Skocz do zawartości

adamzz1

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez adamzz1

  1. Cześć,


    chcę kupić nowy monitor lub dwa, mam kilka pytań. Korzystam z laptopa i brakuje mi drugiego ekranu. Chcę dodatkowy ekran, żeby nie musieć przełączać się między oknami. Będzie używany głównie do pracy (programowanie, żadnej grafiki), codzienne czynności, czytanie, czasami gry. Dodatkowo rozglądam się za nowym PC, więc monitor siłą rzeczy będzie konieczny.

     

    Aktualnie mam (około 55 cm od oczu):
    - laptop 15'6 z rozdzielczością 1366 x 768 (ponoć to prehistoryczna rozdziałka) i używam na nim skalowania windows 100%. Jest ok tzn. rozmiar interfejsu jest w sam raz (nie za duży, nie za mały), ostrość też nie jest tragiczna (może się po prostu nie do niej przyzwyczaiłem i gdybym się przesiadł na coś lepszego to nie chciałbym wrócić, nie wiem), ppi 100,
    - laptop 14' z rozdzielczością 1920 x 1080, skalowanie windows 150%, też jest ok, ale gdybym skalowanie ustawił na 100% to wszystko byłoby malutkie, dużo za małe. ppi 157.

     

    Może jestem ślepy, nie wiem, ale najbardziej obawiam się tego, że interfejs będzie zbyt mały. Można użyć skalowania windows ale czy to dobry pomysł czy może da się tak dobrać parametry żebym jednak nie musiał tego skalowania używać? Nie wiem... Kilka pytań.

     

    1. Myślałem żeby kupić monitor 4k, bo to niby stosowny wybór na dzisiejsze czasy. No i tutaj się zastanawiam czy interfejs nie będzie zbyt mały. Może zamiast monitora 4k, który będę musiał skalować np. 200% (nie wiem ile, strzelam), lepiej kupić monitor 2k i skalować go 100%? Wyjdzie wówczas na to samo czy jednak 4k nadal będzie miał "ostrzejszy" obraz? O ile dobrze rozumiem to 4k skalowany 200% będzie miał ostrzejszy obraz, literki itp. Bo kwota za monitor 2k będzie na pewno mniejsza.

     

    2. Czy ilość miejsca w jednym monitorze 4k 3840 x 2160 skalowanie 100%, będzie taka sama jak ilość miejsca w dwóch monitorach 1920 x 1080 skalowanie 100%? Najwygodniej pracowałoby mi się na laptopie + 2 monitory, więc może ten jeden monitor 4k mógłby mi zastąpić dwa monitory, czyli miałbym otwarte dwa okna, każde na pół ekranu? Czy to zły pomysł?

     

    3. Załóżmy, że mamy monitor 4k 3840 x 2160 27' oraz monitor 4k 3840 x 2160 32'. Rozdzielczość taka sama, ale rozumiem, że ten który ma większą przekątną będzie miał fizycznie większe elementy np. literka "A" na 32' będzie większa niż na 27'. Czyli wychodziłoby na to, że mój problem ze zbyt małym interfejsem można rozwiązać kupując większą przekątną. Zgadza się?

     

    4. Jak rozwiązać problem ze zbyt małym interfejsem? Lepiej użyć skalowania windows czy wybrać monitor z większą przekątną? Czy uzyskamy ten sam efekt? Przy użyciu skalowania na mniejszej przekątnej będziemy mieć większe ppi, więc chyba to lepszy pomysł, bo obraz będzie ostrzejszy?

     

    5. Jaki monitor używacie (rozdzielczość i przekątna), jakiego skalowania windows używacie i jak daleko macie go od oczu?

     

    6. Rozmiar ikon na monitorze 1366 x 768 15,6' skalowanie 100% jest taki sam jak na monitorze 3840 x 2160 43,85' skalowanie 100%? Dobrze liczę? Jeśli chciałbym taki sam obraz jak mam obecnie to musiałbym poszukać 4k ~44'. Czy to dobry pomysł? Zdecydowana większość 4k to 27' lub 32'.

     

    7. Używa ktoś jakiegoś monitora ultrawide? Czy uważacie, że to lepszy pomysł niż 2 monitory? Jak Wam się to sprawdza w praktyce? Jaki model? Czy można go jakoś programowo podzielić na pół, żeby np. na teamsach udostępniać tylko połowę ekranu?

     

    8. Czy laptop, który ma ekran fullhd będzie w stanie wyświetlić obraz 4k na monitorze, który będzie obsługiwał 4k? Zakładam, że tak, bo ograniczenie ma sam ekran lapka, natomiast karta graficzna będzie mogła wyświetlić obraz w większej rozdzielczości?

     

    9. Czy można wyświetlić obraz fullhd na laptopie a na podłączonym do niego drugim monitorze obraz 4k, czyli dwie różne rozdzielczości na dwóch różnych ekranach?

     

    Pozdrawiam

  2. Zakładając teoretycznie, że kiedyś chciałbym pograć w 4k to czy w takim przypadku DDR4 również będą podobnie wydajne co DDR5 czy może DDR5 będą znacznie lepszym wyjściem?

     

    Czyli 3600 MHz jest maksymalną wartością dla DDR4 aby procesor pracował w gear 1. Jaka jest maksymalna wartość dla DDR5?

     

    Wezmę 12900. Które chłodzenie będzie najbardziej wydajne i najbardziej ciche? Chciałbym też aby wiatraki odpalały się dopiero pod obciążeniem a nie w czasie spoczynku (ale taką opcję mają chyba wszystkie 3):
    https://proline.pl/silentiumpc-navis-f240-spc330-p8114352
    https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-acfre00046a-p4834806
    https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-acfre00068a-p6755309
    Arctic liquid freezer ii 360 najbardziej do mnie przemawia. Chyba, że są jeszcze jakieś inne ciekawe modele?

  3. Czyli 12900 jest tak samo wydajny jak 129000K bez podkręcania? Różnicy nie ma żadnej? Jeśli tak to oczywiście wezmę bez K, ale jeśli różnica jest widoczna to wolę wziąć z K, mimo, że nie będę podkręcał.

     

    Kiedy wybór DDR5 byłby lepszym rozwiązaniem? W innym używaniu sprzętu czy może chodzi o to, że aktualnie opóźnienia DDR5 są zbyt wysokie i koniec końców DDR5 nie są wydajniejsze od DDR4? Czy jednak są?

     

    Raczej nie potrzebuję 64 GB RAM, więc wezmę 32, chcę tylko wziąć te szybsze. Czy jest jakieś minimum, którym powinienem się kierować np. minimum xxx MHz i maksimum yy CL? Lepiej więcej MHz czy mniejsze CL?

  4. Cześć,

     

    Proszę o pomoc w doborze podzespołów i odpowiedź na kilka pytań. Chcę kupić wydajny PC do pracy w budżecie około 10k. Jeśli budżet jest zbyt mały to mogę coś dołożyć o ile będzie to miało sens tzn. będzie widoczny wzrost wydajności przy stosownej dopłacie.

     

    Potrzebuję: procesor, ram, płyta główna, chłodzenie wszelakie, zasilacz, obudowa.

    Karta graficzna w przyszłości.

    Dysk mam.

     

    Sprzęt ma służyć do:
    - codziennego użytkowania tzn. głównie wiele okien przeglądarki chrome z wieloma kartami, podłączone 3 monitory - priorytet,
    - programowanie (visual studio, visual studio code, unity, frontend, backend) - priorytet,
    - gry - raczej rzadko, ale chcę mieć taką możliwość.

     

    Zależy mi na:
    - szybkim działaniu sprzętu, szybkim działaniu systemu itp.,
    - 32 GB RAM,
    - procesor z zintegrowanym GPU,
    - cichej pracy,
    - chłodzeniu "pasywno-aktywnym?" tzn. żeby wiatraki włączały się dopiero po przekroczeniu jakiejś temperatury,
    - takim sprzęcie, który kupię i od razu będzie działał na dobrych ustawieniach tzn. nie będę musiał nic podkręcać ani ustawiać XMP,
    - możliwości podłączenia 3 monitorów,
    - możliwości podłączenia rtx 3070 lub 3070 ti lub 4070 lub 4070 ti (czyli musi być wystarczająco głęboka obudowa + odpowiednie zasilanie płyty głównej chyba, żeby to uciągnęło, nie wiem),
    - płycie głównej z wbudowanym wifi i bluetooth,
    - chyba duża obudowa skoro będzie zapewniała lepsze chłodzenie i cichą pracę. Fajnie gdyby miała filtry przeciwkurzowe.

     

    NIE zależy mi na:
    - wyglądzie, kolorach itd.
    - podkręcaniu (nie będę tego robił)

     

    1. Czy w powyższych zastosowaniach Intel góruje nad AMD lub odwrotnie czy wyniki są zbliżone? Nigdy nie miałem styczności z AMD i bardziej jestem nastawiony na Intel + Nvidia.

     

    2. Zakładałem, że wezmę któryś z tych:
    12700
    12700K
    12900
    12900K

    12900KS odpada, zbyt mały wzrost wydajności względem 12900K jak na taką dopłatę.

     

    3. Warto brać procek z możliwością podkręcania skoro na pewno nie będę tego robił? Chodzi mi o jego wzrost wydajności względem modelu bez "K". Może wydajność jest bardzo zbliżona i nie ma sensu a może jednak różnica mimo braku podkręcenia będzie zauważalna?

     

    4. Który rodzaj pamięci powinienem wybrać: DDR4 czy DDR5? Wiem, że ceny DDR5 są obecnie wysokie, ale czy będą wydajniejsze? DDR5 mają większe taktowanie ale też dużo większe timingi. Wzrost taktowania jest zauważalny przy 1% LOW w FPS w grach ale czy w moich zastosowaniach też będzie widoczny?

     

    5. Według:
    12900K
    procesor obsługuje RAM:
    Up to DDR5 4800 MT/s
    Up to DDR4 3200 MT/s

    To znaczy, że mogę kupić DDR5 o maksymalnym taktowaniu tylko 4800 MHz? A jak kupię 6000 MHz to w ogóle nie będą działać czy po prostu będą działać wolniej tzn. z taktowaniem 4800 MHz?

     

    6. Skoro zależy mi na cichej pracy to powinienem wybrać chłodzenie powietrzne czy wodne? Zakładam, że wodne później odpali wiatraki niż powietrzne tzn. jeśli procesor będzie średnio obciążony to chłodne będzie dawało radę bez wiatraków a powietrzne pewnie już je odpali. Czy może nie tak to zadziała?

     

    7. Skoro płyta ma wbudowane wifi to znaczy, że będę się z nią mógł od razu podłączyć czy będę musiał kupić antenkę wifi, którą podepnę do płyty głównej i dopiero wówczas będę się mógł podłączyć?

     

    8. Mam dysk Samsung 980 Pro 1 TB. Będzie ok?

     

    Karty graficznej na razie nie kupuję, nie potrzebuję. Wybiorę jakąś po premierze rtx 4070.

     

    Pozdrawiam

    • Lubię to 2
×
×
  • Dodaj nową pozycję...