Skocz do zawartości

Perceptron

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Perceptron

  1. To wtrącę trochę swoich świeżych doświadczeń.

     

    Ostatnim czasy kupiłem monitor AOC w Morele. Po około tygodniu zauważyłem wypalony subpiksel na środku ekranu, to + delikatny BLB przy jednej krawędzi przesądziło o zwrocie monitora.

    Wybrałem zwrot 14 dniowy, gdyż nie chciałem liczyć na procedury weryfikacji. Jednocześnie swój zwrot uzasadniłem i opisałem wady monitora.

    Procedura przebiegła szybko i po kilku dniach otrzymałem całkowity zwrot kwoty.

    Z racji, że monitor spełniał moje oczekiwania postanowiłem zakupić, go jeszcze raz, też w Morele.

     

    Niestety kurier dostarczył dokładnie ten sam monitor, który kilkanaście dni wcześniej zwróciłem. Sklep jedynie odkleił naklejkę z RMA zalepił ponownie pudełko taśmą. Wyglądało na to, że nie zadano sobie trudu nawet sprawdzenia monitora i ostatnią osobą, która go pakowała byłem ja. Poszedł kolejny zwrot 14 dni, teraz schodzi im się trochę dłużej.

  2. (...)

    Jakieś opinie o tym AOC?

    AG271QX posiadam od niedawna. Swego czasu szukałem monitora z podobnymi wymaganiami. Dodatkowo jednak szukałem czegoś nadającego się również do oglądania filmów i do siedzenia raczej w ciemnym pomieszczeniu. Przez powyższe odrzuciłem praktycznie wszystkie gameingowe IPSy. Gdyż nie miałem zamiaru żonglować się ze sprzedawcą kilkunastoma egzemplarzami danego modelu, żeby liczyć na to że trafię na taki w którym Backlight-bleed i srebrzenie będzie na akceptowalnych poziomach. Popatrzyłem sobie na kilka IPSów po ciemku i czerń jest gorsza od tej na TN.

     

    Ogólnie z AOCa jak narazie jestem zadowolony. Dostrojenie parametrów obrazu to konieczność po wyjęciu z pudełka. Ale jak się dobrze ustawi to kolory są ładne i żywe. Z zalet trzeba wymienić też wykonanie monitora: podstawka, ogólna ergonomia, złącza i ramka dają wrażenie produktu premium Teoretycznie monitor tak samo jak do gier nadawałby się do postawienia w biurze, tylko trzeba by zasłonić charakterystyczny tył panelu.

    Z wad po za kiepską kalibracją na start to zauważyłem, że ma trochę zbyt matową/ziarnistą powłokę matrycy. Przez co na jasnych jednolitych obrazach wydaje się jakby był taki gradient, tudzież monitor był po prostu brudny. Jak czytałem to nie wszyscy ten efekt zauważają, więc albo mam taką sztukę albo jestem przewrażliwiony.

     

    Ciężko jest obecnie znaleźć monitor do bardzo ogólnych zastosowań. Wypadałoby, by do PCta mieć 3 monitory z 3 rodzajami matryc TN do gier, IPS do "użytkowania" i VA do oglądania filmów. Co mi dodatkowo utrudniało wybór to fakt, że niewiele jest sklepów pozwalających choćby na popatrzenie na żywca na sensowne modele. Większość elektro marketów wystawia albo starocie albo to co odgórnie "ma się sprzedawać".

  3. No ja niestety ASUSy rozważam na końcu. Miałem kiedyś jedną z serii deluxe i bywała niestabilna, potem pokusiłem się o serię RoG i tu tak polatałem po serwisie/ach, że stwierdziłem nigdy więcej. Obecnie mam Gigabyte i zero problemów. Asus jest najchętniej polecany i "najlepiej" przetestowany, bo jest też najhojniejszy dla testerów, youtuberów etc...

     

    O ile Threadrippery muszą jeszcze dojrzeć i je raczej odpuszczam. Tak dalej zastanawiam się, czy nie pójść jednak w pewniejsze x99 z bogatszym zasobem kompatybilnych CPU, które nawet nie zawsze są mniej wydajne od Skylake-X.

     

     

     

    Płyt z serii TUF nie było jeszcze w ofercie w kwietniu, gdy robiłem swój upgrade.
    To taki bardzo premierowy zakup był? ;)
  4. To mobo to ciekawa opcja. Brałeś jeszcze jakieś opcje pod uwagę? Zastanawiałem się swego czasu nad ASUS X299 TUF.

     

     

     

    Z przyzwoitym chłodzeniem (ja mam Noctua NH-D15) temperatury pracy to ostatnia rzecz, którą trzeba się przejmować na X299. Nie udało mi się dotąd na swoim CPU zobaczyć więcej niż 58 stopni.

     

    To nie o temperaturę CPU bym się martwił jak już, procesory mają od groma zabezpieczeń, choćby "uwielbiany" Thermal throttling. Tylko właśnie o VRM, gdzie źle umiejscowiony czujnik lub brak styku z radiatorem, może doprowadzić do dymka z obudowy.

     

     

    28 linii PCI-E starczy z przysłowiowym "palcem w D" nawet na two-way-SLI. Zysk z tego, że obie karty chodzą w trybie x16 jest zerowy, co potwierdzają testy.

     

    28 linii to jak dla mnie minimum. 16x GPU główne + 8x GPU dla host VM + 4x dysk NVMe.

    Bardziej komfortowo by było mieć ich jednak jakis zapas ;)

    O ile wiem, że na tej płycie działa konfiguracja GPU 16x + 8x. Tak nie znalazłem w instrukcji informacji jakie jest połączenie linii do gniazd M.2. A wiem, że producenci płyt na x299 potrafią wymyślić kuriozalne konfiguracje, gdzie podłączając kartę rozszerzeń do jednego ze slotów PCIe przestaje działać karta Wifi lub kontroler USB.

     

     

    Nie musisz "skalpować" CPU ani przejmować się pastą pod nim. Spokojnie wytrzyma cały czas życia CPU i dłużej. Generalnie na ten temat napisano tyle bzdur, że się rzygać chce.

     

    Mogę, się zgodzić, że nie jest to potrzebne dla każdego. J

    ak ktoś ani myśli o podkręcaniu i po 2 latach wymienia platformę to glut, czy nie glut, nic go nie obchodzi.

    Ale generalnie nieporozumieniem jest stosowanie zwykłej pasty (bo żeby jeszcze intel stosował coś wysokiej jakości) do rozprowadzania ciepła od procesorów które pobierają 180W i więcej.

    Po za tym zmierzone różnice temperatur przed i po delidzie to nie bzdury :)

  5. Heh, No spuściłem, bo chce uniknąć ślepego pędzenia za nowościami. :)

     

    Nie wiem do czego ci ten pc więc.

     

    To akurat określiłem chyba dosyć spójnie, gorzej ze znalezieniem odpowiedniej jednostki optymalnej pod wszystkie te zastosowania.

     

    A i okres taki, że zwolennicy każdej ze stron "krzyczą" wyjątkowo głośno, przez co ciężko znaleźć obiektywne opinie.

    Same testy też potrafią skrajnie preferować jedno albo drugie rozwiązanie.

     

    A jak zauważył, @@Overclock666G, po przesiadce z tak wiekowej platformy jaką mam, wzrost będzie odczuwalny nawet przy czymś starszym.

    i7-6900k miałem brać jak kilkanaście miesięcy temu jak zaczynałem zbierać na nowy sprzęt, wówczas był to najwydajniejsze co można dostać. Potem przyszedł Ryzen7 i 6900k praktycznie stracił jakąkolwiek opłacalność. Od tamtego czasu sporo staniał, ale dalej oscyluje w granicach 4 tys.

     

    Za tyle jest już właśnie 7900x, ale koszt platformy x299 jest większy. Ponadto jak czytam to znaczna większość płyt na x299 (w rozsądnych przedziałach cenowych) nie nadaje się na mocniejsze Skylake-X. Głównymi zarzutami są projekty radiatorów sekcji zasilania i wykorzystanie tylko łącza 8pin do zasilania CPU. W takim ASUSie  Rampage VI za ponad 2 tys zł zostało to poprawione, ale w tańszych konstrukcjach nie.

     

    Tak, chyba każda z płyt na x299 zakłada obsługę 18 rdzeniowych CPU, pytanie ile takiej obsługi wytrzyma, jeżeli przez kilka/-naście godzin dziennie  sekcja zasilania, będzie skwierczeć w temp 80-100 stopni C.  Pół biedy jak taka płyta sfajczy się sama i przed końcem gwarancji, gorzej jak po i razem z CPU.

    Po prostu rozwiązania zastosowane w platformie x299 zdają się przeczyć temu, jakoby było to rozwiązanie na lata. Takie przynajmniej mam odczucie.

     

    Pasta pod IHS też z czasem zaschnie i temperatury wzrosną. Jak się niedawno dowiedziałem, rozważając jeszcze 7820x, koszt skalpowania Skylake-X  to ok 400 zł :o

     

    sorry za długi wywód ^^

  6. No właśnie tak jeszcze rozmyślam. I przyszedł pomysł, co by nie darować sobie nowości i nie pójść w trochę starsze X99.

    Wybrać tylko dobrą płytę z obsługą NVMe M.2 PCIe 3.0.

    Na dzień dobry wziąć może do tego i7-6850k albo jakiegoś Xeona jak się znajdzie w dobrej cenie.

    Platforma jeszcze kilka lat wytrzyma, a w razie konieczności jest cała paleta obsługiwanych Xeonów z 12 rdzeniami i więcej.

     

    Chyba w miarę sensowna opcja?

    Czy nie pchać się już w starsze platformy?

  7. Nie udało mi się znaleźć jakiś konkretnych recenzji tej płyty.

     

    Jedynie znalazłem trochę info odnośnie modelu oczko wyżej z podobną sekcją https://www.msi.com/Motherboard/X299-SLI-PLUS i jest raczej w ogóle nie zalecana do prądożernych modeli x299.

     

    Między innymi ze względu na mosfety sekcji zasilania umieszczone z tyły płyty po za jakimkolwiek radiatorem...długoterminowo słabo to widzę i w tych cenach wolę nie ryzykować, zwłaszcza biorąc wówczas procesor za ponad 4000zł.

    W opcji zestawu na x299 widziałem raczej płytę AsRock x299 Taichi

     

    @HAKELBERY: Pokusiłbyś się o jakąś inną propozycje :)

     

    Threadrippera całkiem odrzucić?

  8. Jeżeli mowa o PCI-e to na x299 szybko się skończą linie (44) gdzie amd ma 64 nawet na najniższych prockach.

    Dzięki, Jak tak liczę to minimum to właśnie 28 oferowane przez i7-7820X, wystarczy  4x - NVMe, 16x -GPU i 8x na ew drugie GPU.

     

    Ta płyta ma słabiutką sekcje zasilania, akurat z tym bardzo nie chciałbym mieć problemów. ;)

  9. Cześć,

     

    Stoję przed zestawu PC "na lata" jako, że obecnie siedzę na platformie z 2009...wolę ulepszać jak wymieniać. ;)

     

    Praktycznie cały zestaw mam wybrany, no właściwie 2 zestawy(do wyboru), bo dalej się rozwodzę nad rdzeniem, czyli platformą:

    x299(Intel) czy x399(AMD).

     

    Prosiłbym o pomoc, co będzie optymalniejsze i względnie lepiej przyjmie próbę czasu(jako platforma).

    Intel i7-7820X - 8R/16W

    AMD Threadripper 1920X - 12R/24W

     

    Raczej nie biorę pod uwagę ich lepszych braci tj. i9-7900X i TR 1950X, bo cenowo nie wypadają optymalnie. Tzn. w przyszłości jak, będzie konieczność i nie będzie nic lepszego na platformę, może wymienię na któregoś z nich, zależnie od obecnego wyboru.

     

    Zastosowania:

    Kompilacja, wirtualizacja, transkodowanie, gry

     

    Inne platformy raczej wykluczam, jako, że w skład zestawu obecnie wchodzi przynajmniej jeden dysk M.2 NVMe, a z czasem dorzucę też drugie GPU = na Coffee Lake i Ryzen nie wystarczy linii PCIe.

     

    Z góry dziękuje.

  10.  

     

    AIO mają ten problem że pompo-rez jest w nich najgłośniejszym elementem, porównując kulturę pracy nh-d15 i corsair h80 zauważysz że noctua w tym momencie jest o wiele cichsza,

    No właśnie tak, czytałem. Co jednak zupełnie nie ułatwia mi wyboru. Zależnie od testów AIO jakie przeglądam raz jeden model cichszy raz inny. Jest coś sprawdzonego? Czy jedyna alternatywa to custom loop?

     

     

     

    8700k będzie kosztował polowe Twojego 1920x.

    Niby tak, co prawda tutaj liczą się bardziej koszty całej platformy. Choć TR4 też do tanich nie należy.

    Co mnie od Coffee Lake skutecznie odrzuca to:

    - potencjalne temperatury, jak słusznie zauważono "glut to glut", a z czasem jak zaschnie będzie co raz gorzej. A skalpowanie na dzień dobry to słaba opcja.

    -Tylko 6 rdzeni. Mocnych rdzeni to fakt, ale po premierze Ryzenów producenci chętniej zaczną tworzyć pod więcej jak 4.

    - Wybór raczej mało przyszłościowy, j/w + tylko dual channel etc.

     

    Jakbym miał czekać to raczej tylko dla ogólnej zmiany cen CPU.

  11.  

     

    Ile będzie tutaj obróbki video ?

    Ze wszystkiego obróbki będzie najmniej. Najwięcej będzie wirtualizacji, co najmniej 2 maszyny będą uruchomione cały czas. Ponadto po dalszych modyfikacjach planuje dokupić drugą kartę graficzną i skonfigurować VGA Passthrough do grania na VM.

     

     

     

     

    Ja bym ten procek zamienil na 8700k, za miesiac premiera i 1300zl masz w kieszeni

    Nie mam przekonania do Coffee Lake, mimo mniejszej ilości rdzeni grzało się to to będzie pewnie podobnie jak nie bardziej z racji gluta. Po za tym cenowo nie zapowiada się też lepiej.

  12. Hey,

    • Zastosowanie komputera : wirtualizacja, gry, kompilacja, kompresja audio/video
    • Maksymalna kwota : 11 000zł
    • Kiedy zamierzam kupić komputer? : wrzesień 2017
    • Których części potrzebuję : Wszystkie podzespoły bazowe, bez zasilacza, obudowy i peryferii
    • Czy będę podkręcać sprzęt? : w przyszłości możliwe
    • Rozdzielczość mojego monitora i model : Obecnie 22'' Hyundai W220D 1650x1050, w ciągu kilku miesięcy będzie to 24'(full HD) lub 27'(1440p).
    • Specjalne wymagania : Wydajność, możliwość rozbudowy, kultura pracy
    • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) :
      -PSU: EVGA Supernova G2 750W
      -Obudowa: CoolerMaster 690 II Adv
      -HDD: WD 1 TB (WD10EZEX)
      -Peryferia
    • Własna propozycja zestawu :
      CPU:
      AMD Threadripper 1920X ~3500zł
      Cooler: ??
      MOBO: Gigabyte X399 Aorus 7 ~1500zł - taki wstępny wybór, bo najmniej "świecąca" z dostępnych.
      RAM: Corsair Vengeance LPX (2x16GB) CL15 3000 MHz ~1200zł -- w ciągu kilku miesięcy będzie dokupiona kolejna para
      GPU: GeForce GTX 1080 Gigabyte Windforce ~2300zł
      SSD: Plextor M8Pe 512GB M.2 NVM ~970zł
      HDD: WD 1 TB (WD10EZEX) - do RAIDa ~200zł
      DVD-RW: ~50zł
      =~9700zł
    • Inne Największy problem mam z wyborem chłodzenia CPU, AIO nigdy nie stosowałem, a i z wyborem odpowiedniego pod TR4 jest problem(podstawa większości coolerów nie pokrywa 100% IHSa). Jest też model do chłodzenia powietrzem Noctua NH-U14S TR4-SP3, ale nie wiem czy zapewni odpowiednią wydajność i kulturę pracy. Choć AIO też bywają głośne?
      Odnośnie GPU, bardzo chciałbym skusić się na Vege 56, ale cena, pobór prądu no i dostępność. Mimo wszystko bardziej przyszłościowy wybór;)

    Z góry dziękuje i
    Pozdrawiam

  13. Też, nie rozumiem ślepej wiary, że jak monitor ma matrycę IPS to od razu obraz lepszy. Mam w pracy obok siebie DELLa  IPS2417h i starszego Benq TN 2460? I obraz prawie niebo a ziemia na TN lepszy, kolory bardziej wyraziste, czerń głębsza obraz ostrzejszy. Co gorsza z Dellem musiałem jeszcze się pobawić bo obraz męczył wzrok.

     

    Jedyną zaletą IPS, która przychodzi z tą technologią są szersze kąty widzenia i kropka. Gamut kolorów i ich odwzorowanie zależy od wielu innych czynników.
     

    nie ma monitora który spełnia moje wymagania, najbliżej jest Acer predator ale że to Acer to odpada

    AOC AG271QG z listy ma wszystko, dobry monitor

     

    Sam przymierzam się do wersji TN z FreeSync

    • Popieram 1
  14. Do filmów z IPSem bym uważał, zwłaszcza jeżeli oglądasz raczej w nieoświetlonym pomieszczeniu. Backlight bleeding może skutecznie zepsuć seans mroczniejszych scen. Co prawda można trafić monitor bez wady, ale często trzeba szukać i wymieniać po kilka razy, zwłaszcza w tym budżecie.

     

    iiyama XB2783HSU-B1 - całkiem fajna AMVA+ 27 cali

    iiyama X2483HSU-B2 - wersja 24 cali

    obydwa FHD

     

    Sporo zależy od tego, gdzie, jak i jakie filmy oglądasz. Siedzisz sam na wprost monitora? W oświetlonym pomieszczeniu, czy raczej w ciemności?

  15. Witam,

    Szukam monitora w podobnych kategoriach. Poczytałem o tym AOC Q2577PWQ i pierwsze co mi się rzuciło w oczy w testach to ma dosyć zauważalny input lag(powyżej 1 ramki) nawet przy testach z CRT. Sam akurat w CS nie gram, ale chyba w tej grze coś takiego dyskwalifikuje ten monitor?

     

    Obecnie najsilniej zmierzam ku Eizo EV2450, który ma też wersje 16:10 EV2455(choć ten może być ponad budżet).

    Rozważasz tylko IPS?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...