Skocz do zawartości

pietrrokov

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    584
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Wpisy na Blogu dodane przez pietrrokov

  1. pietrrokov
    [table][td2=20]WSTĘP[/td2][/table]
    Mam okazje dzisiaj zaprezentować przedstawiciela najnowszej linii Galaxy A od koreańskiego lidera w dziedzinie smartfonów, a mianowicie Samsung Galaxy A5 2016. Telefon w porównaniu do poprzedniej generacji A5 przeszedł duże zmiany zarówno od strony wizualnej jak i specyfikacji, określiłbym to nawet rewolucją w średniej półce Samsunga. Postaram się również przestawić opłacalność zakupu tego telefonu na tle konkurencji, zapraszam do czytania!
     
    [table][td2=20]Co w zestawie?[/td2][/table]
    Samsung od wielu lat kojarzył mi się z ekologicznymi kartonami które były minimalistycznie docięte do rozmiaru telefonu, ten karton w którym schowany jest Samsung Galaxy A5 (6) jednak jest troszeczkę większy, dlaczego?
    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, nie wiem jaki był zamiar producenta, ale w niczym to przeszkadza.
    Tak więc w opakowaniu poza telefonem znajdziemy:
    ładowarkę wspierającą technologie szybkiego ładowania zestaw słuchawkowy (słuchawki dokanałowe) kabel USB szpilkę do tacki na kartę SIM i MicroSD kartę gwarancyjną wraz z instrukcją obsługi

     


     
    Niezależnie od wybranego wariantu kolorystycznego smartfona (dostępny jest w kolorach: czarny, biały, złoty) wszelkie akcesoria dołączone w pudełku będą w kolorze białym.
     
    [table][td2=20]Parametry techniczne[/td2][/table]
    Telefon jak już wspominałem umieszczany w średnim segmencie cenowym (w chwili pisania recenzji według ceneo można go nabyć w sprawdzonym sklepie za 1450zł) może poszczycić się wzorową specyfikacją jak na 2016r.
    Wręcz jako wieloletni obserwator rynku smartfonów zaskoczony jestem równowagą z jaką podszedł do sprawy Samsung prezentując najnowszego A5.
    Nie przedłużając poniżej zamieszczam najważniejsze parametry:
     
    [table]
    NFC Bluetooth WiFi 4G (LTE)

    Nawigacja: A-GPS, GLONASS
     

    Bateria: Litowo-jonowa 2900 mAh
    System operacyjny: Android 5.1 Lollipop
    Aparat:
    5.0 Mpix - przód 13.0 Mpix - tył

    Video: 1920 x 1080 (FullHD)
    Wymiary:
    Grubość 7,3 mm Szerokość 71 mm Wysokość 144,6 mm Waga 155 g

    Dodatkowe:
    Micro USB Czytnik kart pamięci

    [/td2]
    [/table] 

    Po dodatkowe informacje odsyłam do strony producenta:
    http://www.samsung.com/pl/consumer/mobile-devices/smartphones/galaxy-a/SM-A510FZKAXEO
     
    [table][td2=20]Wykonanie telefonu[/td2][/table]
     
    Poprzednia generacja A5 wykonana została solidnie z dobrego gatunku plastiku połączonego z metalową, frezowaną ramką, tegoroczny Samsung Galaxy A5 (6) przeszedł rewolucje wizualną!
    Największą zmianą jest pozbycie się całkowicie plastikowych elementów i wstawienie tafli szkła (Gorilla Glass 4 w technologii 2,5D) na podobieństwo flagowych smartfonów Samsunga, przy tym metalowa ramka posiada zaokrąglone boki dzięki czemu telefon świetnie leży w ręce!
    Posunę się nawet o stwierdzenie, że jest to najprzyjemniej leżący w dłoni "szklany" smartfon z jakiego miałem okazje korzystać!
    Nie są to tylko moje słowa, ponieważ znajomi mając do czynienia po raz pierwszy z tym modelem przez krótką chwile od razu zwracali na to uwagę i za to właśnie należy się wielki plus dla Samsunga - zrobił coś co do tej pory żadnej generacji Xperii od Sony się nie udało - nietuzinkowy telefon z poręcznym kształtem!
    Porównując go do flagowego Huawei P8 który ma identyczne wymiary jak i przekątną wyświetlacza to telefon dzięki wyprofilowaniu wypada w odczuciu o kilka klas lepiej!
    W widocznym i charakterystycznym przycisku "home" jest ukryty czytnik linii papilarnych (który działa bezbłędnie o ile dobrze wprowadzimy palec przy konfiguracji), a o wygodę korzystania również Samsung zadbał dając dwa dotykowe "przyciski" odpowiadające za cofniecie i rozwinięcie menu używanych aplikacji.
     

     
    Ten model nie ma możliwości zdjęcia tylnej klapki by wymienić baterie, więc jak to w konstrukcjach zamkniętych bywa została dodana tacka na karte nanoSIM i microSD do której można się dostać dzięki dołączonej do zestawu szpilce. niestety mimo konstrukcji unibody telefon nie jest wodoszczelny.
     

     
    Kolejna sprawa to obiektyw aparatu - delikatnie wystaje z tylnego panelu, ale nie jest już to tak rażący efekt jak w modelu Galaxy S6, otoczka aparatu pięknie się prezentuje i wcale nie przeszkadza w korzystaniu.
     

     
    Mam jednak obiekcje do dwóch elementów:
     
    * klawisz blokady jest w moim odczuciu trochę za bardzo przesunięty w górną stronę, przez co trzymając telefon jedną ręką trzeba się nagimnastykować palcem by go dosięgnąć.
     

     
    *telefon niestety ma gniazdo słuchawkowe na dole, co dla mnie osobiście jest dziwnym zabiegiem i nie potrafię się do tego przyzwyczaić, obok również znajduje się grill głośnika.
     

     
    Tak prezentuje się górna ramka smartfona:
     

     
    Smartfon nie posiada żadnych dodatkowych czujników promieniowania itp jak w wyższych modelach.
    Nie posiada też USB typu C co w 2016r powinno być już w smartfonach standardem.
     
    [table][td2=20]Słów kilka o oprogramowaniu[/td2][/table]
     
    W dalszym ciągu Samsung korzysta z nakładki Touchwiz, która swego czasu słynęła z bardzo powolnego działania.
    Testując tego smartfona nie miałem problemów z żadnym zawieszaniem się czy opóźnionym czasem reakcji, Samsung na tyle przeprojektował nakładkę by działała ona błyskawicznie, wiec uspokoję was - 2GB RAM w tym smartfonie jest ilością wystarczającą, nie wyłączając żadnych aplikacji mam jeszcze wolne miejsce w pamięci operacyjnej.
     

    Trudno mi jednak powiedzieć jak telefon będzie działał po pół roku użytkowania, ja jestem zwolennikiem teorii "jeśli świadomie instalujemy tylko potrzebne aplikacje to smartfon zawsze będzie działał jak po wyjęciu z pudełka" - do tej pory u mnie się to sprawdzało.
     

     
    Na pewno zabrakło mi w tym modelu funkcji "Screen Mirroring" czyli możliwości podłączenia swojego smartfona do domowej sieci WiFi przez którą przesyłany jest obraz bezpośrednio do Smart TV, korzystam z tej funkcji bardzo często by np wyświetlić zdjęcia na ekranie telewizora, więc tym bardziej wycięcie tej funkcji z tak dobrego smartfona jest dla mnie niewybaczalne.
     

     
    Tak prezentują się "Ustawienia" wszystko jest ładnie i przejrzyście umieszczone i pogrupowane, mamy również dostęp do najczęściej używanych funkcji.
     

    Niezrozumiałym jest dla mnie jednak fakt dlaczego Samsung wypuścił nowy model ze starym Androidem 5.1.1.
    Według mnie nowość powinna być wypuszczona z nowym systemem (Android 6.0 Marshmallow) który jest już oficjalnie dostępny na rynku od października 2015r.
     
    [table][td2=20]Funkcje multimedialne[/td2][/table]
     
    Telefon został wyposażony w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 5,2" i mogę powiedzieć, że zdecydowanie jest to element premium w tym telefonie, kolory są żywe, soczyste, a czarny kolor jest pięknie czarny!
     

    Zdjęcia na tym telefonie przegląda się cudownie!
    Jednak żeby nie było tak słodko to dodam, że brakuje mi funkcji w pełni wykorzystujących ten typ wyświetlacza, a mianowicie ALLWAYS ON zaprezentowanej niedawno we flagowym Samsungu Galaxy S7.
    Funkcja polega na wyświetlaniu powiadomień (nowa wiadomość, połączenie nieodebrane, godzina czy zegar) poprzez podświetlenie tylko tych pikseli które faktycznie pracują - właśnie taką możliwość daje AMOLED.
    Co prawda jest możliwość zainstalowania podobnych aplikacji ze sklepu Google Play jednak coś zdecydowanie nie działa tak jak powinno, bo samo wyświetlanie powiadomień w nocy przez 7h mojego snu ze 100% baterii zbiło na 58%.
     

     
    Dlaczego wspominałem wyżej o tej funkcji? Ponieważ Samsung w tym modelu nie umieścił diody powiadomień, przez co możemy przegapić to czy ktoś do nas napisał wiadomość / dzwonił.
    Ze wszystkich najbardziej brakujących funkcji właśnie tej najbardziej mi brakuje, zdarzało się, że mając wyciszony telefon dopiero po czasie orientowałem się o nowym mailu czy SMS-ie.
     
    Może teraz dla odmiany wspomnę o pozytywnym aspekcie telefonu: jakość dźwięku!
    A więc jakość dźwięku po podłączeniu słuchawek jest jak dla mnie zadowalająca i to nawet bardzo!
    Testowałem telefon z moimi ulubionymi utworami na słuchawkach Xiaomi Piston v2, Jamo wEAR In30 i dźwięk był bardzo soczysty, zdecydowanie lepszy od płasko grającego flagowego Huawei P8 z którego korzystam na co dzień.
    Samsung zadbał dodatkowo o wymagającego słuchacza muzyki i dołączył oprogramowanie znane z innych modeli o nazwie SoundAlive - jest to equalizer pozwalający dostosować brzmienie utworu do własnych preferencji, opcji ustawień jest bardzo dużo.
     

     
    Niestety dźwięk wydobywający się w dalszym ciągu z pojedynczego głośnika jest dobry jedynie do porannego budzika, na tle głośniczków stereo u konkurencji wypada niestety słabo.
     
    Bonus dla fanów mierzenia wydajności w smartfonach! Umieszczam pod spodem dwa screeny z popularnego Antutu i Geekbench
     

     
    Jak widać smartfon wypada przyzwoicie, oczywiście do flagowych S6 czy S7 mu daleko, ale w tej rozdzielczości z tymi podzespołami telefon nie powinien mieć problemów z odpaleniem gier ze sklepu Google, wydajnościowo stoi na poziomie identycznym co Huawei P8.
    Podczas grania nie nagrzewał się za bardzo, co również dobrze rokuje.
     

     
     
     
    [table][td2=20]Akumulator[/td2][/table]
     
    Bateria w tym telefonie ma pojemność 2900mAh czyli jak na smartfon z ekranem FULL HD i rozsądnymi podzespołami nie karze nam się martwić by znaleźć wieczorem źródło prądu, by naładować telefon, na ogół przy moim użytkowaniu podłączałem telefon dopiero drugiego dnia wieczorem.
    Jak widać telefon przy 56% pozostałej baterii wylicza czas użytkowania na 28h.
     

    Jak już wspominałem wcześniej telefon ma w zestawie ładowarkę typu FAST CHARGE, więc wspiera technologie szybkiego ładowania co w praktyce pozwala w ciągu półtorej godziny w pełni nakarmić swój telefon.
    Zabrakło jedynie funkcji ładowania indukcyjnego i za to należy się kolejny minus, posiadam w domu dwie ładowarki indukcyjne od Samsunga, więc skoro promowali tą funkcje w innych telefonach to również tutaj powinna być standardem.
     
    [table][td2=20]Aparat i nagrywanie[/td2][/table]
     
    Sama aplikacja aparatu jest wyposażona w podstawowe funkcje, jest przejrzysta i bardzo wygodna w obsłudze.
     

    Aparat główny w przedstawianym smartfonie to 13 megapixelowy sensor Sony Exmor RS IMX135.
    Posiada OIS (optyczna stabilizacja obrazu) i obiektyw o jasnej przysłonie F/1.9 co powinno przekładać się na dobre zdjęcia w słabym oświetleniu, powinno jednak w praktyce to już tak kolorowo nie wygląda, efekt można podziwiać poniżej.
     

     

     

     
    Obraz rejestrowany przez główny aparat jest dobrej jakości, gdybym technologicznie miałbym umieścić gdzieś go pomiędzy produktami Samsunga to jakość zdjęć jest lepsza od niegdyś flagowego Galaxy S4, a nieznacznie ustępuje Galaxy S5.
    Zdecydowanie nie ma rozczarowań, jeśli przeglądamy zdjęcia na ekranie smartfona lub chcemy wrzucić zdjęcie jako tapetę na laptopa.
    Poniżej prezentuje przykładowe zdjęcia wykonane tym smartonem:
     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     
    Zdjęcia w pełnym rozmiarze można pobrać tutaj:
     
    https://megawrzuta.pl/download/e0df65abc149451fe232851442ff198b.html
     
    Drugi przedni aparat dysponuje 5 megapixelowym sensorem, do popularnych zdjęć selfie jest taka wartość jak najbardziej wystarczająca.
     
    Nagrywanie wideo w Galaxy A5 2016 określiłbym jako wystarczając i to jest najbardziej odpowiednie słowo.
    Można nagrywać filmy w rozdzielczości FULL HD i na plus działa wspomniana wyżej optyczna stabilizacja podczas kręcenia nagrań z ręki.
    Dziwi natomiast brak wspierania standardu 4k gdzie Samsung mocno naciska w nowej linii telewizorów na ten standard.
    Dlaczego z tego zrezygnowano? Marketingowo według mnie 4k sprzedałoby się lepiej niż "przestarzałe" Full HD, jednak i tak przyznaje plusa za nagrywanie wideo, ponieważ dla amatorów będzie i tak - wystarczające.
     

     
    [table][td2=20]PODSUMOWANIE[/td2][/table]
    Chciałbym jednoznacznie określić czy mogę polecić czy też nie Samsunga Galaxy A5 2016, jednak sprawa nie jest taka łatwa, ponieważ smartfon konkuruje z flagowymi modelami poprzednich generacji.
    Za podobną cenę na popularnym allegro.pl możemy nabyć bez problemu chociażby wspomnianego Huawei P8.
    Samsung mocno się broni, ponieważ świetnie wygląda i doskonale leży w dłoni, ma lepszą jakość dźwięku na słuchawkach, dopracowane oprogramowanie i świetny wyświetlacz AMOLED, ale posiada jakościowo gorszy aparat, nie posiada diody powiadomień i nie ma do tej pory aktualizacji do Androida 6.0 (a nawet jak w najbliższym czasie dostanie to pewnie i tak będzie to ostatnia aktualizacja dla tego modelu), brak też w telefonie wodoszczelności i ładowania indukcyjnego.
    Według mnie na pewno jest to model udany, na pewno wnosi świeżość i klasę premium do średniego cenowego, kilka rzeczy zostało do dopracowania i mam nadzieję, że w kolejnej wersji te małe wady zostaną poprawione.
    Ocenę zostawię wam drodzy czytelnicy w końcu to wasze portfele, a smartfon będzie waszym "towarzyszem życia", jedno mogę dodać na koniec od siebie - przyjemnie będę wspominał ten model.
     
    [table]

    Samsung Galaxy A5 2016

     
    Minusy:
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Brak diody powiadomień!
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif W dalszym ciągu tylko głośnik mono.
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Telefon nie jest wodoszczelny.
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Aparat i kamera mogłyby być lepsze.
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Stara wersja systemu Android 5.1.1.
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Nie posiada portu USB C
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Brak obsługi screen mirroring
    http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Nie wspiera ładowania indukcyjnego
     
    Cena telefonu w dniu pisania recenzji to około 1450zł.
     
    [/td2][td2=20]
    [/td2]
    [/table]
  2. pietrrokov
    Tytułem wstępu...
     
    Najnowszy galaktyczny notatnik z zakrzywionym ekranem budzi w nas mieszane uczucia, niektórzy doczekali się innowacji w skostniałym rynku smartfonów, a niektórzy z nas wolą standardowe bryły. Czym się różni ten telefon od setek innych i czy warto zwrócić na niego uwagę? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji.
     
     
    Co się kryje w środku, czyli specyfikacja.....
     
    Całość urządzenie bazuje na systemie Android Kitkat w wersji 4.4.4, a reszta prezentuje się następująco:
    5,6-calowy, wygięty ekran Super AMOLED o rozdzielczości 2560 x 1440 + 160pix;
    procesor Snapdragon 805 (4 x 2,7 GHz);
    3 GB pamięci RAM;
    32/64 GB pamięci wewnętrznej;
    slot na karty microSD (do 64 GB);
    aparat 16 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu, obiektywem o jasności F/2.2;
    aparat przedni 3,7 Mpix z 90-stopniowymi kątami widzenia, obiektywem o jasności F/1.9 i funkcją panoramicznego selfie;
    rysik S Pen;
    komunikacja: LTE Cat. 6, Bluetooth 4.1 (BLE,ANT+), NFC, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80) MIMO PCIe, GPS, GLONASS, Beidou, IrDA ;
    czujnik gestów, akcelerometr, czujnik geomagnetyczny, żyroskop, czujnik RGB, czujnik zbliżeniowy, barometr, czujnik Halla, skaner linii papilarnych, czujnik UV, pulsometr, czujnik SpO2;
    zaawansowany dyktafon wykorzystujący 3 mikrofony do nagrywania w trybach Normalny, Wywiad, Spotkanie oraz Notatka głosowa;
    wymiary: 151,3 x 82,4 x 8,3 mm;
    waga: 174 gramów;
    bateria 3000 mAh z trybem szybkiego ładowania (50% w pół godziny).

    Co dostajemy w zestawie....
     
    Pudełko które skrywa urządzenie zostało zaprojektowane z minimalizmem gdzie wszystko ma swoje miejsce, a zostało zrobione w duchu myśli ekologicznej przy użyciu przetworzonego wtórnie papieru.
     

     
    We wnętrzu opakowania znajdziemy zestaw składający się z:
    *telefonu
    *baterii
    *kabla USB
    *ładowarki z technologią szybkiego ładowania
    *rysika S Pen z wymiennymi końcówkami
    *słuchawek z zapasowymi gumkami
    *zestawem instrukcji
     

     
    Teoria ewolucji według Samsunga....
     
    Na przestrzeni lat miałem do czynienia z przeróżnymi modelami Samsunga, jeszcze przed erą zielonego robota wpisał mi się w pamięć Samsung Pixon, potem była solidna i budżetowa Spica, przerabiałem też różne galaktyczne smartfony jak rewolucyjny SII, niemniej rewolucyjny SIII czy „dużego” Note, ale nigdy nie miałem wrażenia używania w pełni prestiżowego telefonu jeśli brałem do ręki produkt wyprodukowany przez koreańskiego giganta, zawsze było poprawnie, ale czegoś tam w głębi podświadomości brakowało aż do teraz!
    Muszę przyznać, że Samsung wziął sobie do serca pewne niepochlebne komentarze „zadowolonych” użytkowników syntetycznych mydelniczek i po latach oczekiwania wyszedł z ich stajni prawdziwie piękny Samsung Galaxy Note Edge, czy rewolucyjny? O tym przekonamy się zaraz.
    Przede wszystkim nadmienię, że korzystałem z pierwszej i drugiej generacji popularnych notatników, dlatego tym bardziej robi wrażenie właśnie najnowszy Note na dotychczasowych użytkownikach Samsunga którzy byli przyzwyczajeni do plastikowego standardu.
     
    Otóż Samsung Galaxy Note Edge nie jest prostym do zdefiniowania smartfonem i burzy nasze dotychczasowe wyobrażenie jak powinien wyglądać smartfon.
    Wygląd przede wszystkim rzuca się w oczy zaburzoną symetrią, ekran w końcu jest znacznie zawinięty na prawą krawędź tego inteligentnego telefonu, ale jednak w aluminiowej ramce z szlifowanymi pod kątem rantami, a w dodatku która jest wyprofilowana po bokach tkwi prawdziwa finezja.
     

     
    Sama ramka dodatkowo została pokryta lakierem, w czarnej wersji (a taka używam) takie połączenie wygląda bardzo ekskluzywnie, a dodatkowo jest praktyczne ponieważ nie widać dzięki temu na niej odcisków palców.
    Przód telefonu pokrywa najlepsze dostępne obecnie na rynku szkło Gorilla Glass 4 chroniące imponujący 5,6 calowy wyświetlacz, poza nim na samym dole znajduje się fizyczny przycisk HOME (w którym ukryto czytnik linii papilarnych), a kierując wzrok ku górze ekranu widzimy logo producenta oraz maskownice głośnika do rozmów, znajduje się też tam oczywiście aparat do selfie, a także czujnik zbliżeniowy i dioda powiadomień.
    Na dolnej krawędzi telefonu znajdują się dwa mikrofony, port mikro-USB oraz charakterystyczny dla linii Note rysik.
     

     
    W odróżnieniu od Samsunga Galaxy Note 4 wersja Edge ma przycisk blokowania przeniesiony z prawej krawędzi na górną gdzie znajduje się również trzeci mikrofon, wejście na słuchawki mini-jack, a także dioda podczerwieni.
     

     
    Z prawej strony jak już wspomniałem nie ma przycisków, ponieważ krawędź ta została wykorzystana do nawinięcia ekrany dzięki któremu Note Egde się tak bardzo wyróżnia, na lewej zaś krawędzi standardowo do swoich modeli producent zastosował klawisz głośności.
     

     
    Przyciski, które również wykonane są z aluminium mają bardzo dobrze wyważony nacisk, nie ma żadnych luzów jak to się w niektórych modelach Samsunga zdarzało przez co przyjemnie się z ich korzysta.
    Z tyłu telefonu mamy plastikową pokrywę baterii co odróżnia ten telefon od dzisiejszych standardów gdzie królują konstrukcje unibody, oczko 16Mpix aparatu otoczone srebrną ramką, które wyłania się delikatnie ponad obudowę, a także diodę led, zestaw czujników i głośnik (sztuk jeden).
    Sama klapka wykonana jest z gumowatego tworzywa imitującego skórę dzięki czemu telefon nie będzie się ślizgał nawet w spoconej dłoni.
     

     
    Gdy otworzymy klapkę widzimy miejsce na kartę micro-sim, gniazdo kart pamięci w standardzie microSD, a także baterie którą możemy swobodnie wyjąć.
    Jak widać na powyższych zdjęciach telefon prezentuje się prestiżowo i nie ma tu mowy o żadnych niedociągnięciach, bo każdy detal jest solidnie wypracowany, a co się z tym wiąże telefon w dłoni leży wyjątkowo wygodnie i wcale gabaryty sprzętu tutaj nie przeszkadzają.
     
     
    Nowy sposób prezentacji obrazu....
     
    Na początku od razu wspomnę, że od zawsze byłem fanem technologi AMOLED, według mnie jest to najdoskonalsza z możliwych obecnie technologii wyświetlania obrazu w przenośnych urządzeniach.
    Samsung zawsze pokazywał jakie korzyści idą z używania tej technologii i na dzień dzisiejszy ma ona więcej zwolenników niż przeciwników.
    Główną zaletą jest oczywiście możliwość prezentacji koloru czarnego poprzez wygaszenie nieaktywnych pikseli.
    Pewnie zastanawiacie się po co przypominam teorie. Otóż w Samsungu Galaxy Note Edge na tym małym zakrzywionym ekranie znajdującym się po prawej bocznej stronie telefonu można skorzystać z „Zegara Nocnego” - polega to na tym, że ustawia się godziny w jakich zegar ma być wyświetlany, a w tych godzinach tylko na tym ekranie krawędziowym wyświetla się godzina, data oraz aktualna pogoda.
     

     
    Najważniejsze w tym jest to, że telefon tylko pobiera energie z tych pikseli które są aktywne, więc tak naprawdę pobór mocy w trybie „Zegara Nocnego” jest niezauważalny, druga sprawa, jest to po prostu wygodne, bo gdy przebudzę się w nocy od razu wiem którą mam godzinę, a przy tym w ogóle mi to nie przeszkadza, bo sama godzina nie razi w nocy w oczy. Pozornie proste, ale bardzo przemyślane.
    Sam wyświetlacz główny co jest oczywiste jest najlepszy w swojej klasie.
    Obraz jest prezentowany na ostrym jak żyleta wyświetlaczu o przekątnej 5,6 cala i dużej rozdzielczości 2560 x 1440 pix. Materiały przeglądane na wyświetlaczu ogląda się z przyjemnością, a według mnie rozdzielczość nie jest przesadzona, jest wystarczająca i chciałbym żeby już w przyszłych modelach przy niej zostali, nic lepszego i tak ludzkie oko nie zarejestruje, bo tutaj uważnie się przyglądając nie potrafię dostrzec pojedynczych pikseli.
    W przeszłości wiele osób zwracało uwagę na „zbyt podrasowane” kolory w ekranach AMOLED, więc również i tutaj producent znalazł rozwiązanie. Obecnie w Samsungu Galaxy Note EGDE można włączyć w ustawieniach „tryb ekranu”, gdzie mamy cztery możliwości do wyboru:
    *w pierwszej czyli w trybie adaptacyjnym telefon sam będzie dobierał najlepsze możliwe ustawienia
    *później mamy do wyboru tryb „Kino AMOLED”, „Zdjęcie AMOLED” i „podstawowy” różniące się ustawieniami temperatury barw i nasycenia kolorów.
    Jeśli zastanawiacie się jak z widocznością treści na ekranie w dni słoneczne takie jak mamy teraz to muszę przyznać, że nie mam najmniejszego problemu by przeczytać co znajduje się na ekranie, jasność samego ekranu jest dopasowana błyskawicznie w zależności właśnie od warunków oświetleniowych, korzysta się z tego bardzo przyjemnie i wyróżnia ten telefon na tle konkurencji.
     
    Dodatki i inne przydatne funkcje...
     
    Chciałbym tutaj od razu zaznaczyć, że od zawsze byłem fanem nakładki Touchwiz, jest ona skonstruowana dokładnie do moich potrzeb i bardzo przyjemnie mi się z niej korzysta, jednak wcześniejsze wersje tej nakładki miały problemy z płynnością i mimo że Note Edge jest bestią pod względem specyfikacji to w dalszym ciągu te spowolnienia animacji są widoczne, co według mnie w urządzeniu klasy premium nie powinno mieć miejsca.
    Z samej nakładki jak już wspomniałem jednak korzysta się bardzo przyjemnie, po rozwinięciu górnej belki można dostać się łatwo do wszystkich potrzebnych funkcji urządzenia
     

     
    Jest i oczywiście rysik który po wyciągnięciu ze stacji wyświetla polecenia (od lewej:notatka z akcji, inteligentny wybór, przycinanie obrazu, pisanie po ekranie)
     

     
    Sam rysik można używać do wycinania fragmentów zdjęć czy edytowania części tekstu, jest on prosty w obsłudze i działa z idealną precyzją.
     
    Specjalnym gościem naszego programu jest oczywiście ekran krawędziowy który da się w łatwy sposób konfigurować
     

     
    Możemy także dodać aktywne widgety do ekranu bocznego jak pogoda, kontakty, wiadomości sportowe

     
    Dodatkowo możemy sami wpisać tekst który będzie wyświetlany na zagiętym ekranie
     

     
    Mamy również szybki dostęp do przydatnych funkcji jak latarka czy centymetr przeciągając po tym wąskim pasku z góry na dół
     

     
    Włączając aparat korzystamy z dodatkowej funkcjonalności ekranu krawędziowego, który wyświetla spust migawki
     

     
    Wchodząc do ustawień aparatu wszelkie funkcje mamy również bardzo ładnie rozpisane przez co nie trzeba długo szukać i od razu można znaleźć pożądane ustawienie
     

     
    Bardzo lubię słuchać muzyki i dla mnie osobiście jakość odtwarzanego dźwięku na słuchawkach jest bardzo ważnym aspektem przy zakupie nowego telefonu, tutaj muszę przyznać, że Samsung spisał się na medal!
    Dodatkowo użytkownik ma do wyboru bardzo bogaty equalizer wzbogacony np. o funkcje wzmacniacza lampowego.
     

     
    Zazwyczaj jestem przyzwyczajony do odtwarzacza Poweramp ze względu na mnogość funkcji, jednak nie miałem najmniejszego problemu żeby się przestawić na wbudowany odtwarzacz, bo został bardzo intuicyjnie skonstruowany.
     
    Standardowe słuchawki nie są złe, ale jeśli ktoś marzy o wykorzystaniu pełnego potencjału telefonu jako odtwarzacza mp3 to polecam zainwestowanie w słuchawki również od tego koreańskiego producenta, bo korektor bardzo dobrze z nimi współpracuje, sam testowałem Leve-In i na żadnym innym posiadanym przeze mnie smartfonie nie dawały takiej radości ze słuchania jak w połączeniu ze smartfonem Samsunga.
     
     
    Bądźmy fit!
     
    Galaxy Note Edge został wyposażony w dużą ilość czujników do mierzenia naszej aktywności, przez co z radością z nich korzystałem jako miłośnik aktywnego trybu życia.
    Urządzenie może liczyć kroki, potrafi zmierzyć natężenie promieni UV, radzi sobie dobrze z wykrywaniem pulsu, a nawet poziom tlenu we krwi!
     

     
    Niestety muszę przyznać, że według mnie telefon ma swoją wagę i gabaryty które powinny być brane pod uwagę osobą którym zależy na tych dodatkach przy zakupie Nota ponieważ z tym telefonem tak na prawdę niewygodnie mi się biegało i na dłuższą metę było to uciążliwe.
    Dodatkowo przyznam, że ulokowanie klawisza blokady na górze też przełożyło się na ciągłe odblokowywanie w kieszeni przez co telefon czasami sam robił screeny w kieszeni.
     
     
    Dla miłośników pomiarów...
     
    Samsung Galaxy Note Edge jest napędzany przez procesor Snapdragon 805 z czterema rdzeniami Krait 450 połączonymi z wydajną grafiką Adreno 420 i pamięcią 3GB of RAM. Taka specyfikacja jest wystarczająca by poradzić sobie dobrze z wielozadaniowością i przetwarzaniem obrazu na panelu Quad HD, postanowiłem więc przetestować jak się on sprawdza w benchmarkach i tak np popularnym 3DMark osiągnął
     

     
    a w Geekbench 3 ma wynik na poziomie
     

     
    co nam jasno pokazuje, że jest to obecnie jedno z najwydajniejszych urządzeń na rynku.
    Jeśli chodzi o samą wygodę z korzystania to powiem szczerze, że obawiałem się zbyt silnego nagrzewania obudowy (tyle się czyta ostatnio o problemach z temperaturami w układach Qualcomm), ale moje obawy nie były jednak uzasadnione bo sam telefon nawet przy dłuższym graniu w bardziej wymagające tytuły (jak Godfire: Rise of Prometheus) jest tylko nieznacznie ciepły i nie ma mowy tutaj o jakimkolwiek niekomfortowym używaniu sprzętu.
     
     
    Przejdźmy do aparatu...
     
    Jednym z najważniejszych aspektów w dzisiejszych telefonach jest oczywiście aparat fotograficzny, raczej każdy z nas chce żeby chwile które możemy uchwycić za pomocą naszego kieszonkowego przyjaciela były jak najbardziej bogate w detale tak by przyjemnie się je oglądało po latach.
    Galaxy Note Edge stawia na 16 Mpix z obiektywem o jasności f/2.2 i optyczną stabilizacją obrazu wyprodukowany przez firmę Sony, wiec na papierze dane prezentują się całkiem nieźle, a jak jest w rzeczywistości? Sami się przekonajcie!
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150425_103753_zpsmkvgrbga.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150415_111118_zpsgee5k4gn.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150415_153903_zpsqginugas.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150415_153444_zps7jlxsjg8.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150415_133441_zpsnzdssbkt.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150415_132827_zpstxkctrjy.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150415_132723_zpssziu7mhw.jpg?t=1430251605
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150415_115204_zpsnq0whpvr.jpg?t=1430251605
     
    Istotną kwestią w ostatnim czasie są oczywiście zdjęcia przy niskiej ilości oświetlenia, więc też takie postarałem się wykonać:
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150427_221723_zpssidmmmrq.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150427_221652_zpsoc7bct2z.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150427_221408_zpssnfso23g.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150411_223950_zpsgua3g92y.jpg
     
    http://i12.photobucket.com/albums/a230/pietrrokov/20150419_192053_zpshv79nkmx.jpg
     
    Jak widać zdjęcia prezentują się bardzo korzystnie i śmiało zaryzykuje stwierdzenie, że Samsung Galaxy Note Edge ma najlepszy aparat na rynku smartfonów!
     
    Kamera! AKCJA!
     
    Mając możliwość korzystania z Edge chciałem wam również zaprezentować kilka filmów dostępnych poniżej, pierwszy miałem okazje nagrać na gali gdzie były słabe warunki oświetlenia i duże natężenie dźwięku, więc myślałem, że efekt będzie słaby, jednak trzy mikrofony są nie od parady i przyznam, że rejestrują dźwięk lepiej niż ludzkie ucho (na gali było głośno i dudniło, telefon nagrał to lepiej) sami zresztą zobaczcie:
     

     
    Oczywiście obraz możemy nagrać w popularnym formacie FULL HD:
     

     
    Materiały można również nagrywać w jakości 4K HD, jednak youtube nie pozwala wrzucać na chwile obecną filmów o takiej rozdzielczości, ale efekt jest zadowalający (o ile dysponujecie monitorem wyświetlającym taką rozdzielczość)
     

     
    Telefon nadaje się jako sprzęt na wszelkiego rodzaju imprezy masowe czy zwykły towarzysz wycieczki, obraz nagrywany jest ładnie, stabilnie i z dużą zawartością szczegółów, a dźwięk jest naturalny.
     
    Moje końcowe złote myśli...
     
    Obiecałem , że postaram się odpowiedzieć na pytanie czy warto zainteresować się tym smartfonem, zadanie jednak nie jest łatwe.
    Telefon przede wszystkim bardzo udanym urządzeniem z innowacyjnym i funkcjonalnym zagiętym ekranem, dzięki któremu korzysta się z telefonu wygodniej niż ze standardowej bryły, a korzystanie ze wszystkich skrótów i menu jest łatwiejsze, poza tym jego plusy się nie kończą, bo: wydajnościowo pokazuje się z mocnej strony, użytkownicy pewnie docenią możliwość zmiany baterii, posiada slot na karte sd, obudowa prestiżowo wykończona, posiada multum funkcji ułatwiających (lub urozmaicających) życie, dokładny rysik, wyświetlacz ma zdecydowanie najlepszy jaki widziałem, dźwięk jak poezja, aparat robi genialne zdjęcia, wideo kręci się samo.
     
    Mimo wszystko są i pewne minusy, a mianowicie: telefon posiada niestety tylko jeden głośnik co według mnie jest niewystarczające, bo przyzwyczaiłem się do standardu stereo, nie ma jak na razie najnowszej aktualizacji do androida 5.0, a chciałbym żeby urządzenie premium miało w pierwszej kolejności najnowszy system, urządzenie ma swoje wymiary przez co noszenie go podczas joggingu jest mało wygodne, a klawisz blokady został ulokowany niefortunnie na górze przez co się odblokowuje. Niestety nowy Note nie wspiera też domyślnie standardu ładowania indukcyjnego przez co nie mogłem skorzystać z bezprzewodowej ładowarki z której normalnie korzystam codziennie. Co prawda można zainwestować w dodatkową klapkę z cewką, ale według mnie w takiej klasy telefonie powinien być to standard.
     
    Są to moje przemyślenia, które starałem się opisać obiektywnie, a w dodatku jest to moja pierwsza recenzja, dlatego mile widziane są wszelkie sugestie co się podobało, a co nie, dzięki wam będę wyciągał wnioski i zmieniał wpisy na lepsze.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...