Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam :)

Mam kilka pytań odnośnie różnych podzespołów, więc temat wrzucam tutaj. Po pierwsze - od czego zacząć modernizację (zestaw w profilu)? Budżetu nie określam, bo będzie to raczej rozciągnięte w czasie. Jak się uzbiera to się kupi :) Moje wymagania: stabilność i cisza. Nie interesuje mnie 80fps w Crysis czy innych zabawkach. Co byście proponowali, tak raczej ze średniej/niższej półki? Intel? AMD? Nie spieszy się, a chciałbym dobrze przemyśleć wybór.

 

A teraz moja propozycja na początek - dysk (WD2500JS). Strasznie mnie on wkurza. Czytałem ze dwa artykuły, w których winowajcą niskiej wydajności w systemie (bo jakieś tam sztuczne liczby w benchmarkach to mnie nie interesują) jest właśnie dysk twardy. Podczas pracy zdarzają się takie momenty, jakby dysk nie nadążał i miał spore opóźnienie. Szczególnie z multimediami (przełączanie mp3, start/pauza wideo po dłuższym czasie). Reszta podzespołów raczej nie powinna tego powodować. Procek i ram są delikatnie podkręcone (chyba 6%), dodatkowo dorzuciłem 1GB RAM. Ale wciąż to samo. Aha, no i w dodatku przydałoby mi się więcej niż 250GB, więc kolejny argument.

 

Jeżeli dobrze wykombinowałem, że to dysk, to jaki nowy byście polecali? Raczej stawiałbym na 500GB.

Link to post
Share on other sites

Ten Intel słaby jakiś właśnie :)

 

A jeśli nie, to Samsung z nowej serii.

F2? Też właśnie nad nim myślałem, ale chciałem się utwierdzić, bo z dyskami to totalnie skrajne opinie się znajduje. Jeden twierdzi, że pięknie i cichutko działa, a drugi że wył jak głupi i po 2 dniach zdechł. Ten WD może powolny, ale trzeba przyznać, że dobrze się trzyma od strony mechanicznej. A może WD jakiś? Oni wypuścili coś ciekawego? :)
Link to post
Share on other sites

A może Barracudę 7200.12?? 500GB na talerz, głośne te dyski nie są, są chłodne i nie dają powodów obudowie do brzęczenia (czyt. nie wibrują zbyt mocno). Dyski mają średnią prędkość odczytu w okolicach 115-120MB w zależności od kontrolera na płycie.

 

A co do zestawu to co chciałbyś wymienić??

Link to post
Share on other sites

Chociaz w twoim wypadku wymiana CPU, mobo i RAMU dalaby wg mnie wiekszy przyrost wydajnosci.

Wiadoma sprawa, ale chodzi mi o zwykłe użytkowanie komputera. I wydaje mi się, że ten dysk jest za wolny.

 

A może Barracudę 7200.12??

A nie sypią się jak .11? I nie hałasują przy odczycie jak .10?

 

A co do zestawu to co chciałbyś wymienić??

Stopniowo wszystko. Tylko zastanawiam się, co byłoby najlepszym rozwiązaniem. Właściwie nie potrzebuje mega wydajności, więc wytrzymam z tym sprzętem ile się da. Dlatego pytałem czy nowy dysk usunąłby te objawy, o których wspomniałem :)
Link to post
Share on other sites

Hm, wydaje mi się, że obecnie wydajność dobry dysków różnych producentów jest do siebie na tyle zbliżona, że podczas normalnej pracy pod Windows nie poczujesz różnicy. Natomiast jest różnica pomiędzy dyskami obecnymi, a starszymi. Czy więc kupisz Barracudę czy F2 - będziesz zadowolony.

A każdy dysk wyciszysz kładąc go na gąbce, na dole obudowy.

Link to post
Share on other sites

Ja powiem, że po zmianie z jednordzeniowego Intela D 2.66 GHz na mojego X2 4600+ znacząco odczułem poprawę szybkości pracy w systemie, otwierania aplikacji itd. A dysk cały czas taki sam - Barracuda 7200.10 160 GB.

Link to post
Share on other sites

A nie sypią się jak .11? I nie hałasują przy odczycie jak .10?

 

O sypaniu to na razie nic nie da się powiedzieć - dyski może 2 miesiące na rynku a dzieci pokemonów niepotrafiących odczytywać S.M.A.R.T.a nie brakuje. Wiadomo, że Seagate'y mają zawsze 2 wartości przekręcone przez S.M.A.R.T.a a niektórzy traktują to już jako wysypany dysk.

Nawet jeśli mowa o serii 11 to też tylko przy danym FW dyski się sypią, ja mam jeden z pierwszych FW 500GB serii 11 i mi dysk się nie sypie mimo to, że mam go półtorej roku.

12-tki podobnie hałasują co 11-tek i są zdecydowanie cichsze od 10-tek. Kumplowi złożyłem RAIDa na 4 12-tkach i jakoś specjalnie ich nie słychać przy odczycie. Wiadomo, że jak masz maksymalnie wyciszonego kompa to usłyszysz każdy dysk czy on będzie na gąbce czy w SQD czy normalnie wkręcony do komputera. 12-tki nie wibrują też tak jak 10-tki.

Link to post
Share on other sites

Nie powinien przekraczać 60 stopni, a alarmującą temperaturą jest 50-55 stopni (wtedy przydałby się nawiew na dyski).

7200.12 podobnie jak 7200.11 są w miarę chłodne i nie przekraczają 40 stopni.

Link to post
Share on other sites

Ano właśnie, mój lubi mieć 51-52. Chociaż to od niedawna, bo wsadziłem go do zatoki 5,25 i wisi sobie na gumkach :) Bardzo go to wyciszyło, szczególnie podczas pracy. No tylko, że teraz nie jest koło wentylatorów przednich. Trzeba będzie pomyśleć jak go schłodzić.

Link to post
Share on other sites

kubbak: Link nie działa.

 

Kiedyś miałem bezczelnie na spód przyczepiony wolnoobrotowy AC 80mm. Obniżał temperaturę o kilka stopni, ale musiałem go komuś dać i du*a. Nigdy się tym nie martwiłem, bo w sumie 100 stopni nie ma, ale jednak nie chciałbym któregoś dnia stracić wszystkich danych.

 

procek: A hałasuje to to to? :)

Link to post
Share on other sites

procek: A hałasuje to to to? :)

Ja mam jakiś tani wentylator za kilkanaście złotych, jest porównywalny z boxowym coolerem na średnich obrotach - jakiś lepszy byłby pewnie cichszy.

Zresztą i tak zagłuszają mi go pozostałe wiatraki - najcichszego sprzętu to ja nie mam, maniakiem ciszy nie jestem. Nie mam też dużo kasy, więc mając wybór cisza kontra chłód i/lub wydajność wybieram to drugie.

Link to post
Share on other sites

Ja właściwie tez nie dysponuje nieograniczonym budżetem, ale trochę kombinacji i zestaw jest bardzo cichy. Mam jakiś wentyl Pentagrama z chłodzenia CPU. Na normalnych obrotach jest strasznie głośny, ale jakby dokupił przejściówkę z rezystorem, to może miałoby to sens. Używa ktoś takiego czegoś? Działa to? :)

http://www.allegro.pl/item568137077_aab ... _3pin.html

Link to post
Share on other sites

Na normalnych obrotach jest strasznie głośny, ale jakby dokupił przejściówkę z rezystorem, to może miałoby to sens. Używa ktoś takiego czegoś? Działa to? :)

http://www.allegro.pl/item568137077_aab ... _3pin.html

Nie no prosze Was chlopaki, nie kupucie takich wynalazkow...

Jesli tam jest wsadzony rezystor to ta moc, ktora nie pojdzie w wentyl idzie w rezystor i on sie niepotrzebnie grzeje (kolejna "ciepla" czesc w komputerze) a poza tym nigdy nie wiadomo o ile zwlni wentyl.

Jesli juz zalezy Wam na tak banalnej konstrukcji to w sklepie elektronicznym kupuje sie za 4-5zl potencjometr. Co prawda bedzie grzal sie tak samo (bo to ciagle rezystor ale z regulowana wartoscia) jednak mozna chociaz regulowac predkosc wentylatora!!

 

natomiast jesli chcecie normalny regulator obrotow to jest tez prosty ale juz nie tak banalny (potrzebny potencjometr, tranzystor, ze dwa oporniki). Najlatwiej szukac schematu na elektroda.pl

 

Niemniej jesli ktos chce taka najbardziej banalna konstrukcje to niech lepiej zakupi potencjometr, dwie wtyczki i 30cm przewodu. Szacuje ze niezbedny potencjometr to taki z przedzialem 0-25 Ohm (trzeba by sprawdzic jaki prad plynie przez wentylator i do niego dobrac)

Link to post
Share on other sites

Aż tak na chłodzeniu tego dysku mi nie zależy, żeby samemu to wszystko konstruować. Ja mam taki potencjometr z regulowaną gałką, ale on piszczy przy każdym włączeniu komputera i strasznie mnie to irytuje :)

Link to post
Share on other sites

Mi link działa.

Gdybyś jednak nadal miał problemy to www.4max.pl i szukasz Sharkoon Rebel9 Fan Frame. Jest to ramka dla wentyla 120mm montowana w 3 zatoko 5,25", można też dołożyć cichego Acutake'a a i tak temperatura dysku spadnie znacząco.

Link to post
Share on other sites

Po kilkunastu minutach zadziałał :) Najbardziej martwi mnie właśnie ta głośność, mam dwa Acutake'i na przedzie obudowy i... nie są one tak ciche jakbym chciał.A że teraz upałów nie ma to je wypiąłem. Dlatego interesuje mnie jakaś tania możliwość spowolnienia obrotów. Wiadomo, że zawsze coś to daje, gdy się wentylatory kręcą, nawet bardzo powoli ;) No i stąd mój pomysł z tą przejściówką, tanie rozwiązanie, a to że się rezystorek trochę pogrzeje to jego problem :D Myślałem nad jakimś tańszym regulatorem obrotów, ale nie mam zewnętrznej zatoki 3,5"... A w środku trochę bez sensu to trzymać. Jakieś jeszcze propozycje? :)

Link to post
Share on other sites

Taka przejściówka np. http://www.allegro.pl/item571485568_aab_c10_regulator_obrotow_wentylatora_7v_3pin.html, choć marnie wykonana, to dobrze się sprawdza w swojej roli.

Jeżeli mobo Ci nie pozwala na regulacje obrotów, to możesz spróbować tego, są różne, na 9V i na 7V - wybór należy do Ciebie. Też stosowałem takie przejściówki (tyle że oryginalne Zalmana), dopóki nie dorobiłem się regulatora obrotów.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...