Skocz do zawartości

KamellotK1

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    944
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Wpisy na Blogu dodane przez KamellotK1

  1. KamellotK1
    Wstęp
     
    Witajcie, jest to mój pierwszy artykuł na blogu benchmark i za razem pierwsza recenzja, dlatego proszę o wyrozumiałość i jeżeli to możliwe, kulturalne wypisanie mi plusów oraz minusów tego artykułu Przejdźmy jednak do rzeczy.
     
    Przymierzałem się do kupienia nowego akceleratora graficznego już od września poprzedniego roku. W tym samym miesiącu nVidia wypuściła nową serie GeForce GTX 900 opartą na architekturze Maxwell™. Z początku ich największym sukcesem okazał się model GTX 970, który swoim stosunkiem ceny do wydajności oraz brakiem nowości czy nawet świeżości ze strony ich głónwego oponenta AMD, bił rekordy pozytywnych opinii, aż do czasu pojawienia się pierwszych bardziej sprecyzowanych testów. Pewnie większość z Was wie już, o co może mi w tym miejscu chodzić po głowie, jednak przypomne po krótce, iż z dokładniejszych testów wynikło, że karta ma spory problem z alokacją pamięci powyżej 3,5GB. Dodatkowo pojawił się spory problem z piszczącymi cewkami w momencie osiągnięcia dużej ilości wyświetlanych klatek na sekundę. Te wszystkie negatywne opinie wzbudziły we mnie niepokój i przez całe 7 miesięcy wyczekiwałem złudnej informacji o tym, jakoby AMD wypuściło swoje nowe akceleratory do premiery naszej rodzimej gry, Wiedźmina 3.
    Tak się jednak nie stało, i postanowiłem jeszcze raz obadać sprawę GTX-ów 970 na nowo. Okazało się, że pojawiło się kilka nowych autorskich wersji tego modelu, między innymi testowany przeze mnie Zotac GeForce GTX 970 AMP Omega Edition ZT-90106-10P . Karta ta skusiła mnie stosunkowo niską ceną jak na to co oferuje, jednakże jakie było moje zdziwienie, gdy w sieci nie mogłem odnaleźć praktycznie żadnej opinii czy recenzji na temat właśnie tego konrketnego modelu.
    Postanowiłem więc stać się królikiem doświadczalnym własnego eksperymentu, i dałem szansę temu modelowi, w nadziei iż spełni moje oczekiwania. Czy udało mu się? Przekonajmy się.
     
    Dane techniczne
     
    Model: GTX 970
    Ilość pamięci RAM: 4 GB
    Szyna danych: 256 bit
    Typ złącza: PCI-Express 3.0 x16
    Długość: 28 cm
    Taktowanie rdzenia: 1152 MHz
    Taktowanie rdzenia w trybie boost: 1304 MHz
    Taktowanie pamięci: 7010 MHz
    RAMDAC: 400 MHz
    Łączenie kart: SLI
    Maksymalna rozdzielczość: 4096x2160
    Chłodzenie: 3x wentylator oraz radiator (Triple-fan IceStorm w/ ExoArmor)
    Porty wyjścia:
    DVI 1 (2560x1600)
    HDMI 1 (4K @ 60 Hz)
    DisplayPort 3 (4K @ 60 Hz)
    VGA Z dołączanym adapterem

    Opakowanie i wygląd
     
    Opakowanie testowanej karty to jak już zdążyli przyzwyczaić nas producenci prostopadłościan z masą haseł marketingowych. No ale bez kolorowych napisów "Game" i "OC" nic by się przecież nie sprzedało
    Tak wygląda przód opakowania:
     
    http://i.imgur.com/1Qk8BRm.jpg
     
    A tutaj jego druga strona:
     
    http://i.imgur.com/zb7oEso.jpg
     
    Zawartość opakowania poza głównym aktorem:
     
    http://i.imgur.com/HdpAAaF.jpg
     
    Trochę rozczarowała mnie zawartość opakowania, która może nie tyle co była "biedna", ale po prostu przykro mi było, że producent zapomniał o tak istotnej i wartej dodania rzeczy, mianowicie zaślepek na złącze PCI-E oraz SLI jak i złącza wyjścia. Moja poprzednia karta graficzna za niecałe 600 zł w dniu premiery takie zaślepki posiadała, a karta za prawie półtora tysiąca już nie.
    A tutaj zdjęcia samej karty graficznej w całej okazałości:
     
    http://i.imgur.com/TE00GrA.jpg
     
    http://i.imgur.com/yxRs8lN.jpg
     
    http://i.imgur.com/FWXBQKt.jpg
     
    http://i.imgur.com/easXBV7.jpg
     
    http://i.imgur.com/DW1L5YG.jpg
     
    http://i.imgur.com/7beRsaY.jpg
     
    http://i.imgur.com/oZI00OR.jpg
     
    http://i.imgur.com/W1xWGN8.jpg
     
    http://i.imgur.com/C7eIeaJ.jpg
     
    Po wyjęciu z pudełka w sumie wybaczyłem producentowi brak zaślepek, ponieważ widać, że nie potraktował jednego z najtańszych modeli autorkish spośród swoich GTX-ów 970 lekcoważąco, dzięki czemu jest na czym zawiesić oko, bo stylistycznie karta ma charakter klasy premium i nie krzyczy na lewo i prawo napisami Gaming itp. Aż milutko się na nią spogląda.
     
    Model ten jest dość ciężki, jednakże obudowa chłodzenia jest wykonana w całości z bardzo dobrej jakości aluminium, które sprawia wrażenie doskonale wykonanego i wyprofilowanego. Dodatkowo w tak niskiej jak na ten akcelerator cenie model ten posiada backplate, którego brak nawet u konkurencji spod szyldu MSI czy Gigabyte (w tańszej wersji WindForce, która i tak jest droższa od testowanego przeze mnie modelu). Wydaje mi się jednak, że usztywniacz z tyłu karty był w tym przypadku konieczny, gdyż radiator wspomagający chłodzenie tego modelu jest naprawdę masywny i mógłby wygiąć w dół kartę zamontowaną w slocie PCI-E.
    Dodatkowo model ten może współpracować z 3 dodatkowymi kartami graficznymi w trybie SLI. Posiada on złącza 3xDisplayPort, 1xHDMI, 1xDVI.
     
    Dodam jeszcze tutaj, iż szukałem modelu, który zmieści mi się do obudowy, ponieważ żadna z wersji od Gigabyte'a nie mieści się pod względem długości w mojej obudowie. Ten model pomimo tego, że ma chłodzenie z trzema sztukami wentylatorów, to długość ogólna karty nie przekracza 28 cm, przez co zmieści się ona do większości obudów midi tower.
     
     
    Platforma testowa, metodyka
     
    Platforma testowa:
     
    [table]









    [tr][td]http://i.imgur.com/UWzBuK5.jpg[/td][td]Wentylatory zamontowane w obudowie: 4xCorsair AF 120 Quiet Edition[/td]/[tr]
    [/table]
     
    Sterowniki, system operacyjny i programy:
     
    Windows 8.1 64-bit
    Program do mierzenia kl./s - Fraps
    Program do mierzenia temperatury procesora karty graficznej - MSI Afterburner oraz HW Monitor
    Program do podkręcania karty graficznej - MSI Afterburner
    Zotac Geforce GTX 970 - ForceWare 350.12
     
    Metodologia testowa:
     
    Grand Theft Auto V
    Tryby:
    1920x1080 - AF x16 / MSAA x4 / Ustawienia Bardzo Wysokie
    Jakość cząstek: Bardzo wysoka
    Zróżnicowanie przechodniów: 100%
    Skalowanie dystansu: 100%
    Jakość tekstur: Bardzo Wysoka
    Jakość cieniowania powierzchni: Bardzo Wysoka
    Jakość cieni: Bardzo wysoka
    Jakość odbić: Bardzo wysoka
    Jakość wody: Bardzo wysoka
    Jakość trawy: Bardzo wysoka
    Zagęszczenie ludności: 100%
    Post FX: Ultra
    MSAA: x4
    Refleksy MSAA: ON
     
    Środowisko testowe: DirectX 11. Test graficzny przeprowadzony poprzez 15 minutowy przejazd z punktu A do punktu B w mieście przy dużym ruchu. Przejazd wyglądał zawsze w ten sam sposób.
     
    Tomb Raider
    Tryby:
    1920x1080 - AF x16 / TreesFX / FXAA / Ustawienia Najwyższe
    Środowisko testowe: DirectX 11. Test graficzny przeprowadzony poprzez 15 minutowe przejście z punktu A do punktu B w lesie przy spadającym deszczu. Przejście do celu wyglądało zawsze w ten sam sposób.
     
    Battlefield 4
    Tryby:
    1920x1080 - AF x16 / MSAA x4 / Ustawienia Najwyższe
    Środowisko testowe: DirectX 11. Test graficzny przeprowadzony poprzez 15 minutową rozgrywkę na jednej z misji na otwartym terenie. Przejście do celu wyglądało zawsze w ten sam sposób.
     
    Test w grach: Grand Theft Auto V, Tomb Raider, Battlefield 4
     
    Na wstepie przed sprawdzeniem podanych przeze mnie wyników, jeżeli chodzi o generowanie klatek na sekundę, chciałbym uściślić pewną kwestię. Otóż podane przeze mnie wartości są rzeczywistymi, które zwrócił mi program FRAPS w testach. Po drugie, moje wyniki mogą się różnić od tych, które opublikowało Benchmark przez bliźniacze modele innych producentów, ponieważ nie wiem dokładnie w których miejscach w grze odbywały się w ich przypadku testy, oraz jakie czynności postacią były wykonywane, co oczywiście wpływa na końcowy wynik.Jednakże w dużym stopniu, starałem się dostosować do ustawień graficznych oraz miejscówek, które wykorzystywał przy swoich testach portal Benchmark.
    A tymaczasem zapraszam do testów.
     
    http://i.imgur.com/31FRTnu.jpg
     
    Jak widać, GTA V na ustawieniach bardzo wysokich dało tej karcie dość mocno w kość. Ogółem rzecz biorąc gra się bardzo płynnie, nawet na moment nie uczucia zwolnienia czy zgrzytu w płynności rozgrywki. Po podkręceniu akceleratora dostajemy delikatnego kopa, jednakże nie jest to w tym przypadku jakoś specjalnie rewelacyjne przyspieszenie.
     
    Chciałbym zwrócić też uwagę, iż karta podkręcia się rewelacyjnie. Osiągnięte przeze mnie stabilne wyniki zostały przeprowadzone bez podnoszenia napięci na karcie. Mogę nawet śmiało stwierdzić, że mógłbym dalej podkręcać kartę o kolejne MHze, jednakże nie starczyło mi już na to czasu. Uzyskane przeze mnie wyniki OC to +190 MHz przy taktowaniu rdzenia oraz +280 MHz przy taktowaniu pamięci. I choć producent nie musiał dbać, aby ten model był tak samo podatny na podkręcanie jak specjalne autorskie wersje z wyższej półki (mowa tu o modelach Zotaca, które specjalnie są przygotowane z myślą o OC), to producent jednak zadbał o to, aby i ten model był w tym aspekcie o krok przed konkurencją. Nie jest źle
     
    http://i.imgur.com/qjc6HWA.jpg
     
    Jak widzimy na powyższej grafice, Tomb Raider na ustawieniach Ultra przy rozdzielczości FULL HD nie stanowi żadnego problemu dla testowanego modelu. Liczba generowanych klatek jest na tyle duża, że nawet OC nie wnosi tutaj żadnej większej różnicy.
     
    http://i.imgur.com/1QdjsZT.jpg
     
    Podobna sytuacja jak w przypadku Tomb Raider'a. Liczba klatek na sekundę jest więcej niż zadowalająca. Testowany akcelerator można powiedzieć, że się nudzi Co ciekawe, Wyniki po OC wzrosły przy średniej ilości klatek na sekundę aż o 10 klatek, co jest najlepszym wynikiem, w porównaniu do pozostałych testowanych gier.
     
    Temperatury oraz kultura pracy
     
    Karta graficzna od Zotaca posiada duży radiator z rurkami cieplnymi, które schładzane są przez trzy najprawdopodobniej 90mm wentylatory. Teoretycznie możnaby się tutaj spodziewać głośnej pracy przy obciążeniu, ponieważ bardzo podobne modele w swojej ofercie posiada Gigabyte i dokładnie teń tańszy z dwójki ich dzieciaków nie grzeszy cichą kulturą pracy przy obciążeniu. Nadomiar złego, Zotac ustawił minimalną procentową wartość obrotu wentylatorów na karcie, która wynosi 60% i jest to dokładnie 1450RPM. Możnaby się spodziewać, iż już taki obrót jest słyszalny ... no właśnie.
     
    Model ten posiada naprawdę świetne wykonane wentylatory, które przy takich obrotach nie wydają żadnych dźwięków poza delikatnym szumem przepływu powietrza, którego i tak nie usłyszy się poprzez zamkniętą obudowę. Na dodatek, przy obciążeniu karta ani razu nie zwiększyła mi obrotów śmigieł powyżej 1550RPM i względem stanu spoczynku karta zwiększa prędkość wentylatorów o zaledwie 5%. Wynik spowodowany jest tym, ponieważ minimalny obrót wynosi tutaj 60%, i jest to już wystarczająca prędkość obrotowa, aby schłodzić kartę podczas obciążenia. Również podczas obciążenia, karta obnosi się bardzo dobrą i cichą kulturą pracy.
     
    Mógłbym się tutaj jednak czepić, iż śmigła te z wiekiem czasu będą się "wyrabiać", co może spowodować zużycie się łożysk w wentylatorach, czy poprostu padnięciem któregoś z nich. Szkoda, że producent nie pokusił się rozwiązania innych producentów, chodzi tu dokładnie o tryb półpasywny, który bardzo dobrze sprawdza się w modelach producentów wykorzystujących tą technologie.
     
    http://i.imgur.com/4GqWZVe.jpg
     
    Jeżeli chodzi o temperatury, które osiągnęła w mojej obudiwe karta, to muszę przyznać iż wyniki są na bardziej niż dobrym poziomie. Już wcześniej uważałem, że 34 stopnie w spoczynku czy 65 stopni pod obciążeniem przy moim poprzednim GPU to bardzo dobre wyniki. Powyższe wyniki to maksymalne temperauty, jakie udało mi się zanotować po każdorazowo godzinnej sesji w stanie spoczynku czy właśnie rozgrywce w grze GTA V.
     
    A więc, czy można być szczęśliwym posiadaczem zniesławionego GTX'a 970?
     
    Szczerze przyznam, że ciężkie pytanie. Z jednej strony irytuje to, że karta nie ma prawdziwych 4GB, co może w przyszłości odbić się czkawką w pewnych grach, z drugiej strony, model ten posiada tyle plusów, które napawają naprawdę dobrą myślą.
     
    Zotac po pierwsze postarał się o świetnej jakości chłodzenie, które na dodatek ma dobry stosunek wydajności do kultury pracy, co rzadko zdarza się w segmencie kart graficznych, choć od ostatniego czasu coraz więcej słyszy się dobrego o stosowanych chłodzeniach.
    Karta posiada backplate, dużo złącz. To wszystko przekłada się na solidność i możliwą konfiguracje karty z wieloma ekranami.
     
    Kolejną rzeczą jest rzecz jasna wydajność, która w swojej cenie nie ma godnego odpowiednika. Okej, ktoś mi może napisać tutaj o Radeonie R9 290 czy nawet R9 290x, jednak ja podam tutaj kolejny powód, dla którego według mnie GTX 970 jest o krok przed tymi modelami a nawet swoimi własnymi poprzednikami. Pobór mocy oraz oddawane ciepło. Nie muszę chyba tutaj już niczego pisać dodatkowo?
     
    Kolejną rzeczą jest potencjał OC, który widzę i to ogromny. Wraz z dołączonym oprogramowaniem od Zotaca, można podnosić dowolnie napięcia oraz zflashować swój własny BIOS. Jednak największą radość sprawiało mi podnoszenie zegarów bez podnoszenia napięcia standardowego karty. Raz, że jest to bezpieczniejsze, dwa, że im więcej wyciskam z karty w takim ustawieniu, tym większy banan rysuje mi się na twarzy
     
    Przyznam szczerze, że byłem sceptycznie nastawiony do tego produktu. Miałem przeczucie, że pewnie odeślę kartę na gwarancje, bo to mi cewki będą piszczeć, bo wentylatory będą za głośne. A gdy tak naprawdę gdy już dostałem ten model i dane było mi go przetestować, naprawdę miło się zaskoczyłem i poczułem, że jednak czasem dobrze jest przeczekać premierę nowych akceleratorów z chłodną głową i po jakimś czasie od premiery wziąć model, którego tak naprawdę opinii nie mogłem znaleźć praktycznie na żadnym polskim portalu czy także forum.
     
    Jestem szczęśliwym posiadaczem GTX'a 970 i choć brzmi to naprawdę masochistycznie, to tak jest. Cieszę się również, że mogę podzielić się z Wami moją opinią, gdyż uważam, że może nie jest ona profesjonalna, ale sądzę, że skorzysta na niej choć garstka ludzi, którzy mają podobny problem z którym borykałem się od kilku miesięcy.
     
    Na koniec chciałbym napisać, iż naprawdę rzadko jestem w pełni zadowolony z zakupów zwłaszcza w segmencie komputerowym, ponieważ staram się dostać produkt idealny w jak najlepszej cenie i nie mówię tu o cenach produktów klasy premium. Chciałbym wręcz na siłę coś skrytykować w tym modelu, który zamówiłem i właśnie testuje, jednakże nie przychodzi mi nic kompletnie na myśl, a powtarzanie w kółko problemów z alokacją pamięci, jest raczej bolączką całego układu GTX 970 niż główną wadą akurat tego modelu, jednakże i takie rzeczy trzeba mieć na uwadze przy ogólnej ocenie.
     
    Dziękuje wszystkim, którzy dotrwali do końca tej recenzji, mam nadzieję, że nie zabiłem Was
     
    Ocena końcowa Zotac GeForce GTX 970 AMP Omega Edition ZT-90106-10P
     
     
     


    http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/znaczki_nagrody/mini-recenzje_super_produkt.png



    http://i.imgur.com/JNWiRVK.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...