Skocz do zawartości

tre3cko

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez tre3cko

  1. 4 godziny temu, joker5513 napisał:

    11900k to koszt około 1200zł

    Nie kupowałbym nowego ze sklepu. Używka jest za 700-760zł np. z olxa albo allegro. Zmieniając platformę musiałbym też kupić nowe ramy i nową płytę. Sprzedając te które już mam dostałbym gorsze (B560M Bazooka jest warta raptem ~250zł). Ale może faktycznie nie warto już rozbudowywać tej platformy, tylko poczekać jeszcze z rok i zrobić gruntowny upgrade. Zastanowię się jeszcze. 

    • Popieram 1
  2. Mam prośbę i kilka pytań. Podesłałby ktoś wiarygodny test, gdzie można zobaczyć jaka jest różnica między i5 10400F a i9 11900KF w grze takiej jak The Last Of US Part I? Nie mogę nigdzie znaleźć takiego testu. I ogólnie czy te 2 dodatkowe rdzenie i 4 wątki więcej względem i5 10400F robią zauważalną różnicę?

    A co do pytań to

    - Płyta główna MSI MAG B560M Bazooka da sobie radę z takim i9 11900KF jeśli nie zamierzam go podkręcać i będzie on służył do gier? 

    - RAM 2x8GB DDR4 3600MHz CL16 będzie bez problemów śmigać z tym procem? Czy będą jakieś ograniczenia np. do 2933MHz? 

  3. Ma dwa sloty - na złącze M.2 i na dysk 2,5 cala. Jeśli włoży się dysk 2,5 cala to już nie wjedzie M.2 i odwrotnie - jak jest zamontowany dysk na M.2 to już nie wejdzie 2,5 cala. 

    Jeśli kupię dysk z oznaczeniem PCI-E x4 Gen3 NVMe to będę w stanie wykorzystać maksymalną prędkość takiego dysku? Bo rozumiem, że PCI-E x4 Gen4 NVMe to nawet nie mam co tam pakować z tego powodu, że to już zbyt nowa generacja? 

  4. 59 minut temu, Genghis Khan napisał:

    Masz dosyc starego laptopa? dlaczego? zgaduje ze jest wolny, myslisz ze zmiana dysku go jakos super przyspieszy? Do czego uzywasz tego laptopa?

    Jaki teraz jest dysk w nim? ssd? Najlepiej podaj wynik z:

    https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskmark/

    Najbezpieczniej bedzie jak rozkrecisz go  i sprawdzisz jaki masz model / wersje

    A tu troche informacji, sprawdz jaki masz klucz dysku i wymiary.

    https://proline.pl/?n=dyski-ssd-czyli-jak-wybrac-najlepszy-dysk

    "Mam dość starego laptopa", czyli że jest on dosyć stary, bo ma chyba z 6 lat, a nie że mam go dosyć :rotfl: Nie ma w nim żadnego dysku. Ma złącze na dysk 2,5 cala, albo M.2. Tylko nie wiem jak ustalić której generacji jest to złącze M.2 (3.0 czy 4.0).

  5. Mam dosyć starego laptopa Dell Latitude 5480 (wersja z procesorem i7 7820HQ i Intel HD 630 jeśli to ma znaczenie). Chciałem kupić do niego dysk M.2 tylko nie mam pojęcia jak szybkie SSD mogę do niego wsadzać? Wiem, że są jakieś podziały typu PCIE 3.0, 4.0 itp. tylko nie wiem które złącze posiada ten laptop. Pomoże ktoś? I druga sprawa - czy takie dyski M.2 można sobie podczas instalacji windowsa podzielić na dwie partycje? Tzn. na systemową i drugą, na której będę trzymał inne dane? Czytałem wypowiedzi niektórych osób, że "dysków ssd się nie dzieli" ale nie wiem ile w tym prawdy. 

  6. Jakiś czas temu pytałem o podobne rzeczy i dostałem satysfakcjonujące odpowiedzi, dlatego może i tym razem się uda.

     

    Co w praktyce daje włączenie lub wyłączenie opcji "Fast Boot" i "MSI Fast Boot" w biosie? Zdjęcia poniżej. Warto te opcje wyłączyć, czy zostawić włączone, żeby w przyszłości nie powodowały jakichś problemów?

     

    GEzaeBH.png

    orH1wq1.png

     

    I drugie pytanie, czy warto instalować ten oto sterownik?

     

    QfOKgNJ.png

     

     

    Jest to coś przydatnego czy może zwykły "crap-ware", który jest totalnie zbędny dla przeciętnego użytkownika? 

  7. Pod 10 generację brałbym tańszą o 100-150zł MSI MPG Z490 Gaming Plus + pamięci CL16 3600MHz. 11 generacja jest według mnie nieudana. Niewielki przyrost mocy, a ceny zauważalnie wyższe. Podobnie z temperaturami. Poza tym procesory z końcówkami "K" nie mają sensu, bo turbo w wersjach z "F" i tak jest bardzo wysokie. W grach między takim i7 10700F, a 10700K zobaczysz raptem kilka fpsów więcej. 

    Cytat


     W porównywalnej cenie do 10700K 3.8 GHz jest 11700 2.5 GHz...

     

    Przecież, to że ma bazowe 2.50GHz o niczym nie świadczy, bo ma turbo do 4.90GHz... O 200MHz mniej niż 10700K, który w grach i tak będzie wolniejszy od 11700.

  8. Godzinę temu, zbiku90 napisał:

    Dysk SSD czy HDD?

    Stawiałem system na trzech dyskach (Crucial MX500 na SATA III, Sandisk PLUS i Crucial P2 na M.2). Na każdym jest to samo. Dosłownie zero poprawy.

     

    //EDIT

     

    Chyba całkowicie przypadkowo znalazłem rozwiązanie problemu. Zdjąłem tylną pokrywę i ustaliłem, że wszelkie skwierczenia, skrobania i piski emituje poniższe miejsce:

     

    4SV9dg0.jpg

     

    To nienormalne, ale wychodzi na to, że to jednak sam procesor. 

     

    Zacząłem kombinować z wyłączaniem różnych opcji w biosie. Wyłączyłem między innymi TurboBoost, EIST, C1E, Hyper-Threading, C-STATE Control i parę innych opcji w zakładce Performance i Power Management. Po włączeniu laptopa jest kompletna cisza i nic już nie skrobie. Jutro będę po kolei przywracał te ustawienia do poprzednich i zobaczę która konkretnie opcja powodowała ten problem. 

    No i wszystko jasne. W każdym z tych delli problem powodowała włączona w biosie opcja "C-STATE". Po przestawieniu na "disabled" problem znika całkowicie. Jedyny minus jaki zauważyłem, to obniżone zegary w trybie turbo-boost. Z włączonym C-STATE taki i7 7820HQ potrafił boostować do 3.90GHz, a po wyłączeniu każdy ze rdzeni jest w stanie osiągnąć maksimum 3.50GHz. Na szczęście rekompensuje mi to niższa o 6-7 stopni temperatura procesora.

    • Popieram 1
  9. Kurde, niestety siedzę teraz w całkowitej ciszy i zdałem sobie sprawę, że problemem nie są temperatury. Te dziwne "dźwięczenie", skrobanie i skwierczenie wydobywa się nawet z włączonym wentylatorem. Poniżej podam kilka przykładów jak to wygląda. 

     

    Jestem na pulpicie, w tle nic się nie dzieje. Klikam na pasek zadań i wybieram np. "Menadżer zadań". W momencie klilknięcia już pojawia się jedno sekundowe syczenie/skwierczenie. To samo dzieje się przy każdej prostej operacji typu wejście we "właściwości komputera" lub otworzenie aplikacji KALKULATOR. No po prostu otworzenie czegokolwiek już powoduje te dziwne dźwięki, jakby się coś smażyło. W momencie jak zaczynają się pobierać i instalować aktualizacje windows jest już totalna masakra. Ciągle coś skwierczy, skrobie, piszczy. 

     

    Czym to może być spowodowane? Mam też della E7440 z niskonapięciowym procesorem i5 4300U i jest on kompletnie bezgłośny przy podstawowych zadaniach.

     

     

  10. Tak jak w tytule. Mam 3 delle latitude - E6540, 5480, 5470. Wszystkie z nich mają stosunkowo mocne procesory z serii i7 (HQ, QM, M). Problemem w każdym z nich jest chłodzenie półpasywne. Wentylator włącza się dopiero po osiągnięciu określonej temperatury. Niestety we wszystkich ten próg jest bardzo wysoki, bo zanim włączy się wentylator temperatura osiąga 85-90 stopni. Przez ten czas z laptopów wydobywają się syki, piski, skwierczenie, które doprowadza do szału. Dosłownie jakby coś się smażyło :[ Kiedy załączy się wentylator problem momentalnie znika. Niestety wystarczy 20-30 sekund działania wentylatora, temperatura spada do 45-60 stopni i wentylator się wyłącza, a wkur#iające skwierczenie powraca. Wystarczyłoby, żeby wentylator kręcił się przez cały czas, tylko jak to zrobić? I czy w ogóle się da? 

  11. Czyli sprawa ustawien procesora rozwiazana :jupi: Chcialem jeszcze tylko dopytac o ten ram

     

    4 godziny temu, zbiku90 napisał:

    Unlink pozwala ustawić różne parametry pamięci na różnych kanałach. Generalnie jak się ma różne pamięci pomieszane to można włączyć, ale negatywnie odbija się na stabilności i nie mam pewności co z dual channel. Jeśli masz RAM w zestawie to ustaw na Link.

     

    Mam dwie identyczne kosci kupione w jednym zestawie. 2x8GB Crucial Ballistix CL16. Czyli na 100% ma byc "LINK"?

     

    4 godziny temu, zbiku90 napisał:

    XMP to nie tylko częstotliwość ale też timingi i napięcia. Włączenie XMP jest lepsze niż ustawienie 3600mhz i zostawienie reszty na auto.

    Ustawic opcje "extreme memory profile(XMP) na Enabled, a DRAM Frequency wcale nie ruszac i zostawic na "Auto"? W razie czego dodaje tez filmik jak to wyglada u mnie z poziomu biosu.

    https://streamable.com/gufdjk

     

    Nawet jak ustawie profil xmp na enabled i pojawia sie info "adjusted dram frequency 3600MHz" to mimo tego nadal wyswietla sie opcja "DRAM Frequency" gdzie jest cala tabelka z przeroznymi opcjami taktowania ktore moge recznie wybrac. Mowiac w skrocie co mam ustawic w

     

    Extreme Memory Profile(XMP): Enabled/Disabled

    i

    DRAM Frequency: AUTO lub dowolna wartosc np. recznie 3600MHz (24x100.00x1.33)? 

  12. Kupilem ostatnio nowa plyte od msi i jestem na etapie ustawiania niektorych opcji. Przy okazji chcialem zapytac o rzeczy ktore zawsze mnie zastanawialy. 

    Pierwsza sprawa 

    https://ibb.co/DDCCVMr

    Czym sa i do czego sluza opcje

    1. Intel C-State

    2. C1E Support

    3. EIST

    Jak je ustawiac? Disabled/Enabled?

     

    Sprawa numer dwa

    https://ibb.co/kMCZ4QJ

    DRAM Timing mode - Mam do wyboru trzy opcje. Auto, Link i Unlink. Co tutaj ustawic? 

     

    Sprawa trzecia

    https://ibb.co/bzFJVh9

    Kupilem ramy o predkosci 3600MHz CL16. Mam w "dram frequency" po prostu ustawic "DDR4 3600 (24x100.00x1.33)? Czy cos musze jeszcze recznie wprowadzac oprocz tego? 

     

    Mam wlaczac "Extreme memory profile(XMP) i zmieniac te opcje z disabled na enabled? To troche dziwe bo nawet jesli nie wlacze tego profilu i to i tak moge ustawic sobie ram na 3600MHz mimo ze XMP mam wylaczone. 

     

    To na razie wszystkie pytania jakie mam. Mam nadzieje ze nie jest tego zbyt duzo. Bede wdzieczny za odpowiedzi i porady.

     

     

     

  13. Jak wiadomo ceny kart poszły w górę nawet o 100-150%. Pytanie czy kiedykolwiek wrócą one do poprzedniego poziomu? Bo nie chce mi się wierzyć, że nagle w ciągu pół roku (przykładowo) RX 570 sprzedawany teraz za ~1800-2000zł będzie kosztował 500-600zł (czyli tyle ile jest naprawdę wart). Szczególnie że patrząc na model RX 570 od ASUS ROG z moreli to ludzie naprawdę go kupują. Kupują tę 4 letnią kartę ze średniego segmentu za 1879zł przepłacając 3-krotnie :co: Jak się waszym zdaniem rozwinie ta cała sytuacja? 

  14. Witam, wczoraj robiłem format i niestety musiałem kilka części zastąpić słabszymi. A dokładniej:

     

    i7 4790K zastąpiłem i5 4690

    Crucial MX500 500GB zastąpiłem Crucial BX500 240GB

    I zamiast GTX 1070 8GB musiałem wsadzić starego GTX 960 2GB.

     

    Wszystko jest ok, poza jedną rzeczą. Wypakowując duże archiwa .rar wypakowywanie znacząco zwalnia po osiągnięciu tych 40-50%. Wygląda to tak, że do pewnego momentu plik wypakowuje się równomiernie skacząc co ułamek sekundy o 1%, czyli

     

    1% - 2% - 3% - 4%  - 5% - 6% - 7% - 8% itp.

     

    a po jakimś czasie znacząco zwania i wygląda to tak

     

    50% - (10 sekund odstępu) w ciągu sekundy z 50% robi się 55% (10-15 sekund odstępu) w ciągu sekundy wzrasta z 55% do 60%) itp. 

     

    I nawet po wypakowaniu takiego pliku kontrolka od dysku miga mi jeszcze bardzo intensywnie przez 30-60 sekund, mimo  że plik dawno został wypakowany. 

     

    To samo z instalowaniem gier w formcie .iso. Do pewnego momentu instalacja idzie z tą samą prędkością, czyli skacze 1% co ułamek sekundy, a potem znowu np 40% i czekanie 10-20 sekund aż skoczy gwałtownie o 5% i znowu czekanie. 

     

    Dzieje się tak tylko przy naprawdę dużych plikach i archiwach. Mam tutaj na myśli np. .iso ważące 80GB albo wypakowywanie plików .rar po kikadziesiąt giga. 

     

    Te mniejsze pliczki (np. 2-5gb) wypakowują się i instalują błyskawicznie. 

     

    Myślicie, że to wina procesora, czy dysku? Na i7 4790K i MX500 działo się to wszystko błyskawicznie niezależnie od tego nad jak dużymi plikami pracowałem. To te 8 wątków w i7 robiło robotę? Chociaż nie chce mi się to wierzyć, bo przy wypakowywaniu i5 jest obciążony tylko w 10-20%. 

  15. Od kilku lat gram na

     

    Intel Core i5 4590 

    2x4GB Ram 1600MHz CL9

    MSI GTX 960 Gaming 2GB

    MSI H97M-G43

    ThermalTake 530W

     

    bardzo zależy mi na rozdzielczości 1920x1080 i stałym fps w przedziale 50-60fps. Niestety w takich grach jak najnowszy AC, Wolfenstein 2, Doom 2016, Wiedźmin i wiele innych muszę obniżać detale dosyć znacząco, żeby uzyskać taki efekt. Co musiałbym dokupić najmniejszym kosztem żeby pociągnąć najnowsze tytuły jeszcze przez te 3-4 lata na przyzwoitych ustawieniach i bez spadków poniżej 50fps?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...