Skocz do zawartości

Intel i5 760 Lynnfield - podkrecenie


Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym trochę podkrecic moj procek Intel i5 760 Lynnfield. Mam przewiewna bude, cooler silentumpc spartan he932, zasilacz deus g1 600W. Procek w spoczynku ma max 36 stopni na rdzeniu a w stresie max 56 (testowane OCCT). Sa to chyba dobre temperatury. Moja plyta glowna to gigabyte p55 usb3.

 

Jestem troche zielony w temacie. Jak go podkrecic by nie bawic sie zabardzo w napiecia? samo kombinowanie z mnoznikiem (max 22) i BCLK wystarczy? Moja plyta glowna oferuje rowniez funkcje quick boost w swoim oprogramowaniu - trzy ocje 2,9 przy 140 blck, 3,15 przy 150 i 3,8 przy 200. Bawic sie tym czy lepiej grzebac w biosie? Jak w biosie to co i jak ustawic by osiagnac chociaz 3,5.

Edytowane przez Prochu
Link to post
Share on other sites

Czytalem to ale sa to ogolne rady, chcialbym dowiedziec sie czegos konkretniejszego, jakie dokladnie wartosci gdzie ustawic albo jestem takim laikiem ze tego artykulu nie rozumiem. To dla mnie troche czarna magia, wybaczcie.

Przecież tam masz wszystko oprócz napięcia CPU.

Napięcie CPU daj 1.3V i zjeżdżaj szukając najniższego stabilnego..

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie, przeczytałem dokładniej podany artykuł plus jeszcz jeden inny i podkrecilem swojego procka do 3,5 ghz. Wszystko wyglada na stabline. Tepmy skoczyły o niecałe dziesięc stopni.

 

Mam tylko jedną wątpliwość - dotyczy pamięci RAM. Wzorując się na paru filmikach, ustawiłem memory multiplier na srodkowa opcje 8. Teraz moje pamieci chodza z taktowaniem 1400 mhz, maja one 1600 , ale moaj plyta nie obsluguje tej wartosci i zaniza je na 1333 wiec po oc maja wlasnie 1400. moge zwiekszyc to SPD na 10? Wtedy beda osiagaly 1750. Widzialem na paru filmikach ze nikt tego maksymalnie nie ustawial - dlaczego? I druga sprawa - jak ustawic timingi pamieci? mam je narazie na 9-9-9-24. Na jednym z filmikow ktos ustawial na 7-7-7-24. moja pamiec jest dokladnie taka - http://www.skapiec.pl/site/cat/7/comp/1722843. Mam 8 gb

 

Czym oba te zabiegi (podwyzszenie spd i timingi) skutkuja? Co moge jeszcze zmienic by podwyzszyc wydajność bez wiekszego obciazania temperatur czy stablnosci.

 

Aha, dziekuje za powyzsze rady i podam moze jeszcze moje obecne ustawienia napiec:

 

CPU Vcore 1,25

QPI/VTT 1,17

CPU PLL 1,8

DRAM 1,65

 

EIST i C1E wylaczone, turbo wlaczone, reszta na auto. XMP pamieci wylaczone, mnoznik 20 x blck 175. Po OC mam wiec 3,5 ghz.

Link to post
Share on other sites

Po co dram ustawiłeś 1,65v , skoro pamięci nominalnie mają 1,5v ? 

 

Moja 760 działa teraz na takich ustawieniach

200x20

1,33v  vcore

qpi/vtt 1,33v

pll auto

dram auto

 

eist, c1e itp włączone, temp na najciepleszym rdzeniu w idle 29-30oC, pod IBT 74oC przy wentylatorach na 50%

 

Przy tych ustawieniach jest stabilniejsza jak przy 191x21@ 1,3V i odziwo chłodniejsza w idle, ale ogólnie to mam padake sztuke, bo 3,9ghz robi na stockowym 1,25v

 

Sprawdź jakich ustawień potrzebuje do działania na 4.0ghz

Link to post
Share on other sites
Po co dram ustawiłeś 1,65v , skoro pamięci nominalnie mają 1,5v ?

 

Błąd nowicjusza, dzieki.

 

eist, c1e itp włączone

 

 

chyba wyłączone?

 

Qpi przy okazji zwiększyłem do 1,25 - takie samo jest teraz jak napiecie procesora.

 

Przy okazji - jakie amsz chlodzenie?

 

I jakbym chcial podniesc do tych 4 ghz to jak się do tego zabrac?

 

Poustawiac dajmy na ta te vcore i qpi do 1,3 i sprawdzac stabilność? jak bd okej to zjezdzac w dol?

 

 I czy np wlaczenie programu OCCT na okreslony czas jest miarodajne, że jest stabilność?

Link to post
Share on other sites

Napisane dobrze, po co ma mi lecieć na 100% w idle kiedy nie jest to potrzebne ?

 

Dokładnie, wybierz sobie jakieś ustawienia i testuj. Jak jest ok to zjeżdżasz z vcore, jak są cyrki podnosisz , no i wyłącz turbo

 

Co do mojego chłodzenia to masz jest w sygnaturce

Link to post
Share on other sites

System wyświetla dwie wartości. W moim przypadku jest 2.63 a następnie 3.83. Ta druga wartość wskazuje obecny zegar. 

 

A tak swoją drogą czemu programy occt i cpu-z pokazuję mi zegar 4.01 a system 3.83 :co:

I jak wy obniżyliście to napięcie. U mnie poniżej 1.365 i taktowaniu 4.0 nawet system nie chce ruszyć :sciana:

 

UP@O proszę zmieniłem mnożnik na 20 i blck na 200 system zaczął widzieć normalnie zegar.

Edytowane przez Diakon166
Link to post
Share on other sites

ja podnioslem tylko na 3,5 przy napieciu 1,25 i nie widze zadnych problemow. Jak sie odwaze to zaczne eksperymentowac z 4 ghz. Mi system (ten w panelu sterowania) caly czas wskazuje 2,66 nawet jak wlaczam occt i obciazam kompa, ale w occt już co do mhz pokazuje aktualne taktowanie, tak samo w cpu-z.. Przy 100% jest 3,5. Swoja drogą po wlaczeniu opcji, ktore zalecil patryk, w idle taktowanie procka to 1,5 ghz.

Edytowane przez Prochu
Link to post
Share on other sites

Teraz nie jestem pewny ale chyba jest na Auto. Sprawdzę jak wrócę do domu. Czemu pytasz?

 

 

Ustawione sztywno 1.365 i poniżej na tym taktowaniu nie daje rady. Albo Blue screen przy starcie systemu albo nie przechodzi testu w OCCT wywla błąd po 3-15min

Edytowane przez Diakon166
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...