Skocz do zawartości

gepardmak

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  4345
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez gepardmak

 1. Uszkodzona karta rozszerzeń włożona ponownie do złącza PCI raczej nie spowoduje awarii płyty głównej. Sama karta ma zainstalowane bezpieczniki SMD na wypadek zwarcia w portach oznaczone F1, F2, F3 a bezpieczniki zasilania poprzez złącze PCI oznaczone są symbolami FB2, FB4, FB5, FB7 i FB12. Nie widać na zdjęciach żeby bezpieczniki te były uszkodzone ale to należy sprawdzić dokładanie miernikiem. Jeśli jest jednak jakieś zwarcie to sprzęt od razu nie odpali i ponownie wyrzuci Ci bezpiecznik. Czasem uszkodzeniu ulega tylko sam układ kontrolera lub firmware, wtedy karta nie będzie rozpoznawana w systemie lub system nie będzie chciał się przez nią załadować. Co do bezpieczników. Twoja rozdzielnia domowa wydaje się że została poprawnie zaprojektowana. Z Twojego opisu wnioskuje że po awarii wyrzuciło zabezpieczenie przed licznikowe a to oznacza że bezpieczniki w rozdzielni domowej są lub mogą być źle dobrane i również powinny zostać ze stopniowane, dlatego każda awaria będzie się wiązała z wyrzucaniem bezpiecznika na klatce a nie w domu. Gdybyś zrobił zdjęcie tego zabezpieczenia które wyrzuciło na klatce można ustalić lepiej czy taka sytuacja ma miejsce.  

  • Popieram 1
 2. Chyba prościej jest wypróbować inny ram niż wymontowywać płytę główną. Jeśli zmiana pamięci nie przyniosłaby oczekiwanego rezultatu ciągniesz temat dalej ale wykluczasz pamięć jako przyczynę problemów. Zastanawiam się czy nie masz wygiętych pinów w podstawce LGA. Objawy są nietypowe i dobrze pasują do takiej usterki, problemy z ram, ograniczone działanie grafiki. Jeśli ClearCMOS nie pomaga i ram wcześniej działał poprawnie to obejrzałbym te piny. 

 3. Błędy są całkowicie losowe co może sugerować problem z ram, przegrzewanie CPU lub zimne luty na płycie głównej. Jeśli pada chipset to łatwo nie będzie. Dlatego wykonaj test ram(mem test) sprawdź czy sprzęt się nie przegrzewa, bateria musi być sprawna jeśli nie jest odłącz ją. Musisz wykluczyć system jako przyczynę usterki więc najlepiej będzie zainstalować świeży system lub wstawić inny sprawny dysk i postawić na nim świeży system. Aktualizacja bios wskazana.   

 4. Niestety sprzedawcy w sklepach nie są wstanie 100% określi kompatybilności sprzętu, chyba że bierzesz do zestawu płytę na chipsecie AMD pod CPU Intela to tu zareagują. Nikt za Ciebie nie będzie sprawdzał czy dana pamięć ruszy w określonej konfiguracji o to musisz zbadać sam lub poprosić kolegów z forum by ocenili zestaw, który zamierzasz złożyć i doradzili jakie części wybrać. Do konfigurowania zestawów trzeba mięć trochę doświadczenia ale i tak wszystkiego nie idzie przewidzieć. Staranny montaż też ma znaczenie, bo możesz kupić najlepsze podzespoły i wszystko spartolić samodzielnie składając zestaw bez znajomości podstaw tematu. Osobiście wole sam konfigurować składany zestaw niż pozwolić klientowi na wybór podzespołów. Daje klientowi zdecydować w bardziej prozaicznych kwestiach, żeby czuł że ma jakiś realny wpływ i wkład w swoją maszynę ale podstawowe podzespoły zwykle wybieram osobiście. Klienci lubią wodotryski, które zwyczajnie po jakimś czasie im się znudzą, Ja na to nie patrzę. Dla mnie liczy się wydajność, stabilność działania a bajery mają drugorzędne znaczenie. Zestawy w całości konfigurowane przez klientów to zwykle jajka niespodzianki. Fajnie że pamięć Ci jakoś działa tylko że domyślnie ma prawdopodobnie tak słabe timingi że działa wolniej niż niżej taktowana pamięć o lepszych timingach. Możesz też dalej eksperymentować i próbować znaleźć najlepsze działające ustawienia do obecnych kości. Jeśli pamięć kupiłeś w sklepie stacjonarnym możesz iść i zapytać czy wymienią Ci te kości na inne. W porządnych sklepach zwykle nie ma problemów z wymianą.   

  • Popieram 1
×
×
 • Dodaj nową pozycję...