Skocz do zawartości

kubekpop

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    698
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Wpisy na Blogu dodane przez kubekpop

  1. kubekpop
    Bardzo ważnym elementem całego systemu jest jego jądro (ang. kernel), które odpowiada m. in. za komunikację między sprzętem a systemem. Im bardziej jest on zoptymalizowany pod konkretne urządzenie, tym lepiej ono pracuje. Niestandardowy kernel poza podstawową optymalizacją jest w stanie zaoferować nam szereg innych przydatnych funkcji:
    obsługę nowych systemów plików (SWAP, ExFAT)
    niestandardowe taktowania procesora (zarówno niższe jak i wyższe)
    możliwość kontrolowania napięć (procesora lub ładowania)
    nowe, usprawnione moduły (np. wifi)
    obsługę init.d
    oraz wiele innych specyficznych dla urządzenia

    Odpowiednio wykorzystując te ustawienia można osiągnąć jednocześnie wzrost wydajności i płynności urządzenia oraz wydłużony czas pracy na baterii. Większość kompilacji ma domyślnie ustawione najoptymalniejsze wartości, lecz możemy sami dostosować jego parametry pod własne oczekiwania:
     
     
    Możemy utworzyć przestrzeń wymiany SWAP (rzecz bardzo prosta, trzeba mieć narzędzie do partycjonowania, dość szybką kartę pamięci i obsługę ze strony jądra - w Internecie jest masa tego typu poradników - wystarczy wpisać "Jak utworzyć partycję swap"), która na urządzeniach z małą ilością pamięci RAM działa jako jego rozszerzenie. Nie jest to oczywiście system na tyle skuteczny, aby mógł efekty braku RAMu całkowicie zneutralizować, lecz i tak można zauważyć jego działanie.

    (na zrzucie widoczny podgląd użycia swapu, w moim przypadku jest 0MB, gdyż nie mam utworzonej partycji wymiany)
     
    Niektórym może się także przydać obsługa init.d, czyli wykonywanie skryptów przy starcie systemu. Na przykład: wgrywamy sobie jakieś usprawnienia (tweaki), które działają po wpisaniu komendy w terminalu. Możemy system tak skonfigurować, aby wykonywał tę komendę przy starcie systemu, dzięki czemu tweaki zaczną działać od razu po rozruchu.
     
     
    Warto także dostosować częstotliwość (napięcia niekoniecznie, gdyż zazwyczaj efekty i tak nie są bardzo widoczne, lecz w wolnym czasie można popróbować je obniżać dla danego taktowania i sprawdzać stabilność; w końcu każdy procesor działa inaczej) procesora pod osobiste wykorzystywanie smartfona, np. do gier ustawiać maksymalne taktowanie, do przeglądarki nieco niższe, a do aplikacji typu kalkulator coś z niższych wartości. Takie profile znajdziemy m. in. w programie SetCPU - do pobrania za darmo z XDA. Poza zegarem mamy także kontrolę zarządcy (ang. governor), czyli zasad, według jakich system dobiera taktowanie (np. jeśli mamy ustawione maksymalne taktowanie na 1.5GHz, to system nie trzyma jednostki na sztywno, lecz skacze pomiędzy różnymi wartościami, np. w mniej wymagającym procesie będzie preferował zegar rzędu 1GHz i sporadycznie ustawi 1.5GHz). Wspominam o tym, gdyż różne kernele dodają różnych niestandardowych zarządców i różne zakresy taktowań. To samo tyczy się układu graficznego - czasem dostajemy możliwość kontroli parametrów GPU.

    (kontrola taktowań układu graficznego)

    (kontrola taktowań procesora)
     
    Nowe jądra często korzystają z nowszych źródeł, przez co zawierają nowszy, lepiej zoptymalizowany kod, co najprościej mówiąc przekłada się na płynniejszą pracę telefonu. Często także posiadają ulepszone moduły poprawiające pracę poszczególnych elementów, jak np. łączność WiFi (poprawa szybkości, zasięgu itp.). Bywa także, że wgrywając kernel wgrywamy także recovery (CWM, TWRP, 4EXT, Touch itp.), lecz jest to kwestia mniej istotna, gdyż każde niestandardowe recovery jest funkcjonalne i można je zmienić. Są też napakowane różnego rodzaju optymalizacje i funkcje specyficzne dla konkretnych modeli telefonów, stąd też nie będę więcej opisywać, np. w Galaxy S3 modyfikacje dźwięku, które wydobywają jeszcze więcej z jego układu dźwiękowego.
     
    Aplikacje przydatne do zabaw z ustawieniami kernela:
    -Trickster MOD kernel settings (m. in. taktowanie CPU i GPU, liczne zmiany parametrów jądra)
    -SetCPU (profile taktowań CPU)
    -StabilityTest (ROOT) (testowanie stabilności procesora i grafiki)
     
    Zaczynam mieć nieco więcej czasu, więc powinienem dać radę pisać coś częściej. Wolicie, żeby było więcej tematów ogólnych, jak ten - wypunktowane i krótko opisane możliwe czynności, czy raczej artykuły w postaci instrukcji od początku do końca jak coś zrobić?
    PS. Korzystam teraz z Galaxy S3, więc artykuły powinny być bardziej współczesne
  2. kubekpop
    Witam. Ostatnio nie mogłem znaleźć dla siebie żadnego odpowiadającego mi zmodyfikowanego ROMu na swój telefon, więc musiałem zająć się tym wszystkim sam. Pomyślałem, że komuś może przydać się seria szczegółowych poradników nt. optymalizacji Androida, więc postanowiłem się nimi podzielić. Wpisy będą dotyczyły drobnych modyfikacji, lecz będę się starał dokładniej je opisywać. Oczywiście nie jestem żadnym developerem, a wszystko, co potrafię, jest efektem prób wyciśnięcia ostatnich soków z mojego HTC HD2, a następnie Xperii S (aczkolwiek obecnie używam SE WT19i), lecz nie piszę o czymś, czego nie testowałem i o czym nie mam pojęcia.
     
    Aby w pełni skorzystać z zamieszczanych tu porad, Twój telefon musi być zrootowany - nie będę opisywał, jak to zrobić, gdyż metody są różne dla poszczególnych modeli, a instrukcję tej procedury znajdziesz w Internecie (w Google wpisujecie nr. kompilacji z ustawień, model telefonu i słowo kluczowe “root” - np. Xperia S 4.1.B.1.96 ROOT - znacznie przyspieszy to znalezienie odpowiedniej metody). Warto także zrobić backup w recovery (jeżeli jesteś nowy w temacie - pisz, chętnie pomogę).
     
     

    http://i.imgur.com/m8N1Rhj.png Usuwanie zbędnych aplikacji 
    Ten punkt jest jednym z prostszych, lecz musi zostać wykonany rozsądnie, gdyż usunięcie niektórych aplikacji ograniczy bądź całkowicie uniemożliwi działanie innej. Prawidłowo zaś przeprowadzona operacja przynosi wymierne korzyści:
    zwalnia cenne miejsce na programy użytkownika
    brak apki oznacza brak jej procesu działającego w tle
    brak procesu w tle oznacza mniejsze zużycie baterii
    potrafi znacząco wpłynąć na płynność działania interfejsu

    Osobiście do tego procesu używam ROM Toolbox Pro, lecz można to zrobić zwykłym Root Explorerem. W Rom Toolbox wystarczy wejść w Menadżer Aplikacji, kliknąć MultiSelect, zaznaczyć apki, których chcemy się pozbyć, wykonać ich kopię zapasową (na wszelki wypadek), całą procedurę zaznaczania powtórzyć, lecz zamiast kopii zapasowej dajemy Odinstaluj.
     
     
    W Root Explorer sprawa jest nieco łatwiejsza - wchodzimy do /system/app, zaznaczamy apki niepotrzebne (oraz odpowiadające im pliki .odex lub .dex), wybieramy Przenieś i przenosimy np. na kartę sd do folderu backup - teraz mamy jednocześnie brak tych w systemie i kopię zapasową.
     
     
    Aplikacje, które można usunąć bez obawy o stabilność telefonu (jeżeli używasz którejś konkretnej funkcji, po prostu ją zostaw; część nazw jest specyficzna dla modeli SONY):
    animowane tapety
    face unlock
    facebook
    twitter
    crashmonitor
    wizualizacja
    devicemonitor
    xperia link
    semctvlauncher oraz hdmi, jeśli ich nie używasz (procesy z tła, więc zużywają zasoby)
    talk
    picotts
    google+
    oraz inne aplikacje od producenta itp., których nie używasz. Pamiętaj, aby nie usuwać aplikacji bez ikony (z ikoną systemową), gdyż takie aplikacje są wymagane przez system.

    W razie wątpliwości zajrzyj tutaj. Pierwszy post w tym temacie zawiera objaśnienia, która aplikacja co robi oraz listę pozycji safe to remove, które można bezpiecznie usunąć.

    http://i.imgur.com/JVZzl44.png Uwaga! Czasem system może nam odmówić odinstalowania programu. W takim wypadku pobieramy apkę Korzeń App Delete (ang. Root App Delete) i tam używamy trybu Pro. W przypadku błędu program zaoferuje nam skorzystanie ze skuteczniejszego trybu.
     
    Na obrazku obok widoczny efekt usunięcia zbędnych mi aplikacji (bez tego zabiegu wolnej pamięci jest ok. 200-250, czyli zyskałem ok. 100MB).
     
    A jakie są Wasze sposoby na zoptymalizowanie smartfona? Podzielcie się w komentarzach
×
×
  • Dodaj nową pozycję...