Skocz do zawartości

Zawisz

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    203
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Zawisz

  1. Te kable od Phanteksa to przedłużki dopinane do normalnych kabli, które dostajesz razem z zasilaczem.

     

    Jak chcesz w pełni oplatana kable, a nie przedłużki, to szukaj zestawów od Cable Mod pod Corsair Type 4, ewentualnie pisz na PW, bo wykonuję takie zestawy od ręki.

  2. Nie patrz na głośność podawaną przez producenta i broń boże nie porównuj tych wartości ze sobą, ponieważ każdy stosuje inną metodologię testową, inną aparaturę i testuje w innych warunkach. co z tego, że wentylator ma 10dB jeśli wydaje z siebie piskliwy dźwięk?

     

    Inna sprawa, że nie ma czegoś takiego jak ciche i wydajne wentylatory, jest albo cicho, albo wydajnie, wybierz jedno. Jak ma być tanio to weź coś pokroju Pure Wings 2, może nie zaczną terkotać przy dłuższej pracy w poziomie.

     

    Różnice w jakości wentylatorów widać, a raczej słychać - tanie wentylatory mają kijowe i głośne łożyska, które terkoczą, piszczą etc. Jak chcesz coś na prawdę dobrego, to trzeba zapłącić, nie ma innej opcji - Noctua NF-A14 PWM, NF-A12x25 PWM czy Noiseblocker serii B12 i B14 to ścisły top.

  3. Będziesz rzucał tą obudową, że potrzebujesz takiego usztywnienia? :P Sztywna konstrukcję przede wszystkim dobra rama z odpowiedniej grubości blach. W tanich obudowach producenci skąpią i dają blach grubości 0,5mm, w droższych jest to realne 0,7-0,8mm co robi sporą różnicę. Maty masz tylko na panelach bocznych i ewentualnie na froncie, więc jeśli coś usztywniają to tylko te panele, a nie całą konstrukcję. Zarówno Meshify C jak i SB 601 to dobre obudowy - dwa skrajne podejścia do tematu chłodzenia, ale każde dobre w swojej kategorii. Źle wybrać się nie da. Zawsze możesz kupić obie obudowy i jedną zwrócić korzystając ze zwrotu 14 dniowego :P.

  4. Jest wersja z pełnym bokiem, Fractal jako jedyny wypuszcza jeszcze takie wersje obudów :P. Ewentualnie masz Define C - obudowa na tej samej ramie co Meshify C tylko z pełnym frontem, więc wyciszana. Wiadomo, że cierpi na tym obieg powietrza, ale wyciszane skrzynki od Fractala wypadają pod tym względem jeszcze całkiem ok, na pewno lepiej niż obudowy BeQuiet. Osobiście tak czy siak szarpałbym Meshify C, jeśli możesz sobie na to pozwolić, i dorzucił do środka 2 sensowne wentylator 140mm, żeby zrobić przeciąg -  np. Pure Wings 2. Masz wtedy na prawdę solidną obudowę z dobrym obiegiem powietrza, zestaw na lata.

  5. Wszystkie obudowy wyciszone z natury rzeczy mają gorszy obieg powietrza, skądś musi się wziąć to wyciszenie. Osobiście nie jestem zwolennikiem wyciszanych obudów, bo w zwykłej, meshowej można uzyskać taką samą ciszę bawiąc się krzywymi wentylatorów oraz montując odpowiedniej jakości wentylatory, a przy okazji zachowując przewiewność. Obudowy wyciszane są dobre jak masz kilka HDD, które buczą i trzeba je jakoś wyciszyć.

     

    Co do samych obudów, to Silent Base 601 jest spoko, dobrze wykonana skrzynka, obieg powietrza jak to w każdej obudowie BQ - średni. Zerknij sobie jeszcze na Define R6 lub Define C - ta ostatnia ma tą samą ramę co Meshify C, różnica to panele zewnętrzne.

     

    Co do samej Meshify C, to jest to bardzo fajna obudowa, dobrze wykonana jak na Fractala przystało, do tego bardzo przewiewna, zwłaszcza gdy wrzucisz na front 2 wentylatory 140mm. Pracowałem kilka razy na tej obudowie i zawsze było to przyjemne przeżycie. Jeśli chodzi o przewiewne obudowy, to zerknij sobie jeszcze na Cooler Master MC500P, Cooler Master H500P Mesh Edition, Lian Li o 11 Dynamic lub O11 Air, Silverstone RL06, Enthoo Pro M czy NZXH H500. Wszystkie obudowy są dobrze wykonana i godne polecenia, może któraś szczególnie Ci się spodoba. NZXT H500 ma zabudowany front, ale temperatury są zadziwiająco ok jak na tego typu konstrukcję.

  6. Zdajesz sobie sprawę z tego, że robienie SLI na GTX 1070 nie ma sensu? Generalnie robienie SLI mija się z celem. Lepiej wyjdziesz na sprzedaniu tej karty, którą masz i kupnie używanego GTX 1080 Ti. SLI to same problemy, w wielu grach nie działa, a jak już działa, to masz skalowanie rzędu 50-60%. W wielu grach jeśli SLI nie działa, a nie wyłączysz go w profilu nV to tracisz tylko FPSy. Jedyny sens składania SLI jest w sytuacji, gdy robisz to z najmocniejszych kart dostępnych na ryku, bo potrzebujesz jeszcze więcej mocy. W tym czasie SLi ma sens tylko z RTX 2080 Ti lub RTX 2080. Kolejna sprawa - masz mainstreamową platformę i procek ma za mało linii PCI-E, żeby dwie karty działały jako x16, więc będą działać jako x8 przez co tracisz wydajność. Kolejna sprawa - schłodzenie dwóch kart ściśniętych na kanapkę jest trudne - będzie głośno oraz gorąco, zwłaszcza w takiej obudowie jak P400, która ma średnią wentylację. Zrobisz jak uważasz, ale SLI to wcale nie jest taka fajna sprawa, lepiej sprzedać tego 1070 i kupić używanego 1080 Ti.

     

    Co do zasilacza, to w tej kasie zdecydowanie Seasonic Focus Plus Gold - 10 lat gwarancji, full japońskie kondensatory elektrolityczne, sprawność na poziomie 80+ Gold, świetna regulacja napieć i bardzo dobry tryb półpasywny - przy jednej karcie spokojnie wystarczy 550W, przy dwóch GTx 1070 wystarczy 750W.

    • Popieram 1
  7. Ja kupiłem w sklepie samochodowym - grosze za to dałem, bo sprzedawali przede wszystkim na metry i wziąłem odpadki, które im zostały i normalnie wywaliliby to na śmietnik. Dla mnie kawałki 20x20cm były idealnie, dla nich średnio użyteczne.

     

    Na allegro jest masa różnych folii, ale ciężko mi ocenić co jest oryginalną folią 3M, a co tylko udaje folie 3M.

  8. Folie 3M są drogie, ale warte wydanej na nie kasy, ponieważ pracuje się na nich znacznie lepiej niż na tanim badziewiu. Weź sobie jeszcze suszarkę do podgrzewania i kształtowania folii.

     

    Tak wygląda dysk SSD, który jakiś czas temu oklejałem folią 3M:

     

    YZj8vwg.jpg

  9. Zwykła folia M3 do oklejania samochodów świetnie się spisuje. Ewentualnie bardziej skomplikowane kształty możesz potraktować plastidipem - jest to guma w spreju, którą prosto usunąć jak coś nie wyjdzie lub gdy Ci się znudzi.

    • Popieram 1
  10. Cooler Master H500P Mesh, MC500P, C700P, Lian Li O11-Dynamic lub O11 Air, Phanteks Enthoo Primo, EVGA DG-86 lub DG-87 - wszystko to przewiewne i bardzo dobrze wykonane obudowy ze sporą ilością miejsca. Masz mocny zestaw, więc nawet nie ma co patrzeć na skrzynki wyciszane od Fractala czy BeQuiet, bo tylko wszystko ugotujesz.

  11. Jeśli dokładać to do czegoś pokroju Fractal Meshify C - dobrze wykonana obudowa i nadal bardzo przewiewna. P300 jest kiepskie, P400 ok, ale front zabudowany, więc mało przewiewne - jak wrzucisz do środka jakaś mocniejszą kartę, to będzie średnio na jeża. Ewentualnie jeszcze MasterBox 5 czy Aquarius X70T (taniej, a już całkiem solidnie) lub drożej Cooler Master MC500 czy NZXT H500, która mimo zabudowanego frontu ma całkiem ok temperatury ze względu na zastosowany system negatywnego ciśnienia.

  12. Rozumiem, że montujesz fabryczny wentylator? Nie zmieniłeś go przypadkiem na coś innego? RAM nie wadzi o wentylator? Generalnie niezbyt rozumiem Twój problem. Montaż wentylatora do chłodzenia, które zostało już zamocowane na płycie jest bajecznie prosty - zahaczasz klips z odpowiedniej strony wentylatora i naciągasz, żeby skoczył w wycięcie w radiatorze i tyle. Możesz wrzucić jakieś fotki, zobaczymy czy wszystko jest ok, czy dostałeś jakieś wybrakowane klipsy.

  13. Z zalet - dobre wykonanie, modularność - można zbudować system inverted ATX + łatwiej wszystko się składa, bo kompa mozna złżyć w zasadzie na zewnątrz obudowy, unikalny wygląd z panelem z zakrzywionego szkła, ciekawy system oświetlenia.

     

    Z wad - średni obieg powietrza mimo rozmiarów, front mocno wszystko blokuje. Najlepiej go zdemontować.

     

    Plusem lub minusem może tez być rozmiar oraz waga, bo to ogromna i bardzo ciężka obudowa - jednemu będzie to pasować, innemu nie. Jak wsadzisz do środka sporo sprzętu, to możesz z wagą do 40kg dobić :P. Spory rozmiar ułatwia montaż wszystkiego, ale musisz do środka napakować sporo sprzętu, bo inaczej będzie wydawać się, że jest pusto.

     

    Generalnie warto zerknąć na poprawioną wersję czyli Cosmos C700M, która poprawia wiele niedoróbek C700P, ale podnosi też mocno cenę.

  14. Define R6 to bardzo fajna i dobrze wykonana obudowa, ma nawet nie najgorszy obieg powietrza jak na skrzynkę wyciszaną. Z fajnych i przewiewnych konstrukcji zerknij sobie jeszcze na Cooler Master H500P Mesh Edition (koniecznie ta wersja budy, bo zwykłe H500P ma skopany air flow oraz gorszą budowę), Cooler Master MC500P czy Lian Li O11 Dynamic oraz O11 Air, Ewentualnie z mniejszych skrzynek Fractal Meshify C.Wszystkie obudowy dobrze wykonane i bardzo przewiewne, więc podzespołom będzie chłodno i przyjemnie. Większość w kilku wersjach kolorystycznych, z różnymi panelami bocznymi.

  15. Warto jednak wspomnieć o tym, że PETG ma gorsze właściwości chemiczne od PMMA i może reagować z niektórymi płynami. Do tego gorzej wygląda, bo ma delikatnie niebieskie zabarwienie, a na rurach widać (z niewielkiej odległości) prążki.

     

    PMMA wcale nie jest takie trudne w obróbce, zbudowałem kilka kompów na tych rurkach i bez problemu da się wszystko ogarnąć. PETG jest łatwiejsze w ogarnięciu, w końcu to tworzywo, z którego robi się butelki na wodę mineralną :).

  16. Tak, lepiej byłoby podpiąć 8-pin, ale na 4-pin ta płyta spokojnie ruszy. Jak nie będziesz kręcił procka to będzie ok.

     

    Z wszelkimi przejściówkami jest jeden podstawowy problem. Wtyczka 8-pin EPS ma 4 przewody 12V i 4 przewody GND. Wtyczka 4-pin EPS ma 2 x 12V i 2x GND. Jeśli kupisz przejściówkę z 4-pin EPS na 8-pin EPS, to tak na prawdę nic ona nie daje, bo obciążenie od zasilacza do początku przejściówki i tak leci po 2 przewodach 12V, które ma wiązka 4-pin EPS.

     

    Jeśli kupisz sobie przejściówkę 2x MOLEX na 8-pin EPS to też się wiele nie zmienia, bo wiązka MOLEX ma 1 x 12V, 2 x GND i 1 x 5V, które tutaj nie jest wykorzystywane. Czyli w przypadku przelotki 2 x MOLEX masz nadal tylko 2 przewody 12V po których idzie obciążenie :P. Do tego przewody MOLEX czy SATA są zazwyczaj cieńsze niż przewody główne, a więc mogą przenieść mniej prądu mówiąc po chłopsku :).

     

    Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie płyty po prostu złączem 4-pin, które masz. Przelotka na 8-pin EPS nic nie daje, bo obciążenie od zasilacza do początku przelotki i tak leci tylko po 2 przewodach 12V. Przejściówka z 2x MOLEX na 8-pin EPS to ta sama historia - nadal tylko 2 x 12V :). Podłącz płytę kable 4-pin, nie kręć procka i będzie ok. Według specyfikacji 4-pin EPS daje 75W, kablem 24-pin ATX leci kolejne 75W - razem masz 150W, które dla tego procka spokojnie wystarczy. Tak na marginesie tylko dodam, że nie będzie żadnego problemu jak złączem 4-pin EPS poleci nawet i 100-120W.

    • Popieram 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...