Skocz do zawartości

pamatama

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez pamatama

  1. Witam,

     

    kilka dni temu zakupiłem laptopa HP Pavilion g6 2330sw z Win8. Wczoraj w pewnym momencie przestał działać touchpad - nie reaguje na dotyk, jakby był wyłączony, przycisk włącz/wyłącz jest nieaktywny. Nie jestem w stanie stwierdzić co było przyczyną. Laptop działał od rana, jeszcze ok 12 wszystko było ok. Zostawiłem go otwartego i po kilku godzinach, gdy wróciłem zauważyłem, że touchpad nie działa. Przez ten czas na pewno nikt go nie używał (nikogo nie było w domu), po prostu stał otwarty kilka godzin i w którymś momencie odmówił posłuszeństwa. Próbowałem dojść co mogło być przyczyną i w sumie jedyne co zdążyłem na nim zrobić od zakupu to:

     

    - instalacja Classic Shell - zrobiłem to zaraz po rozpakowaniu i przez trzy dni wszystko działało ok, więc to raczej nie to, ale....

    - instalacja kilku innych podstawowych aplikacji: Chrome, Firefox, foobar, Adobe Reader XI, Power Iso, OpenOffice, Winrar etc. - wszystko instalowane hurtowo następnego dnia

    - aktualizacja Windowsa - wykonała się przy wyłączeniu lapka w nocy przed awarią touchpada

     

    To by było na tyle, dodatkowo nie instalowałem ani nie ściągałem niczego crackowanego czy z niepewnego źródła.

     

    Poczytałem trochę o awariach touchpadów i próbowałem na różne sposoby dokonać naprawy.

     

    1. Odinstalowałem sterownik Synaptics przez panel sterowania, pobrałem najnowszy ze strony Synaptics i próbowałem zainstalować. Po kilkunastu sekundach instalacja została przerwana z komunikatem "Synaptics (syntp) mysz instalacja nie powiodła się". Próbowałem kilka razy, usuwając sterownik zarówno przez panel sterowania jak i ręcznie. Wyłączyłem też antywirusa - nic nie pomogło, każda instalacja kończyła się tym samym komunikatem.

     

    2. Pobrałem sterownik Synaptics ze strony HP dedykowany do mojego lapka. Wykonałem kilkukrotnie to samo co w punkcie 1 ( z antywirusem włączonym i wyłączonym). W tym przypadku otrzymałem dwa komunikaty: "Synaptics (SmbDrv) System (04/23/2013 16.5.3.3) Urządzenie zaktualizowane. Synaptics (SynTP) Mouse (04/23/2013 16.5.3.3) Instalacja nie powiodła się." Po wszystkim wyskakuje tylko komunikat "Połączenie z urządzeniem wskazującym Synaptics nie powiodło się". Poza tym nie ma żadnego kodu błędu czy komunikatu, mówiącego o powodzie odmowy instalacji. Po całej operacji w Panelu Sterowania w Programy i Funkcje pojawia się na liście sterownik Synaptics, ale touchpad nadal nie działa i nie jest wyszukiwany ani w Panelu Sterowania ani w Menedżerze Urządzeń.

     

    Dodam, że touchpad Synaptics nie jest przez lapka wykrywany ani w Panelu Sterowania w Mysz ani w Menedżerze Urządzeń (wykrywa tylko mysz HID). Po usunięciu sterowników Menedżer również nie wykrywa żadnego "obcego urządzenia" bez sterowników. Próbowałem zlokalizować touchpad przy pomocy AIDA3942 i PC Wizard 2013- nic nie znalazły.

     

    Jutro będę dzwonił do serwisu, bo być może to usterka techniczna, ale przyznam, że wolałbym uniknąć wysyłania sprzętu do serwisu i naprawić go samemu o ile to się uda. Jutro jeszcze być może uda mi się załatwić HDD z WinXP też z lapka HP z touchpadem Synaptics.i zobaczę czy tam będzie działał - jeśli nie to chyba przesądzi o awarii panelu dotykowego....

     

    Czy ktoś z Was miał podobny problem? Co jeszcze mogę zrobić, by spróbować zdiagnozować/naprawić usterkę?

  2.  

     

    A jak wsadziłeś ramy ?? Umieść je w odpowiednich slotach - pierwsze co to jedna i druga kość w slocie o tym samy kolorze, do tego oby dwie kości z lewej, bądź prawej strony procesora, NIE jedna tu, druga tam.

     

    Przełożyłem chłodzenie i najpierw umieściłem tak jak radziłeś w poprzednich postach - czyli oba po lewej stronie w czarnych slotach (dimm 1 i 3 wg instrukcji) - nie działa, potem wyjąłem jedną kość, druga pozostała w slocie czarnym (dimm1) - nie działa, potem przełożyłem kość do lewego niebieskiego (dimm 2) - nadal nie działa, staje na komunikacie 53 czyli early memory inicialization (czekałem ok 10 minut i wyłączyłem zasilanie). Obecnie włożyłem ponownie w dimm 1 i 3 (fotka poniżej) i czekam 30 minut aż się bios zresetuje po wyjęciu bateryjki i odpięciu zasilania. Spiszę wszystkie numery jakie pokażą się po starcie po restarcie.

     

    http://images34.fotosik.pl/642/84403d7f7cd1bbce.jpg

     

    EDIT: udało się!!! :D  nie wiem czy pomógł kolejny reset czy jakoś nie docisnąłem kości? w każdym razie zapinki mi wskoczyły, więc uznałem za każdym razem, że jest ok - tak czy siak już działa, zgodnie z tym co pisałeś trwało to kilkanaście sekund.

     

    Monitor już mi wyświetla konfig:

     

    http://images38.fotosik.pl/2030/f3c93cf1756f926a.jpg

     

    Dlaczego bios widzi kości taktowane na 1333? Wydawało mi się, że ta płyta obsługuje do 1600 bez OC?

     

     

     

    Dysk HDD wepnij w białe złącze SATA - napęd CD wepnij w czarne złącze SATA. POdłącz dobrze zasilanie do dysku, oraz napędu.

    Tak już mam wpięte - SSD i HDD spięte jednym kablem zasilającym, a kable do płyty wsadzone w złącze białe (oba dyski jeden pod drugim) na zdjęciu widać to złącze (te na wysokości białej strzałki). DVD wpięte do czarnego slotu czyli tego 3gb.

     

    http://images33.fotosik.pl/646/b94cb7d5fe8f094d.jpg

     

    http://images33.fotosik.pl/646/cedf0acc3359af6f.jpg

     

     

     

    Przyglądnij się dokładnie zdjęciu jakie wkleiłem i porównaj z tym co Ty masz u siebie : teraz np. zauważyłem że dyski twarde masz odwrotnie wsadzone.

     

    Chodzi Ci o to, że wpiąłem je tyłem do przodu tak? Zauważyłem to po Twoim zdjęciu w poprzednim poście. Czy to ma jakieś znaczenie poza tym, że kable mi wiszą na wszystkie strony zamiast ładnie iść tyłem? Z kablami i tak jeszcze będę walczył by choć zbliżyć się do Twojego "upakowania" :D Ale chciałem zostawić to na koniec, jak już będę miał pewność, że wszystko jest ok i działa.

     

     

     

    Jak coś to wal o więcej fotek - nie ma żadnego problemu dla mnie żeby coś tam "docykać" - machina stoi obok mnie, odkręcam cztery śrubki i mogę "focić" do woli. Tylko nie proś mnie o ściągnięciu coolera CPU :D

     

    Obiecuję, że nie poproszę o zdejmowanie coolera :D. Poza tym to moje pytanie o pastę post w poście wyżej też już widzę, że było bez sensu - przecież nie musiałem ściągać całego coolera, wystarczyło przełożyć wiatraki, na szczęście zorientowałem się przed usunięciem coolera a nie po :P. Odnośnie fotek dziękuję bardzo, te co są powinny wystarczyć, przyjrzałem się dokładnie i przeczytałem Twoje uwagi, więc mam nadzieję, że już ogarnąłem.

     

    Jak już wszystko jest ok to najpierw zainstalować system Win7, a potem wszystko z płytki MSI od płyty głównej? Zawsze tak robiłem, że najpierw system potem reszta, ale może w tym wypadku jakoś inaczej postąpić? I chciałbym zainstalować Winky - tu podobne pytanie, najpierw Win czy WInky, a może nie ma to znaczenia?

  3. Ok już poprawiłem wszystkie błędy, jeszcze muszę popracować nad kablami, ale już mi dziś czasu nie starczyło. Mam natomiast problem z uruchomieniem zestawu.

     

    Po spięciu wszystkiego uruchomiłem komputer, zapaliły się lampki na płycie, wszystkie wentylatory ruszyły (włącznie z grafiką i chłodzeniem CPU), klawiatura i dvd też. Wszystko działa kilka sekund po czym się wyłącza i włącza ponownie i tak cały czas. Na monitorze jest "no signal", nic się nie wyświetla - w czasie tych kilku sekund działania, monitor w ogóle nie reaguje, zachowuje się jak uśpiony. Monitor oczywiście sprawny, podłączałem do lapka.

     

    Przejrzałem wszystko jeszcze raz i nie za bardzo mam pomysł co zrobiłem źle, poniżej zdjęcia moich podejrzanych:

     

    1. Wpięcie wtyczek Power, Reset i Led z Fractala - wpinałem już różne kombinacje, choć na chłopski rozum czerwony to "+" a czarny "-"Power i nic to nie pomogło, jak wypiąłem z płyty całe gniazdo z tymi wtyczkami robi się to samo - po kilku sekundach wszystko się resetuje. Czy dobrze spiąłem te wtyczki?

     

    Aha to gniazdo wpinam do złącza jfp1, mam jeszcze złącze jfp2, które jest puste, nic tam nie wpinałem, bo za bardzo nie mam co.

     

    http://images41.fotosik.pl/2025/9faeae0e9e9511d7.jpg

     

    http://images33.fotosik.pl/646/63658042c70de1f9.jpg

     

     

    2. Kable "wolne", których nie wykorzystałem. To kable z obudowy. Ten szeroki, czteropinowy to chyba zasilający? Mam też takie niewykorzystane złącze na płycie głównej. Czy muszę je jakoś spiąć, coś do nich podłączyć?

     

    http://images45.fotosik.pl/1803/fb45951244b01245.jpg



    Edit: post #21 nie powinien się pojawić, to wersja robocza, którą miałem jeszcze edytować zanim ją wyślę na forum... nie wiem jakim cudem się wysłał, może w amoku i z niewyspania niechcący kliknąłem "wyślij". W każdym razie z tego co mi się wydaje z przewodami sobie poradziłem.

     

    Po uruchomieniu w panelu Debug pojawił mi się nr 67 (late cpu initialization wg instrukcji) i jeszcze jakiś, ale wtedy jeszcze ich nie zapisywałem następował reset, trwało to do momentu odłączenia zasilania. Sprawdziłem wszystko jeszcze raz, jedna kość ram była luźno, poprawiłem - nic nie pomogło. Wyjąłem, tak że została jedna kość - pomogło. Włożyłem ponownie drugą kość i jest już ok.

     

    Po uruchomieniu nie następują już resety, ale na gdy wyświetla się nr 53 (early memory initialization) nie wiem czy coś się dzieje, czy staje, bo ten nr nie zmieniał się z minutę.

     

    Postanowiłem wyłączyć zasilanie i wyjąłem baterię z płyty głównej, odczekać ok 30 minut, włożyć bateryjkę i uruchomić wszystko od początku. Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie ok.

     

    Jeszcze jedno po uruchomieniu świecą mi się na płycie diody: cpu phase, cpu sa phase, cpu io phase, ddr phase (obie strony) natomiast hdd led na razie się nie świeci. Po uruchomieniu monitor podpięty do grafiki (nie ma integry) nie wykrywa sygnału (no signal) i przechodzi w stan uśpienia.

     

    Czy to normalne, że na początku przy pierwszym uruchomieniu, nie wykrywa od razu monitora i HDD?

    Czy chodzi o to, że najpierw płyta musi zainicjować urządzenia wejścia/wyjścia, SATA, USB etc (klawiatura na usb od razu działa, a w każdym razie klawisze się podświetlają)?

    Gdy uruchomię pierwszy raz, długo trzeba czekać aż wszystko się zainicjalizuje? Czy to normalne, że przykładowo na nr 53 stoi powiedzmy ponad 2 minuty?

  4.  

     

    Zasilanie dysków z jednego kabla puść (ostatnie zdjęcie)

    No właśnie o to mi chodziło, widziałem, że kabel ma kilka podłączeń, ale nie wiedziałem czy mogę jednym spiąć kilka dysków czy trzeba każdy osobnym przewodem. A mogę też podłączyć napęd do tego kabla od dysków? Czy już zostawić tak jak teraz czyli oddzielnie?

     

     

     

    Patrząć na mobo z góry to wsadzisz ramy w dwa czarne sloty po prawej stronie bez żadnego problemu, ale zaraz, zaraz, z tego co pamiętam to była lewa strona, chyba źle cooler założyłeś :D tzn załóż go odwrotnie, tak żeby wypluwał powietrze w stronę tylnego wentylatora.

    Haha chciałem dobrze, a wyszło jak zwykle - myślałem, że wentylator "wysysa" (zaciąga) ciepło z radiatora i tłoczy na wentylator obudowy :D, dopiero teraz jak mnie poprawiłeś zwróciłem uwagę na kształt łopatek - generalnie moja idea była "lekko" bez sensu.

     

     

     

    Wracając do ramów wejdą pod SilverArrow na 100% - pamiętam że miejsca będzie zero pomiędzy nimi, ale najważniejsze że się mieszczą :D

    Oki dzięki bardzo, uspokoiłeś mnie. Jak składałem najpierw włożyłem chłodzenie, a potem kości i to była jedyna kombinacja do duala, którą mogłem wykonać bez zdejmowania chłodzenia. W takim razie śmiało mogę dokupić kolejne kości.

     

     

     

    Zasilacz źle założyłeś - wentylatorem w dół go zamontuj.

     

    Jw. "lekko" bez sensu to zrobiłem :P.

     

    Dzięki za porady i zdjęcie, wrócę z pracy i biorę się za poprawianie. Fractal ma standardowo dwa wentylatory, u Ciebie widzę cztery. W lato w pokoju, w którym będzie stał PC bywa dość gorąco i zastanawiam się czy nie dołożyć tych dwóch? Czy są jakieś szczególnie polecane czy w sumie obojętnie, które zakupię?

     

    Czy po zdjęciu i obróceniu chłodzenia CPU muszę dokupić i "dosmarować" pasty czy normalnie docisnąć i już?



    Jeszcze jedno mi się przypomniało - na HDD zostało wolne złącze 4 pinowe, patrząc na moje ostatnie zdjęcie, to ostanie z prawej strony - do czego ono służy? Ma zostać wolne, czy coś tam się podłącza?

  5. Kurczę nie wiem co zrobiłem źle, że się nie wczytały fotki. Może teraz się uda

     

    http://images44.fotosik.pl/676/836120c1c5497e16.jpg

     

     

    http://images39.fotosik.pl/2020/b10ec9e4148f7fdf.jpg

     

    http://images39.fotosik.pl/2020/271a6ad2e4143f73.jpg

     

    http://images38.fotosik.pl/2027/d43042d5d8fa8fe1.jpg

     

    http://images36.fotosik.pl/459/d4c11c3b0221b997.jpg

     

    http://images36.fotosik.pl/459/9c37a04ee4471afb.jpg

     

    http://images36.fotosik.pl/459/d4c11c3b0221b997.jpg

     

    http://images44.fotosik.pl/676/a34432b10f859003.jpg

     

    http://images43.fotosik.pl/1815/e6032db5b3b9d784.jpg

     

     

    Jeśli kości muszą być identyczne jak rozwiązać problem zakupienia dodatkowych w przyszłości? Nie za bardzo wiem jak je zmieścić przy tym chłodzeniu?

  6. Witam, nie wiem czy powinienem stworzyć nowy temat, ale chyba nie ma sensu. Zgodnie z radami Stelka zamówiłem i złożyłem zestaw. W sumie trudno chyba coś pomylić i wetknąć kabelki w złe dziurki, ale mimo to chciałbym się upewnić, że wszystko dobrze poskładałem, bo to mój pierwszy samodzielnie złożony pecet. Wygląda to tak:

     

     

     

     

    Generalnie najpierw wszystko zamontowałem a później pospinałem kablami.

    1. CPU do gniazda, rozsmarowałem na jego całej powierzchni pastę, potem resztę pasty rozsmarowałem na podstawie radiatora, skręciłem wszystko. Ustawiłem chłodzenie CPU w ten sposób, bo myślałem, że ciepło wyrzucane z CPU przez wentylator będzie od razu wyrzucane przez wentylator obudowy. Wentylator CPU podłączyłem do złącza CPUFan, a wentylatory obudowy do SysFan1 i 2.

     

    Pytanie nr 1 - czy dobrze zorientowałem chłodzenie? W tym momencie kości ram wchodzą jak widać, ale jak dokupię kolejne dwie to będzie kłopot by je włożyć tak by chodziły w Quadzie.

     

    2. Kości Ram włożyłem w ten sposób, by chodziły w Dualu, tak wynika z instrukcji.

     

    Pytanie nr 2 - jak zainstalować kolejne kości (2x8 gb), które zapewne niebawem kupię, by działały w Quadzie? Czy  kości muszą być identyczne by chodziły w Quad? Tzn wiem, że muszą być takie same, ale czy musi być ten sam model i producent itp? Czy mogę dokupić dwie kości o takim samym taktowaniu i opóźnieniu, ale LP? Czy to będzie działać?

     

    3. Zasilacz - złącze 24 pin do płyty głównej, złącze 6 pin do zasilania procesora na płycie

     

    4. Grafika - wpięta do PCI 3, na karcie jest złącze 6 pin, w które wpiąłem przewód bezpośrednio z zasilacza

     

    Pytanie nr 3 - dlaczego wyjście dla karty z zasilacza ma 8 pinów, a wejście do karty ma 6? Wtyk jest podzielony na 6 i 2 piny, 6 wpiąłem do karty, a 2 sobie wiszą?

     

    5. HDD i SSD - Sata Data podłączone do złącza 6 gb/s na płycie, Sata Power poprowadzone bezpośrednio z zasilacza (6 pin)

     

    Pytanie nr 4 - kable Sata Data mają kilka wyjść, po co? Czy to kwestia dopasowania długości kabla do potrzeb czy można połączyć jednym kablem kilka dysków?

     

    6. DVD - tak jak HDD tyle, że Sata Data wpiąłem do 3gb/s

     

    Pytanie nr 5 - czy wszystko jest dobrze podłączone? Czy inaczej zamontować chłodzenie CPU? Czy coś zmienić, o czymś zapomniałem?

     

    Na razie jest bajzel z kablami, jak będę miał pewność, że wszystko jest ok to je pospinam. Poniżej kilka fotek:

     

     

     

     

     

     

     

     

     



    Brakujące zdjęcia z poprzedniego postu

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  7. Super, dzięki Ci bardzo za tyle pomocy. Pójdę za Twoją radą i dopłacę do płyty X79A-GD65, bo 3930K jak najbardziej w przyszłości wchodzi w grę - właśnie po to te całe roszady z 3770k na 3820 w ostatniej chwili. Dodatkowe 16GB RAM dołożę od razu albo w ciągu kilku miesięcy - tu jeszcze muszę się zastanowić czy wysupłam dodatkowe 430 zł.

    Bez monitora, OS i dodatkowych 16 GB RAM zestaw wychodzi poniżej 5200, więc na styk ostatecznej ostateczności :D.

     

    Wstyd się przyznać, ale jeszcze tydzień temu chciałem kupić gotowca z allegro za 5150... Dzięki Tobie zaoszczędziłem zapewne mnóstwa nerwów przy użeraniu się z tego typu maszynką i mam nieporównywalnie lepszy wydajnościowo i jakościowo sprzęt ze sporymi możliwościami na przyszły upgrade. Jeszcze raz dziękuję - wreszcie masz ode mnie spokój na najbliższe lata :P .

  8. Generalnie jak chcesz zasięgnąć dobrej opinii na temat monitora to uderz w odpowiedni dział ;)

    No fakt, najciemniej zawsze pod latarnią :).

     

    Dobra nie ma co się zastanawiać, biorę tego poleconego NECa i tyle.

     

    Jutro chyba wszystko zamówię, pozostała mi ostatnia wątpliwość - możesz się jeszcze wypowiedzieć odnośnie tego pomysłu?

     

     

    Wracając jeszcze na chwilę do konfigu - wczoraj czytałem temat, w którym również pomagałeś składać PC i wymieniałeś zalety Socketu 2011. No i ponownie ziarno niepokoju zostało zasiane. Zacząłem myśleć i jakiejś niedrogiej płycie z 2011 (np. MSI X79A-GD45) i i7 3820 zamiast 3770K+ MSI Z77A - GD55. W teorii 3820 wolniejszy o ~5% od 3770K. Cenowo niemal identycznie (płyta droższa 210 zł, proc tańszy 170 zł), a będzie już podstawka pod 3930K w przyszłości. Czy w ogóle jest sens coś takiego rozważać? 3770k podkręci się spokojnie do 4,5-4,7 GHz (wg wielu użytkowników) a 3820? Też podobno da się go "ulepszyć", ale niewiele o tym informacji.

     

    W jednym z tematów z tego forum, 3820 ładnie się sprawował przy renderowaniu jakiejś testowej sceny w 3dStudio+VRay, więc chyba w SU+VRay powinien radzić sobie równie dobrze?

     

    Edit: to był ten temat http://forum.benchmark.pl/topic/43089-rendering-vray-i7-2600k-z-ht-i-bez-vs-10x-xeon-l5420-porownanie/page-3, strona 3, post 44 wypowiedź saddama. 

    A tu z kolei Twój link z pewnego tematu gdzie kręcony 3820 też daje radę http://www.tomshardware.com/reviews/core-i7-3930k-3820-test-benchmark,3090-7.html. Pytanie tylko czy podkręcenie go do ~4,6 GHz jest dla zwykłego Kowalskiego (dla mnie :P )wykonalne czy już trzeba mieć trochę wiedzy o OC?

     

    Edit2: Wybacz przydługiego posta. Dziś jeszcze poczytałem kilka tematów odnośnie podobnych jak moja konfiguracji, w których udzielałeś się Ty i saddam. Na ich podstawie złożyłem kilka opcji:

    http://images33.fotosik.pl/625/1106625ced568261.jpg

    Bardzo mnie zachęciłeś na platformę 2011, więc kombinuję jak w zadanym budżecie jednak ją uwzględnić. Już trochę poczytałem o OC 3820 - rozumiem, że mnożnikiem się wyciśnie tylko 4,3 GHz. Po więcej trzeba manipulować BLCLK - tutaj jeszcze nie wiem za bardzo o co chodzi. Zauważyłem też,  że w wielu z pozoru bliźniaczych tematach polecacie GTX 560 i zrodziły mi się ostateczne pytania odnośnie konfiguracji.

     

    1. Przeczytałem jeszcze raz powoli Twoje porady i napisałeś, że proponujesz mi Quadro 600, bo:

     

    Jako że korzystasz głównie z oprogramowania Autodeska to zalecał bym użycie karty dedykowanej, a dokładnie Nvidia Quadro.

    .

    Może po prostu opiszę jak zwykle wygląda u nas proces powstawania projektu:

    a) rzut 2D w Cadzie, zwykle kreski bez kolorowania

    b) wrzucenie rzutu do PS i obróbka graficzna

    c) wrzucenie rzutu do SU, budowa modelu 3D, renderowanie wizek

    d) wrzucenie wszystkiego do PS i zrobienie plansz do wydruku

    Pewnie, ze czasem trochę się to zmienia, ale w większości prac tak to się odbywa. Jeśli chodzi o 3dStudio - być może będziemy tego używać, być może nie - jeśli tak to na pewno bardzo amatorsko, do zabawy (trial) i rozwijania dodatkowych umiejętności niż pracy zarobkowej. Jak widać oprogramowanie Autodesk nie do końca jest naszym głównym celem - no i nawet projekty parków i osiedli chodzą bardzo dobrze na tym co już posiadam, więc nie ma z nim problemu. Jeżeli miałbym wskazać kierunek, pod którym głównie chcę złożyć PC to PS i rendery w SU. Tak naprawdę obecny laptop ma ciężko na dużych (dla mnie) plikach w PS i nie może wydolić w SU. Zacząłem się obawiać czy tylko z powodu Autodeska wybrałeś Quadro, przewertowałem inne tematy i wziąłem po uwagę jeszcze GTX 560/650.

     

    2. W związku powyższym pytanie nr 2 - wg Ciebie nadal Quadro sprawdzi się najlepiej czy może jednak GTX?

    3. Jeśli Quadro to który? HP, PNY czy Lenovo (ten kosztuje prawie 900)?

    4. Jeśli GTX to który? 560/650? Zwykły czy Ti? 1GB/2GB? Jaki producent i model najlepszy? Istotne jest dla mnie dobre chłodzenie, by nie trzeba było dokupować dodatkowego.

    5. 3770k+MSI Z77A - GD55 czy 3820+MSI X79A-GD45?

    6. Jeśli X79A to jest sens dopłacać do D8? Czy prędzej płyta mi padnie, niż 32 GB RAM mi zabraknie do moich potrzeb? Jaka w ogóle jest żywotność tych płyt?

    7. Możesz tak w dwóch zdaniach wyjaśnić na czym polega OC prze BLCLK? Czy jest to skomplikowany proces? Jeśli w dwóch zdaniach się nie da to spoko, poczytam sobie o tym i może jakoś ogarnę :P. Czy po takim OC zaproponowane chłodzenie CPU nadal będzie ok?

    8. Opcje 1-6 różnią się groszami, którą byś wybrał na moim miejscu, biorąc pod uwagę powyższe informacje i kryteria? Oczywiście jeśli przejdzie GTX to model w razie potrzeby do zmiany. Wybrałem Gigabyte, bo po prostu oba były w esc.pl.

     

    I to by było na tyle, będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi, bo to już ostatnie aspekty trzymające mnie w niepewności.

  9. Ok w takim razie będę bazował na matrycy 23-24". Na razie "na tapecie" zostają NEC i Eizo. Za Eizo przemawia HDMI, cena (troszkę, ale zawsze), głośniki i chyba USB (ale to jeszcze muszę sprawdzić), czego w NECu nie ma. Natomiast oba mają dużą "wadę" - 16:9. Wiem, że przy tak niskim budżecie nie mogę za bardzo wybrzydzać, ale jeszcze poszukam czegoś w 16:10 (niestety Dell zaproponowany przez Ciebie na razie odpada, może na jesieni tego bądź początku przyszłego roku by mi się udało kupić, a zakupiony teraz służyłby wtedy jako drugi - poczytałem sporo Twoich postów i jestem coraz bardziej ciekawy jak wygląda praca na dwóch monitorach, dlaczego jest tak świetna w porównaniu do jednego :))

     

    Mógłbyś mi napisać co decyduje, że NEC EA232WMi jest najlepszy w tej kategorii cenowej? Ja kompletnie nie wiem jak się ustosunkować, bo porównałem sobie parametry kilku monitorów, ale wiadomo, że cyferki to głównie chwyty marketingowe.

     

    Jeszcze odnośnie Della U2412M vs U2413 - starałem się znaleźć jak najwięcej informacji nt. obu monitorów, bo w końcu muszą się znacznie różnić, skoro ten drugi jest niemal dwukrotnie droższy. W skrócie poczytałem, że U2412M to okrojona wersja  U2410. Generalnie U2412M ma mniejsze możliwości w opcjach dodatkowych typu kąty obrotu etc. W kwestii samej matrycy - w U2412 jest eIPS, natomiast w U2413 hIPS (rozumiem, że znacznie lepsza - tak przeczytałem w temacie poświęconym monitorom m.in. Della).

    Nie wziąłeś w ogóle pod uwagę tego Della U2412M, natomiast poleciłeś mi NECa (też eIPS). Gdzie jest haczyk? Co powoduje, że np. NEC jest świetny, a DELL nie warty uwagi mimo tego samego rodzaju matrycy? Czym się kierować przy wyborze?

     

    Rozumiem, że zarówno wóz sportowy jak i Maluch mają silnik benzynowy i to nie znaczy, że są tej samej jakości :P  (więc zapewne jedna matryca eIPS nierówna innej), ale w silniku wiem mniej więcej na co patrzeć by odróżnić dobry od bubla - a tutaj nijak nie mam pojęcia i zaczynam mieć to samo uczucie, co w pierwszym poście odnośnie konfiguracji - im więcej czytam tym jestem głupszy....

     

    Wracając jeszcze na chwilę do konfigu - wczoraj czytałem temat, w którym również pomagałeś składać PC i wymieniałeś zalety Socketu 2011. No i ponownie ziarno niepokoju zostało zasiane. Zacząłem myśleć i jakiejś niedrogiej płycie z 2011 (np. MSI X79A-GD45) i i7 3820 zamiast 3770K+ MSI Z77A - GD55. W teorii 3820 wolniejszy o ~5% od 3770K. Cenowo niemal identycznie (płyta droższa 210 zł, proc tańszy 170 zł), a będzie już podstawka pod 3930K w przyszłości. Czy w ogóle jest sens coś takiego rozważać? 3770k podkręci się spokojnie do 4,5-4,7 GHz (wg wielu użytkowników) a 3820? Też podobno da się go "ulepszyć", ale niewiele o tym informacji.

     

    PS wiem, że jestem lekko upierdliwy, ale zawsze tak miałem przy wyborze/zakupie czegokolwiek :D.

  10. 2. To te same karty. LP = low profile, czyli jedno-slotowe GPU

    No tak, nie skojarzyłem skrótu, swoją drogą ciekawe dlaczego jedna ma 3 a druga rok gwarancji, a cena identyczna?

     

    Dobra, już chyba dokonałem wyboru. Odchudziłem dysk do 1 TB, ale zasilacz jednak będzie Corsaira - skoro to wybór na lata to nie będę oszczędzał. SSD będzie Plextora, ma trochę wolniejszy zapis od Intela (choć pewnie i tak tego nie odczuję), ale za to odrobinę tańszy i dają 5 lat gwarancji. W zestawieniu brak grafiki, bo nie mają w esc.pl Quadro. W sumie wyjdzie niecałe 4900. Akurat wybór tańszego SDD, HDD i RAM od G.Skill pokrył mi droższą obudowę.

     

    A narzeczona się niezmiernie ucieszyła, że przekonałeś mnie do FD Define 4, bo Jej się ta biała obudowa bardzo podobała - a w końcu to PC głównie dla Niej do pracy :D.

     

    Jeszcze mam pytania odnośnie:

     

    - zasilacza - skoro obudowa+zasilacz to wybór na lata, czy nie warto dołożyć 80 zł i zamienić HX650 na HX750? Tak na zapas, jakby mi przyszło do głowy za 2, 3 lata kupić 3930K z MOBO, które doradziłeś na początku? Czy może takie kupowanie "na zaś" nie ma za bardzo sensu?

    - systemu - myślę o WIN7 Professional OEM 64bit, bo na lapku narzeczona też ma 7-kę, może to głupie pytanie, ale czy system ma duże znaczenie przy pracy z programami graficznymi, ja generalnie od lat jestem wierny XP - dobrze mi się pracuje, no i nie obciąża tak zasobów lapka

     

    Pewnie będę miał jeszcze pytania odnośnie monitora, ale najpierw sobie popatrzę co i jak i wybiorę kilka modeli.

     

    http://images38.fotosik.pl/2005/3880bb4da02c60cb.jpg

     

     

     

     

    EDIT: Znalazłem kilka monitorów, pewnie z dolnej półki, ale może jest coś godnego uwagi:

     

    - Samsung SyncMaster S27B350, http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/4844531_techniczne - 27 cali, 16:9, matryca TN, raczej do gier niż grafiki pod względem kolorów, a może demonizuję, bo się naczytałem mądrych artykułów?

     

    - Dell U2412M, http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=103_280&products_id=44933 - 24 cale, 16:10 (co chyba jest zaletą w stosunku do 16:9?), matryca IPS

     

    - Benq BL2419PT, http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=103_280&products_id=50607 - 24 cale, 16:9, matryca VA

     

    - Benq GW2750HM, http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/4385095_techniczne - 27 cali, 16:9, matryca VA

     

    - iiyama Proline X2775HDS-B1, http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=103_338&products_id=48232 - 27 cali, 16:9, matryca VA

     

    - LG M2452D-PZ, http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/4490789_techniczne - 24 cale, 16:9, MVA

     

    - Eizo Foris FS2331-BK, http://www.ceneo.pl/11820491#tab=spec - 23 cale, 16:9, PVA

     

    Czy coś z tej listy się nadaje? I czy czasy reakcji podane w opisach monitorów VA/MVA/PVA nie są zbyt szybkie jak na ten typ matryc? Tylko ostatni wynalazek Eizo ma słaby czas reakcji, czyli chyba taki jakiego się oczekuje po matrycach VA?

  11. Ok dzięki bardzo za masę przydatnych informacji. Na podstawie tego co napisałeś wybrałem:

     

    http://images37.fotosik.pl/2021/e5e1dd91c797ed24.jpg

     

    Dodatkowo:

     

    1.16 GB RAM

     

    Jaką pamięć brać, mam kilka w bardzo podobnej cenie:

    - http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=10&products_id=51812

    - http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=10&products_id=51808

    - http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=49280

    - http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=50333 - wydają się wysokie, nie przeszkodzą w montażu?

    - http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=48042 - j.w. wysokie?

    - http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=49134 - j.w. wysokie?

     

    Są jeszcze niewiele droższe http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=50339 z szyną 2400MHz, ale CL11. Czy jest sens w nie inwestować i brać szybszą pamięć, ale z większym opóźnieniem? Dodatkowo chyba płyta obsłuży 2400MHz dopiero po podkręceniu (tak wynika z jej specyfikacji, albo ja czegoś nie zrozumiałem)?

     

    2. Karta Quadro 600

     

    Czym różnią się te dwie karty?

     

    http://allegro.pl/nvidia-quadro-600-1gb-gddr3-dla-profesjonalisty-i3134021486.html

    http://allegro.pl/nvidia-quadro-600-1gb-gddr3-dla-profesjonalisty-lp-i3134021863.html

     

    Ta druga to jakaś wersja LP? Cokolwiek to znaczy. Wg opisu różnią się w oknie "pozostałe parametry" i ta LP ma rok gwarancji, a pierwsza - trzy lata. Czy pierwsza z kart nie obsługuje CUDA? Którą wziąć?

     

    PS a tak z ciekawości, można w ogóle karty typu Quadro łączyć w SLI?

     

    3. SSD

     

    Zaproponowałeś http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=50920, znalazłem jeszcze Kingstona http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=47594 i Corsaira http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=52230. Oba tańsze i trochę szybsze - faktycznie czy tylko w teorii? Który brać?

     

    4. Zasilacz - wśród tych, które poleciłeś Seasonic jest tańszy o 96 zł od Corsaira. Brać jednak Corsaira czy nie ma to kompletnie znaczenia i kupić tańszy?

     

    5. Obudowa - taka wystarczy pod kątem chłodzenia, biorąc pod uwagę ewentualne OC? Widzę, że sam masz Fractal Design - znalazłem na esc.pl Define R4, ma sporo miejsca na dodatkowe wentylatory, ale kosztuje 399 zł, więc sporo droższa od wybranej przeze mnie. Myślisz, że zainwestowanie w taką obudowę nie będzie przerostem formy nad treścią?

     

    Przy wyborze SSD Samsunga, droższego zasilacza, dysku 2TB i tańszej obudowy wychodzi razem z kratą Quadro 600 niecałe 4900 (więc rewelacja :D ). Jeśli wezmę tańsze SSD, zasilacz i dysk 1TB będzie ok 4600. Zaoszczędzone 3 stówki mogę włożyć w lepszą obudowę (o ile jest sens) albo dołożyć kolejne 16 GB ramu ( o ile jest sens :P ). Co myślisz?

  12. Skoro nie grasz, nie kupuj karty graficznej. Prawie 2000 w błoto. Chyba, że konieczne byłoby do wspomagania pracy CUDA, ale chyba lepiej byłoby wziąć kartę Pro.

    Sugerujesz, że dałoby radę efektywnie renderować na karcie zintegrowanej? Karta Pro czyli np Quadro?

    1200W? Ciekawe, co by musiał zasilać. :D

    Może od razu miał podłączenie na grzałkę - na zimę jak znalazł :D . Zdradzę, że była to opinia speca od składania zestawów jednego ze sklepów komputerowych. Może chciał naciągnąć na duży zasilacz, ale bardziej wyglądało jakby naprawdę w to wierzył :P .

    A może s2011 : i7 3930K + SilverArrow SB-E SE MSi X79A GD65 16GB ddr3 quadro 600 2x1TB HDD + SSD 128GB/ 256GB (zależnie od budżetu) PSU - 650W zalecane np. Corsair HX650, Seasonic SS650

    No konfiguracja zacna - nie powiem, kusi. Ale jak zobaczyłem płytę i procek to pomyślałem "Łoo ranyy". Generalnie moje pierwsze założenie było takie, by zmieścić się w 4500, potem to lekko zweryfikowałem z ciężkim sercem do 5000-5200, to miała być ostateczna ostateczność. A 5800? Powiem tak, jeśli rzeczywiście bym mocno odczuł różnicę to opcja godna rozważenia. Ale mam z tyłu głowy, że trzeba będzie kupić dobry monitor... Może da się coś z zaproponowanej przez Ciebie konfiguracji urwać, by nie stracić znacząco na wydajności.

     

    Jak zacząłem składać PC to wybrałem właśnie 3930K, ale cena jednak lekko zbiła mnie z nóg. Jest ~1000 zł droższy od 3770K. Na podstawie porównania http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html wynika, że 3930K jest mocniejszy o niecałe 28%, a droższy o ~72%. Wiem, że on ma 6 rdzeni (3770 - 4), ale SU i tak ciągnie tylko z jednego, a 3770 ma trochę wyższe taktowanie bazowe. No i Socket 2011 vs 1155. Ten drugi chyba obsłuży max 4 rdzenie z tego co pamiętam, więc domyślam się, że zaproponowałeś procka z 2011 jako konfig bardziej przyszłościowy? Powiedz czy według Ciebie warto w niego zainwestować już teraz? Czy może mogę zrezygnować z niego na rzecz i7 3770K, albo nawet i5 3570K ( wiele osób go poleca ze względu na dobre kręcenie), bez wyraźnej zmiany wydajności w obróbce i renderach w SU?

     

    Płyta MSi X79A GD65 - rozumiem, że tu podobnie jak przy procku, duża możliwość rozbudowy w przyszłości, dużo szybkich złącz, ale ta cena.... Może zapytam tak - czy według Ciebie zestaw 3770K/3570K + MSI Z77A - GD55 (lub wyższy model) bardzo ustąpi opcji 3930K + MSi X79A GD65 w kwestii WYDAJNOŚCI ( na razie wytyczną "komputer na lata" odłóżmy na bok :P)?

     

    Grafika - czy chodziło Ci o taką kartę http://allegro.pl/nvidia-quadro-600-1gb-gddr3-dla-profesjonalisty-i3134021486.html? Z tego co widzę, karta jest relatywnie tania w stosunku do proca i płyty głównej. Czy nie opłacałoby się zaoszczędzić na zestawie procesor+mobo (patrz wyżej) i zainwestować w mocniejszą kartę np. http://allegro.pl/dell-nvidia-quadro-2000-1-gb-pcie-nowa-fv-gw-i3148165594.html albo http://allegro.pl/nvidia-quadro-2000-1gb-gddr5-dla-profesjonalisty-i3134021723.html?

     

    Żeby nie było - w żadnym razie nie podważam Twojej propozycji, tylko głośno myślę gdzie by tu urwać a gdzie dodać, by zmieścić się w tych 5000 :) . No i mam zerowe pojęcie o kartach Quadro, do tej pory przewertowałem Radoeny i GeForce'y "dla graczy".

     

    Aha chyba tego nie dodałem - będziemy pracować na jednym monitorze (przynajmniej w perspektywie tego roku).

     

    Dysk 1 TB spokojnie wystarczy, w razie czego mam jeszcze dwa zewnętrzne: 1TB (USB 3.0) i 320 GB, więc raczej na trochę starczy.

  13. Witam, planuję w najbliższym czasie zlecić złożenie (lub może złożyć samemu, choć trochę się obawiam) PCta. Od kilku tygodni przeglądam różne konfiguracje, porównywarki sprzętu, fora etc i w niektórych kwestiach mam wrażenie, że im więcej czytam tym mniej wiem... Opinie nt sprzętu i samych testów są tak różne i subiektywne, że trudno wyłapać informacje obiektywne, fakty pozwalające podjąć decyzję.

    Na początek przedstawię konfig, który jest wynikiem mojego wielogodzinnego ślęczenia w necie:

    Procesor - Core i7 3770k.
    Grafika - GeForce GTX 680
    Pamięć RAM - 2x8GB, 1600 MHz
    Płyta - MSI Z77A - GD55
    Zasilacz - 650-750 W
    HDD - 1-2 TB
    SSD - opcjonalnie, 128 GB
    Obudowa - nie mam pojęcia, na allegro popularne są Silentium Brutus 430, Modecom GC2, XSation i jeszcze kilka innych.

    Co byście zmienili/wyrzucili?

    Komputer ma służyć przede wszystkim do pracy w AutoCadzie (2D i 3D), SketchUpie, PhotoShopie (w przyszłości być może w 3D Studio MAXie na niezbyt zaawansowanym poziomie). Gry nie są w ogóle brane pod uwagę - byś może w coś tam się od czasu do czasu popyka, ale nie jestem typem gracza, wystarcza mi AoE, HoMM 3 i SC http://www.elektroda.pl/rtvforum/images/smiles/icon_biggrin.gif. Komputer ma być "na lata" - zestaw programów do pracy raczej się dłuuugo nie zmieni, więc chciałbym złożyć dobrą konfigurację, pozwalającą na komfortową pracę. Z tego powodu oczywiście OC wchodzi w grę (o ile ta konfiguracja w ogóle na to pozwoli, zdaję sobie sprawę, że odblokowany procesor to nie wszystko). Nie mam za dużego doświadczenia, za czasów gimnazjum kręciłem procesor w starym PCcie, ale to była raczej zabawa niż faktyczne kompleksowe zwiększenie wydajności.

    W tym momencie projektujemy na laptopach (proszę się nie śmiać - lapki zakupione na studiach). AutoCad pracuje elegancko, PhotoShop chodzi bardzo dobrze nawet na dużych plikach - 500, 600 MB, natomiast SketchUp to porażka.
    Modele do 20 MB jako tako się ładują i renderują, natomiast większe powoduję zwieszki systemu. Sprawdzałem jak się pracuje z takimi plikami na Asusie K56CM (i5, GF635GT,4GB Ram) - o wiele lepiej, ale i tak czas obróbki większych plików jest niedopuszczalny przy profesjonalnej pracy. I właśnie po to potrzebuję dobrego PC - by efektywna praca w SketchUpie była możliwa, dodatkowo pracując równolegle w innych programach.

    1. Procesor - tu chyba nie mam pytań, mocny model za nieduże pieniądze w stosunku do 3930k. Poza tym z tego co wiem SketchUp i tak nie obsługuje wielu rdzeni. A może macie inną propozycję?
    2. Grafika - tu mam mnóstwo wątpliwości:

    - W przypadku wyboru GTX680, jakiego wydawcę byście polecili, chciałbym zakupić model z dobrym chłodzeniem, by nie musieć dokładać dodatkowego
    - Czy GTX680 to nie jest przerost formy nad treścią do zastosowania jakie opisałem wyżej? Czytałem opinie, że GTX670 jest niewiele gorszy (10%) a sporo tańszy
    - Co sądzicie o Radeonie HD 7970? Ma kilka parametrów wyższych niż GTX680 a mimo to przegrywa (czasem dość mocno) w niemal każdym teście
    - Które parametry karty są dla mnie najważniejsze odnośnie głównych zastosowań PC czyli m.in. obróbki modelu i renderingu w SketchUpie - wydajność zmiennoprzecinkowa, wypełniania tekseli, wypełniania pikseli, geometryczna, przepustowość pamięci, ROP, SP, TMU? A może jeszcze co innego?

    3. RAM - 2x8GB Kingston HyperX lub Corsair. Od lat jestem wierny Kingstonowi, ale ma sporo opinie negatywnych odnośnie stabilności. Sporo ludzi poleca Corsair. Co wybrać? Czy 1600 MHz nie będzie wąskim gardłem przy takiej grafice i procesorze?

    4. Płyta - MSI Z77A - GD55. Obsługuje SLI, ma 2 złącza PCIe 3.0 x16, więc jest ewentualna możliwość dołożenia drugiego GTX680 za parę lat. A może nie ma to sensu, bo i takie głosy słyszałem.

    5. Zasilacz - pewnie Corsair np Builder. Czy 650 starczy czy zainwestować w 750? Jaki zasilacz mniej więcej powinienem mieć by dołożyć drugą grafikę? Pytam z ciekawości, bo to i tak kwestia lat. GTX680 pobiera chyba 195 W, procek 77 W, więc po zsumowaniu wychodzi, że może i by 750W pociągnęła (choć nie wiem jeszcze ile bierze HDD i reszta akcesoriów) ale spotkałem się z opinią, że potrzebny byłby 1,2kW. Po co taki duży zapas mocy zasilacza? Skoro jest mnóstwo podobnych konfiguracji na 650/750W to na chłopski rozum po dołożeniu drugiej karty o poborze ~200W powinien wystarczyć zasilacz 850/950W. Czy moje rozumowanie jest błędne?

    6. HDD i SSD - nie mam pojęcia czy jest różnica jaki wybiorę, patrzyłem na Seagate Barracuda. Wiadomo, że z HDD w grę wchodzi tylko 7200 RPM. Natomiast czy model i producent ma faktyczne znaczenie dla wydajności?

    7. Obudowa - jw, nie mam pojęcia, chciałbym dobrać ją pod kątem "przewiewu", by jak najlepiej pozbywać się ciepła z karty i procesora. Co proponujecie?


    Wszelkie uwagi mile widziane. Co dałem za mocne, co za słabe? A może w ogóle to marny dobór? Nie chciałbym przepłacić za niewykorzystaną moc, ale też chcę uniknąć oszczędzenia przysłowiowych 100 zł, a potem użerać się ze sprzętem niespełniającym oczekiwań. Aha budżet ok 4500-5000 zł, bez monitora i systemu.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...