Skocz do zawartości

Problem z montażem Be Quiet Dark Power Pro 10 550W


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez gtxxor,

Recommended Posts

Witam,

 

planuję wymienić zasilacz XFX Core 550W na Be Quiet Dark Power Pro 10 550W.

 

Moja konfiguracja komputera to:

I5 2500K 3.3GHz

SilentiumPC Fortis HE1225

Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9 (dwie kości)

ASRock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA 1155

Sapphire Radeon HD7870 2GB (11199-00-20G)

Seagate Barracuda, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) OEM

Asus DRW-24B5ST/BLK/B/AS

Fractal Design Core 3000.

 

 

Zestaw nie był składany przeze mnie, zasilacz planuję wymienić sam, ale jako laik mam parę wątpliwości i pytań.

 

1) XFX miał podobno jedną mocną linię 12V, a Be Quiet cztery 12V. Czy w przypadku mojego zestawu komputerowego warto korzystać z funkcji OCK którą oferuje Be Quiet? Gdzieś wyczytałem że producent generalnie nie zaleca tego, a poleca jedynie w przypadku mocniejszego podkręcania sprzętu. Moje podzespoły komputerowe nie są i nie będą podkręcane. Czy w tym przypadku wszystko bedzie sprawnie funkcjonowało bez włączonej funkcji OCK?

 

2) Kwestia podłączenia zasilacza - podłączał bym pierwszy raz, nigdy nie składałem komputera. Kwestia podłączenia 24pin jest dla mnie oczywista. 8pin tak samo, wtyczki będą idealnie pasowały i tyle. Jednak pierwsze pytanie odnośnie złącz PCIe. WIdzę na zdjęciach że zasilacz Be Quiet ma tylnej ściance ma cztery wtyki PCI. Potrzebuje dwoch kabli włożonych do PCI 1 oraz PCI 2 i analogicznie z drugiej strony obydwie końcówki do złącz zasilania na karcie? (hd 7870 ma dwa miejsca na zasilanie). Czy może jeden kabel zasilający do złącza zasilacza PCI 1 i potem koncówkę rozdziela się na dwa wtyki do zasilania karty graficznej? Tutaj kolejności mają znaczenie?

 

3) Zasilanie wentylatorów obudowy Fractal Design Core 3000. Mam standardowe trzy które były dołączone do obudowy. Jeden u góry, drugi z tyłu i trzeci z przodu za przednim filtrem przeciwkurzowym. W chwili obecnej np. ten trzeci mam podłączony jedynie jednym wtykiem do odpowiedniego złącza na płycie głownej. W przypadku zasilacza Be Quiet widze iż na tylnej ściance zasilacz ma cztery złącza opisane jako "Fans". W jaki sposób ja mam je wykorzystać / podłączyć - skoro np przedni wentylator w chwili obecnej jest podłączony jedynie do odpowiedniego złącza na płycie głownej?

 

 

Bardzo dziękuje z góry za proste i dokładne wyjaśnienie moich wątpliwości.

Link to post
Share on other sites

moje pytanie...po co chcesz wymieniac zasilacz? cos sie dzieje?

 

odpowiedzi na twoje pytania:

1. nie korzystaj z ock...skoro nie podkrecasz, nie zauwazyłbyś róznicy tak na dobra sprawe

2. co do zasilania karty: dwa kabelki...wpinasz do dwóch gniazd w zasilaczu i potem do karty graficznej...kolejnosc nie ma znaczenia

3. ten trzeci wentylator jaką ma koncówke - ile pinów? 3 czy 4? tez mam zasilacz BQ ale nie korzystam z tych gniazdek i tez mam podłączone do płyty głównej (jeden) oraz 3 wentyle do kontrolera z obudowy. Płyta główna powinna sama sobie dostosowywać predkość tego trzeciego wentylatora w zaleznosci od tempertatury...chyba, ze grzebałeś w biosie i ustawiles stałą predkosc. Poza tym nie widze sensu przelaczac wentyla z płyty głównej do gniazda w zasilaczu...jak dla mnie lepiej zostawić kontrole obrotów po stronie płyty głównej i de facto mieć możliwość recznego kontrolowania predkosci wentylatora.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

XFX cyka, dziwne dźwięki wydaje. Niestety zapomniałem rejestrować na stronie producenta i omineła mnie gwarancja 5 letnia. Zresztą i tak nie cieszyłaby mnie taka gwarancja jeśli musiałbym wysyłać sprzęt za granicę kraju. Wybrany przeze mnie Be Quiet wydaje mi się jeszcze solidniejszą i bardziej pewną konstrukcją (chyba że się myle), 5 lat gwarancji na starcie bez żadnego rejestrowania, serwis w razie czego jest w Polsce.

 

1) Mam obawy bo bo np. XFX chwali się swoją technologią, silną, jedną linią 12V http://www.hardwareheaven.com/reviewimages/xfx-pro-series-psus/EasyRail.jpg

Dlatego (z racji też tego, iż nie znam się) zastanawiam się czy OCK nie pomogłoby mi w jakiś sposób? W przypadku czterech linii 12V nie będzie zużywał mi więcej prądu niż jedna linia 12V w zasilaczu XFX? Podzespoły mojego komputera będą sprawnie działały w przypadku czterech linii 12V?

 

3) chyba 3 pin ale pewny nie jestem. Przy okazji sprawdzę. Czyli dwa pozostałe wentylatory pozostawie też podłączone do płyty głownej w taki sposób jak są i nic nie bedę zmieniał w przypadku wymiany zasilacza.

Edytowane przez m.lukas
Link to post
Share on other sites

cykanie to dość czesta przypadłosc...po prostu cewki piszczą, w pewnym sensie to nie szkodzi, ale zazwyczaj takie zasilacze są wymieniane. Co do OCK - daj sobie z tym spokój, do zasilacza BQ dostaniesz albo zworke, albo przełącznik - uwierz, ze niepotrzebne Ci to bedzie serio, nie zauwazysz zadnej różnicy - tymbardziej, że nie bedziesz podkrecał sprzetu - a i bez OCK inne zasilacze spokojnie dają rade. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest jakaś różnica w zużyciu prądu pomiędzy zasilaniem komponentów komputera przez XFX z jedną linią 12V, a Be Quiet cztery linie?

A odnośnie cykania. Ustępowało. Nawet 2 tygodnie przerwy miałem. Zasilacz w serwisie jest. Jeśli wróci, nic nie wykryją, żadnej usterki, a problem będzie występował ciągle, to chyba odpuszcze sobie tego XFX.

Link to post
Share on other sites

http://forum.benchmark.pl/topic/102592-zasilacz-komputerowy-linie-zasilające-atx/

http://forum.benchmark.pl/topic/102572-zasilacz-komputerowy-słownik-pojęć/


Dzięki za odpowiedzi! Do mojego zestawu Be Quiet 550W czy 650W?

550W spokojnie... natomiast żaden tam Dark Power Pro... w tej cenie (albo taniej) znajdę minimum 2-3 lepsze konstrukcje. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fractal Newton z 80+ platinium i pojedynczą linią 12V http://www.saturion.pl/product/176012/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Fractal_Design_Newton_R3_600W_Smart_Modular_80_Plus_Platinum.html

 

Super Flower 550W Golden King Modular również z 80+ platinium - dodatkowo z odbinanymi kablami (modularny)

http://angela.pl/p9474,super-flower-550w-golden-king-modular-platinum-sf550p14pe.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje Panowie za odpowiedzi.

 

gtxxor, BQ zainteresował mnie też dlatego, że w razie kłopotów mają serwis gwarancyjny w Polsce. Lecz dzięki za te dwie propozycje. na pewno do poważnego przemyślenia.

 

Zainteresował mnie cytat z linku, który umieściłeś:

 

Drobny problem pojawia się w przypadku zasilaczy z wieloma liniami 12V, gdyż tylko niektóre potrafią przekazać całą swą moc na konkretną linię (np. dla karty graficznej).

BQ Dark Power Pro 10 rozumiem nie ma z tą kwestią problemu?

Link to post
Share on other sites

Spokojnie da rade...chyba, ze wkurzaja Cie piszczące cewki  i bardzo chcesz zmienić zasilacz to mozesz brac śmiało BQ L8...ale wydaje mi się, że to nie ma sensu, XFX którego spokojnie uciagnie twój sprzet.

 

Ja zamówiłem na poniedziałek taki config dla siostrzenca:

proc i3 3240

2x4GB ram 1333mhz goodram

płyta msi b75-g43

gigabyte geforce gtx660

dysk WD Caviar Blue 500 GB

i zasilacz XFX Core 450W

 

i jestem raczej spokojny o zasilacz :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki, poczekam na powrót XFX z serwisu, jak będzie sprawiał ciągle problemy to wymienie. Kasa nie jest na pierwszym miejscu w tej kwestii, a jakbym kupił troche mocniejszy zasilacz w stosunku do mozliwosci mojego komputera to nie szkodzi, zostanie mocy na ewentualne OC, a jak solidny zasilacz i dlugo wytrzyma to i do kolejnego kompa zostanie - o ile nastepny nie bede kupowal duzo bardziej prądożerny.

 

Bardzo dziękuje za pomoc. Wiele mi rozjaśniła : )

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...