Skocz do zawartości

Czy sie oplaca ?


Recommended Posts

Witam , dostalem oferte za mojego VS450W , oferta jest nastepujaca OCZ Fatal1ty 750W - 3,5 letnia gwarancja z 5lat i akcesoria + moja doplata 140zl z wliczona przesylka . Co sadzicie o tym ?

 

Moj config :

G2030

Msi b75ma e33

Seagate 1TB

W przyszlosci mysle o powaznej rozbudowie .

Link to post
Share on other sites

Pozwolę sie nie zgodzić co do sensu posiadania mocnego zasilacza a czemu ? już wyjaśniam.

Mając zasilacz 500W i obciążenie łączne np: 400W masz już 80% jego mocy a co za tym idzie zasilacz ma mniejszą sprawność, bardziej się grzeje, szybciej kręci się wentylator aby go schłodzić.

Masz zasilacz 750W to przy łącznym obciążeniu 400W masz raptem trochę więcej jak 50% obciążenia a przy tym jego sprawność idzie ostro w górę, mniej sie grzeje, wentylator wolniej sie kręci lub czasem sie zatrzymuje bo podzespoły sie tak nie nagrzewają.

 

Nie zmienia to faktu że jego potencjał nie będzie wykorzystany lecz jak pisałem wcześniej ma to swoje dobre strony ja na ten przykład mam w swoim konfigu BQ PP 730W i powiem ci że choćbym trzymał ucho przy samej kratce zasilacza nie słyszę wentylatora.

Co do samej oferty to żadna rewelacja twój jest wart jakieś 140 zł jego około 340 zł ( według ceneo/skąpiec ) 200 zł różnicy hmm zastanowił bym sie raczej dlaczego interesuje go taka zamiana.

Link to post
Share on other sites

@Doktorek niestety nie zgadzam się z Tobą, a to dlatego, że Twoja teoria miała by racje bytu w przypadku kiedy cały czas obciążamy komputer maksymalnie. A co z sytuacją, kiedy słuchamy muzyki, siedzimy na internecie itd.? Wtedy komputer pobiera bardzo mało prądu, a im mocniejszy zasilacz, tym gorszą ma sprawność w jego początkowym obciążeniu. I to o wiele gorsza niż przy obciążeniu 100%. Także kupuje się zasilacz taki jaki potrzebujemy z najwyżej lekkim zapasem. Kwestia głośności również nie trafiona. To że zasilacz jest mocniejszy, nie znaczy że będzie cichszy. Np. seria zasilaczy Be Quiet! Straight Power E9 według producenta ma przy 100% obciążeniu głośność:

480W - 18.8db

580W - 21.7db

680W - 23.6db

Jak widzisz nie jest tak że każdy model ma tą samą głośność, a różni się tylko mocą. Im mocniejszy, tym głośniejszy przy 100% obciążeniu. Przy określonym poborze prądu, wszystkie pewnie będą pracować z taką samą głośnością.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

G2030 
Msi b75ma e33 
Seagate 1TB :P

ten config miał być na początek !

 

Później:

 

Może i5 3570k do lekkiego OC następnie płyta główna(Z77 lub P67) która da mi możliwość kręcenia tej i5 , karta graficzna myślałem nad którąś z HD7xxx , ale nwm czy nie bedzie GTX 6xx lepsza (oczywiście model dobiorę, nie chcę jeszcze teraz wybierać) 

Edytowane przez q6820s
Link to post
Share on other sites

@Doktorek niestety nie zgadzam się z Tobą, a to dlatego, że Twoja teoria miała by racje bytu w przypadku kiedy cały czas obciążamy komputer maksymalnie. A co z sytuacją, kiedy słuchamy muzyki, siedzimy na internecie itd.? Wtedy komputer pobiera bardzo mało prądu, a im mocniejszy zasilacz, tym gorszą ma sprawność w jego początkowym obciążeniu. I to o wiele gorsza niż przy obciążeniu 100%. Także kupuje się zasilacz taki jaki potrzebujemy z najwyżej lekkim zapasem. Kwestia głośności również nie trafiona. To że zasilacz jest mocniejszy, nie znaczy że będzie cichszy. Np. seria zasilaczy Be Quiet! Straight Power E9 według producenta ma przy 100% obciążeniu głośność:

480W - 18.8db

580W - 21.7db

680W - 23.6db

Jak widzisz nie jest tak że każdy model ma tą samą głośność, a różni się tylko mocą. Im mocniejszy, tym głośniejszy przy 100% obciążeniu. Przy określonym poborze prądu, wszystkie pewnie będą pracować z taką samą głośnością.

 

Wybacz ale czytam twój post i nie wiem o co ci chodzi.

Podchodząc do tego od strony elektrycznej zasilacz ma mniejszą sprawność przy większym obciążeniu a optymalne obciążenie które wywnioskowałem z testów na necie oscyluje w granicach 40-60%

http://iv.pl/images/35676804655971641722.jpg

 

, co do głośności też pozwole sie nie zgodzić a czemu?? hmm powiedz mi dlaczego w moim zasilaczu przy minimalnym obciążeniu czyli Firefox/muzyka wentylator sie zatrzymuje ?? a może dlatego że prąd płynący przez podzespoły zasilacza jest znikomy i tym samym zasilacz sie nie grzeje ?

Druga rzecz że nie tylko obciążenie zasilacza generuje hałas przez niego wytwarzany a także technologia wytwarzania łopatek wentylatora ich konstrukcja itd itp.

Kończąc ważna jest dla nas tylko temperatura i hałas który generuje zasilacz bo jeśli chodzi o sprawność energetyczną to tylko marketingowy bełkot który nijak się ma do szczędności w rachunkach za prąd bo zysk jest żaden lub tak znikomy że różnica w wartości lepszego sprawnościowo zasilacza nigdy sie wam nie zwróci

Edytowane przez Doktorek
Link to post
Share on other sites

to nadal tęcze i jednorożce, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem 

nie twierdzę, że zawsze mam rację, ale według mojej wiedzy jest, jak napisałem w zasilaczu impulsowym nadal podstawowym podzespołem zajmującym się transformowaniem napięcia jest transformator, a transformator działa tak, a nie inaczej posiada tzw straty na żelazie i straty na miedzi, które są najmniejsze przy obciążeniu rzędu 80% możliwości oczywiście PWM może mieć tutaj pewien wpływ na to zachowanie, ale dopóki ktoś mi nie udowodni technicznie, że plotę, cóż

Link to post
Share on other sites
Wybacz ale czytam twój post i nie wiem o co ci chodzi.

Po części sam sobie odpowiedziałeś swoim wykresem. Ode mnie również przykład sprawności energetycznej na bazie zasilacza, który mam czyli Be Quiet! Straight Power E9 CM 580W. Strona 29.

http://www.bequiet.com/volumes/PDM/_series/spe9/spe9_mn_pl.pdf

W przypadku mojego zasilacza musi być obciążony na 20% w górę, żeby nie mieć niższej sprawności niż ta którą osiąga przy 100% obciążeniu. Obecnie spełniam to wymaganie, bo komputer zużywa na spoczynku ok. 115W. Jak bym miał zasilacz 2 razy mocniejszy lub komputer o połowę mniej prądożerny, to w spoczynku gdzie miałbym 10% obciążenie zasilacza, miałby bardzo małą sprawność. Tak używam komputera zdecydowanie najwięcej, dlatego dla mnie im z większym zapasem mocy zasilacz, tym większe straty na prądzie.

 

powiedz mi dlaczego w moim zasilaczu przy minimalnym obciążeniu czyli Firefox/muzyka wentylator sie zatrzymuje ??

Masz po prostu zasilacz, który do pewnego obciążenia pracuje pasywnie co nie zmienia faktu, że jak byś miał ten sam model, ale mocniejszy to nie wyciągnąłbyś więcej W przy takiej pasywnej pracy. Podawałem Ci wyżej przykład z zasilaczem Be Quiet! Straight Power E9 w którym według producenta przy 100% obciążeniu zasilacz ma głośność odpowiednio:

480W - 18.8db

580W - 21.7db

680W - 23.6db

Wraz ze wzrostem mocy wzrasta poziom hałasu, więc kompletnie nie widzę tego zysku ciszy o którym piszesz, bo przy tym samym obciążeniu obojętnie jaki bym miał zasilacz będzie generował taki sam hałas.

 

Druga rzecz że nie tylko obciążenie zasilacza generuje hałas przez niego wytwarzany a także technologia wytwarzania łopatek wentylatora ich konstrukcja itd itp.

Nie wiem jakie Ty miałeś zasilacze i jakie są różne na rynku, ale mi żaden zasilacz nie wytwarzał żadnych dźwięków tylko zamontowany wentylatorek, który musiał go schłodzić. Jak by po zakupie zasilacza okazało się, że on wydaje jakieś dźwięki po obciążeniu, to tak szybko jak go rozpakowałem, tak szybko bym go spakował i odesłał. Jeśli chodzi o wentylatorek, to naprawdę nie chce mi się po raz kolejny pisać jak wygląda praktyczne zastosowanie tych super ekstra wentylatorków z super ekstra technologiami, zwłaszcza łopatek. Widzę, że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz z praktycznego ich zastosowania. Proponuje zakupić wentylatorek, podłączyć go na otwartej przestrzeni i posłuchać, potem włożyć w miejsce docelowe i jeszcze raz posłuchać. Dzięki nabytej wiedzy, w przyszłości sporo będziesz mógł zaoszczędzić.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

W przypadku mojego zasilacza musi być obciążony na 20% w górę, żeby nie mieć niższej sprawności niż na 100%.

Nie 100% tylko 87-90%. Nie możliwa jest sprawność 100%

 

Przy okazji jak się sprawdza BQ Straight Power E9 ? Sam się nad nim zastanawiałem albo nad Fractalem, ale póki mój działa, to zakup odroczony :)

Link to post
Share on other sites

Czesc , mam jeszcze jedno pytanie czy ten i5 3570k bez krecenia bedzie pasowac do mojej plyty b75m e33 przez jakis czas bo potem chce zmienic na z77 lub p67 ???? Oraz czy jak bedzie mozliwa configuracja i5 3570k i ta moja plyta co teraz jest (zintegrowana grafika) to starczy ten VS450w a przy kupnie nowej plyty i grafiki nowy zasilacz? Tu pytam bo nie bede smiecic na forum .

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie 100% tylko 87-90%. Nie możliwa jest sprawność 100% Przy okazji jak się sprawdza BQ Straight Power E9 ? Sam się nad nim zastanawiałem albo nad Fractalem, ale póki mój działa, to zakup odroczony :)

Chodziło o 100% wykorzystania zasilacza, a nie jego sprawność, ale źle to faktycznie napisałem, zaraz poprawię.

Z zasilacza jestem zadowolony w 100% i na pewno po raz drugi bym go kupił. Priorytetem przy jego zakupie była bezgłośna praca i taki faktycznie jest. Ten model obala teorie, że żeby mieć bezgłośny zasilacz musi być pasywny. Jedyne zastrzeżenia mam do kabli. Szkoda że wiązki kablowe nie są w postaci taśm, miałem takie w poprzednim zasilaczu i fajniej się aranżowało takie kable w obudowie oraz nie wiem kto to wymyślił, żeby kabel od karty graficznej zaraz po wyjściu z zasilacza się rozchodził na dwie wiązki jak by tego rozdzielenia nie można zrobić na końcu wtyczki, zaraz przy karcie graficznej. Przydałaby się jeszcze jedna wiązka z tylko dwoma kablami SATA, tak w jednej będę musiał odciąć dwie wtyczki Molex i FDD.

Link to post
Share on other sites

 

Czesc , mam jeszcze jedno pytanie czy ten i5 3570k bez krecenia bedzie pasowac do mojej plyty b75m e33 przez jakis czas bo potem chce zmienic na z77 lub p67 ???? Oraz czy jak bedzie mozliwa configuracja i5 3570k i ta moja plyta co teraz jest (zintegrowana grafika) to starczy ten VS450w a przy kupnie nowej plyty i grafiki nowy zasilacz? Tu pytam bo nie bede smiecic na forum .

 

Proc będzie pasował na 100%, zasilacz też da radę.

Edytowane przez CoreDuo
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...