Skocz do zawartości

sebbo98

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  682
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Wpisy na Blogu dodane przez sebbo98

 1. sebbo98
  Na przestrzeni ostatnich lat technologia poczyniła znaczny postęp. Smartfon, który "w terenie" zastępujący komputer z internetem, aparat czy notatnik nikogo już nie dziwi. A co jeśli użytkownik urządzenia mobilnego chciałby surfować po internecie w domu korzystając z sieci bezprzewodowej? Na pewno nieraz zdarzyło Wam się zgubić kilka "kresek" WiFi chodząc po domu i zajmując się codziennymi sprawami.
  Tylko nieliczni posiadają router potrafiący zapewnić pełen zasięg w całym mieszkaniu. Tutaj z pomocą przychodzi technologia PLC.
   
  PLC z ang. Power Line Comunication-komunikacja poprzez sieć elektryczną, w skrócie: naszymi gniazdkami płynie internet. Przez wpięcie do ściany odpowiednich adapterów umożliwiamy urządzeniom łączenia się ze sobą. Rozwiązanie szczególnie przypadnie do gustu osobom, które nie mogą pozwolić sobie na poprowadzenie dodatkowych kabli czy użycia sieci WiFi (np duży dom, grube ściany).
   
  Opis i prezentacja
   
  http://i.imgur.com/cPxYJuG.jpg
  Testowany zestaw TP-Link TL-WPA4220KIT otrzymamy w biało-zielonym opakowaniu. Na pudełku oprócz podstawowych informacji na temat urządzeń (jedynie w języku angielskim) pojawił się Kod QR, który po zeskanowaniu odsyła nas do strony producenta.
   
  http://i.imgur.com/1rzl8QG.jpg
  W środku oprócz urządzeń znajdziemy dwa, dwumetrowe kable Ethernet, oprogramowania na płycie CD, instrukcję obsługi, książeczkę gwarancyjną oraz inne ulotki.
   
  http://i.imgur.com/7iUWkTH.jpg
  Głowni bohaterowie testu są wykonani z białego, błyszczącego plastiku. Ich budowa jest minimalistyczna, bez zbędnych dodatków i udziwnień. Po podłączeniu ich do prądu o parametrach pracy informują nas zielone diody. Co ważne, nie są one zbyt intensywne, nie oświetlają całego pomieszczenia. O dobra wentylację dbają podłużne wycięcia po bokach. Jakość użytego tworzywa oraz wykonanie całości budzą pozytywne wrażenia.
   
  Dane techniczne
  [table]
  Cechy sprzętowe


  [/table] 
  [table]
  Właściwości transmisji bezprzewodowej


   
  Czułość odbiornika[/td2][td2=40]270M: [email protected]% PER
  130M: [email protected]% PER
  108M: [email protected]% PER
  54M: [email protected]% PER
  11M: [email protected]% PER
  6M: [email protected]% PER
  1M: [email protected]% PER[/td2]


   
  [/table]
   
  Testy
   
  Testy przeprowadziłem w piętrowym domu. Na pierwszym piętrze do zestawu TP-Link podłączyłem Internet, na parterze, do gniazdka na zewnątrz wpiąłem odbiornik. Schemat podłączenia poniżej:
   
  http://i.imgur.com/IcvsN6o.png
  Prędkość i stabilność łącza
   
  Do odbiornika na parterze kablem dołączonym do zestawu podłączony został Asus Eee PC 1215N. Konfiguracja jest bajecznie prosta, a to za sprawą Plug and Play, które ogranicza nasze działanie do wpięcia urządzeń do gniazda zasilania i ewentualne podpięcie laptopa/komputera pc kablem ethernet. Korzystanie z internetu nie przysporzyło jakichkolwiek problemów. Oglądanie filmów na YouTube, ściąganie plików czy przeglądanie stron zajmowało tyle samo czasu co zwykle. Nie uświadczyłem również zerwania połączeń. Prędkości połączeń były bardzo podobne. Bezpośrednio do Internetu podpięty był komputer stacjonarny, a testy na SpeedTest wskazywały niemalże takie same wyniki. Warto zwrócić tutaj uwagę, że niestety nie posiadam dostępu do internetu o prędkościach dochodzących do deklarowanych możliwości (300mb/s), jednak z internetem około 20mb/s zestaw od TP-Link radzi sobie bez problemu. Jako samodzielny router transmiter firmy TP-Link spełni swoje zadanie przyzwoicie-korzystanie z internetu poprzez WiFi na telefonie LG G2 mini były komfortowe jeszcze do 20m na zewnątrz od źródła sygnału.
  Prędkość nie zmieniała się znacznie wraz z zmianą miejsca podłączenia transmitera.
   
  WiFi Clone
   
  Ciekawą opcja jest również funkcja klonowania naszej sieci. Przytrzymując przycisk WiFi Clone transmiter kopiuje hasło oraz nazwę sieci. Korzystając ze schematu powyżej i umieszczeniu routera D-Link DWR-116 w miejsce czerwonego prostokąta sygnał WiFi był dostępny w całym domu, jednak nie wszędzie siła sygnału wynosiła 100%. Telefon mniej więcej w odległości 1/4 od urządzenia TP-Link wskazywał zaledwie 50% siły sygnału wewnątrz domu. Zapewne jest to spowodowane grubym murem i niezbyt wysokich lotów drugim routerem, jednak korzystając z tego typu transmitera można było się spodziewać więcej-w końcu nie jest to zabawka za 20 złotych.
   
  W obydwóch przypadkach należy zabezpieczyć sieć poprzez wciśnięcie na jednym z urządzeń przycisku Pair, a następnie powtórzenie tej czynności w ciągu 2 minut na drugim. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać kolejny punkt dostępowy. Wystarczy zakupić kolejny transmiter i wpiąć go do naszej instalacji elektrycznej.
   
  Przesyłanie plików przez LAN
   
  Przesyłanie plików pomiędzy netbookiem, a komputerem pc polegało na przesłaniu pliku o wadze około 3,5gb przez kabel ethernet. Prędkość przesyłania danych wynosiła około 90mb/s i była ograniczona przez prędkość dysku.
   
  Ustawienia
   
  Wejść w ustawienia możemy poprzez wpisanie w przeglądarkę adresu 192.168.1.1 Menu jest wyłącznie w języku angielskim, jednak ze zmianą hasła czy nazwy sieci poradzi sobie każdy przeciętny Kowalski. Opcje bardziej zaawansowane są dostępne po wybraniu odpowiedniego działu z listy. Niestety, cała dokumentacja w postaci screenów uległa usunięciu, za co przepraszam.
  Podsumowanie
   
  Zestaw TP-Link TL-WPA4220KIT to urządzenia przeznaczone dla osób, które nie mogą (np. budynki zabytkowe, mury tłumiące sygnał) lub nie chcą niszczyć dotychczasowej struktury ścian. Zastosowanie technologi PLC umożliwia bezinwazyjne rozszerzenie domowej sieci, przewodowej lub bezprzewodowej. Siła sygnału sieci bezprzewodowej jaką generuje transmiter jest wystarczająca do korzystania w domowych warunkach, natomiast zasięg przez sieć elektryczą z pewnością wystarczy, aby doprowadzić dostęp do internetu w każdy zakamarek domu.
  TP-Link TL-WPA4220KIT
  Plusy:
  -technologia Plug and Play
  -zasięg działania poprzez sieć elektryczną
  -prędkości
  -funkcja WiFi Clone
  -nierażące diody
  -niskie zużycie energii
   
  Minusy:
  -cena mogłaby być niższa
  -stosunkowo niewielki zasięg działania WiFi
×
×
 • Dodaj nową pozycję...