Skocz do zawartości

Ikuso

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    44
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Ikuso

  1. Cześć!

     

    Mam dość nietypowy problem, którego nie jestem w stanie rozwiązać, a wszelkie próby wyszukania co jest grane okazują się bezskuteczne.

     

    Przedwczoraj wymieniałem w kompie dwa wentyle, testowałem je, sprawdzałem osiągi itp. Następnie wróciłem do starych, które wcześnie były w kompie. Od tego czasu (nie jestem pewien, czy nie pojawiło się to już po pierwszej wymianie wentylatorów, zanim wróciłem do starych) po włączeniu komputera uruchamia się automatycznie UEFI. Oczywiście wszystko działało i działa, nic się nie wydarzyło, wszystko pracuje jak należy, nie ma żadnych błędów, problem pojawił się nagle, bez żadnej systemowej przyczyn. Jedyny zainstalowany program w międzyczasie to Command Center od MSI.

     

    Zaznaczam jeszcze raz, żebyście nie pytali czy dobrze ustawiłem boot w UEFI. Wszystko działało idealnie! Dodam, że UEFI włącza się jako pierwsze nawet po podpięciu bootowalnego pendrive.

     

    1.Konfiguracja komputera: MSI Tomahawk Arctic, Ryzen 5 1600, GTX 970, 16GB Kingston HyperX Predator 3000Mhz, ssd goodram + hdd

    2.System operacyjny: Windows 10 Pro 64

    3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: Wymiana wentylatorów obudowy + zainstalowanie Command Center MSI

    5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: Załadowanie ustawień domyślnych biosu, instalacja nowej wersji biosu (22.06), zmiana podpięcia dysków pod SATA, zmiana podpięcia aktualnych wentylatorów obudowy. Test podpięcia bootowalnego pendrive.

     

  2. I udalo sie poprawic osiagi tego dysku. Zastanawiam sie nad jego zakupem.

    Niestety.

    Jeśli zależy Ci na tanim dysku do podniesienia prędkości uruchamiania systemu (bo ta rzeczywiście jest zdumiewająca, teraz już po zapełnieniu systemu danymi i tak wstaje w 2-3sekundy od ukazania się "ładowanie systemu windows") oraz szybszego odpalania aplikacji (natychmiastowe włączenie office, 2-3 sekundy na Gimpa itp.) to warto. Jeśli oczekujesz szybkiego przegrywania plików i instalacji oprogramowania, to się zawiedziesz. Tylko zapytaj siebie  czy warto dać 180zł za szybkie uruchamianie systemu.

  3. Witam wszystkich,

    Mam następujący problem - padł mi dysk USB samsunga 1TB. Nie widzi go żaden komputer, dioda zasilająca świeci się ciągłym światłem, dysk wydaje około 20 sygnałów dźwiękowych pochodzących prawdopodobnie z talerza - są to krótkie piknięcia, takie tępe przytłumione.

     

    Pytanie - zostaje tylko serwis, czy domowymi sposobami da się coś z tym zrobić?

  4. Dostałem odpowiedź od GoodRama -

     

    "Witam serdecznie,

    dziękujemy za zainteresowanie produktami marki GOODRAM oraz za przesłane zapytanie.

    Test prędkości dysku systemowego może być niższy ze względu na działający system.
    W pierwszej kolejności proszę sprawdzić czy program antywirusowy nie powoduje zwolnienia zapisu.
    Problemem może być także sterownik Intel RST lub sterownik kontrolera SATA.
    Proszę spróbować wyłączyć Intel RST oraz sprawdzić czy dostępna jest nowsza wersja BIOSU.

    Jeżeli ma Pan możliwość to proszę sprawdzić prędkość dysku podłączając go jako niesystemowy.
    Do testu prędkości proszę użyć Crystal Disk Mark.

    Niektóre płyty wykazują wolniejsze działanie dysku po podpięciu w ostatnie gniazda kontrolera SATA.
    Dlatego proszę podłączyć dysk pod port 0 lub 1 w celu sprawdzenia czy nastąpiła poprawa."

     

    Z tego wszystkie zostało mi tylko przetestowanie podłączenia do sata 0 lub 1. Zobaczymy.

     

     

     

    Jest to specyfika dysków TLC, czego oczekujesz, od budżetowej konstrukcji Właśnie dlatego odradzamy jakiekolwiek dyski na TLC

    Jakbym płacił z własnej kieszeni to na bank bym kupił inny. Mimo wszystko jestem po prostu troszeczkę rozczarowany "obietnicami" :)

  5. Sprawdziłem poradniki przed zainstalowaniem SSD, zrobiłem wszystko jak trzeba, sprawdziłem tutaj http://forum.benchmark.pl/topic/70947-tryb-sataahci-dysk-rozruchowy-dla-ssd/i w obu wpisach rejestru mam wartość "0", w AS SSD mam oba sterowniki na zielono z napisem "OK" (screena wrzucę koło 17 jak będę w domu)

     

    Testy niestety również nie wykazują "deklarowanej" wartości zapisu. Odczyt jedynie się zgadza.

     

    Żartem jest dla mnie wypakowywanie plików, które na SSD jest o 2 sekundy wolniejsze niż na HDD.


    Zamieszczam zrzut z AS SSD

    http://s32.postimg.org/h0aehekwl/Bez_tytu_u.jpg

  6. System stawiany od nowa, AHCI w biosie + sterowniki do płyty.

     

    Tak jak już pisałem, nie miałem w zasadzie innego wyboru, ten dysk był niejako "prezentem". Wiadomo, ale jeśli dają taką deklarację, to trochę sobie lecą w kulki jeśli dysk uzyskuje 1/5 tego, zwłaszcza, że mój HDD działa równie szybko co ten SSD, a za 179zł to można mieć 1TB HDD :D

     

    Screeny wrzucę po 16 jak będę w domu.

  7. Witajcie, mam problem z dyskiem SSD, który zakupiłem dosłownie 2 dni temu.

     

    Wiem, że jest to budżetowa jednostka, dodatkowo nie miałem do wyboru nic innego bo można powiedzieć, że dysk niejako był "prezentem" - nie ważne, mam Goodrama CX200 i innego nie mogę, tyle w tym temacie. A teraz przechodząc do sedna -

     

    Płyta główna MSI z97-g43 (AHCI ustawione domyślnie, w biosie wszystko jak należy.) Windows 7 zainstalowany świeżo, na odłączonym HDD. MicrosoftFix it sprawdzony - wszystko jak należy. Port SATA III 6GB/s sprawdzony i działa. Intel Rapid Storage - sprawdzony, jest i działa.

     

    Wszystkie kwestie techniczne i softwarowe sprawdzone i działają, jednakże dysk jest wolny, uwaga! nawet wolniejszy niż mój leciwy HDD!

     

    Testy w AS SSD dla SSD pokazują następujące parametry dla pliki 3GB -

    Seq - Odczyt 490MB/s zapis rozpoczyna się z 450MB/s ale po 2-3 sek spada do 140MB/s i tak już się utrzymuje.

     

    Mój HDD natomiast na tym samym pliku pokazuje przy zapisie stałe 120-130MB/s bez większych zmian.

     

    Kolejny test - wypakowanie pliku (około 3,5GB) na jeden dysk a następnie na drugi.

    Dysk HDD - rozpakował plik w 39sekund

    Dysk SSD - 41śekund!!!

     

    Przeniesienie pliku 7GB z dysku SSD na HDD - przesył 190-180MB/s

    Przeniesienie pliku 7GB z dysku HDD na SSD - przesył 99-90MB/s

     

    Niby czuć, że cały system uruchamia się szybciej, nie jest to jakaś demoniczna prędkość, ale jednak. Tylko pytanie, czy to przez ssd, czy przez czysty, świeżutki windows.

     

    Producent deklaruje dla tego SSD 550/500MB (odczyt/zapis). O ile odczyt w miarę się zgadza o tyle zapis jest pięciokrotnie niższy. Trochę kpina prawda?

     

    Mam dysk, którego 120GB kosztują tyle co 1TB HDD, więc czy to nie interes życia, skoro jego prędkość jest taka sama?

     

    Powiedźcie mi drodzy forumowicze. Co w tym wszystkim może być jeszcze nie tak jak powinno? Czy może ten dysk to po prostu kupa złomu, która do niczego się nie nadaje?

  8. Witajcie!

    Od jakiegoś czasu zgłębiam temat dwóch tytułowych zestawów chłodzenia, które mogłyby zastąpić mojego referencyjnego radka r9 290. Mam jednakże problem, ponieważ żaden z zestawów nie oferuje wszystkich niezbędnych części oraz nigdzie jednoznacznie nie ma informacji, który lepiej się sprawdza.

     

    Jeśli chodzi o Accelero III - czy klej dostarczony do zestawu warto użyć? Czy jednak wybrać zamiennik, jeśli tak to jaki? Nadal klej, czy może taśmy? Wiem, że w zestawie brakuje radiatora na jedną z kości pamięci (tylko jej połowę można ochłodzić) co za tym idzie, jaki zestaw komponentów trzeba by było zakupić i gdzie go znaleźć na rodzimym rynku?

     

    Accelero IV - wydaje mi się dużo wydajniejsze (a może to tylko złudzenie spowodowane jego rozmiarami) ale nie ma tam w ogóle zestawu radiatorów na pamięci - w jaki zestaw należy zainwestować? Chodzi mi o odpowiednią wielkość i budowę radiatorów. No i tutaj również pytanie, gdzie takowe znaleźć na naszym rynku?

     

    Podsumowując, które chłodzenie będzie lepsze (planuje OC na zasadzie - ile fabryka dała) oraz w jakie suplementy muszę się zaopatrzyć żebym bezproblemowo mógł rozłożyć kartę na czynniki pierwsze bez obawy, że czegoś mi zabraknie.

     

    Z góry dziękuję wszystkim za pomoc! :)

  9. UWAGA! - BŁĄD W OPISIE! CHODZI O MODEM FUNBOX 2.0 NIE LIVEBOX przepraszam!

     

     

    Witajcie,

     

    Niestety moja kochana osiedlówka przenosi się do innego miasta i kończy działalność na mojej dzielnicy. Bardzo ubolewam z tego powodu, bo za 70 zł miałem 80Mb na 60Mb gwarantowanego przesyłu/wysyłu bez żadnych spadków itp, a czegoś takiego nie może mi zaproponować żadna inna globalna sieć.

     

    Mam do wyboru - Vectre, UPC i Orange. Vectra odpada, bo wszyscy, którzy ją posiadają narzekają, UPC ma spadki prędkości i słaby wysył. Zostaje Orange, które w tej cenie oferuje supernove 300Mb/s z wysyłem 30Mb/s w technologi FTTH, a że wszystkie kable mam już poprowadzone w bloku, wydaje się to najsensowniejszą opcją.

     

    Moje pytanie jest następujące - do obsługi takiego internetu potrzebuje router WIFI 802.11ac, orange oferuje swoje FunBoxa V2 czy warto przystać na ich ofertę, czy jednak zakupić jakiś osobny porządny router (nie przekraczający 300zł), który obsłuży port światłowodowy oraz 802.11ac?

     

    Dodatkowo, muszę zainwestwać w 2 karty sieciowe do laptopów dla reszty domowników, które obsługują 802.11ac zakres cen takich kart sieciowych to ~~30 - 150zł. Dlatego byłbym wdzięczny za jakaś poradę odnośnie takiej karty sieciowej na usb.

     

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi!

  10. 4GB mogą nie dawać rady z nowym Falloutem. Podobną sytuacje miałem z Dying Light. Występował stuttering fps jak w laptopach podczas przegrzewania się procesora. Dorzuciłem dodatkowe 4GB i nie było już zadnych problemów.

    Jeśli odpalisz sobie pomiar FPS i załóżmy co 1-2sekundy podczas ruchu postaci (czasem nawet w spoczynku) FPS spada Ci z np. 60 na 20-10 to bardzo prawdopodobne, że ramu jest za mało.

  11. Witajcie!

    Ostatnio pisałem o moim problemie z biosem płyty GA-B85M-D3H. Płytka poszła na gwarancji, jednakże zaraz po tym, uświadomiłem sobie jaki wielki błąd popełniłem w ogóle kupując tę płytę. Zakupiłem rev. 2. kiedy chciałem kupić rev. 1. po prostu obie płyty były jednakowo sygnowane we wszystkich sklepach i nie skupiłem się dokładnie na jej wyglądzie. Stwierdziłem teraz, że chce kupić nowe mobo (gigabyta jak wróci z gwarancji sprzedam) najlepiej do 400zł na Z97. Aktualnie nie posiadam procka do OC (i5 bez K) jednakże myślę przyszłościowo i chce zainwestować w płytę na lata (za rok, półtorej zmienie procka na K i będę kręcił) Nie chce jakiś niesamowitych zwalających z nóg osiągów.

     

    Zainteresowałem się głównie :

    MSI Z97-G43

    AsRock Z97 Anniversary

    Asus Z97-P

     

    Jednakże czytałem, że zarówno AsRock jak i Asus to płyty tzw. grupy czwartej - czyli bardzo budżetowe konstrukcje.

     

    Możecie coś polecić w cenie do 400zł +/- 20zł?

     

    Wymagania - przyszłościowe OC czyli obsługa devila i Broadwella, kręcenie do 4,4GHz prawdopodobnie i5. Crossfire mnie nie interesuje, raczej wole pracować na jednej karcie. I to w zasadzie wszystko, ilość złącz czy inne duperele nie mają dla mnie znaczenia. No ewentualnie, żeby podpięty front panel nie kolidował np. z grafiką.

     

    Pozdrawiam i dziękuję za opinie.

  12. Pod systemem, bo do biosu wejść nie mogę, wersja dobra, pod moją płytę i moją wersję. Aktualizacja przeszła prawidłowo, wszystko działało ale dalej do biosu nie mogłem wejść. Po resecie poprzez zworkę i baterię przestała działać winda, bios nadal nie odpowiadał. A potem cudem stwierdził, że jednak się zresetował (tuż po włożeniu pendrive z ubuntu). Ale był konflikt RAM i znowu nie mogłem wejść do biosu aby to zmienić, więc znowu ustawienia fabryczne i teraz już nie chce ani wejść do windy, ani przez usb, cdrom nic. No i bios dalej nie odpowiada. Załatwiłem klawiature PS2, klikanie DEL, END, F12 nie działa, w ogóle nie reaguje.

     

    Chyba du*a i zostaje oddać na gwarancji. Już siły nie mam, ani pomysłów. Bo ona działa jak chce...


    Edit - Oddaje na gwarancji, jeśli wróci do mnie w takim samym stanie, zacznę się martwić. Jeśli naprawią, tym lepiej.

     

    Dzięki wszystkim za rady i pomoc!

  13. Ta płyta jest niesamowita, no po prostu jestem z niej tak zadowolony, że mi zaraz żyłka pęknie. Musiałem znowu zrobić reset, żeby ustawić ramy, ale tym razem już nie chce się uruchomić nawet z bootowalnym pendrive. Będę próbował z płytą, z odpiętym dyskiem, z jedną kością ramu itp. Może w końcu zaskoczy.


    Edit - Nic nie łapie. Sposób na uruchomienie recovery mode biosu (dualbios) nie działa również. Mam na dysku twardym starą wersję biosa, która działała (poza samym biosem, który uruchomić się nie chciał). Pytanie - czy mogę się jakoś do niej dostać i zstąpić nią nowy bios, bez zarówno odpalania windowsa jak i wchodzenia do biosa. Pamiętam dokładną ścieżkę tego pliku.

  14. Ok, spróbuje wrzucić ubuntu na pendrive i uruchomić.


    Edit. Panowie, zdarzył się cud. Podłączyłem pendrive z Ubuntu, i wyskoczył mi od razu ekran z informacją, że bios został zresetowany. Jestem w biosie i musze manualnie wszystko ustawić. Mega dziwne, bo samo ubuntu się nie uruchomiło, ale coś zaskoczyło jak podłączyłem pendrive. Teraz na spokojnie - co muszę ustawić, żeby nie było problemów (nadal nie wiem, czy bios uruchomi się na karcie graficznej, jeśli nie - to mam już to gdzieś. Ustawie wszystko co trzeba i tyle)

     

    Aktualnie mam wyciągniętą grafę oraz jedną kość ramu.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...