Skocz do zawartości

Szponix93

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    107
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Szponix93

  1. 4 godziny temu, kozak245 napisał:

    Klasę wyżej 5800x3d  natomiast jeżeli chciałabyś więcej rdzeni/wątków 5900x/5950x.

    Sam posiadam od ponad roku 5900x i powiem że chyba następne kilka lat nie będzie potrzeby tego zmieniać chyba że jedynie z nudów :D

    (8) RYZEN 5 5600X vs RYZEN 7 5800X3D vs RYZEN 9 5900X || PC GAMES BENCHMARK TEST || - YouTube

     

    Jak wiadomo 5800x3d to chyba na ten moment król gamingu.

     

     

    Ciekawy ten 5800x3d. Ale pobiera nieźle mocy, ponad 100W. Zasilacz 650W już tu nie wystarczy raczej, nie?

    Zrobię sobie przeliczenie jeszcze takiego zestawu z tym 5800x3d - rozumiem, że płyta główna i inne mogą zostać, tylko zasilacz na 850W? Te Seasonici są dobre? https://proline.pl/zasilacz-seasonic-focus-px-850-80plus-platinum-850w-p1401080

     

    Pewnie zostanę przy pierwszej wersji, ale policzę z ciekawości koszty i zobaczę jak to wyjdzie. Choć mocno ponad budżet.

  2. Interga w CPU mi nie jest potrzebna. Myślałem, że to po prostu lepszy/wydajniejszy proc :) Nie chciałbym by proc okazał się później jakimś wąskim gardłem. I tyle :) Jaki w takim razie procek jest następny na liście (klasę wyżej)? Kompatybilny z płytą i konfigiem zaproponowanym przez Was.

     

  3. Bardzo dziękuję!

    Chyba już ostatnie dylematy i daję Wam spokój :)

    1. 3070 vs 3070 Ti - czy jest sens dopłacać ~500zł do Ti? Jeżeli nie to może lepiej dopłacić i wziąć AMD Ryzen 7 5700G? Cały czas mam z tyłu głowy wymagania Hogwartu.

    2. Czy obudowa pomieści tę grafikę? Wg specyfikacji zostaje tam 10mm luzu (przy chłodzeniu 25mm). Czy to się nie ukisi tam? Rozglądałem się jeszcze, ale nie znalazłem jakiejś innej, tak by nie dopłacać za dużo.

  4. Podmieniłem zasilacz, dzięki!

    https://proline.pl/koszyk/c6e44ae8

    Jeżeli chciałbym 32GB RAM to iść w 4x8GB czy inna konfiguracja? Ta płyta chyba ma problemy z przepustowością RAM na czterech slotach? Ktoś gdzieś napisał, że "Nie obsługuje DDR4 na czterech gniazdach szybciej niż 2677Mhz"

     

    Zastanawiam się jeszcze nad zaproponowanym chłodzeniem - czy to wystarczy? Może jest coś wydajniejszego/lepszego, za niewiele więcej?

  5. No to nie ukrywam, że mnie zmartwiliście. Myślałem, że da radę jeszcze pociągnąć.

    W takim razie jesteście w stanie zaproponować jakiś porządny sprzęt (bez monitora), ale najlepiej w jednym sklepie, gdzie można poprosić o złożenie, żeby już się z tym nie bawić samemu?

     

    Postawmy to od zera, a obecną budę z zawartością (również ram i dyskami) sprzedam (na ile byście to wycenili, z ciekawości? W zestawie jeszcze SSD 256 i HDD 1TB).

    Zmieścimy się w 5000-5200?

    Coś sprawdzonego na kolejne lata - zależy mi by grać na ultra w takie gry jak Hitman, Wiedźmin, Hogwart Legacy, The Hunter Call of the Wild. W 1440p.

    Od razu mówię, nie zależy mi na diodach i innych kolorkach - im ciemniej tym lepiej. Niech tylko będzie dobry przepływ powietrza.

     

    1 średni SSD + 1 większy HDD, reszta klasyczna - chłodzenie, procek, ram itd.

  6. Cześć, po wyjściu patcha do Wiedźmina 3 oraz gry Hogwarts Legacy, postanowiłem zrobić upgrade obecnego sprzętu. A przedstawia się on tak:

    Intel Core i5-6600k /3.5GHz, 6MB, LGA 1151, BOX/ + Palit GeForce GTX 1070 JetStream

    AsRock Z170 Gaming K4 Fatal1ty /intel Z170, DDR4, LGA1151 + 16GB RAM (2x8GB, jakiś Patriot, chyba czerwono-czarny)

    Corsair XC450M 450W 120mm

    SilentiumPC Fortis 3 HE1425

    SilentiumPC Gladius M35 Pure Black (b/z)

     

    Zależy mi na tym, by Wiedźmin 3 oraz Hogwart Legacy chodziły na ULTRA na QHD (1440p). RAM bym zostawił (ew sam sobie rozbuduję w przyszłości), obudowę też. Gdyby udało się zachować płytę główną i chłodzenie, byłoby przecudnie. Grafika i procek do upgrade'u. Zasilacz pod znakiem zapytania - to już Wy znacie się lepiej.

     

    Zastosowanie PC typowo do gier.

     

    Doradzicie coś sensownego, ale za rozsądne pieniądze? Nie ukrywam, że im taniej tym lepiej (ale bez przesady, nie chcę bubla i chciałbym by taki zestaw wytrzymał kolejne 4-5 lat, jak obecny).

    Nie bawię się w podkręcanie. Nie bawię się w zakup używek.

     

    Monitor AOC 1440p (nie pamiętam modelu).

    Jeśli o czymś istotnym zapomniałem, dajcie znać.

     

    Z góry dziękuję za wsparcie i pomoc :)

  7. https://www.rootusers.com/setting-qnap-nas-to-shutdown-on-ups-battery-power/

     

    Znalazłem jeszcze w sieci taki wątek. Poza dziwnymi problemami (które podobno udało się rozwiązać wymieniając kabel USB na nowszy [z 2 na 3]), wydaje się że będzie to możliwe o co mi chodzi. Jeśli zasilanie zostanie odcięte, NAS otrzyma info że działa już z zasilania bateryjnego (UPS) i po określonym czasie sam się wyłączy. O to chodziło!

     

    Do tego dobre dyski pod NAS, rozwiązanie chmurowe jako kolejny backup i powinno być bezpiecznie. Chyba że ktoś jeszcze ma jakiś ciekawy pomysł na dodatkowe zabezpieczenie?

     

    Co do RAID - u mnie odzyskiwanie danych będzie niemożliwe (stąd też taka chęć zabezpieczenia tego), bo są to w większości pliki wideo. To byłoby ciężkie do odzyskania, a z uwagi na ich ilość, również mocno kosztowne. Niemniej NAS, który sobie upatrzyłem, umożliwia wyłącznie RAID 0, RAID 1, JBOD i Single Disk. QNAP TS-230. Niestety NAS wspierający RAID 5 to wydatek x2, a nawet x3 (mówimy o sensownych firmach). Do tego kolejny dysk. Wydaje mi się, że RAID 1 powinien w zupełności wystarczyć. Plus kontrola stanu dysków co jakiś czas/co roku.

  8. 17 minut temu, 8gwiazdek napisał:

    Mam 4 zatokowego Qnapa, nie korzystam żadnego UPS. Konfiguracja to RAID5. Po zaniku i ponownym uruchomieniu dostaje komunikat że nas został nieprawidłowo wyłączony i że należy sprawdzić integralność danych. Fakt faktem RAID5 działa zupełnie inaczej niż RAID1 (z mojego punktu widzenia RAID5 jest bezpieczniejszy). UPS z interfejsem sieciowym które komunikują się po SNMP mogą wyłączać dowolną liczbę urządzeń w chwili zaniku napięcia, odbywa się to bez ingerencji użytkownika. Oczywiście na komputerach musi być zainstalowane odpowiednie oprogramowanie a NAS najlepiej jakby był "zgodny" (ups na liście kompatybilności producenta NAS-a jeżeli chodzi o komunikacje SNMP) no i urządzenia które mają się zamykać muszę być podpięte do UPS-a (do gniazd z podtrzymaniem).

     

    Można także podłączyć takiego Qnapa za pomocą kabla USB do UPS (popularne APC back UPS działąją bezproblemowo) i realizować połączenie w ten sposób. Po konfiguracji NAS będzie się zamykał przy wystąpieniu odpowiedniego triggera. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby dodatkowo oskryptować NAS-a który w tym momencie będzie wysyłał przez SNMP polecenia zamknięcia do innych maszyn tyle że to już wyższa szkoła jazdy.

    "nas został nieprawidłowo wyłączony i że należy sprawdzić integralność danych" - i tego właśnie bym chciał uniknąć. Jak dobrze rozumiem, dyski w NAS działają cały czas (nie tak intensywnie, jak w momencie przesyłania danych, ale wydaje mi się, że działają cały czas). I teraz jeśli stracę zasilanie, dyski się zatrzymają "agresywnie", a to nie jest dla nich zbyt zdrowe. I stąd pomysł z UPS.

     

    Jeśli dobrze rozumiem drugi akapit - będę w stanie tak skonfigurować NAS i UPC, aby w momencie zaniku prądu i chwili działania via UPS, NAS się spokojnie wyłączył automatycznie? Ponowne uruchomienie nie jest już kluczowe, bo to mogę zrobić ręcznie, ale chodzi mi o takie zabezpieczenie, aby się po prostu wyłączył. Standardowo, klasycznie, bezpiecznie, a nie przez "nagły zanik prądu".

  9. 7 minut temu, Pawel7 napisał:

    Z takim budżetem, to już nie tylko najtańsze rozwiązania, bo powinno Ci to wystarczyć na sprzęt 1200-1600VA z pełną sinusoidą. Zapas mocy powinien spokojnie wystarczyć na bezpieczne wyłączenie PC i NAS.

    Tylko cały czas mnie zastanawia (takie laickie pytanie, ale nie miałem nigdy ani UPS ani NAS) czy to "bezpieczne wyłączenie" dotyczy tylko momentu, gdy jestem w domu, podejdę do urządzenia (NAS) i wyłączę go.

     

    Z tego co wiem to dyski w NAS cały czas działają chyba w jakiś tam sposób? Jeśli podejdę i odepnę wtyczkę to istnieje ryzyko, że się to uszkodzi?

    I teraz sytuacja - nie ma mnie w domu, awaria prądu. W takiej sytuacji UPS nie pomoże chyba, bo nie zdążę wyłączyć NAS i po jakimś czasie sam się odłączy, ale "inwazyjnie" (tak samo jakby wtyczkę odłączył)? Czy coś źle rozumuję? :)

  10. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem co napisałeś :) U mnie to wygląda tak, że firma podpisała umowę z administracją i w każdym mieszkaniu zrobili w ścianie skrzyneczkę, z której wychodzi modem. Do niego podpięty jest kabel, który idzie do routera. Nie wiem czy będę miał fizyczną możliwość przeniesienia tej skrzynki na drugi koniec mieszkania, bo od niej wychodzi kabel, który idzie parę pięter wyżej - na strych, gdzie jest cała baza. Będę o tym myślał potem, ew przy remoncie poprowadzę jakoś kabel przez całe mieszkanie (o ile nie stracę na tym znacząco na jakości...).

    Niemniej nie mam teraz możliwości przeniesienia tego, więc router po prostu stoi przy tej "instalacji". No i tam docelowo podłączyłbym również NAS. No i UPS.

     

    Więc jeśli dobrze rozumuję działanie NAS - podłączam go do sieci (przez UPS) i kabelkiem internetowym do routera. Łączy się z moim netem i wrzucam sobie potem dane w mojej sieci wewnętrznej.

     

    Teraz pytanie czy w momencie zaniku prądu, ten NAS się jakoś wyłączy w takiej konfiguracji (bez podpięcia pod PC)? Czy po prostu nagle odetnie mu zasilanie, tylko będzie to kilka minut później (niż w konfiguracji bez UPS)? Bo jeśli to drugie to UPS jest totalnie zbędny, chyba że będę w mieszkaniu i zdążę wyłączyć NAS normalnie, a nie inwazyjnie.

  11. Budżet pod UPS to będzie pewnie około 800-1200 złotych, więc raczej odpuszczam te najtańsze rozwiązania.

     

    Teraz tak myślę, że mam trochę kiepskie rozłożenie sprzętów, bo PC mam w jednym pokoju, a router po drugiej stronie mieszkania. Rozumiem, że NAS (taki QNAP np) podpina się pod router, nie? I tworzy się wirtualny dysk (czy jak to nazwać), na który wrzucamy dane, które lecą na dysk fizyczny i tworzą raida.

     

    Także UPS'a nie podepnę pod oba te sprzęty na raz (przynajmniej na ten moment). I powiedzmy, że bardziej zależy mi na tym NAS, bo z PC [typowo do gier] nigdy mi się jeszcze nic nie stało, a to ewentualnie byłaby wymiana jakiejś jednej części. W NAS będą dyski z ważnymi danymi, więc wymiana wymianą, ale stracę wtedy dane. Więc UPS podpiąłbym pod NAS (po remoncie może uda się zmienić położenie światłowodu do pokoju z PC, coby zabezpieczyć również peceta).

  12. @kokosnh

    O kopii właśnie pomyślałem, jednak zacznę od dwóch dysków i raida w NAS. Chmurowe rozwiązania... Hmmm.... 2TB (a może i 4TB, jeszcze nad tym myślę) kosztuje w chmurze fortunę. Pewnie będę o tym myślał jako o kolejnym zabezpieczeniu, ale gdzieś w dalszej kolejności.

     

    Sprawdzałeś może swojego NAS-a w akcji? Czy przy wybiciu korków itp zdał rezultat? Jak to w ogóle działa dla NAS? Bo rozumiem, że w momencie gdy korzystamy z PC i wybija nam korki, NAS utrzyma tych parę minut i możemy zapisać i spokojnie wyłączyć peceta. W przypadku NAS nie jest to takie oczywiste, bo przecież nie pracujemy przy nim :) Co w momencie wybicia korków gdy nas nie będzie w domu? To zabezpieczenie zadziała tylko gdy zdążymy zareagować i wyłączyć NAS na czas? Czy sprzęt sam się wyłączy, gdy otrzyma jakiś "komunit" z NASa?

     

    Napisałeś, że nie wszystkie NASy będą działać z zerowaniem (brak uziemienia). Na co zwrócić uwagę?

  13. Hej. Posiadam bardzo ważne (dla mnie) dane, których nie chciałbym utracić.

    Aby je ochronić, postanowiłem kupić serwer NAS, do tego dwa dyski z różnych źródeł (różnych serii produkcyjnych; jeśli jeden dysk padnie "bo seria wadliwa", to dzięki raidowi wyciągnę dane z drugiego dysku. Unikam dzięki temu dwóch dysków z jednej, wadliwej serii).

    Wstępnie 2x WD Gold 2TB.

     

    I tak mnie naszło jeszcze - idealnym rozwiązaniem byłoby dokupienie UPS, przy czym mam mieszkanie, w którym nie ma uziemienia (jest zrobione takie "uziemienie zerowe", czy jak to się nazywało, ale nie jest to jeszcze takie standardowe uziemienie). I nie będę miał jeszcze przez 3-4 lata (do czasu generalnego remontu). W takiej sytuacji trochę boję się kupować UPS. Ale boję się też, że w momencie jakiegoś zaniku prądu czy wybicia korków, te dyski padną i żaden RAID nie pomoże.

     

    Pytanie - czy jestem w stanie jeszcze wprowadzić jakieś zabezpieczenie tych dysków? Może są jakieś dyski do NAS z jakimiś "zabezpieczeniami sieciowymi"? A może jest jakieś inne rozwiązanie, o którym nie pomyślałem, a przynajmniej zminimalizuje szansę uszkodzenia HDD przez nagły brak prądu/przepięcie/cokolwiek innego w tych klimatach.

  14. Tu masz recenzję Momentum M2 AEG od człowieka który wie o czym pisze:

    https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-sennheiser-momentum-m2-aeg/

     

    Ja rozumiem że budżet 750 to na słuchawki ale w pierwszym poście wyraźnie wpisałeś brak źródła i o ile simondd mógłby liznąć odrobinę dyplomatycznego języka to rację do pewnego stopnia ma. Najlepsze słuchawki bez dobrego, albo choć przyzwoitego źródła nie pokażą wszystkiego, a ogromna większość modeli wypadnie po prostu słabo. Albo podziel budżet na słuchawki i źródło albo od razu dołóż te 400zł . A jeżeli to nie możliwe to musisz liczyć się z konsekwencjami braku odpowiedniego napędu. Największą z nich może być poczucie że wyrzuciłeś pieniądze w błoto bo nowiutkie słuchawki jakieś takie nijakie.

    Jak całość ma iść na słuchawki to zamiast K612 Pro możesz wybrać K702

    https://www.ceneo.pl/28644030

    K702 są chyba dość wymagające? Z czym dobrze zagrają?

  15. Jak mogą być używane to szczerze ci polecam Sennheiser HD540 (reszta wymienionych poniżej może się schować)

    https://allegro.pl/oferta/sennheiser-hd540-7859395693

    +

    jako źródło

    FX-Audio DAC-X6 bo na nic lepszego nie starczy z tych 750zł

    https://www.ceneo.pl/56434360

     

    Jak muszą być nowe to 

    AKG K240 Studio

    https://www.ceneo.pl/35692064

    +

    pady Beyerdynamic

    https://www.ceneo.pl/28397416

    +

    FX-Audio DAC-X6

     

    lub ponad budżet

    Beyerdynamic DT990 Pro

    https://www.ceneo.pl/1098722

    lub AKG K612 Pro

    https://www.ceneo.pl/26655968

     

    Ogromne dzięki za konkretną odpowiedź. Chyba lekko się minęliśmy - te 750 PLN to budżet, który mogę przeznaczyć na słuchawki (bądź słuchawki + pady welurowe), zasilanie jest już poza budżetem ;) 

    Także podane przez Ciebie "ponadbudżetowe" słuchawki nadal spokojnie mieszczą się w budżecie (chyba że ceneo mnie okłamuje :o). 

     

    W empiku jest promocja na Momentum M2:

    https://www.empik.com/sluchawki-nauszne-sennheiser-momentum-m2-oei-sennheiser,p1140413987,elektronika-p

    399 zamiast 599. Wziąłem je bez płacenia, mam możliwość rezygnacji z nich. Możesz coś o nich powiedzieć? ;) 

    Wprawdzie są zamknięte, a scena nie jest jakaś rewelacyjna, ale poza tym opinie zgarniają całkiem poprawne. Dodatkowo nie są jakoś specjalnie wymagające. 

  16. "To co najistotniejsze - w chwili obecnej brak źródła do napędzania/zasilania słuchawkowego/dac'a. Dobrze gdyby słuchawki "grały" dobrze na integrze"

     

    Jaja sobie robisz?

     

    Nie. I zamiast tego typu komentarzy, mógłbyś podać jakąś propozycję ciekawych słuchawek oraz z jakim wzmacniaczem wykonają dobrą synergię. Koniecznie łatwe do napędzenia.

  17. Hej,

    posiadam słuchawki Takstar PRO 80 i niestety przyszła powoli pora na zakup nowych słuchawek. Szukam czegoś tak dobrego, jak moje takstarki te 2 lata temu, gdy je nabyłem, ale już niekoniecznie zamkniętego.

     

    Ogólnie postawiłem sobie kilka must-have czynników:

    1. Cena: 750 PLN i nie więcej.

    2. Typ: półotwarte (raczej wolałbym uniknąć otwartych, ale ostatecznie... może dam się przekonać. Tak samo z zamkniętymi - tu jednak przychodzi problem z 2-4h sesjami)

    3. Wbudowane ficzery i dodatki w zestawie: brak. Nie potrzebuję żadnych mikrofonów ani innych bajerów. Fajnie jakby w zestawie były od razu welurowe pady, ale dodatkowych adapterów/kabelków nie potrzebuję.

    4. Wymienny kabel: tak (najlepiej jeśli by był).

    5. Pady: welurowe (lub z możliwością ich zakupu - łatwo, prosto i przyjemnie; z Polski)

    6. Zakup z Polski, średnio chce mi się importować tego typu sprzęt w tego typu cenie.

    7. Dość duża scena - jest to jeden z istotniejszych czynników, pozostałe kwestie na akceptowalnych poziomach.

    8. Jak najmniej ruchomych elementów - słuchawki będą stacjonarne, nie potrzebuję ich składać w kostkę...

     

    To co najistotniejsze - w chwili obecnej brak źródła do napędzania/zasilania słuchawkowego/dac'a. Dobrze gdyby słuchawki "grały" dobrze na integrze. Z czasem zamierzam kupić jakiś wzmacniacz słuchawkowy, ale raczej w rozsądnych pieniądzach (do 400), więc słuchawki muszą być koniecznie łatwe do "napędzania".

     

    Muzyka: electro swing, jazz i tym podobne kawałki.

    Gry: The Hunter Call of the Wild (odgłosy lasów, zwierząt, kroków, łamanych liści, przebiegających gdzieś z tyłu jeleni).

     

    Większość moich dość wysokich wymagań spełniają słuchawki typu Beyerdynamic Edition DT990 (ale tu 250 Ohm, więc odpadają ze względu na brak źródła), AKG-K550 MK2 (tutaj z kolei nasłuchałem się, że te pozytywne opinie/recenzje są raczej wyssane z kosmosu, a same słuchawki nie są jakieś rewelacyjne), Audio-Technica ATH-MSR7GM (tu z kolei u dużej liczby użytkowników pady się "posypały" po pół roku normalnego użytkowania, a ciężko o jakieś alternatywne. Dodatkowo nie przekonuje mnie możliwość ich obracania [nauszników]). 

     

    W zasadzie jestem w kropce... Czy ktoś jest w stanie polecić mi jakieś dobrej jakości słuchawki do electro swingu i wspomnianej wyżej gry (oraz czasami jakichś innych tytułów) w zaproponowanej cenie i z podanymi wymogami? 

  18. Rewelacja, dziękuję Wam bardzo za porady i odpowiedź :)

     

    Jeszcze jedno, posiadam taki RAM: 

    GoodRam 8GB 2400MHz CL15 Play

     

    Chciałbym go włożyć do nowego kompa od siostry, a sobie wziąć jakieś 16GB. Co polecacie (w rozsądnej cenie)?

    Dwa powyżej zaproponowane dadzą radę? ;)

    Ewentualnie nad tymi się zastanawiam: http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=68182

     

    Pełna specyfikacja obecnego komputera:

    Intel Core i5-6600K /3.5GHz, 6MB, LGA 1151, BOX/
    SilentiumPC Fortis 3 HE1425
    AsRock Z170 Gaming K4 Fatal1ty /intel Z170, DDR4, LGA1151/
    GoodRam 8GB 2400MHz CL15 Play
    GoodRam Iridium PRO 240GB SATA3 (560/530MB/s)
    SilentiumPC Gladius M35 Pure Black (b/z)
    Corsair CX450M 450W 120mm Bronze Semi-Modularny
  19. Witajcie koledzy i koleżanki.

     

    Potrzebuję Waszej małej pomocy w złożeniu komputera dla siostry. Budżet to około 2800zł (3000 max)

     

    • Zastosowanie komputera : praca biurowa + gry (The Sims 4, jakieś Assassin's Creedy itp)
    • Maksymalna kwota : 2800-3000 (nieprzekraczalne 3k)
    • Kiedy zamierzam kupić komputer? : teraz / do tygodnia
    • Których części potrzebuję : buda z zawartością (bez RAM, ale kompatybilna płyta z poniższym modelem)
    • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie
    • Rozdzielczość mojego monitora i model : FHD (lub 2x FHD)
    • Specjalne wymagania : osobiście posiadam RAM GoodRam 8GB 2400MHz CL15 Play i chciałbym go oddać siostrze, a samemu dokupić 16GB (lub 2x 8GB) - może polecicie coś ciekawego, wydajnego i dobrego, przy okazji? Będę wdzięczny.
    • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : GoodRam 8GB 2400MHz CL15 Play
    • Inne: potrzebny napęd DVD (w cenie). Jeżeli znacie jakieś dwie listwy zasilające, również będę wdzięczny za ich polecenie (dla mnie [sprzęt w sygnaturze] i siostry; już poza zestawem)

     

    Wiem, że obecnie ciężko o coś naprawdę dobrego w tej cenie, dlatego też proszę Was o pomoc. Swój sprzęt kupowałem na esc.pl i byłem bardzo zadowolony z ich obsługi. Wolałbym uniknąć Morele i Allegro.

    Dziękuję! :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...