Skocz do zawartości

Ent3x

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    171
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Ent3x

  1. Bez tego Ryzen 5 3600 nigdy nie będzie miał wydajności standardowej dla Ryzen 5 3600 i wypadałoby o tym wspomnieć przy poradach dla kogoś kto za ten sprzęt zapłacił.

     

    @@Fenio

     

    Przeczytaj uważnie moją poprzednią wypowiedź.

     

     

    - Chłodenie SPC Fortis 3

    - Pasta Gelid gc extreme

     

    :)

     

    Wypowiedź autora tematu też możesz przeczytać. :)

  2. Nie chce podnosić niepotrzebnej wymiany zdań ale autora niepokoi fakt występowania podwyższonych temperatur więc dałem mu rozwiązanie. Te procesory są na tyle wydajne, że radzą sobie bezproblemowo z większością zadań bez turbulencji mnożnika, a sam system PB jest nieoptymalny do wymagań zadania, które go pobudza. Jeżeli spadek wydajności jest praktycznie niezauważalny to po co ma gotować ten procesor?

  3. Mój procek zachowuje sie dość specyficznie, jak ustawisz mu mnożnik na 37 to przy 3700MHz i PBO zablokowanym jest na nim około 1.4V. Moja płyta nie umożliwia ustawienia napięcia zasilania procesora, daje jednak możliwość ograniczenia go offsetem. 

     

    Zauważyłem, że przy x40 (4 GHz) napięcie (co ciekawe) maleje i stabilizuje się na 1,33V. 

     

    Idąc tym tropem ustawiłem mnożnik na x38, mam 3,8GHz z zablokowanym PBO, napięciem 1,21V i offsetem na "-" w opcji auto. Procek pracuje teraz mega stabilnie, nie wariuje z przełączaniem mnożnika za każdym razem.

     

    Z lekkim loadem 36 stopni, w pełnym stresie po 20 minutach 65 stopni. Strata w wydajności względem opcji na 4GHz to jakieś 1-2% w Cinebachu R20.

     

    Dla kultury pracy i świętego spokoju jestem w stanie to zaakceptować. :)

     

    Ustaw swojemu Ryzenowi 1.25V i mnożnik x38 na początek oraz wyłącz PBO. Jeżeli wszystko chodzi stabilnie to możesz tak zostawić.Jak chcesz niższe temperatury to zejdź z napięciem do 1.2V przy tym mnożniku albo jak chcesz zyskać trochę mocy obliczeniowej to wrzuć go na 1.3V i 4 GHz. Wszystko zależy od potrzeb ale pomału i spokojnie :).

  4. Mylisz się, w Cinebachu obniżenie taktowania do 3700MHz powoduje jedynie obniżenie wydajności o niecałe 5%. 

     

    Pozostawienie ustawień fabrycznych na płycie skutkuje tym, że napięcie zasilania procesora waha się od 1,3V do 1,41V i procesor pracuje w temperaturze powyżej 50 stopni na bardzo małym obciążeniu.

     

    Co śmieszniejsze, lepiej sie zachowuje przy zastosowaniu OC Tweak na płycie. Wtedy idzie na 4,0 GHz przy 1,34V a temperatura we względnym idle to około 43 stopni.

     

    @mbe: Ja mam wersję SE tej obudowy, nie ma możliwości montażu wentyli od góry bo chciałem to zrobić w pierwszej kolejności ;)!

  5. Sytuację rozwiązałem w następujący sposób:

     

    • Zamontowałem w obudowie dodatkowy wentylator 12 mm od frontu,
    • Zastosowałem pastę Kryonaut do CPU,
    • Ustawiłem w Ryzen Masterze manualnie taktowanie rdzeni na 3700 MHz oraz napięcie na rdzeniu na 1,2V, napięcie to faktycznie osiąga wartość deklarowaną w CPU-Z na poziomie 1,33V,
    • Zmieniłem profil wentylatorów na tryb Turbo w AI Suite 3

    Po tych operacjach temperatura w idle to 36 stopni, w pełnym obciążeniu w Aidzie po kilkudziesięciu minutach testu to około 75 stopni z jednorazowymi pikami do 80. 

     

    Może komuś pomoże w przyszłości takie rozwiązanie :)

  6. Mam obudowę Modecom Oberon Pro SE, komputer stoi wysoko, z dala od źródeł ciepła. W środku 2x12 cm plus blok chłodzenia CPU z 14 cm coolerem.

     

    Co do kwestii napięcia, nie z godzę się z Tobą, napięcie bardzo dziwnie oscylowało w wersji podstawowej, po zastosowaniu OC Tweak stoi w miarę stabilnie w okolicach 1.335V a taktowanie jest wyższe o 300 MHz, co wyklucza Twoją tezę.

     

    Fluktuacje napięcia można powiązać z nagłymi zmianami temperatury (w końcu to półprzewodnik), no ale skąd te zmiany, to nie mam pojęcia.

  7. Witajcie, kilka dni temu złożyłem nową maszynę i zauważyłem wczoraj, że mój Ryzen 2700x pracuje w IDLE z dość wysoką temperaturą (50-55 stopni Celsjusza). Niewiele myśląc wymieniłem dołączony w zestawie Cooler Wraith Prism na SilentiumPC Fera 3 RGB. Po pełnej instalacji zauważyłem, że temperatury tylko delikatnie poszły w dół a napięcie procesora ma dziwne fluktuacje gdzie skacze do ok 1.40 V.

     

     

    Poprzez OC Tweaker w mojej płycie (ASUS TUF B450 Plus) zmieniłem mnożnik na x40, co poskutkowało zmianą taktowania podstawowego na 4GHz ale co ciekawe, napięcie wygląda o wiele stabilniej i utrzymuje się w okolicach 1.335 V.

     

    Temperatura w IDLE w tym momencie to około 45 stopni, po odpaleniu stress testu AIDA64 dochodzi nawet do 84 stopni przy dodatkowym zaznaczeniu opcji FPU Stress oraz Cache Stress. Przy zaznaczeniu opcji wyłącznie CPU Stress, temperatura osiągnęła max 65 stopni. 

     

    Dodam tylko, że zdążyłem aktualizować bios, a temperatury mierzę przy pomocy Aidy64, Ryzen Master oraz HWiNFO64. Wszystkie są zbliżone.

     

    Czy ktoś się spotkał z takim problemem, jakieś wskazówki?

  8. Widzę, że radykalne opinie mają tu swobodę. Powtarzam, spokojnie, jest to cena wstępna.

     

    Jeżeli znajdzie się osoba zainteresowana daną kartą to na pewno się dogadam z potencjalnym kupcem :)!

  9. Witajcie, posiadam na sprzedaż kartę graficzną MSI GTX 1050 w wersji 2GB. Karta nigdy nie była kręcona, służyła do sporadycznego grania oraz czasami policzyła jakiś prosty model DL. Sprzedaję ponieważ przerzuciłem się na laptop, na kartę udzielam gwarancji rozruchowej. 

     

    20190714-123758.jpg

     

    Cena - 400 zł, chętnych zapraszam do kontaktu, wszystko można ugadać :).

     

    Pozdrawiam!

  10. Witam, może nie jest to najbardziej odpowiednie miejsce na tego typu pytanie ale może wśród was znajdę odpowiedź. 

     

    Parę dni temu mój ipod przestał działać, ot tak sam z siebie przy kolejnej próbie włączenia muzyki. Jedynym dźwiękiem jaki słyszałem był krótki stockowy sygnał którego za bardzo nie jestem w stanie rozpoznać. Na tym jednak problem się nie kończy. Przy próbie podłączenia odtwarzacza do komputera, nie ma żadnego odzewu, ani komputer ani tym bardziej iTunes go nie widział, zapała się jedynie czerwona dioda  odtwarzacza na kilka sekund. Ipod został dwukrotnie rozpoznany na chwilkę ale skończyło się na komunikacie "przygotowanie do odzyskania iPoda" w programie iTunes i tyle. Kompletnie nie rozumiem tego zachowania, może ktoś z was spotkał się kiedyś z takim problemem?

    Pozdrawiam Ent3x.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...