Skocz do zawartości

Co zmienić w zestawie optymalnym kosztem?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez evanduril,

Recommended Posts

Krótko i treściwie.

 

Obecnie jest:

 

  • Windows 7 Home Premium 64 bit
  • AMD Phenom II X4 955 Black Edition Socket AM3 3200 Mhz
  • ASRock M3N78D na nVidia MCP78
  • 2x PC3-10600 DDR3 SDRAM @667 Mhz (8 GB)
  • GIGABYTE GeForce 9600 GT 512MB
  • Whitenergy 500W
  • 2 dyski twarde na SATA
  • 2 monitory (Samsung SyncMaster 215TW i LG Flatron IPS226)
 
Obecne i przyszłe zastosowanie:
1. Gry
2. Photoshop, Illustrator, Flash
 
Sprzęt do tej pory sprawuje się przyzwoicie, ale myślę nad tym, aby go trochę podrasować o ile ma to sens pod względem wymiany procesora/karty/dysku. Wolałbym nie wymieniać płyty z procesorem.
 
Ostatnio coraz mniej gram w gry posiadające wybitną grafikę i wymagające dużej płynności (jak FPSy), głównie Football Manager, FIFA, Guild Wars 2, Fallout 3, seria Total War - więc tutaj w zasadzie nie potrzebuję zmian, jest jednak jedno wielkie ALE: World of Tanks. Gra słabo zoptymalizowana, która obecnie jest u mnie na topie, a na średnich detalach mam 20-25 fps. I to bardzo boli, bardzo. 
 
W związku z tym zastanawiam się nad upgrade jednego lub kilku elementów, w zależności od sensu:
1) Karta graficzna (ale czy procesor nie jest wąskim gardłem?)
2) Procesor (ale czy karta nie jest wąskim gardłem, oraz czy jest sens jeszcze na AM3?)
3) Dodanie dysku SSD (aby przyspieszyć ogólnie system, ale specjalnie pod kątem Photoshopa)
 
 
Prosiłbym o sugestie co należałoby w pierwszej kolejności zmienić i na co. Budżet najlepiej poniżej 1000 zł, ale gdyby istniał bardzo sensowny powód wydania więcej - rozważę.
 
Dziękuję za poświęcony mi czas.
 
Link to post
Share on other sites

Nie mam żadnych problemów, które sugerowałyby niewydolność zasilacza (zaniki napięcia, zwisy), zakładam, że nowsza karta nie będzie dużo bardziej wymagająca pod względem zasilania od starszej?

 

Aha, czy jest sens wydawać 700-800 zł na samą kartę? Może lepiej 500 zł na kartę plus 300 zł na SSD ?

 

Hm, patrzę, że jedyny sens pod względem wzrostu wydajności, w przypadku Geforce, to 560 lub 660. Z czego 560 jest 50-100 zł tańsze. 

 

I dodatkowo - jak jeszcze byłem na bieżąco z hardware, karty Palit były uznawane za jakościowo słabe. Czy coś się pod tym kątem zmieniło? 

Edytowane przez evanduril
Link to post
Share on other sites

Ze co???

 

Za przeproszeniem, ale chyba pomylily ci sie karty.

 

GF 650 faktycznei jest wolniejszy od 560, ale i tak o niebo szybszy jak GF 9600GT. Potem jest GF 650 Ti, ktora jest lepsza niz 560 o jakies 10%. Czyli kilka klatek zawsze wpadnie. 

Kolejna kwestia to ze GF 650 Ti Boost, to ladna zabawka karta, w grach bije 7850, zreszta nvidia lubi 4 rdzenie:)

 

Ale jak masz jeszcze chwilke, beda spadki bo juz przecenione maja zostac 660, ze wzgledu na nowe Randeony.

 

Zasilacz moze nie widzisz spadkow napiec, ale wg mnei warto kupic cos konkretnego, bo jak idzie taki tani zasilacz do krainy niskich napiec to najczesciej zabiera ze soba starych przyjaciol z obudowy.

 

Ja kupilbym zasilacz, 650 Ti Boost (mysle ze wiecej do twojego proca nie trzeba), no i ssd, bo daje duuzego kopa szczegolnie w grach online, a ponadto w renderingu filmow, a i w photoshopie tez nie zaszkodzi, z ssd moga byc samsungi ladne noty zbieraja, ja zas mam ocz vertex i tez sobie chwale:)


Ah no i wlasnie jakoze uzywasz programow graficznych to cuda ci sie przyda z GeForcow;)

Link to post
Share on other sites

Wolałbym się nie bawić w OC procesora... A 650 ma niższą wydajność niż 560, nie mówiąc już o 660, więc nie wiem czy naprawdę coś bym na tym zyskał. Ale dziękuję, do zastanowienia.

 

SA 3 rozne wersje 650

1. GTX 650

2. GTX 650 Ti

3. GTX 650 Ti Boost

 

3 wersja to lekko obciaty chip z GTX 660. Takze bardzo solidna karta lepsza niz 560 tutaj test:

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_650_Ti_Boost_TF_Gaming/26.html

 

Skoro jednak nie bedziesz krecil ( nie trzeba zmieniac chlodzenia )to bierz GTX 660, zasilke i ssd

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że Radeony w podobnej cenie nie bardzo? 

 

Ze co???

 

Za przeproszeniem, ale chyba pomylily ci sie karty.

 

No tak nie do końca, z tego co tutaj czytam i patrzyłem w testach, jest tak, jak napisałem: 650 < 560 < 660. Oczywiście nie biorę pod uwagę wersjonowania (z TI i bez).

 

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

i teraz Nvidia GTX650Ti Boost przy cenie 470 zl za 2gb o taktowaniu 6000 mhz, jest bezkonkurencyjna.

 

Hmm i to wydaje mi się właśnie tym optymalnym rozwiązaniem :)

 

Gainward/Gigabyte/Zotac ?

Cholera ;) Gigabyte GTX 650 Ti BOOST WF 2X ma pobór mocy w granicach 303 W przy pełnym obciążeniu. Przecież nawet markowy zasilacz 500 W tego nie uciągnie przy mojej konfiguracji? 

Sprawdziłem i dałem raczej średnie-max wartości:

300 W karta

+ 250 W proc

+ 6 W pamieci

+ 30 W płyta

+ 15 dyski

+ 5 wiatraki

 

Nie da rady, muszę mieć mocniejszy zasilacz.

 

Eh... i jeszcze: Gainward GTX660 2Gb DDR5 192Bit za 469 zł. Wyższa wydajność od 650 Ti Boost. Może lepiej to? Jakoś Gainwarda się nie boje, 2 lata gwarancji.

Edytowane przez evanduril
Link to post
Share on other sites

"Eh... i jeszcze: Gainward GTX660 2Gb DDR5 192Bit za 469 zł. Wyższa wydajność od 650 Ti Boost. Może lepiej to? Jakoś Gainwarda się nie boje, 2 lata gwarancji."

 

Co do tych 303 Watow to chyba byl pomiar dla calej jednostki. 

 

Mimo wszystko wg mnie lepiej abys zaopatrzyl sie w lepszy bezpieczniejszy zasilacz (Enermax, Thermaltake, Chieftec, Antek, Be qiuet!, OCZ, XFX)

 

PS.

OMG! gdzie wypatrzyles 660 w takiej cenie?

Link to post
Share on other sites

Na allegro, ale dopiero dzisiaj się zorientowałem, że to była licytacja. Jedna sztuka poszła już za 600 zł, druga jest w licytacji. Suma summarum, zakupiłem taki zestaw:

 

SSD 120GB KINGSTON V300 450/450 MB/s SATA3 GW3LATA
ZASILACZ CORSAIR 650W VS 120mm FAN AKTYWNE PFC
GeForce GTX 650Ti Boost 2GB 192bit MSI 
 
Jedyny ból jest teraz taki, że czeka mnie reinstalka wszystkiego :)
Link to post
Share on other sites

tak cos czulem ze to na allegor takie numery, bo jak spojrzalem w sklepach to ceny w granicach 630zl.

 

Dysk ssd ok, budzetowy i dosc wydajny. Kontrler identyczny jak w moim i pomimo ze SandForce, nie ma dobrej renomy akurat te interface'y sa ok (SandForce SF-2281).

 

Jak sie nie myle corsarze VS (budzetowa linia) sa wporzo(lepsze jak whitenergy), OEM to CWT czyli jedna z lepszych firm, tylko nie maja certyfikatu bo dzialaja tylko na linii 200-240V AC (aby bylo taniej). Ale sprawne na 80% i na aktywnym pfc z 2x6+2 dla PCIE. 

 

Co do grafy wszystko jasne bo ten temat byl tutaj juz roztrzasany.

 

Co do reinstalki to nie az takie straszne :D Tylko pamietaj o wyrownaniu partycji na ssd i przalaczeniu przed instaalcja w BIOSie w pelny tryb AHCI aby skorzystac pelnej wydajnosci. Jedyny minus ze twoja plyta nie ma SATAIII ale i tak zobaczysz rownice w szybkosci dzialania systemu na ssd, czasy dostepu miazdza.

Link to post
Share on other sites

Mógłbym jeszcze prosić o poradę jak najlepiej wymienić kartę graficzną w systemie? Pamiętam, że kiedyś warto było odinstalować kompletnie sterowniki, usunąc kartę z windowsa i wszystkie jej ślady, a dopiero później wkładac nową i instalować do niej sterowniki.

 

Teraz już chyba nie trzeba?

Link to post
Share on other sites

 

 

Zrobic OC do 3,8-4GHz

 

No z tym OC to nie ma się tak co za bardzo rozpędzać patrząc na mobasa, 4 GHz to już raczej science fiction

 

 

 

Zrobic OC do 3,8-4GHz

 

Ciekawe jaką Autor ma obudowę, 158mm nie wszędzie wejdzie

 

 Czytając dalej widzę że już jednak po fakcie dokonanym.  8-)

 

 

 

Jedyny ból jest teraz taki, że czeka mnie reinstalka wszystkiego

 

Drugi ból to taki że kupiłeś zasilacz bez certyfikatu 80 Plus ... można było znacznie lepiej ulokować pieniądze. Mimo wszystko jest to i tak o wiele bardziej stabilna i pewna jednostka patrząc na Whitenergy ...

Link to post
Share on other sites

Niestety, podczas próby ładowania systemu bluescreen i restart. Automatyczna naprawa systemu się nie powiodła. Jakieś sugestie ?

 

Podejrzewam, ze jednak sterowniki sie gryza z nową kartą, muszę sobie przypomniec jak sie wchodzi w tryb awaryjny zebty je wywalic,,,

 

Aha, dopiero zdałem sobie sprawe, ze karta jest PCI-E 3.0, a plyta mi obsluguje 2.0....

Edytowane przez evanduril
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

SSD jeszcze nie doszło, więc wrzucałem nową kartę na stary system. Udało się po 2-godzinnej walce, która skończyła się kilkukrotnym powrotem do "ostatniej dobrej znanej konfiguracji", wywaleniu totalnie wszystkich sterowników graficznych z systemu (z podpiętą starą kartą), i włożeniu nowej karty na tak wyczyszczony system.

 

Ale efekt końcowy jak najbardziej osłodził mi nerwy :) Z 10-40 fps na absolutnie min. detalach zrobiło mi się 30-80 fps na absolutnie max ;)

Edytowane przez evanduril
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...