Skocz do zawartości

Atom1984

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Atom1984

  1. Serwus!

     

    Zgłaszam się do specjalistów w temacie.

    Składaliście mi swego czasu PC stacjonarny, z którego byłem bardzo zadowolony. Następca tego peceta  również.

    Dziś piszę z prośbą o pomoc w doborze laptopa do gier. Wiem, że piece lepsze, ale pozmieniało się od ostatniego czasu ;)

    Nie mam już miejsca na komputer stacjonarny w mieszkaniu, a i moja przestrzeń na to hobby zawęziła się do kawałka kanapy z laptopem na kolanach i wydzielonej przestrzeni pod myszkę po prawej (transfer z bykowego 1+0, na rodzinne 2+1) ;)

    Pozwolę sobie uzupełnić poniższy szablon, z prośbą o waszą pomoc w wyborze najlepszego modelu laptopa do gier:

     

    1) Kwota przeznaczona na zakup: ca. 15 000 zł

    2) Laptop nowy/używany: nowy

    3) Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość): optymalnie 15,6" (na takiej operuję obecnie na laptopie Dream Machines z Nvidia 1060 6GB z 2018r.), ale - być może - przesiadka na 17 cali byłaby bajkowa... to pytanie do znawców tematu, czy siedzenie z laptopem 17 cali na kolanach ma sens? Na matrycy 15,6" nie muszę ruszać głową żeby ogarnąć ekran, a jak będzie na 17"?

    Gram głównie w rozdzielczości Full HD 1920x1080 16:9. Wyższe mnie do tej pory nie interesowały - może dlatego, że mój laptop nie miał takich mocy przerobowych. Po drugie, wyższe rozdzielczości, to mocniejsze obciążenie podzespołów - ergo - większy hałas. A mnie będzie chodziło o minimalizację decybeli przy obciążeniu. Umówmy się - ja na słuchawkach i tak nie słyszę szumów, ale chodzi o komfort mojej żony, której wiem że szum przeszkadza, ale dzielnie to znosi i nawet słowa nie powie, tylko wciśnie klasyczne +3 volume na telewizorze i wtedy wiesz, że coś się dzieje.

    4) Główne zastosowanie (np. gry - podaj tytuły, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program, etc.): Gry, tylko i wyłącznie. Głównie strategie i MMO jak WoW. Od święta Battlefieldy jedynki i - może - ten nowy Modern Warfare 2, skoro wyszedł, a sprzęt uciągnie. Ale... jak wyjdzie Diablo IV, to chciałbym pograć bez huraganu wydobywającego się z laptopa.

    I tutaj mam jedno ale... chciałbym, aby ten laptop był w stanie pociągnąć np. WoWa w maksymalnych detalach, w tle discorda i - powiedzmy - streaming w międzyczasie. A przy tym wszystkim, żeby nie narobił hałasu. Da się tak?

    5) Miejsce użytkowania (np. głównie w domu, głównie w plenerze, etc.): Tylko w domu. Laptop , którego posiadam, nie był nigdy podłączony do baterii i jego następca też nigdy nie będzie. Powiedzmy, że szukam laptopa stacjonarnego.

    6) Wymagania specjalne (np. matowa matryca, obudowa o wzmocnionej odporności, etc.): Nie znam się na matrycach więc trudno powiedzieć. Z laickiego punktu widzenia chciałbym widzieć obraz "żyletkę" - z kolei z pragmatycznego punktu widzenia "żyletka" zapewne uruchomi wiatrakowe tajfuny. Może więc coś Full HD z niskim czasem opóźnienia w ms, bez oledów, bo mi się wypalą powidoki przy statycznym obrazie.

    7) Osobiste preferencje (np. niechęć do konkretnej marki albo biały kolor, etc.): bez wodotrysków. Dlatego przemawiają do mnie konstrukcje Razera :) Są eleganckie i nie wstydziłbym się zdjąć ich z kolan i postawić przy stole biznesowym. Niemniej, za szacowaną kwotę 15 000 zł chciałbym, aby było to aluminium albo stop magnezu z aluminium.

    Z osobistych preferencji, które trudno będzie uzyskać przy RTX3080 Ti oraz procku i7 lub i9, to zapewne gniazdo zasilania po lewej stronie obudowy. Zwykle znajdzie się ono z tyłu obudowy. Trudno, jakoś się przyzwyczaję.

    Wymarzony układ gniazd jest następujący:
    - jedno USB po lewo: na wtyczkę od podstawki chłodzącej (w tym miejscu proszę o podpowiedź odnośnie podstawki pod laptopa na kolanach, która nie jest wykonana z chamskiego trzeszczącego plastiku i nie hałasuje o 1:00 w nocy, gdy się nią poruszy). Chyba, że odpuścić podstawkę z wiatrakami, zasilaną z USB, na rzecz tej zwykłej Razera, która zmienia kąt ustawienia klawiatury względem korpusu użytkownika, gdy trzymamy laptop na kolanach? - wtedy gniazdo USB po lewej jest zbędne).
    - dwa USB po prawo (jeden slot na myszkę, drugi na transponder od słuchawek bezprzewodowych), plus gniazda jack 3,5 na słuchawki i mikrofon.

    8) System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego): Windows 10 Home w zupełności wystarczy

    9) Własna propozycja (model wybrany samemu): 

    No i tu dochodzimy do tego, co ostatnio przykuło moją uwagę (nie sugerujcie się numeracją, nie ma ona nic wspólnego z preferencjami). Dodatkowo, wiem, że te karty powinny mieć przynajmniej po 150W TDP. Nie wiem, jak to wygląda w przypadku Razera, ale reszta chyba wyciąga 150W plus jakieś 25W w wyimaginowanym trybie podbijającym zapotrzebowanie w energię do 175W?:

     

    1.  ROG Strix SCAR 17 (2022) G733 G733ZX-KH036W za 14 499 zł

    https://rog.asus.com/pl/laptops/rog-strix/rog-strix-scar-17-2022-series/

    oraz

     ROG Strix SCAR 15 (2022) G533 G533ZX-LN045W za 14 599 zł

    https://rog.asus.com/pl/laptops/rog-strix/rog-strix-scar-15-2022-series/

     

    2. Dream Machines https://dreammachines.pl/pl/notebook/RG3080Ti-15PL25 nieco ponad 15 000 zł

     

    3. Hyperbook za 13 999 zł

    https://www.hyperbook.pl/sklep/pl/laptopy/375-hyperbook-pulsar-v17-i9-12900h-rtx-3080-ti.html#/kalibracja_ekranu-brak/montazitestykonfiguracji-profesjonalne_testy_wydajnosci_podzespolow_i_jakosci_sprzetu/uklad_chlodzenia-standardowy_uklad_chlodzenia/pasta_termoprzewodzaca-gelid_gc_extreme_na_cpu_oraz_gpu/klawiatura-rgb/oprogramowanie_biurowe_2021-brak/gwarancja-standard_24_miesiace_door_to_door_dozywotnie_wsparcie_techniczne/pakiety_serwisowe-brak/i9_12900h-intel_core_i9_12900h_14_rdzeni_i_20_watkow_6_x_50ghz_turbo_p_cores_8_x_38ghz_turbo_e_cores_24mb_iris_xe_45w_tdp/naped-brak/bioslogo-logohyper/oprogramowanie_antywirusowe-brak/wifi5-intel_dual_band_wireless_ac_ax201_24_gbps_80211_a_c_m2_wlan_bt/rtx_3080_ti-nvidia_geforce_rtx_3080_ti_16gb_max_tgp_175w/ekran_173_qhd_240hz-173_qhd_2560x1440_ips_240hz_100_srgb_matowy/windows_11-windows_11_home_trial_darmowa_wersja_testowa_/dysk_ssd_m2_do_nv4-samsung_ssd_500gb_970_evo_nvme_m2_2280_odczyt_zapis_3400_2500mb_s/drugi_dysk_ssd_m2_nvme-brak/grawer-standardowe_logo_hyperbook/pamiec_ram-8_gb_1_x_8_ddr5_4800_mhz_cl40/osinst-brak

     

    4. No i Razer za 3 800 Euro

    https://www.razer.com/eu-en/gaming-laptops/Razer-Blade-15/RZ09-0421PNC3-R3N1

     

    Dziękuję za opinie i poświęcony czas.

     

    Serdecznie pozdrawiam!

     

  2. Dzień dobry!

     

    Na koniec 2015r. pomogliście mi złożyć zestaw komputerowy do gier.

    Służył mi dzielnie przez 1,5 roku, po czym odstąpiłem go koledze, u którego śmiga do dziś.

    Rozglądam się ostatnimi czasy za sprzętem do grania (głównie laptopy "gamingowe") i czym więcej czytam, tym mniej wiem - standardowo.

    Zniechęcam się do tego stopnia, że zacząłem myśleć o komputerze stacjonarnym, jak kiedyś, stąd mój wpis. Niemniej, jeśli po przeczytaniu poniższych stwierdzicie, że jakiś laptop nada się bez problemu, to proszę o sugestie modeli.

     

    Czy możecie mi polecić zestaw od 5000 do 5500 zł wraz z monitorem?

    Wcześniej miałem bodajże EIZO FS2333 i był na prawdę dobry, ale wiadomo, lata mijają - i może na rynku jest coś lepszego?

     

    Nie mam nie wiadomo jakich wymagań co do gier, które miałyby być uruchamiane na komputerze, bo od tego mam poniekąd PS4. Drażni mnie jednak granie w FPSy na konsoli, deficyt gier strategicznych i MMO/MOBA.

     

    W związku z tym, tytuły, które będą odpalane to głównie:

    - League of Legends;

    - Heroes of the Storm;

    - World of Warcraft;

    - Battlefield I i V;

    - Strategie;

     

    Grunt żeby LoL czy WoW nie dostawały najmniejszej czkawki podczas czegokolwiek, co działo się będzie na ekranie, żeby podczas grania nie robił się w obudowie piekarnik i żeby jakość obrazu była wysoka (niski czas reakcji matrycy).

     

    Kiedyś poleciliście mi (w obudowie fractala R4 midi modajże (z oknem)) AsRocka Z97X Killer, Sapphire R9 290 vapor-x, wspomniany monitor EIZO, i już nie pomnę jaką i5 z K na końcu, dobre RAM-y i jakiś budżetowy dysk.

    Miażdzył dosłownie wszystko.

    Teraz, liczę po cichu na coś równie udanego :)

     

    Dziękuję i pozdrawiam!

  3. Nic nie odeszło od PCB, bo nie szarpałem. Na zdjęciu widać takie dwie złote nitki w tym slocie, obok białego zabezpieczenia przed samoistnym wypięciem się. Jak zacząłem wyciągać kartę to trzymałem tego bawoła (R9 290 Vapor-x) za lewą częsć, a prawa mi została przy tym białym klipsie zabezpieczającym. Nie żebym chciał ją wyszarpać, raczej niejednomiarowe wyjęcie pod kątem. Widziałem że nie idzie i przypomniałem sobie że jest klips. Włożyłem ją na powrót, wcisnąłem ten klips i się wyjęła płynnie. Po wyjęciu tej karty zorientowałem się że buczał wentylator od zasilacza. Wpiąłem kartę z powrotem i niby bez problemu, żadnych artefaktów, nic. Problem zaczął pojawiać się podczas oglądania filmów na YT, odpalania gier - słowem - jakiegokolwiek większe obciążania tej karty niż nominalne. Chwilę po odpaleniu gry - zawieszenie, czarny ekran, wywrotka do pulpitu z hasłem: "sterownik odzyskał sprawnosć po awarii...". Problem ten nie pojawia się w gnieździe niżej PCIe4 tylko to nie jest gniazdo x16. Czy to stanowi problem?

    Poniżej zamieszczam 2 pozostałe zdjęcia tj. dwóch pozostałych slotów PCIE oraz jedno tego uwalonego - z profilu:

     

    http://i60.tinypic.com/2dgw508.jpg

    http://i62.tinypic.com/2i701ty.jpg

  4. Wczoraj sprawdzili mi ten zasilacz miernikiem i wyszlo, ze to kondensator. Po wylutowaniu i wlutowaniu nowego oraz probie generalnej, wywalilo 2 listwy przeciwprzepieciowe (1 wpieta w druga) i korki. Podobno problem lezy glebiej - w mostku. Kontaktowalem sie w miedzyczasie z live supportem coolermastera i tam mi powiedzieli, ze przy przepieciu zasilacz dogorewa kosztem ochrony innych podzespolow. Zastanawiam sie tylko czy bezpiecznie bedzie podpiac ten zasilacz po regeneracji, czy moze lepiej wziac nowy?

  5. Witam,

     

    zastanawiałem się, gdzie umieścić to zapytanie i padło na zasilacze, bo to chyba najbardziej prawdopodobne. Mianowicie, po włączeniu pcta miał miejsce skok napięcia. Nie zanik, a skok, aż do wywalenia korków. W jednej listwie wpięty był komputer i monitor. Monitor ma się dobrze, natomiast pecet już się nie włącza. Pytanie brzmi, jak mogę jednoznacznie stwierdzić, że to zasilacz (a może płyta główna)? Bez odwiedzania serwisu za 100 PLN. Kiedyś, składając ten komputer miałem nadzieję, że g650m bronze ma jakieś zabezpieczenia na wypadek takich zdarzeń, ale sam już nie wiem. Może to asrock fatality z97x killer umarł? tylko jak wykluczyć jedno lub drugie w warunkach domowych?

     

    Dzieki za pomoc i pozdrawiam!

×
×
  • Dodaj nową pozycję...