Skocz do zawartości

Opłakanie niska wydajność komputera


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Fenio,

Recommended Posts

Na początku zaprezentuję parametry swojego komputera (człowiek jak kupował był młody i głupi i nie wiedział tego co wie teraz, więc proszę nie krytykować):
Procesor: AMD Phenom II X2 555 @ X4 B55
Płyta główna: ASrock N68C-S UCC
Grafika: MSI RADEON HD 7850 1 GB
Pamięć: GoodRam 8 GB
Dysk: Samsung F3 500 GB & WD 160 GB
Zasilacz: Tacens Radix IV 450 W
System: Win 7 64 Professional
System był niedawno stawiany na nowo, wszystkie sterowniki aktualne.

Zacznę od początku. W grudniu ubiegłego roku zakupiłem grę Assassin's Creed 3. Wtedy miałem jeszcze Radeona HD 6770, więc rozgrywka była raczej mało płynna, jeśli można to tak nazwać, ale jakoś to przebolałem. Dwa miesiące temu wymieniłem kartę na obecną, lecz przyrost klatek na sekundę w w.w. grze był żaden, dalej miałem 18 klatek w Bostonie i 23 na Pograniczu. Lekko mnie to zdziwiło, ale np. w BF 3 po zmianie, miałem na ultra około 50 FPS, więc dałem sobie spokój. Ostatnio wróciłem do tej sprawy i przetestowałem parę rzeczy w benchmarku, Wiedźminie 2 i BF 3. Oto wyniki moich testów:

Gdy procesor jest ustawiony na 4 rdzenie (max. temp. CPU 55,5, GPU 62):
- Unigine Heaven 4.0 test "Basic" wynik: 2093 pkt. wykorzystanie CPU: około 50%, GPU 93% ze spadkami do 64%, wykorzystanie pamięci karty graficznej 530 MB,

- Wiedźmin 2 (przejście z punktu A do B oraz krótka walka):
Ultra (bez VSync i uberpróbkowania) : średnio 42 FPS, wyk. CPU 40-80%, GPU 98% 
Low: średnio 57 FPS, wyk. CPU 30-90%, GPU 98%

- Battlefield 3 (pierwsze kilka minut kampanii "Między młotem, a kowadłem"):
Ultra: średnio 44 FPS, wyk. CPU 50-100%, GPU 99%
Low: średnio 87 FPS, wyk. CPU 60-95% GPU, 80% 

Gdy procesor jest ustawiony na 2 rdzenie (max. temp. CPU 50,5, GPU 64):
- Unigine Heaven 4.0 test "Basic" wynik: 1805 pkt. wykorzystanie CPU: 60-95%, GPU 80%, wykorzystanie pamięci karty graficznej 530 MB,

- Wiedźmin 2 (przejście z punktu A do B oraz krótka walka):
Ultra (bez VSync i uberpróbkowania): średnio 36 FPS, wyk. CPU 70-100%, GPU 99% 
Low: średnio 45 FPS, wyk. CPU 75-100%, GPU 80%

- Battlefield 3 (pierwsze kilka minut kampanii "Między młotem, a kowadłem"):
Ultra: średnio 52 FPS, wyk. CPU 80-100%, GPU 98%
Low: średnio 66 FPS, wyk. CPU 80-100%, GPU 45% 

Co mnie zaciekawiło najbardziej to to, że po zmianie ustawień w W2, FPS nie ulegały zmianie, ciągle na tym samym poziomie, gdy byłem w miastach lub podczas walk z wrogami w lasach, lecz gdy tylko wychodziłem na teren, gdzie była tylko czysta grafika, nawet ogromnie rozległe tereny bez skomplikowanej fizyki, to poziom FPS różnił się między ultra, a low diametralnie. Wykorzystanie procesora graficznego w miastach waha się miedzy 30-50%, zaś podczas generowania samych widoków rośnie do 100%. Tak samo dzieje się w innych grach: seria Assassin's Creed, Gothic 3, nawet Neverwinter, zaś w BF3 w czasie testów na X2, postacie na początku zniknęły na kilka sekund, później się pojawiły, a efekty destrukcji były opóźnione, w Crysis 2 na ultra tekstury wody i mokrych nawierzchni były całe żółte, zaś poziom niżej już wszystko było dobrze. 

Gdy włączę Furmark i Prime95 razem, komputer po jakimś czasie wyłącza się sam, gdy uruchomię go z powrotem, odblokowane rdzenie są wyłączone, jednak w biosie funkcja UCC jest aktywna.

Włączanie i wyłączanie komputera trwa moim zdaniem trochę zbyt długo, a prosta czynność jak otworzenie jakiejś strony w przeglądarce, zabiera mu bardzo dużo czasu.

Moje wnioski i hipotezy:
- w miastach wykorzystanie grafiki maleje o połowę, co dowodzi, że procesor graficzny jest mniej wykorzystywany, zaś CPU ciągle na tym samym poziomie, a FPS maleją, więc coś dławi GPU,
- najprawdopodobniej procesor nie wyrabia z obliczaniem skomplikowanych elementów fizycznych wypełniających świat,
- płyta główna ma za małą przepustowość i ogranicza komponenty.

Pytanie do ekspertów: co aż tak ogranicza kartę graficzną i czy można na to jakoś zaradzić w inny sposób niż kupno nowego komputera?



Jakiś czas temu na YT natknąłem się na takie dwa filmiki:
Battlefield 3
Assassin's Creed III

W obu przypadkach sprzęt jest podobny do mojego, a ustawienia graficzne wyższe niż u te, których ja używam. Liczba klatek na moim sprzęcie jest trochę niższa w BF3 i zastraszająco mniejsza w AC3 (tam był R HD 6850, ja zaś posiadam HD 7850) . Niedawno wyszła beta Battlefield'a 4 i chciałem przetestować jak mi pójdzie. Nie zdziwiłem się, max FPS przy ustawieniach czy to HIGH, czy LOW to 22, przy wykorzystaniu GPU na poziomie max 30% (!) i CPU 65%. W celu szczegółowego sprawdzenia komponentów oddam budę do serwisu dopiero w poniedziałek. I tutaj moje pytanie, czy wymiana płyty głównej na ASRock 970 Pro3 R2.0 (lub inną z funkcją UCC) przyniesie korzyść i znaczny wzrost FPS, czy to tylko daremne wydanie pieniędzy? Dodam jeszcze, że w 3DMark 11 komputer osiągnął wynik 4859.

Za parę miesięcy planuję wymianę całej budy lub zakup konsoli, ale do tego czasu chciałbym jakoś normalnie móc na nim podziałać. Przepraszam za trochę chaotyczny i rozwiązły post, lecz starałem się przedstawić problem możliwie najlepiej.

 

 

http://images63.fotosik.pl/258/174f2d5b599cdf47med.jpg

 

http://images61.fotosik.pl/258/5ce67f30c1960396med.jpg

 

http://images62.fotosik.pl/258/7d9b646122294b07med.jpg

 

http://images65.fotosik.pl/258/13df40ad387bec7dmed.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Coś nie tak masz z dyskiem, raczej nie powinno być tak szybkiego spadku, w teście. Podłącz jakiś inny dysk na początek.. Masz tu błędy CRC, które świadczą o obłędach w komunikacji kontroler - dysk

A co do płyty to najlepiej gdybyś wymienił na lepszą, bo ta jest do bani...

Edytowane przez Łukasz_966
Link to post
Share on other sites

Masz słabiutki procesor i dlatego te różnice , zauważ że na podanych filmikach jest pełny Phenom II x4 965 wykręcony na 3,8/4,1 Ghz ,Ty możesz o tym tylko pomarzyć na swoim odblokowanym x2 555 (L3 się odblokowała czy tylko rdzenie?).Co do dysku to wymień kabel serial ata lub dociśnij (może się obluzował) , crc to błędy spowodowane na kablu sygnałowym , smart w hd tune nie pokazuje nic niepokojącego według mnie dysk jest ok.Przy 8gb ramu to system pagefile praktycznie nie używa i gra również , więc spadki fps z powodu wolnego/niesprawnego dysku odpadają..Poprawę przyniesie wymiana cpu zwłaszcza jeśli chodzi o bf3.Szkoda Twojego czasu na oddawanie budy na serwis.BF4 beta jest koszmarnie zoptymalizowany i nie może byc wyznacznikiem wydajności jakiegokolwiek pc .

Edytowane przez Marcin.mag
Link to post
Share on other sites

rozwiązła to może być kobieta a nie post :D no chyba że byś pisał faktycznie rozwiązłe rzeczy

 

a po 1. płyta jest słabiutka, po 2. procesor tez słaby, gdybyś miał lepszą płytę pokroju Asrock 970 extreme3 to stabilne odblokowanie rdzeni byłby możliwe a do tego jeszcze OC do powiedzmy 3,8 ghz, i wtedy sytuacja by była lepsza


poza tym assasins creed 3 to jest killer dla proców, mialem phenoma 965 BE kręconego do 4,2 Ghz i miałem wraz z 7870 framerate na poziomie 25 fps

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Witaj Z twojego rozległego postaw wynika że:

1 Płyta główna jest do BANI sekcja zasilania nie wyrabia i dlatego dławi procka przez co on nie wyrabia do karty graficznej

 

Moja opinia Wymiana płyty głównej na taką z lepszą sekcją zasilającą O/C procka do 3,6-3,8 GHz

Link to post
Share on other sites

Dzięki za rady. Tak właśnie myślałem, że to płyta główna nie wyrabia. Co do procesora to odblokowały się rdzenie jak i pamięć L3. W niedługim czasie wymienię płytę, podkręcę procesor i dam znać czy to coś pomogło.

Ech , jak Ci mówię że to wina procka to nie chcesz słuchać :P  nawet jakbyś wymienił mobo na ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z ROG to i tak nic Ci to nie da , cpu masz cienkie i dlatego te spadki (gdyby mobo nie wyrabiała to by były inne objawy).Jak dasz radę go podkręcić na 3.6 to już będziesz prawdziwy kozak (pełne x4 deneby chodzą góra 4.1/4.3 po dowoltowaniu ), amd nie bez przyczyny go puściło w 2 rdzeniach.Dodatkowo jak na ironię stery grafiki amd mocniej dociązają 4 rdzenie niż nv co dodatkowo przytyka procka Jeśli będziesz zmieniał mobo to pomyśl o intelu , i żeby nie było , przez wiele lat miałem amd i byłem ich wiernym klientem (5 procków ,6 gpu z 6970 lightingiem włącznie) :D , aż do momentu kiedy przeszedłem na ciemną stronę mocy ;) , i wiem że do amd już nie wrócę , ani do cpu ani do gpu.

Edytowane przez Marcin.mag
Link to post
Share on other sites

procesor ustawiłem na twoje zegary kartę graficzną też -chyba jednak płyta ogranicza

zastanawia mnie twój HTlink -1004 ? u mnie jest 2000

core voltage też coś za bogato 1,4 to przy podkręceniu na 3.6 ale nie na 3.2 http://img713.imageshack.us/img713/8237/lqzn.jpg

ustawienia ,,na codzień''http://img15.imageshack.us/img15/576/5v0s.jpg

Edytowane przez berger6630
Link to post
Share on other sites

Wiem, że nigdy Phenom nie przegoni i5, lecz chciałbym mieć przynajmniej stabilną kulturę pracy na tym komputerze do momentu wymiany całego sprzętu, a podzespołem który ogranicza jest najprawdopodobniej płyta główna, którą spróbuję wymienić. Co do tego HTlink'u, obecnie jestem poza domem i nie mam możliwości dokładnego sprawdzenia. Gdy tylko wrócę spróbuję go ręcznie przestawić w biosie.

Link to post
Share on other sites
Poprawę przyniesie wymiana cpu zwłaszcza jeśli chodzi o bf3.Szkoda Twojego czasu na oddawanie budy na serwis.BF4 beta jest koszmarnie zoptymalizowany i nie może byc wyznacznikiem wydajności jakiegokolwiek pc .

marcin.mag -wiadomo że intel lepszy ale nie goń chłopaka od razu do sklepu po nowy zestaw - o ile go stać to jak najbardziej ale jeżeli nie ma się grosiwa to się reanimuje to co się ma -używana płyta wyniesie go +- 200 pln i w bf3 da radę ja ostatnio pykam w bf4 beta i na początku procesor leżał i kwiczał ale po ostatniej aktualizacji daje radę na rozdziałce 1680x1050 w high na 40 fps leci da się w miarę płynnie grać a też już się głowiłem jak by tu intela wyczarować ale koszta walą mną o glebę aż miło.

Edytowane przez berger6630
Link to post
Share on other sites

 

Hmm.......... do wymiany CPU + MB. Koszt duży. W tej samej cenie możesz kupić konsolę JUŻ DZIŚ także grubo bym się zastanowił.

 

Oznacza to, że CPU i MOBO są zepsute, czy po prostu mają słabą wydajność? W razie uszkodzenia sprzętu posiadam jeszcze gwarancję na oba podzespoły i bez problemu mogę je zareklamować.

Link to post
Share on other sites

marcin.mag -wiadomo że intel lepszy ale nie goń chłopaka od razu do sklepu po nowy zestaw - o ile go stać to jak najbardziej ale jeżeli nie ma się grosiwa to się reanimuje to co się ma -używana płyta wyniesie go +- 200 pln i w bf3 da radę ja ostatnio pykam w bf4 beta i na początku procesor leżał i kwiczał ale po ostatniej aktualizacji daje radę na rozdziałce 1680x1050 w high na 40 fps leci da się w miarę płynnie grać a też już się głowiłem jak by tu intela wyczarować ale koszta walą mną o glebę aż miło.

Wskaż miejsce w którym namawiam go do kupienia czegokolwiek w odróżnieniu od kilku innych użytkowników , w przypadku texonica problemem nie jest płyta (choć mogłaby by lepsza) tylko procek , co do intela to tego X4 B55 pogoni zwykła i3 2120 ,       

 

http://tnijurl.com/45f34aed0483/

 

Jeśli chce może oczywiście kupic mobo , ale wkrótce zawita na tym forum ponownie z tym samym problemem.Sam zresztą podlinkował filmy gdzie różnicą był właściwie procesor a gry chodziły lepiej.Kumpel ma mobo jeszcze od phenoma I , włożył phenom II x965 be podkręcił na 4Ghz i bf3 działa bez zarzutu , i też miał obawy że płyta nie wytrzyma itd.. Mobo od roku z x965 sprawuje się bardzo dobrze , żadnych problemów.

Edytowane przez Marcin.mag
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety ale proc się dusi na tej płycie, masz możliwość odblokowania rdzeni plus OC, ale nie na tej płycie, i jeżeli nie chcesz kupować albo nie stać Cie teraz na wymianę części to chociaż te 200 zł wysupłaj na jakąś solidną płytkę z używek, i odblocz rdzenie i podkręć, wtedy wydajność będzie na poziomie pełnoprawnego phenoma 4x, co juz jest wystarczające i na pewno poczujesz boosta

Link to post
Share on other sites

Wróciłem i sprawdziłem. Niestety w biosie mogę HT ustawić max. na x5 1000 MHz. Zmieniłem napięcie procesora z AUTO (wtedy ustawił automatycznie na 1.4V) na 1.35V. Po minucie testów w Prime95 wyskoczył mi bluescreen, więc zmieniłem z powrotem na AUTO.

Jeśli chcesz kręcić cpu to ht na razie zostaw w spokoju a już na pewno nie baw się napięciami chyba że naprawdę chcesz sobie sprawić nową mobo i cpu, najpierw sprawdż ile będzie stabilnie na mnożniku , wejdż w octweaker >CPU Frequency (MHz) i podnieś sobie wartość np na 205 sprawdż stabilność . jeśli jest stabilny to 210 itd jak dojdziesz do 3,4Ghz i będzie stabilny sprawdż w bf3 czy z fps jest lepiej.Nie musisz sprawdzać stabilności w prime95 (przecież w niego nie grasz :D ) lepsza będzie gra , nieraz w prime pc może byc stabilny jak skała a w grze się wykładać.

Niestety ale proc się dusi na tej płycie, masz możliwość odblokowania rdzeni plus OC, ale nie na tej płycie, i jeżeli nie chcesz kupować albo nie stać Cie teraz na wymianę części to chociaż te 200 zł wysupłaj na jakąś solidną płytkę z używek, i odblocz rdzenie i podkręć, wtedy wydajność będzie na poziomie pełnoprawnego phenoma 4x, co juz jest wystarczające i na pewno poczujesz boosta

Dlaczego tak uważasz ? Ta płyta obsłuży Phenom II X6 6-Core

 

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-S%20UCC/?cat=CPU

 

 

według Ciebie też go zdławi ? i tylko używka Asrock 970 extreme 3 za 200 zł go uwolni?

Edytowane przez Marcin.mag
Link to post
Share on other sites

 

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-S%20UCC/?cat=CPU

 

 

według Ciebie też go zdławi ? i tylko używka Asrock 970 extreme 3 za 200 zł go uwolni?

ta płyta ma jedną brzydką wadę że ma TDP do 95W geniuszu, więc można zapomnieć o modowaniu phenomaII, jak jesteś taki cwany to zrób unblocka do 4x i podkręć do 3,8 ghz, no spójrz prawdzie w oczy, po kiego by wychodziły lepsze płyty skoro ta by dawała 100% rade? A ten 970 extreme3 to była propozycja, a nie nahalna próba sprzedania, serio mi to lotto czy akurat ziomek z benchmarka to kupi, bo nie głoduje żeby opylac rzeczy na desperata, a jeżeli uważasz że 200 zł za płyte która od nowości ma rok czasu, jest na gwarancji, pełen box to dużo to daj link gdzie jest taniej to zejde z ceny

 

 

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

ta płyta ma jedną brzydką wadę że ma TDP do 95W geniuszu, więc można zapomnieć o modowaniu phenomaII, jak jesteś taki cwany to zrób unblocka do 4x i podkręć do 3,8 ghz, no spójrz prawdzie w oczy, po kiego by wychodziły lepsze płyty skoro ta by dawała 100% rade? A ten 970 extreme3 to była propozycja, a nie nahalna próba sprzedania, serio mi to lotto czy akurat ziomek z benchmarka to kupi, bo nie głoduje żeby opylac rzeczy na desperata, a jeżeli uważasz że 200 zł za płyte która od nowości ma rok czasu, jest na gwarancji, pełen box to dużo to daj link gdzie jest taniej to zejde z ceny

Sam zrób jeśli potrafisz na unblocku 3,8 Ghz (to mało prawdopodobne) , mobo opylaj sobie na alledrogo gdzie możesz dostać odpowiedni komentarz po transakcji i gdzie obowiązują Cię reguły prawne , a nie na forum.

 

 

 

A propo tej i3. Czy ten procesor i ta płyta główna zapewnią mi lepszą kulturę pacy niż obecna konfiguracja? W przyszłości planuję zakup i5 i brak powrotów do procesorów AMD.

Procek tak           http://pclab.pl/art51207.html        , płyta ma gołą sekcję zasilania (zwracaj na to uwagę) gabaryty mAtx (jest naprawdę mała) i ma tylko 2 sloty ram , może byc problem z ewentualnym dodaniem kolejnych , chyba że użyjesz np 2x4gb , ale w tej cenie chyba z chłodzeniem nic nie kupisz  , generalnie jak dla mnie może być , ma nawet złącze sata3        

http://www.in4.pl/news_GIGABYTE_GA-B75M-D2V_-_p%C5%82yta_g%C5%82%C3%B3wna_na_chipsecie_B75,25964.htm

Edytowane przez Marcin.mag
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sam zrób jeśli potrafisz na unblocku 3,8 Ghz (to mało prawdopodobne) , mobo opylaj sobie na alledrogo gdzie możesz dostać odpowiedni komentarz po transakcji i gdzie obowiązują Cię reguły prawne , a nie na forum.

 

 

 

No przecież jakby kolo chciał brać to by się wystawiło na allegro i dało link, nie sprzedaje się na słowo:)

Link to post
Share on other sites

Uwielbiam wypowiedzi znawców, którzy nie mieli doczynienia z takim sprzętem i wyznaja 1 zasade (kup Intela...). Sam posiadałem taki procesor przez 2 lata na dość budżetowej płycie MSI 870 c45. A jednak dało się odblokować go do pełnych 4 rdzeni i nawet podkręcic do 3,9 Ghz. Jedyny mankament jaki był w mojej sztuce procesora to to że był łakomy na napięcie i  przez to robił się ciepły...

 

Ewidentnie widać że twoja płyta główna nie obsługuje poprawnie tego Phenoma. Max Tdp 95 W.

Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana płyty głównej na coś lepszego. Ta czynność pozwoli ci cieszyc się dobrą wydajnościa całego zestawu.

 

@Marcin.mag

Tutaj byłaby taka sama sytuacja ze zwykłym x4 955 i też byś powiedział że jest to słabiutki proc? I że się nie nadaje do grqania i trzeba kupić I5 2500k ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...