Skocz do zawartości

Q9450 - spadek fps po oc


Recommended Posts

Witam,

z chęci zabawienia się w OC postanowiłem podkręcić swój sprzęcik o kilkaset MHz, i tak z 2,66 ustawiłem go na 3,2 GHz. Wszystko ładnie pięknie, 20 min testów w prime95 i zero błędów więc odpalam grę.

Metro2033 - straszny spadek fps z 35/45 do 17/22.

Dalsze testy programami prime95 oraz OCCT chciałem puścić na noc ale widzę że nie ma sensu.

 

Sprzęt:

- Intel® Core™2 Quad Processor Q9450 (12M Cache, 2.66 (3.2) GHz, 1333 MHz FSB);
- zasilacz OCz CoreXStream 500W SLI PSU;
- chłodzenie SilentiumPC Spartan LT HE912 (chyba za słabe, ale o temp. później);
- graf. Club 3D HD7770;
- płyta GA-G33M-S2 (wiem tragedia do OC);
- pamięć 2x1GB Hynix PC2-6400U-555-12 oraz 2x1GB GoodRAM GR800D264L5/2GDC;
 
Screeny z CPU-Z:

 
 
Co do temperatur. Podczas 20 min w prime95 temp. nie przekraczała 72 stopni według realtemp, gdzie pokazywało że pozostało 28 stopni do osiągnięcia Tj. MAX. 
I teraz nie wiem o co chodzi bo w specyfikacji procka widnieje temperatura Tcase=71,4 stopnia. 
Co to są za temperatury???
Aha i zaraz po odpaleniu kompa w biosie na idle temp procka nie przekracza 28/30 stopni a jak tylko załaduję win w realtemp pokazuje 48/55 stopni.
 
Proszę szanowne grono forumowiczów o fachową pomoc i porady ;-)
 
p.s.
zaraz dorzucę screeny z ustawień w biosie.
 
EDIT:
 
 

Ktoś wie o co chodzi?? Płyta nie wyrabia, czy błędne ustawienia w biosie??

Edytowane przez ady1990
Link to post
Share on other sites

jeżeli temperatura doszła do 72C to jeszcze chwila i komputer by się zresetował

nie sugeruj się tym co pokazuje głupi program tylko tym co podaje producent

proponuję użyć innych programów aby sprawdzić jakie tam masz temperatury, np OCCT ma również monitoring temperatur, może to sam program źle odczytuje wskazania, jeżeli jednak odczytuje je dobrze to może chłodzenie masz źle założone lub już ci "wydmuchało" pastę

jest w tym wypadku możliwość że procesor "widząc" że się przegrzewa, downclockuje się do niższych wartości, albo zwyczajnie zaczyna się mylić stąd te spadki

Link to post
Share on other sites

na stockowym chłodzeniu temperatura dochodziła do 74 i szła dalej po paru minutach w prime95, oczywiście nie mówię o oc tylko przy standardowych ustawieniach. 

Wchodząc do biosu widzę zupełnie inne temperatury!! Aha i nie miałem nic takiego jak restart czy przywieszanie się sprzętu wszystko zawsze ładnie śmiga. 

Co więcej, w biosie widzę że mam ustawione ostrzeżenie, gdy temp wzrośnie powyżej 70 stopni (czyli pewniie chodzi o restart sprzętu).

 

Gdzieś kiedyś czytałem że pod os mogą pojawiać się błędne wskazania temperatur, i tak sobie myślałem że tak jak w programach pod OS pokazuje max temp. 100 stopni to jest tak naprawdę to 71,4 jakie widnieje na stronie Intela?? i wtedy temperatury by się zgadzały po przeliczeniu. np 72 pokazywane pod OS to tak naprawdę 51,4 stopni, czy takie coś jest możliwe???

 

Chłodzenie zamontowane raczej  prawidłowo, zmieniałem 3x pastę na inną, obecnie jest MX-2.

Skoro temp. pokazywane pod OS byłyby prawidłowe to dlaczego nie było restartu ani przywieszenia??

Podczas testów w prime95 (co prawda tylko 20 min) nie było żadnego błędu czy obniżenia taktowania.

 

Proszę o porady szanowne grono zorientowancyh forumowiczów.

 

p.s.

i tak sobie myślę, czy to w ogóle byłoby normalne, żeby na dzień dobry po odpaleniu kompa, bez oc, w idlee, temp na cpu wynosiła 50 stopni??? a jak sobie przeliczę pokazuje jak w biosie 35,7....


ok, widzę że nikt nie ma pomysłów co może być nie tak.

Pobawiłem się trochę i po testowałem sprzęt, i tak:

po 16 minutach w prime95 (In-place large FFT s - max heat, power consumption)  wywala mi jeden rdzeń (nr 4) z błędem i odłącza go od testu.

W programie Easy Tune 6 od Gigabyte pokazuje temp. CPU max 51 stopni po oc i podczas testów a w np coreTemp 74 stopnie.

Które wskazania są poprawne i co zmienić żeby polepszyć stabilność?? Podwyższyć VID i próbować do skutku??

 

Nie wiem na jaką temp. mam spoglądać, tą z biosa i EasyTune czy z innych programów?? 

Edytowane przez ady1990
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...