Skocz do zawartości

rbialo

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    82
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez rbialo

  1. Dzięki za pomoc.

    Skuszony "poczekaj na premierę, a będzie taniej" przegapiłem promocję na KFA2 RTX 2070S, ale ostatecznie kupiłlem w x-komie korzystając z promocji na komponenty więc wyszło ok. 4k za: 

     

    ASRock B460 PRO4

    Intel Core i5-10400F

    SilentiumPC Fortis 3 140mm

    Gainward GeForce RTX 2070 SUPER Phoenix V1 8GB GDDR6

    Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4 Blackout

    XPG Core Reactor 650W 80 Plus Gold

    be quiet! Pure Base 500 Black

     

    Uznałem, że trochę jestem za stary na dłubanie samodzielnie więc dołożyłem te 79 zł za złożenie, a jak przyjdzie to tylko swoje dyski włożę.

    Jeśli kogoś interesuje jak wygląda jakość złożenia przez x-kom to mogę też zrobić kilka fotek i się podzielić.

  2. Taka sprawa wyszła, że wybór monitora się skomplikował i chyba będę musiał się zwrócić w stronę Full HD ale 144/165 Hz

    Czy to coś zmienia w zestawie? Załóżmy że te 4k PLN było by na sam box, bez monitora.

     

     

    [edit]

    Poza tym obudowa SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black wydaje się mieć czytnik kart. Będziie ok?

    NVM, czasoprzestrzeń mi się zakrzywiła.

  3. Przyznam, że zaskoczyłeś mnie tym RX 5600... Ale to w sumie logiczny krok - nadal nie będzie RT tak jak przy GTX 1660, ale ogólna wydajność lepsza.

     

    SSD jednak odpuszczę. Mam praktycznie nowego na SATA, bo poprzedni Crucial padł jakoś tak w kwietniu. A ten czytnik to chyba faktycznie kupię jakiś na usb podpinany.

     

    Ostatnie pytanie - czy do tego muszę dokupić jakąś pastę termiczną na CPU czy to już jest w pakiecie z coolerem / CPU? Jeśli muszę kupić to jaka jest rozsądna?

  4. Dzięki za odpowiedź.

     

    Wiem, że CP2077 jeszcze nie wydali, ale trochę kombinuję na zasadzie "mniej więcej jak Wiedźmin 3". Zatem taki zestaw R 3600 (lub i5-10400f/) + GTX 1660 super powinien do Full HD / 60 Hz wystarczyć?  Oczywiście nie zobaczę rey tracingu ale liczę, że przy defaultowym ustawieniu "High" powinno to chodzić płynnie. A ewentualnie w przyszłości mocniejsze GPU powinno dodać trochę jakości. 

    Co do samych zestawów:
     
    1. Faktycznie nie ma tam dysku, bo mam 1 TB HDD + 512 GB SDD. Niby warto by zmienić SATA na M2, ale póki co to nie priorytet.
    2. Obudowa... wolałbym coś klasycznego czyli bez okna. I te gniazda kart SD są na prawdę ważne. Mam niby takie do wsadzenia zatokę 3,5", ale w tej obudowie nawet tego nie widzę. Niestety filtry w sklepie ProLine nie ułatwiają wyszukania obudowy z czytnikiem kart.

  5. Mój obecny komputer:
    - ASRock H87 Pro4
    - Intel Core i5-4670
    - GTX 950 2 GB GDDR5 128-bit
    - 12 GB ram
    - Samsung 17" 1280x1024 (tak, to nie pomyłka)

     

    Ma już swoje lata i chyba wyczerpał możliwości sensownej rozbudowy aby móc zagrać w CP2077 na Full HD. W związku z tym, bazując na licznych tematach, złożyłem samodzielnie coś takiego:
    https://www.x-kom.pl/lista/dlulc8bkq

     

    W skrócie: Ryzen 5 3600 + GTX1660 Super na B450. Do tego 16 GB ram 3000 MHz i zasilacz, które były polecane do podobnego zestawu w jednym z tematów.
    Oczywiście jak już zmieniać to także obudowa nowa (obecna ma chyba z 10 lat jak nie więcej). Wybrałem taką, bo jest prosta, czarna, nie ma okna, nie ma LEDów, za to ma sloty na kartę SD, na którym mi zależy bardzo.
    No i do tego - w końcu - nowy monitor. Sam nie wiem czemu wybrałem iiyama G-Master G2530HSU Black Hawk. Chyba czytałem gdzieś że jest dobry. Alternatywnie myślałem nad BenQ BL2480 bo - uwaga - ładnej wygląda z tyłu i zajmuje mniej miejsca na biurku.

     

    Pytania zasadniczo dwa:
    1. Czy na pewno nie ma czego rozbudowywać w obecnym zestawie, żeby płynną grę na Full HD w rozsądnej jakości?
    2. Czy ten zestaw, który złożyłem ma sens?  Co ewentualnie zmienić żeby było lepiej:
    - ciszej (może np. inny wariant GPU albo inny CPU cooler?)
    - z perspektywą rozbudowy w przyszłości (tak, żeby za 3-4 lata wsadzić nowsze GPU i CPU)
    - nie upieram przy NV i Ryzenie więc inne kombinacje CPU / GPU mają więcej sensu to słucham
    - pewnie jakąś pastę termiczną potrzebuję, jak chcę niestandardowy cooler… ma znaczenie jaką wybiorę?

     

     

    P.S.

    Budżet... patrząc na to że wyszło ~4000 pln to mniej więcej tego bym się trzymał. Wierzę, że rozsądny komputer powinien kosztować 1000 USD i to bym przyjął za górną granicę. 

  6. Chciałem się podzielić taką luźną myślą, że smartfony powoli osiągają pułap cenowy który - w mojej ocenie - zaczyna podważać sens ich zakupu.

     

    W pełni rozumiem że nowe technologie, możliwości i itd. ale jednak na koniec dnia to jest tylko telefon, amatorski aparat oraz przenośny terminal dostępu do internetu. Oczywiście obecne smartfony osiągają poziom profesjonalnych aparatów, możliwości połączenia internetowego lepsze niż nie jeden desktop na kablu oraz ekrany o wyższej jakości niż niejeden monitor stacjonarny.

     

    Tylko nasuwa się pytanie - co jeśli tego nie potrzebuję? Dotychczas odpowiedzią były smartfony z tzw. średniej półki ale jej pułap cenowy osiągnął absurdalną kwotę 1500-2000 pln. A to już nie jest "coś taniego na dwa lata, czego nie szkoda jak upadnie".

    Rozumiem, że część tego to zasługa naszych dokonań gospodarczych, idee fixe o słabej złotówce i innych gospodarczych i politycznych eksperymentów, ale to nie jest clue. Trzymając się USD - 349 USD za średnią półkę? To czym jest dolna półka?!

     

    Może to oznaka starzenia się ale ja zaczynam się co raz dłużej zastanawiać po co mi 5G, BT 5.1 i biliony pixeli na czymś co w sumie zawsze jest i będzie urządzeniem drugiego sortu - nie zastąpi PC, TV czy sprzętu HiFi. Jedyne co może do mnie trafia to może aparaty foto (choć i tu zaczynają przeginać z pchaniem co raz więcej na raz), bo to zawsze było urządzenie przenośne. Ale cała reszta? To tylko back up, ekstra dodatek w sytuacjach awaryjnych lub bardzo specjalnych okolicznościach.

    Jeszcze bym zrozumiał, gdyby to było na zasadzie że ta technologia jest tak tania że taniej jest jej użyć niż dawać coś słabszego. Ale jak widać po cenach tak nie jest.

    Poza tym to też nie jest tak, że ta technologia jest jakaś przełomowa. BT4 było tak samo dobre do słuchania na smartfonie jak BT5. 3G było dość szybkie by streamować muzykę czy video. Tak, bez dwóch zdań nowsze jest lepsze i daje więcej ale niestety nie jest to już rewolucja.

     

    Zrobił się z tego taki samograj na zasadzie - większy ekran > wyższa jakość wideo > szybszy transfer > większa bateria... I tak bez końca coś jest dodawane bo coś dodanego wcześniej to wymusza. Ale na koniec dnia nadal oglądamy film na ekranie o rozmiarze dłoni.

     

    Dziękuję, koniec marudzenia.
    Jeśli kogoś natchnąłem do refleksji nad tym czy warto wydawać 2k na nowy smartfon to dobrze, jak nie to przepraszam, już wychodzę.

  7.  Twoje zapomniane hasło to słowo "prywatne".

     

    Poza tym tu nie ma żadnej magii. Jedyne co ten skrypt robi to tworzy folder "Private" a potem zmienia mu nazwę na "ControlPanel{....}". Na 100% możesz go zobaczyć po włączeniu plików ukrytych / systemowych i sam zmienić mu nazwę

  8. Dzięki za podpowiedzi - z Ryzenem, NVMe i tym zasilaczem wyszło 35 pln różnicy, czyli tyle co nic, ale jeśli ma być lepszej jakości to zawsze warto. Aktualna wersja wygląda tak: https://www.komputronik.pl/zbuduj-pc/Kz7oyNPpmA

     

    Co się tyczy kluczy z "innych źródeł"...  nie będę stresował starszych państwa. Jeszcze im jakiś nadgorliwiec z opieki społecznej kłopotów narobi.

  9. Próbuję złożyć komputer dla pary emerytów.

    Jedno korzysta tylko z przeglądarki do czytania i zakupów w internecie, drugie ściąga i przechowuje duże ilości audio booków, które potem przerzuca na kartę SD do podręcznego odtwarzacza.  

    Żadnych filmów (chyba że osadzonych w newsach), a z gier to tylko pasjans. 

    W obecnym komputerze (ma z 15 lat) poza powolnym działaniem najbardziej przeszkadza wiele małych dysków, bo trudno jest im zapamiętać co gdzie jest zapisane. 

    Internet z upc po wifi, system Windows 10 i czytnik CD/DVD "bo zawsze tak było".

     

    Idąc za tymi wytycznymi za nienegocjowalne przyjąłem obudowę z czytnikiem kart na wierzchu oraz jeden duży dysk SSD. Resztę wybrałem według własnego wyczucia kierując się przede wszystkim ceną (i osobistym preferencjami, które są do negocjacji). 

     

    Wyszedł mi taki zestaw:  https://www.komputronik.pl/zbuduj-pc/qwd9mKVdjn

     

    Czy coś w tym zmieniać?

    Generalnie celem jest jakość podzespołów i sprawne działanie całości przez 5-15 lat, przy zachowaniu rozsądnej ceny. 

     

     

    P.S.

    1. Do całości podłączony będzie - osobno zakupiony - monitor 24", jednak jedynym jego zadaniem będzie wyświetlanie interfejsu Windowsa na 200% powiększeniu i wspomnianej przeglądarki internetowej. Poza tym klawiatura, mysz, drukarka, czyli nic niezwykłego.

     

    2. Nie musi być Komputronik, jeśli złożą, wyślą i dadzą gwarancję.

     

    3. Cena zasadniczo nie ma znaczenia, bo tu nie ma do czego dopłacać, ale dla porządku załóżmy że górny limit jest na 2500 PLN  (+/- 500), a dolny limit nie istnieje. Jeśli da się złożyć sprawny i płynnie działający zestaw na połowę tej ceny to tylko lepiej.

     

    4. Jakaś karta WiFi dziś już jest, ale ew. dorzuciłbym do tego nową np. TP-Link Archer T6E..

  10. Ja wychowałem się na "rodzimym" poradniku:

    http://forum.benchmark.pl/topic/145759-jakim-kablem-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-monitor/

     

    Nie wiem jak to jest z kolorami, ale przyjąłem do wiadomości że monitor do PC podłączamy przez DVI albo DP, a HDMI to niech sobie łączy telewizor z dekoderem kablówki (póki w ogóle ich jeszcze używam).

     

     

    [edit]

    Natomiast osobną sprawą jest, że w linkowanym temacie ktoś chce używać TV zamiast monitora.

    Parafrazując anglojęzyczne młotki i gwoździe - jeśli jedyne co masz to gniazdo HDMI, to każdy problem wydaje się być rozwiązywalny przez kabel HDMI.

  11. Dawno nie używałem kryształowej kuli, ale chyba działa bo widzę w niej odpowiedź.

    Przyczyną może być zamierzone spowolnienie systemu, aby odzwierciedlić wydajność emulowanego sprzętu, które jest osiągane osobnym procesem, dlatego nie kończy się po zbiciu emulatora. Prawdopodobnie jest to opisane w manuału do emulatora.

  12. Sam bym kupił tego cougara 200K, ale dwie rzeczy:

     - wszędzie jest zdjęcie "duży shift, duży backspace, duży enter" (i tak bym chciał), a jednocześnie - na ProCPU.pl - opisują ją jako "US English z małym enterem i dużym lewym shiftem". Ktoś ją widział na żywo i wie jak jest na prawdę prawdę?

     - przełączanie WSAD ze strzałkami jest jak rozumiem pod "Fn+W". Nie mam przekonania czy w trakcie gry nie będzie się to przypadkiem przełączało jak się lewy Ctrl lub Alt pomyli z Fn.

     

    Obecnie rozważam A4Tech KD-800L X-Slim, ale jeszcze muszę jak trafić w jakimś sklepie "na żywo".

     

    [edit]

    I jeszcze była Gigabyte Force K7, tylko ma te rolki dziwaczne.. Ale poza tym wygląda normalnie.

  13. Nie jestem guru diagnostyki współczesnych windowsów, nie mniej jednak nawet ja widzę na obrazku 5 zdań powtarzanych co 1 h, przy czym jedno z nich zakończyło się błędem (0x1).

     

    Sprawdź co to jest i jak nie potrzebujesz to powyłączaj (po kolei, a nie wszystko na raz). Po każdym wyłączeniu odczekaj kilka h i zobacz czy pomogło.

  14. Masz grę na SSD czy HDD?

    Nie wiem na czym trik polega, ale objawy były podobne - płynie, płynnie, a nagle spadek (jakby coś doczytywał). Od kiedy wymieniłem stary dysk na SSD WoT zawsze chodzi płynnie.

  15. Z biologii oka wynika, że max rejestracji to ~50 błysków na sekundę, a potem to już widzimy jako światło ciągłe. Jeśli jeden z tych błysków przez 1/3 swojej długości będzie różowy to masz raczej małe szanse.

     

    Osobiście jakbym miał się zakładać, to zamówiłbym 2 monitory - jeden "zwykły" a drugi 144hz, po czym podłączył oba i ocenił różnicę używając obiektywnego obserwatora (matka, siostra, ogólnie ktoś kto nie zna się na technice, ale ma zdrowe oczy). 

    Jeśli wygra "normalny" - ty płacisz, a monitor 144hz idzie do zwrotu.

    Jeśli wygra 144hz - ojciec płaci, a zwykły monitor do zwrotu.

  16. Z FAQ Fiberway:

     

    Mam problem z usługami PlayStation Network/Xbox Live

    Jeśli obserwujesz problemy z grami sieciowymi na swojej konsoli np. niemożność dołączenia do rozgrywki on-line może się okazać, że będzie konieczne przydzielenie Ci tzw. publicznego IP. Ponad to niezbędne będzie włączenie tzw. protokołu UPnP na Twoim urządzeniu odbiorczym. W celu przeprowadzenia odpowiedniej konfiguracji urządzenia odbiorczego skontaktuj się z nami.

    Po wykonaniu konfiguracji przeprowadź ponowną konfigurację połączenia sieciowego na swojej konsoli. Konsola powinna wykryć dostępny protokół UPnP i skonfigurować się automatycznie do pracy z nim.

     

    Skoro mają taki punkt w FAQ to może jednak muszą coś u Ciebie skonfigurować.

     

     

    A z innej beczki - piszesz, że problem dotyczy Ciebie, brata i kolegi. Jak się łączycie z serwerem - każdy ma osobne łącze od Fiberway czy do jednego łącza macie jakiś router i wszyscy trzej łączycie się do tego routera?

  17. Ja to bym się bał zmieniać czegokolwiek w partycjach gdybym nie miał o tym zielonego pojęcia. Z drugiej strony nie miałbym też pewnie zrozumienia jak łatwo jednym złym kliknięciem nieodwracalnie skasować sobie wszystkie dane, więc kto wie...

     

     

    Jeśli jednak masz odwagę (albo błogą ignorancję) to proszę bardzo:

     

    1. Defragmentacja dysku C

    2. Uruchamiasz Easus

    3. Klikasz na dysk C i z menu (pewnie pod prawym przyciskiem) wybierasz "zmień rozmiar/przenieś partycję" (lub coś podobnego - zleży jaką masz wersję językową)

    4. W okienku, które powinno się otworzyć zmieniasz rozmiar dysku C na taki jaki masz chęć zostawić na system. 

    5. Zatwierdzasz podział i w głównym oknie powinien się pojawić:

     - dysk C zmniejszony

     - nowy dysk (pewnie bez litery, opisany jako przestrzeń nieprzydzielona)

    6. Klikasz na tym nieprzydzielonym i z menu (tam gdzie było poprzednie - prawy przycisk myszy?) wybierasz opcję  "Utwórz partycję" (lub podobnie)

    7. Ustawiasz literę nowego dysku (zapewne też w menu, które sam już wiesz gdzie jest).

    8. Wstrzymujesz oddech i zamykasz Easus

    9. Sprawdzasz czy dwa dyski są widoczne w eksploratorze windows (jeśli są oddychasz normalnie, jeśli nie patrz pkt 10)

    10. (opcjonalnie) uruchamiasz ponownie komputer i jeśli robisz to pierwszy raz - patrz pkt. 9; jeśli drugi lub więcej - patrz pkt 11. 

    11. (opcjonalnie) czekasz do poniedziałku rano i zanosisz komputer do najbliższego serwisu, gdzie mówisz że jakiś $%!@ popsuł Ci komputer po przez internetowe forum.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...