Skocz do zawartości

Biskit

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    146
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Biskit

  1. W dniu 13.07.2022 o 10:35, wrobel_krk napisał:

    Ściereczka Apple za 120zł:)

    Jak znajdziesz chwilę to napisz jak się spisuje monitor...

    Nie oceniaj ściereczki, dopóki jej nie widziałeś. :P Bardziej serio - są naprawdę dobre, szczególnie do błyszczących, delikatnych tworzyw, które rysują się od patrzenia. Co nie zmienia, że cena dalej nie jest zbyt rozsądna. Ale dla kontrastu mogę dodać, że do celów innych korzystam z najtańszych chińskich ściereczek, które jako jedyne nie elektryzują mi powierzchni, które są do tego skłonne, a jednocześnie wycierają syf (producent to chyba massa).

     

    Miałem nawet coś napisać, jak dodawałem, ale uznałem, że nie będę po dniu używania. Nie wiem w sumie, co byś chciał wiedzieć.
    Może ograniczę się do zapewne najbardziej istotnych kwestii.
    Tl;dr:
    fringing/obwódki – są,
    wentylatory – tak,
    plazmowa czerń – poniekąd,
    pixel refreshery itp. - też.
    Czy którekolwiek jest wielkim problemem? Niekoniecznie.


    Trochę więcej:

     

    Najczęściej poruszana kwestia, czyli fringing – jest, ze względu na to jaki jest układ pikseli. Z przeciętnej odległości prawie niewidoczny.
    Czarny tekst na bieli jest co najmniej tak samo wyraźny, jak na poprzednim monitorze (aw3418dw) i większości ipsów rgb, a czasami wydaje się nawet wyraźniejszy (co jest zapewne kwestią błyszczącej, a nie matowej, powłoki i kontrastu). Na szarym tle jest zazwyczaj równie ok. Widać to trochę, kiedy tło jest kompletnie ciemne, a tekst jasny (w części ciemnych gui, gdzie tło jest ciemnoszare, a tekst jasnoszary, także praktycznie niewidoczne). Co ciekawe, zdecydowanie łatwiej jest to zobaczyć przy większej czcionce. Najbardziej jest to widoczne przy ciemnych tłach – np. logo Google’a przy trybie ciemnym (to na homepage’u, nie w wynikach) – tutaj dosyć łatwo to zauważyć, ale objawia się to raczej delikatnym rozmyciem, niż kolorową obwódką (jakby ktoś nałożył jakieś dodatkowe wygładzanie). Jedyne przypadki, w których można na to zwrócić uwagę to długie, proste, kontrastujące krawędzie. Jeśli natomiast będziesz szukał tego 10 cm od monitora, to będziesz widział fringing, ale będziesz też wtedy widział pojedyncze piksele.
    W dalszym ciągu lepiej byłoby oczywiście, żeby to było standardowe rgb, ale imo ten problem jest zdecydowanie przesadzony na forach. Od razu dodam też, że ja dość mocno zwracam uwagę na takie rzeczy i byłem mocno sceptyczny w stosunku do monitora, i obstawiałem, że skończy się odesłaniem po chwili korzystania, ale jest w porządku, a obok mam „standardowy” monitor, więc powinienem tym mocniej zwracać na to uwagę.

     

    Kwestia kolejna, czyli wentylatory. Znajdują się w środku jak najbardziej. Mam raczej cichy komputer (zresztą m.in. w tym celu całkowicie wywaliłem jakiś czas temu hdd). Na co dzień (a więc sdr) działają (chyba) cały czas, ale są – właśnie – na tyle ciche, że nie jestem w stanie stwierdzić, dopóki nie położę dłoni nad monitorem, żeby sprawdzić, czy przepływa powietrze. Natomiast wydaje mi się, że się nie wyłączają wcale. Jeśli długo będziesz korzystał z czegoś białego na większości powierzchni panelu, to stają się trochę głośniejsze – na tyle, żeby ok. dorównały pecetowi w idle’u. Po używaniu rzeczy, w których działa hdr (trochę filmów na yt, jakieś gry, ok. 2h łącznie) o dziwo było niewiele głośniej (przy zdecydowanie głośniejszym pececie w przypadku gier). Ogólnie poziom jest poniżej peceta, czasami dorównuje. W każdym razie dalej jestem w stanie usłyszeć piszczenie swojej klawiatury, które jest dość ciche (tak, jestem osobą, która słyszy klawiaturę, router, wszystkie ładowarki etc.), więc raczej nie jest najgorzej. Jednakże dodam od razu, że mam już rewizję z nowszym softwarem, a z pierwszą wersją było sporo problemów, więc może zostało to po prostu zmienione, bo widziałem całkiem sporo narzekania na wentyle (choć część osób mogła tak pisać ot dla zasady, bo monitor z wentylami). Gdybyś zamawiał nawet teraz, to raczej dostaniesz nowy soft, chyba że trafiłbyś na jakąś pozwrotową sztukę.
    Teoretycznie lepiej, gdyby nie było. Z drugiej oledy nie lubią zbyt wysokiej temperatury, a na dodatek gsync sam w sobie się grzeje.
    W każdym razie nie jest to raczej za duży problem, dopóki nie trafi się na sztukę z uszkodzonym wentylem/softem, który wyje/głośno terkocze.

     

    Przechodząc do powłoki/czerni/panelu. W mocno oświetlonym pomieszczeniu czerń najłatwiej opisać jako (lekko) plazmową. Jest jaśniejsza niż powinna (ciemnoszara) i lekko purpurowa. Jeśli masz za dnia mocno doświetlone pomieszczenie (i przede wszystkim wtedy), to będziesz widział, że nie jest to idealna czerń. Przy sztucznym oświetleniu jest lepiej – przy mocnym dalej trochę widoczne, przy średnim już nie za bardzo. Przy lekkim i kompletnej ciemności jest oczywiście idealnie. W każdym z przypadków czerń jest bardziej czarna niż na ipsach. Nie ma oczywiście ips glow, a czerń jest, tak czy inaczej, niepodświetlona, więc wygląda to lepiej. W najjaśniejszych warunkach natomiast zbliża się do nich dość widocznie.

     

    Jako dodatek mogę poruszyć samą powłokę, która jest, moim zdaniem, naprawdę dobra. Ekran jest prawie całkiem błyszczący, jednakże powłoka ar jest bardzo skuteczna, bo odbicia (nawet kiedy jest dość jasno) denerwują mnie mniej niż na matowych ekranach.

    Pixel refresher/pixel shifting też są. Refresher jest mało inwazyjny. Domyślnie co prawda pokazuje powiadomienie, że musisz go zrobić, co 4 godziny, ale da się to wyłączyć i wtedy robi się automatycznie po wyłączeniu moniotra, ale nie później niż chyba 20h, więc realnie jest wykonywany, jak odejdziesz od peceta i nie zwracasz wcale uwagi. Monitor po skończonym odświeżeniu się zawsze wyłącza, także jeśli robisz to manualnie (albo z powiadomienia) to musisz pamiętać o włączeniu, bo inaczej czekasz w nieskończoność. Sam proces trwa z 5, może 7, minut. Jest jeszcze odświeżacz panelu i zajmuje on ok. godzinę, ale wykonuje się go raz na 1500h. Pixel shifting jest i - jeśli cokolwiek, to właśnie on - może być denerwujący. Przy dynamicznej zawartości (filmy/gry) nie sposób zauważyć. Natomiast przy przeglądaniu internetu/pisaniu itp. można zauważyć przeskok. Jako że jest to monitor, a nie telewizor, nie jest to aż tak widoczne (piksele są mniejsze), ale to już zależy od osoby. Kilka razy na godzinę obraz zmienia położenie w każdym razie.

     

    O reszcie rzeczy (kolory/opóźnienia/hdr itp.) raczej nie ma za bardzo sensu pisać i powielać informacji – odsyłam do bardziej profesjonalnych recenzji na przyzwoitych portalach – tftcentral, pcmonitors, czy do Vincenta.


    Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej/coś konkretnego - możesz napisać, to postaram się odpowiedzieć.
     

     

    W dniu 13.07.2022 o 23:07, Kapitan Jawor napisał:

    Po tym jak nike, nie uznało mi reklamacji...

    A ja, dla odmiany, z reklamacjami w nike mam dosyć dobre doświadczenia. Zawsze zwrot pieniędzy/wymiana bez większego bredzenia. Raz miałem buty, na których, po prawie dwóch latach, zrobiły się przebarwienia. Zapewne barwnik zaczął odpadać w zgięciach. Wyglądało tak, jakbym je po prostu poplamił. Napisałem do nich, kazali od razu zwrócić do recyklingu i po paru dniach zwrócili pieniądze. Inną sztukę po prostu wymienili.

     

     

    12 godzin temu, raiders napisał:

    [...] ten temat to miał na celu...

     

    11 godzin temu, drVanSteiner napisał:

    Miał na celu pokazanie, że coś udało się kupić w dobrej / lepszej cenie...


    Takie było prawdziwe założenie tematu, wystarczy spojrzeć na pierwszy post:

    W dniu 11.12.2010 o 23:27, Igoruss napisał:

    [...]
    Więc jeśli ostatnio kupiliście coś do swoich komputerów (lub niekoniecznie) to możecie się tym pochwalić i podzielić wrażeniami. Najlepiej jakbyście dawali link do strony z przedmiotem...

     

    • Lubię to 2
  2.  
    8 godzin temu, mkforever1 napisał:

    A o Ryzenach piszą w ocenach Huntsmana Mini Red [...] i żeby kupować Purple, bo ten działa dobrze.

    Nawet nie zdawałem sobie sprawy, choć nie wiem z jakiego powodu wersja z jednymi switchami miałaby się jakoś różnić od wersji z liniówkami pod tym względem. Z analogami może miałoby to sens, ale tak to różnica dosłownie ogranicza się do tej w fizycznym działaniu (jeden ma klikający bolec, drugi nie). Ale nie mam pojęcia. Ciekawe.
     

    7 godzin temu, dodo napisał:

    Oglądnij, posłuchaj.

    Flimik spoko, żeby sobie ogarnął moda, ale od razu dodam, że Frank - powiedzmy - nie jest zbyt obiektywny, więc nie sugerowałbym się bardzo jego wypowiedziami odnośnie (innych) produktów.

     

    7 godzin temu, dodo napisał:

    Nikt nie pakuje tych przełączników stockowych do swoich customów.

    Faktycznie mało osób kupuje pandy i mało zachwala zeale, które są swoją drogą jednymi z (naj)droższych (tak, tak - tooling też kosztuje, ale i tak) i mają opinię naprawdę dobrych.
    No chyba, że chodzi Ci o porównywanie gładkości do jakichś switchy, które nie są od kilkunastu/kilkudziesięciu lat produkowane - wtedy rzeczywiście zdarzały się jeszcze gładsze.
    Swoją drogą, ciekawy jestem ich clicky switchy, ale raczej wolałbym coś lżejszego i o mniejszym spadku. W każdym razie w końcu jakieś ciekawe clicky, oprócz click barów klikających w obie strony, czego nie lubię.

     

    /ed Nie zwróciłem uwagę na "stockowych". Jeśli chodzi o lube'owanie itd., to tutaj zasugerowałem to samo i dalej niewiele to zmienia pod tym względem. Przy praktycznie dowolnym switchu lube jest oczywisty, więc miałem takie porównanie na myśli.


     

    7 godzin temu, dodo napisał:

    Zealiosy i Pandy są tylko tactile..

    Wiedziałem, że ktoś się o to zaraz zesra. :P Owszem, to są tactile, ale po pierwsze, że użyłem tego ot tak, dla porównania z popularnymi, uchodzącymi za dobre, switchami, choć zeal też ma liniówki (choćby wspomniane Tealiosy), a po drugie (a może nawet przede wszystkim), że gładkość nie ma za wiele wspólnego z tym, czy są to liniówki czy tactile. W zasadzie i o clicky można mówić o gładkości switcha (a nie tym czy po drodze klika, ma "wybój", czy jest rzeczywiście liniowy).


    Co do mainstreamowych klawiatur, to też bym całkiem zrezygnował, ale po pierwsze, że ciekawych, dobrych clicky (i takich, które nadawałyby się do grania (choć zasadniczo grać można na wszystkim)) za bardzo nie ma, a po drugie, mimo wszystko, co coś mi się spodoba, to nawet w praktyce jest różnica w latency. W każdym razie, pomijając kwestię opóźnień/jeśli ktoś chce "serio" grać (i może ew. wspomnianych Apexów Pro z genialnymi switchami, ale tylko switchami), to oczywistym wyborem są customy (chyba że ktoś chce tanio, ale wtedy zapewne żadna z tych klawiatur nie spełnia wymogu). Chyba że komuś by zależało z jakiegoś powodu na sofcie, jakimś wymyślnym konfigurowaniu lgb rgb, macro, albo jakichś synchronizacjach z grami. Tylko że wszyscy mainstreamowi producenci mają taki soft, że można się cieszyć jeśli cokolwiek działa (ekhm... logi, icue... synapse zresztą też niewiele lepszy). A nie wszystkie działają z jakąś np. vią, żeby sobie choć o tyle cywilizowany soft ogarnąć, a nie np. reflashować ciągle.
    Po tysiąckroć wolałbm, żeby te "razera" switche dało się w ogóle używać na "standardowych" pcb, bo bym to zrobił, tbh.

    Ale dobra - nie chce mi się kłócić, szczególnie że, po pierwsze, switche (pomijając pewne cechy obiektywne) są mocno subiektywnym tematem, a po drugie to nie wątek od tego. :P

     
     

  3. W V2 jest w standardzie pianka wyciszająca pod pcb, bo przy mocniejszym naciśnięciu, szczególnie w oryginalnych, jest słyszalne odbicie się od metalu (w sumie typowe dla metalowych topów). Fakt faktem, że zapomniałem, że to jest ta po fixie (z redami v2), więc sama w sobie jest cicha. Swoją drogą to ciekawe jest to, jak z absolutnie najgłośniejszej liniówki zrobili jedną z najcichszych (nawet wliczając dobre customy). Choć w dalszym ciągu jest to metal, więc pianka by nie zaszkodziła. Co do stabilizatorów to tak - rzeczywiście nie trzęsą się tak, jak można się by spodziewać, ale w dalszym ciągu je słychać, więc lube by nie zaszkodził (zwłaszcza, że nawet rozkręcać nie trzeba, jeśli się tego z jakiegoś powodu boisz, bo te dodatkowe stabilizatory są na wierzchu switchy). "Główne" stabilizatory są natomiast, w najlepszym wypadku, mocno średnie i, imo, wymagają lube'a (trzeba rozkręcić, ale ktoś miał rozum i godność człowieka projektując, więc jest to łatwo zrobić). Po namazidłowaniu świetne się nie staną, ale z pewnością byłoby lepiej. Natomiast ogólnie - te switche DMETu są świetne (choć dalej twierdzę, że przede wszystkim fioletowe, bo są czymś innym niż pozostałe clicky na rynku, a w przypadku liniówek jest jeszcze SS Apex Pro z absolutnie irracjonalnie gładkimi switchami i (pod wzgl. switchy) nawet żadne Zealiosy Tealiosy Holy Pandosy nie mają startu, ale tam nie ma 60%). Ogólnie, jak ktoś chce gotową klawiaturę (albo po prostu taką o niższych opóźnieniach, co na niektóych boardach jest problemem), to Huntsmany i Apexy Pro są go-to. Z Ornaty to rzeczywiście jest to potężna zmiana na plus. BTW, nie wiem o co chodzi z Ryzenami i dlaczego miałoby coś nie działać, w zasadnie nie widziałem takich opinii tbh. Chyba że chodzi o ogół problemów z softem, to niektórym zdarzają się "zacinające się" klawisze (do momentu naciśnięcia innego), co chyba dalej jest niepoprawione, ale raczej jest to rzadkość. Nie słyszałem jednak, że to od Ryzenów, ale nie wiem. Zresztą sam odkąd zmieniłem peceta (trochę ponad rok temu) używam swojego Elite'a z Ryzenem i niczego dziwnego (jeszcze) nie zauważyłem).

    • Lubię to 3
  4. 14 godzin temu, spider_1987 napisał:

    Miał być Seasonic focus plus gold 550W ale, że już niedostępny...

    Que? https://geizhals.eu/seasonic-focus-gx-550w-atx-2-4-focus-gx-550-a2119946.html
    https://www.ceneo.pl/85935898
    Ten XPG też bardzo spoko zasilacz, natomiast focusik akurat cały czas dostępny (i też jest w pełni modularny).

    //ed
    Tymczasem zamówiłem w końcu ram we względnie rozsądnej cenie.
    ocIOrkh.jpg
    3600 cl16

    A przy okazji - ck wysłał już(?) resztę rzeczy (w tym psu i mobo), więc nie było nawet tak źle - ~2 tyg.

    W7h9QsW.png

    • Lubię to 5
    • Popieram 1
  5. Jeśli chcesz 750, to w tej cenie jest jeszcze całkiem okej TXM 750M. Tyle, że jak masz za niego dawać koło 500 zł, a jak widzę rozważasz też bq za 450, to równie dobrze możesz wziąć lepszego Leadexa III Gold 750 za trochę ponad 500 zł i będzie najlepszy z tych wszystkich, nie będąc dalej nierozsądnie drogim.

     

    14 godzin temu, logitech21 napisał:

    Wiem, są jeszcze Seasonic ale one kosztują krocie

    Teraz to wszystko kosztuje co najmniej z 20% więcej...

  6. Albo na backplate, albo pod spodem(?), od strony pcie, były na tych modelach naklejki, czasem też na fakturze/potwierdzeniu zakupu.
     

    3 godziny temu, under555 napisał:

    potrzebne są do tego jakieś SN i SKU czy jakoś tak

    Numer seryjny i jednostka magazynowa, inaczej raczej nie dałoby się sprawdzić gwarancji, nie mając pojęcia, która konkretnie to karta. Po co im SKU? Jeśli piszesz do sklepu, to może się różnić w zależności od sklepu od tego producenta, powinna wystarczyć pełna nazwa, co nie zmienia tego, że przy numerze seryjnym i tak będzie (to prod.).

  7. Przezroczystej to ja jeszcze nie widziałem, a takie rady to nawet do większej O11 nie wejdą :P, ale jak może być "okno" przez całą długość boku ("jak największą rozciągłość") to np. Enthoo 719 albo Evolv X spokojnie zmieszczą 420+240+140 i są naprawdę przyzwoite.

  8. Jaki budżet? Jakie chłodzenie cpu?
    Zakładając, że budżet podobny do tej obudowy, którą wstawiłeś i ma mieć dobry przepływ powietrza (i że wstawiając 3x 860 pro, masz na myśli, że masz je 3), to z innych propozycji:
    - jeśli identyczna cena: Lancool 215 (~325 zł) - w tej cenie naprawdę przyzwoity airflow, ale kosztem tego jest to, że nie ma filtra na froncie, dosyć dobra jakość, ma jednak tylko 4 miejsca na dyski (czyli teraz starczy, ale jak kupisz jeszcze jeden to już będzie brakować), gdybyś planował jakieś aio/lc, to jednak rozważyłbym coś innego,

    - trochę drożej i lepiej: Lancool II Mesh (~410zł) - bardzo dobry airflow (też bez filtra, ale te meshe są dość gęste), możesz też mieć do 9 dysków i lepsza kompatybilność z ewentualnymi radiatorami, jako bonus - ma kontroler wentyli. Z wad - trochę mało miejsca na kabel 24 pin i... dziura u dołu frontu (którą trzeba by było czymś zakleić, albo zasłonić, bo tamtędy dostanie się pewnie najwięcej kurzu),

    - Eclipse P500A, ale tutaj już sporo drożej (~475 zł) - też naprawdę dobry przepływ i ze stockowymi wentylami będzie ciszej (aczkolwiek non-rgb ma chyba tylko 2, więc przynajmniej jeszcze jeden przydałoby się dokupić). Pod względem środka jest zaskakująco blisko dużo droższego Evolva X. 3x brackety ssd i 2x na hdd w zestawie, a max 10x hdd/ssd + 3 ssd.

    /edit
    Widzę, że hdd jeszcze nie masz, skoro napisałeś, że "wolałbyś". Nie ma sensu do desktopa brać 2,5" hdd, poza tym ten, który wybrałeś, to smr(!), więc zmieniłbym wybór.

  9. Drożej np. Evolv X. Świetna buda z jednym(?) głupim rozwiązaniem w postaci montażu ssd, ale jeśli masz 3 to jest okej, albo możesz dokupić sobie brackety na kolejne 3 za ~20 zł/szt. Na topie nie ma filtra, ale nie ma z tym jakiegoś większego problemu. Pod względem airflowu jest zdecydowanie lepiej niż wygląda (i niż starsze Evolvy). Zmieści się na pewno.

  10. @jozek23 Co to znaczy taniej? To jest dokładnie ta sama oferta (promocja) przecież.

    /ed Jedynie w proshopie można by było w teorii taniej, bo wróciła jakaś sztuka, ale wyszłoby na szczęście oszałamiające 8 zł mniej...

  11. Rozumiem, ale w tej cenie to raczej będzie elektrośmieć, co najwyżej może jakaś opaska sportowa. Poza tym, po co 'ekg' w zegarku, gdzie nawet we w miarę przyzwoitych (a na pewno nie najtańszych) Apple Watchach jest to niezbyt używalne (nie daje praktycznie żadnych sensownych informacji z lekarskiego punktu widzenia)? Ten ScanWatch od biedy powinien mieć to na poziomie może okej i też nie spodziewałbym się cudów. Spodziewasz się, że coś za mniej niż 300 zł będzie lepsze (albo w ogóle będzie miało jakiś sens)?
    Jeśli to ma być prezent, może zadaj sobie najpierw pytanie, które ja zadaję sobie za każdym razem, kiedy chcę komuś coś kupić - czy to ma być śmieć, który ktoś rzuci zaraz w kąt, albo trafi tam, gdzie jego miejsce, czy chcesz komuś dać coś, co będzie rzeczywiście używał? Może należy zastanowić się nad jakimś innym prezentem. Ew. naprawdę jakaś tańsza opaska sportowa typu Mi Band, a w tej cenie to i o "jak najwięcej funkcji zdrowotnych" będzie ciężko, bo znajdziesz góra pulsometr. W każdym razie będzie to, mimo wszystko, sensowniejsze od wyrzucenia 3 stów na bubla.

    • Popieram 1
  12. Jeśli może być smart w postaci hybrydy, to Withings ScanWatch jest chyba najlepszy pod tym względem. Teoretycznie ma jakieś certyfikaty odnośnie funkcji zdrowotnych, mierzy puls, ekg, saturację krwi, wykrywa zaburzenia oddychania i standardowo krokomierz, jakiś monitor snu, kalorie etc. Wygląda dobrze imo, ma szkiełko szafirowe, dostępny w dwóch rozmiarach i jest dość tani - mniejszy 280 eur.
    Sam się nad nim zastanawiam tbh, znajomy sobie kupił i wydaje się spoko na żywo, on zachwala, a ja za bardzo nie przepadam za smartami, ale pseudohybryda i ma sporo rozsądnych funkcji, jak do tej pory widziałem od biedy sens jedynie w jakichś Garminach.
    Teraz na black friday jest dodatkowo promo i dostajesz "premium" pasek gratis.

  13. Od siebie mogę powiedzieć, że Odysseye mają duży problem z bleedingiem cały czas, a te nie uw miały/mają problemy z flickeringiem, częściej od konkurencji zdarzają się też martwe piksele u Samsunga.
    Iiyama nie ma G-synca, o którym piszesz, dlatego też jest tańsza. Nie ma jej też na liście poprawnie działających z nv (aka gsync compatible), więc nie ma gwarancji, że zadziała.

    Jeśli chcesz ultrawide, to może odświeżony AW3420DW. AW3418DW był/jest bardzo okej i nie miał zbyt wielu problemów z bleedingiem, u mnie tylko w obu górnych rogach jest odrobinę ciemniej, w dolnych - jaśniej, ale przy normalnym używaniu tego nie widać, wyjątkowo dobrze jak na taki rozmiar. W nowym jest już natywne 120Hz (a właściwie 144) i delle mają zazwyczaj przyzwoitą kalibrację out-of-the-box.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...