Skocz do zawartości

barbarian

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez barbarian

  1. Cześć!

    Już raz pomogliście, to może i tym razem się uda :).

     

    Kupiłem do laptopa adapter/kieszeń na dysk, który umieszcza się w miejsce napędu optycznego. Plan był taki, żeby jako główny dysk wrzucić SSD, a HDD wpakować w ów adapter, wyjąć napęd DVD i dzięki temu zyskać dodatkową przestrzeń na pliki.

    Tak też zrobiłem, ale niestety dysk umieszczony w kieszeni, w miejscu napędu nie jest wykrywany przez system.

    Umieszczenie dysku SSD lub innych dysków w kieszeni również nie przyniosło sukcesu, żaden nie jest wykrywany. I nie wiem co może być przyczyną.

     

    BIOS mam najnowszy jaki pojawił się na stronie producenta, na liście rozruchowej prawidłowo ustawiłem urządzenia w sekcji BOOT, po wczytaniu systemu i odpaleniu menadżera urządzeń nie ma nic na "żółto", dysk/i pracuje w trybie AHCI, po włożeniu w zewnętrzne obudowy wszystkie testowane dyski są wykrywalne i widoczne w systemie. Jak włożę z powrotem napęd na swojej miejsce, to działa, płyty DVD są wczytywane.

    Gdy wyłączę komputer i włączę ponownie, to na kieszeni/adapterze na chwilę zapala się zielona lampka kontrolna, jakby wykryło urządzenie, ale na tym koniec.

     

    Z ciekawostek, to w BIOSie w sekcji BOOT jest lista bootowalnych urządzeń, a pod spodem jest lista wykluczonych/zablokowanych urządzeń jakby domyślnie i jest na niej "Second DVD" oraz "Second HDD". Nie da się tego w żaden sposób edytować, aktywować/dezaktywować/przenieść...

     

    Mój sprzęt:

    - Lenovo T430 z Win 7 SP1 (64-bit), 8GB RAMu

    - dysk SSD Kingston KC400, 256 GB

    - HDD WD Scorpio 320 GB

    - obudowa/adapter https://www.x-kom.pl/p/162134-obudowa-dysku-icy-box-ib-ac642-sata-na-slot-dvd-127mm-obudowa-slim.html

     

    Z góry dzięki za każdą radę. I póki co, to nie mam możliwości sprawdzenia na innym adapterze, a Icy Boxa planuje chyba zwrócić...

  2. W takim razie mam już chyba komplet potrzebnej wiedzy. Nie wiedziałem, że jest tyle kombinowanie z dyskami tego typu. Mam nadzieje, że będzie wart tej zmiany!

     

    Dzięki za pomoc.

     

    (Drobna korekta dla innych co do postu #3 z adresem artykułu. Poprawny link: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-3230.html

  3. Z kolejnością rozumiem, że chodzi Ci o to by w BIOSie dysk SSD z system był oczywiście na 1 pozycji, a następnie HDD, USB itd.?

     

    Natomiast nie słyszałem o zmianie stronicowania na SSD. Zakładam, że z Benchmarkowych porad będzie chodziło o to: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-3230/strona/10927.html 

     

    I jak mam 8GB RAMu, to najlepiej dla dysku HDD ustawić wartość 1,5-krotności tej pamięci? Zgodnie z artykułem. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki :)

  4. Cześć na wstępie!

     

    Przekopałem forum i powiem szczerze czuję trochę niedosyt informacji, a pomysł ze zmianą na dysk SSD pojawił się u mnie niedawno wraz z chęcią rozbudowy laptopa. Z reguły opisywane są sytuację, gdzie w komputerze zostaje sam SSD, a gdyby sytuacja była trochę inna?

     

    Otóż, mój plan jest taki, że chce zmienić obecny dysk tależowy na SSD, na którym wykonam klonowanie danych 1:1, na którym jest system oraz programy. Następnie wymontuje napęd DVD i zastąpię go używanym już dyskiem HDD w odpowiedniej obudowie, żeby przechowywać swoje pliki.

     

    I w związku z takim miksem różnych rodzajów dysków, czy będę musiał coś zmieniać w BIOSie systemu (Windows 7 64-bitowy), instalować jakieś dodatkowe sterowniki, zmieniać ustawienia itp., żeby to sprawnie działało, a SSD śmigał w pełni wydajnie?

     

     

    Uprzejmie dziękuję za pomoc. Licze, że temat może się przysłużyć też innym :-)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...