Skocz do zawartości

buhert

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    749
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Wpisy na Blogu dodane przez buhert

  1. buhert
    ZΛLMΛN jest koreańską firmą powstałą w 1999r., którą wszyscy znamy z produkcji Obudów komputerowych, chłodzeń CPU i GPU, zasilaczy, wentylatorów, monitorów, kart dźwiękowych, głośników, słuchawek, podstawek pod laptopy a także myszy, będącej tematem tej recenzji. Będzie to model Knossos (inaczej ZM-G4), która do złudzenia przypomina serię "R.A.T.". Tego jak sprawowała się w codziennym użytkowaniu i benchmarkach dowiecie się z tekstu poniżej, zapraszam do lektury!
     
    Opakowanie
    Pudełko zabezpieczone jest dwoma magnesami. Przednia jego część ukazuje zdjęcie myszki w czerwonej poświacie, logo Zalmana, dokładny kod modelu i infografiki przedstawiające aspekty myszki takie jak:
    Możliwość dostosowania rozmiarów myszy
    Możliwość dostosowania wagi myszy
    "For gaming"
    Filtr zakłóceń na kablu
    Laserowy sensor
    Możliwość zwiększenia/zmniejszenia DPI "w locie"
    10 programowalnych przycisków

    http://i.imgur.com/qbtMP9n.jpg
    Wewnątrz ujrzymy więcej zdjęć myszy, na których wyszczególnione zostały jej poszczególne przyciski i/lub części. Sama mysz zamknięta jest w plastikowym pudełku, którego górna część jest przezroczysta, a dolna czarna. Oto lista tego, co znalazłem w pudełku:
    Myszkę
    Instrukcję obsługi
    Płytkę CD z oprogramowaniem
    Pudełko na ciężarki, które wyjmiemy z myszy

    Jak wspomniałem wyżej, w opakowaniu znajduje się małe, okrągłe pudełeczko, które ma służyć za pojemnik na ciężarki wyjęte z myszki. Jest ono czarne i z zewnątrz prezentuje się dosyć ładnie, jednakże producent nie pomyślał, by pomalować je także od wewnątrz. Na środku wieczka znajduje się napis "PRESS here to open". Po wgnieceniu wieczka pojemniczek się otwiera, a w środku znajduje się gąbka/pianka z sześcioma otworami na ciężarki. Niestety w zestawie nie odnajdziemy zapasowych kompletów ślizgaczy, co zważywszy na ich sporą powierzchnię bardzo by się przydało.
     
    http://i.imgur.com/dmJvoFF.jpg
     
    Wygląd i pierwsze wrażenie
    Gdy pierwszy raz ją zobaczyłem, skojarzyła mi się z popularną serią "R.A.T.". Chyba nie bez powodu. Wygląda ona dosyć futurystycznie. Jej specyficzna budowa pozwala nam na regulację szerokości, długości i w mniejszym stopniu wysokości (tylna część, którą wydłuża się myszkę, lekko się podnosi). Wykonana jest w większości z czarnego, matowego plastiku, który jest dosyć przyjemny w dotyku. Na samym jej środku przechodzi linia z błyszczącego się srebrnego i mocno zbierającego odciski palców plastiku. Otacza on "okienko", przez które możemy podziwiać umieszczone pod nim ciężarki. Przycisk "Auto" pomimo, że nie znajduje się w tej linii, także wykonany jest z srebrnego plastiku. Na lewym klawiszu myszy umieszczono cztero-poziomowy wskaźnik DPI podświetlany niebieską diodą. Ciężarki mają blado złoty kolor, który pod przyciemnioną szybką na myszy wygląda zdecydowanie lepiej. Kabel opleciony został niebiesko-czarnym nylonowym materiałem. Na spodzie znajdziemy 5 ślizgaczy, logo producenta i model myszki, otwór na sensor, 2 śrubki. Ślizgacze boczne i przedni pokrywają niemalże cały obwód myszki, za to 2, umiejscowione z tyłu są bardzo małe. Cały spód można podzielić na 3 części: Ślizgacze, czarna, matowa naklejka i błyszczący kawałek srebrnego plastiku.
    http://i.imgur.com/SJYvZ2I.jpg
     
    Zobaczyć, a dotknąć.
     
    Po rozpakowaniu myszki i wzięciu jej do ręki... Pomimo sporego ciężaru odniosłem wrażenie, jakby zaraz miała się rozlecieć. Części, które możemy "konfigurować" nieco się kołyszą i skrzypią pod lekkim naciskiem. Zważywszy na jej cenę, jest to rzecz niedopuszczalna. Także gumowe mocowanie na ciężarki znajdujące się w myszce zostało "przyklejone" byle jak, ponieważ tym co ma ją trzymać do myszki są 2 małe plasterki dwustronnej taśmy piankowej. Dochodzi do tego jeszcze kwestia ślizgaczy: dzięki temu, że są takie wielkie, myszą porusza się bardzo łatwo i wygodnie pomimo jej ciężaru. A co gdy się wytrą? Właśnie dlatego wspomniałem o braku zapasowych sztuk w zestawie.
    Kabel pomimo oplotu jest dosyć giętki a na jego końcu, zaraz przed pozłacanym złączem USB znajduje się "urządzenie", mające według producenta redukować wszelakie zakłócenia.
    http://i.imgur.com/hcwqHi1.jpg
    http://i.imgur.com/P3lI1Vi.jpg
     
    Oprogramowanie
    Dzięki oprogramowaniu dołączonemu do myszki, możemy przystosować ją lepiej do swoich potrzeb chociażby dzięki możliwości zaprogramowania każdego przycisku na gryzoniu. Wygląda ono dosyć prosto, bez zbędnych bajerów, więc nawet niedzielny gracz powinien się w nim połapać.
    Main Control

    http://i.imgur.com/K7ffADA.png
     
    W 1. zakładce nazwanej Main Control Możemy ustawić częstotliwość odświeżania myszki. Do wyboru mamy:
    125hz
    250hz
    333hz
    500hz
    1000hz

    Poniżej znajduje się lista programowalnych klawiszy; po kliknięciu na nie rozwija się lista dostępnych dla niego modyfikacji takich jak: LPM, PPM, Macro itd. Każdy z klawiszy możemy zmodyfikować jak tylko zechcemy. Jest to rzecz bardzo przydatna głównie w grach MMORPG, gdzie dzięki dobrze skonstruowanemu macro jednym kliknięciem możemy wykonać wiele różnych czynności. Wielkim minusem kreatora macro jest jego prostota; opóźnienie między wciskaniem klawiszy można zwiększać jedynie o 50ms (50ms, 1sekunda, 1,5sekundy itd.).
    Advanced settings

    http://i.imgur.com/QEGus0U.png
     
    W 2. zakładce, którą nazwano Advanced Settings mamy możliwość edycji wartości DPI danych profili, od 400 do aż 8200. Nieco niżej definiujemy prędkość działania scrolla a także prędkość podwójnego kliknięcia.
     
    Specyfikacja techniczna
    Sensor: Laserowy, Avago9800
    Interfejs: USB
    Długość kabla: 1,8m
    Waga: 135+21g
    Liczba przycisków: 8
    Rozdzielczość: 400-8200 DPI
    Częstotliwość odświeżania: 125-1000Hz
    Żywotność przycisków: 5 000 000 kliknięć
    Wymiary: 118x85x35mm (LxWxH)

    Testy
    Wszystkie testy przeprowadzone zostały na podkładce Asus Echelon, systemie operacyjnym Windows 7 32 bit.
    VMouse Benchmark 0.0.7a

    Odświeżanie:
    http://i.imgur.com/cckrrNo.pnghttp://i.imgur.com/GIPgaFD.pnghttp://i.imgur.com/YFGHZnI.pnghttp://i.imgur.com/7OW6v6I.pnghttp://i.imgur.com/7OW6v6I.png
    Od lewej: 125Hz, 250Hz, 333Hz, 500Hz, 1000Hz
    Jak widać, wyniki są... zaskakujące. Dla pewności test wykonałem parę razy, na innej podkładce, z włączonym/wyłączonym oprogramowaniem i tak dalej. Za każdym razem średnia wartość nie była taka jak powinna. Przy powolniejszym poruszaniu myszką potrafiła ona spadać nawet do 20Hz i skakać do 800Hz.
     
    Interpolacja:
    http://i.imgur.com/rJoOYFu.png
    Test wykonany na rozdzielczości 8200DPI.
    Pierwszą kreskę wykonałem powolnym ruchem, a drugą szybkim machnięciem. Efekty tego widoczne są gołym okiem.
     
    Akceleracja:
    Testy przeprowadziłem w grze Counter Strike: Global Offensive i osu!
     
    Na sam koniec zostawiłem przeprowadzenie testów na akcelerację wsteczną i pierwotną. Akceleracja wsteczna polega na nieprawidłowym odwzorowaniu ruchu myszy przy jej szybkim poruszaniu. Objawem akceleracji pierwotnej jest szybsze poruszanie się wskaźnika podczas szybszego poruszania myszką przy tej samej przebytej rzeczywistej drodze. (Im szybciej poruszamy myszką, tym szybciej porusza się kursor)
     
    Pierwszy test polegający na spojrzeniu się w dany punkt, następnie obróceniu o 360* powolnym ruchem a potem szybkim machnięciem cofnięcie myszki do pozycji startowej. Niestety, test ten wykazał, iż myszka wykazuje obecność akceleracji pierwotnej, gdyż po wykonaniu ruchu powrotnego, celownik skierowany był nieco dalej niż powinien.
     
    Natomiast drugi test polegał na bardzo szybkim poruszaniu myszą. Wykonywałem go głównie w grze osu!, gdzie szybkie ruchy to chleb powszedni. W tym przypadku myszka zdała test na 5+, gdyż nawet przy bardzo skomplikowanych kombinacjach kursor zawsze znajdował się tam gdzie powinien.
     
    Podsumowanie
    Zalman Knossos to dosyć specyficzna myszka, której wygląd jest kwestią gustu. Nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobała, lecz wyniki jakie uzyskała w testach a także jakość wykonania zdecydowanie nie są warte swojej ceny. Jednym z większym minusów prawdopodobnie będą ślizgacze, gdyż po ich wytarciu duża powierzchnia myszki będzie trzeć o podłoże stawiając spory opór. Oczywiście ma też ona swoje zalety takie jak ciekawy design, spora ilość programowalnych klawiszy i dosyć dobra możliwość przystosowania jej do swoich potrzeb, zarówno fizycznie jak i programowo. Osobiście wątpię, bym dokonał jej zakupu, ponieważ sądzę, że w tej cenie najprawdopodobniej znalazłoby się coś porządniejszego u konkurencji.
     
     
     
     

    Koszt myszki wynosi ~180-200zł


    Zalety:
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gifspora ilość programowalnych klawiszy
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gifopleciony kabel, który nie jest sztywny
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gifMożliwość zmiany DPI w "locie"
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif4 poziomowy wskaźnik dpi
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gifporządne opakowanie
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gifpojemnik na ciężarki
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gifoprogramowanie
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gifpozłacane złącze USB
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gifdosyć ciekawy wygląd, który...
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gifpodlega kwestii gustu i nie każdemu musi się spodobać
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gifsłabe wyniki w benchmarkach
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gifakceleracja pierwotna
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gifogólna jakość wykonania
     
    Pozdrawiam i zachęcam do komentowania oraz oceniania recenzji.
     

    Dziękuję redakcji portalu benchmark.pl za dostarczenie sprzętu do testów.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...