coś to TX3 mam na allegro za 60 zł no i po niego mogę podjechać bo magazyn ta firma ma jakieś 10 km ode mnie.

A dysk jednak jest przykręcony z obu stron :wariat: Ale z drugiej strony to musiałbym go chyba odkręcać jakimś kluczem, a śrubokręta długości 3 cm chyba nie mam...

A co do zasilacza to zobaczę jeszcze na co fundusze pozwolą. Może wezmę nawet OCZ MXS 400W jeżeli go gdzieś znajdę. No i jakbyście mogli to prosiłbym o wstawianie linków do ciekawych zasilaczy po rozsądnej cenie.

Link to post
Share on other sites

Żaden dysk 7200 nie będzie tak cichy jak jednotalerzowy 5400 :wariat: Zrób jak radzili wyżej:

1) Zmiana chłodzenia na procku

2) Pasywny Radeon 4670/5670 (zależy jak z kasą)

3) Zasilator - też proponuję BQ 300/350. MXS 400W to już strasznie ciężko dostać.

Link to post
Share on other sites

Ej no panowie... Jeżeli starczy kasy to wezmę ten zasilator Corsaira, jeżeli jest prawdą to że jest taki cichy. A jak nie to będę się musiał zadowolić Deltą.

Dysk wezmę Samsunga F3EG, jeśli tak bardzo nie odbiega od F3.

Kartę graficzną to może zmienię, ale jak wyżej pisałem ma być większa wydajność bez dopłaty z mojej strony.

No i nie wiem jak to będzie z wentylatorkami i chłodzeniem na procka.

 

 

Edytka: No dobra, jednak karta graficzna nieźle hałasuje... Na co można by zmienić ją na coś używanego bez mojej dopłaty ?

Link to post
Share on other sites

Zalmany są wydajne, ale głośne. Zapewne twoja karta nie ma możliwości regulacji prędkości obrotowej wentylatora z poziomu Rivy? Jeśli faktycznie nie da się tego zmienić to proponuję zakup kontrolera obrotów za kilka złotych.

http://zenfist.pl/zalman-fan-mate-2-p-1388.html

 

A mi chodziło o kartę np. GF 88 GT/S/X

Ciężko znaleźć którąś z tych kart z naprawdę cichym chłodzeniem.

_______________________________________________________

Chłodzenie na procesorze też obowiązkowo wymień, tylko nie na TX3 itp. chyba że podepniesz wraz z kartą grafiki pod kontroler(płyta nie ma możliwości regulacji PWM?).

_______________________________________________________

Nie słuchaj innych że musisz wywalić z obudowy wentylatory bo to kompletna bzdura. Przez takie działanie te które zostaną (proc, grafika, zasilacz) będą musiały znacznie przyśpieszyć przez co zrobi się jeszcze głośniej.

Jakie miejsce masz tam z tyłu? 120mm, 92mm, czy 80mm? Warto dać tam jakieś wolnoobrotowe śmigło ~800RPM.

________________________________________________________

Jutro nagram jak chodzi mój (o ile się uda :)) i powiesz, czy chodzi o taki efekt, czy coś lepszego.

 

______________________________________________________________________

Dodam w ramach ciekawostki że mam jeszcze sprzęcik z EnLightem, Celeronem 1100MHz, a w nim AC 80mm na ~650RPM i wentylatorek bodajże 50mm na procesorze ~500RPM. Do tego gruba blacha na obudowie, wiejskie wyciszenie od środka i.. wszystko psuje stary dysk Samsunga. Muszę ściągnąć oprogramowanie i przestawić go w tryb "cichy". ;)

Już zdarzyło mi się go zostawić włączonego na noc przez przypadek chociaż stoi mniej jak 2m od mojej głowy gdy leżę w łóżku.

To trochę jak w reklamie odkurzacza, gdzie dziewczynka w nocy wstawała go wyłączyć bo ten przyciągał jej misia. Ja też muszę sprawdzać, czy jest wyłączony. :menda:

Link to post
Share on other sites

No to tak, wentylatorów w obudowie w ogóle nie mam... A z tyłu i z boku mam miejsce na dwa 92mm.

Jeżeli chodzi o chłodzenie na procka, to pomyślałem o SilentiumPC Spartan HE923, jest on w miarę tani ~75 zł. Byłby to dobry wybór ?

A co do karty graficznej, to myślę że moja poszłaby gdzieś tak ~240 zł, to za tę kwotę można już kupić GF'a 88GT, a niektórzy nawet sprzedają swoje karty właśnie z Accelero S1, także może coś się trafi.

Na dysk jestem zdecydowany, będzie to Samsung F3EG 500 GB.

Z wyborem zasilacza to jeszcze Ty mi pomożesz. Niektórzy też prawią żebym zmienił obudowę, ale na to chyba nie starczy mi funduszy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...