Skocz do zawartości

Core i7 930 - dziwne takty


Recommended Posts

Mam takie pytanko. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem procka takiego jak w temacie. W/g wszelkich znaków na niebie i ziemi (oraz na pudełku itp.) procesor powinien chodzić z prędkością 2.80 GHz (BCLK 133 * mnożnik 21).

Co ciekawe, kiedy odpalam kompa BIOS wyświetla mi procka jako Core i7 2.93 GHz (133 * 22). Wydało mi się to dziwne, więc ustawiłem na sztywno mnożnik (wiem, że jest zablokowany przez producenta) w BIOSie na 21, a ten dalej pokazuje to samo.

BIOS mam najnowszy (ver. F5), reszta gratów taka jak w sygnaturce pod postem.

Wiem też, że te procki mają funkcję Turbo i same się overclockują (w razie potrzeby procesor podnosi mnożnik o 1 dla wszystkich rdzeni, lub o 2 dla jednego) ale troche dziwne, że proc miałby zwiększać sobie mnożnik na samym starcie - przecież w tym momencie komp nic konkretnego nie robi. Wie ktoś o co tu chodzi?

Link to post
Share on other sites

Hehehe - zaprojektowany jest tak, że podnosi mnożnik w razie dużego obciążenia całego procesora i stąd moje zdziwienie, bo co go niby tak obciąża? Wyświetlanie logo Awarda? ;)

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze amulet informatyka, +2 do pamięci. ;)

A tak na poważnie to poza opcjami pozwalającymi na wyłączanie poszczególnych rdzeni i EIST bodajże, wszystko w BIOSie mam w zasadzie default. Zresztą z tego co pamiętam BIOS wyświetlał mi tak od samego początku, nawet po 'CLR CMOS'. Jesteś w stanie sprecyzować coś bardziej?

Link to post
Share on other sites

Asus maximus III przy i5 czasem kiedy przekombinowalem z ustawieniami w biosie mimo resetu oraz ustawien na default mnoznik trzymalo na 21 nonstop (i5 ma 20) kolejne zmiany mnoznika na sztywno + reset oraz ponownie default + reset przywracaly procka na standardowy.

Link to post
Share on other sites

Wyłącz fukcje w EIST i CxE na disabled.

Niestety - to nie to. Pobawiłem się z tym chwilę i wychodzi na to, że taki już urok tej płyty. Wyświetla 2.8 GHz dopiero po wyłączeniu Intel TurboBoost w BIOSie.

Dzięki wszystkim za wkład - ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...