Skocz do zawartości

Franz

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    439
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Franz

  1. Na razie to mamy małe wysepki 5G w paru miastach, więc trudno mówić o tym w kategorii : wow!. Ot ciekawostka na razie.

     

    Ja osobiście nie odczuwam potrzeby takich prędkości w telefonie - 15-30 Mb wystarcza do działania. Chyba, że operatorzy w standardzie w abonamentach znacząco zwiększą limity przesłanych danych, gdy korzystasz z 5G. Po co ci szybka sieć, gdy możesz przesłać marne 15-30 GB miesięcznie.

  2. To co napisał @cooger

    A przede wszystkim, jeżeli może to nich sprawdzi w różnych miejscach domu (oraz w innych mieszkaniach, czy domach jeżeli ma taką możliwość) podłączając transmitery w tym samym pokoju, czy cały czas dioda Powerline jest czerwona - ten kolor wskazuje, że jakość połączenia jest zła.

    Jeżeli jest tak, gdy oba transmitery podłączone w jednym pokoju, a dioda czerwona to instalacja elektryczna musi być w fatalnym stanie, albo (co mało prawdopodobne, ale możliwe) transmitery są uszkodzone.

     

    Jakość połączenia między transmiterami jest odrębną sprawą i nie ma na nią wpływu dostawca internetu, czy ustawienia routera.

  3. Tak jak mówi @cooger - za mało danych, by ustalić przyczynę. 

    To, że pojawiły się 2 nowe sieci to jest ok. - inaczej być nie może to nie jest system Mesh WiFi, gdzie każdy kolejny podłączony AP ma dokładnie tą samą sieć (nazwa, ustawienia, hasła) i gdy korzystasz z takiego systemu, nie zauważasz, że zmieniasz AP do którego się podłączasz, bo dzieje się to płynnie.

    W tym wypadku transmiter TP-Linka utworzył 2 nowe sieci (2,4 i 5 GHz), a klonowanie polega na przeniesieniu ustawień i haseł z sieci, którą klonujesz - ale to odrębne sieci i trzeba się odrębnie do nich zalogować i zapisać ich ustawienia w urządzeniu, które się łączy z tym transmiterem.

  4. Mam od miesiąca RT-AX88U, też kupiłem na wyrost bo obecny Tplink AC1200 nie wyrabiał. Mieszkam w takim bloku, że bardzo dużo sieci się nakłada i ucieczka na niestandardowe kanały mało pomagało. Wymiana na ten ruter dało nowe życie urządzeniom pracującym na 2,4, tak więc z modelu AX92U będziesz zadowolony.

    Dokładnie - sam zwróciłem uwagę na to samo - nowy nowoczesny router daje też nowe życie nawet kartom sieciowym z n, a karty z AC1200 rozwijają skrzydła. Laptopy też mają coraz lepsze karty na Intelu 9560 mającym dwa kanały 160MHz dobijam bez problemu do 600-700Mb.

    Z tanim routerem klasy AC1200 zapomnij o tym. Sam standard AC1200 to obecnie o wiele za mało w routerze. 

  5. Dokup 2 x 16 GB RAM co da w sumie 48 GB. Skorzystaj z programu RAMDISK i wydziel obszar 16 GB, do którego wrzuć Page File. Stare i skuteczne rozwiązanie. 

    Tak. Bardzo wiele aplikacji odwołuje się do Page File, bez którego nawet nie ruszy.  8-)

    Tylko po co mając SSD w to się bawić - nie widzę sensu.

    No chyba, że pieniądze nie grają roli i cena 32 GB RAM to dla kogoś fistaszki. Nie sądzę jednak, że w większości programów będzie jakaś odczuwalna różnica.

  6. Sorry, palec mi się omsknął na klawiaturze- chodzi o plik wymiany - nie spotkałem się nigdzie w sieci z informacją aby kontroler w SSD padł, bo plik wymiany na nim działa - to takie same zapisy danych i odczyty jak wszystkie inne.

    Spróbuj na miesiąc zrobić plik wymiany na SSD i zobacz ile danych zapiszesz - zdziwisz się jak mało w stosunku do wytrzymałości dysku - odczyt nie zużywa komórek pamięci, tylko zapis.

     

    Zła optymalizacja - niby tak, ale ja grając w COD Warzone na i5 9600K, 16GB RAM 3200, GTX1060 6GB w FHD nie zauważyłem ani razu, by było coś nie tak z brakiem RAM

  7. Zrób sobie PS na SSD i po sprawie. Nie ma się czym martwić, ja mam PS na SSD od 6 lat i nie widzę z tym żadnych problemów. W domowym użytkowaniu prędzej padnie Ci kontroler w SSD niż zużyją się komórki.

     

    Coś nie tak jest z ustawieniami systemu -żadna gra nie ma prawa wywalić się z powodu braku RAM na FHD, przy 16GB RAM - szczególnie na ustawieniach LOW. 

  8. Warto inwestować, ale trzeba pamiętać, że ważne też jest jakie masz karty sieciowe WiFi w komputerach, telefonach, itd., bo nic po najlepszym routerze jak po drugiej stronie słaba karta sieciowa. Zawsze można do laptopa, czy komputera stacjonarnego dokupić kartę sieciową na USB, czy na złączu PCIE.

     

    Po kablu to praktycznie każdy obecny w sklepie router z portami 1000Mb da radę.

     

    Jeżeli chodzi o WiFi to trzeba zawsze przetestować w danym miejscu jak to wypadnie, ale trzeba najnowszych, lub najdroższych starszych routerów i kart sieciowych, by zbliżyć się do tego 1 Gb bezprzewodowo. 

     

    Obecnie dobra prędkość WiFi to 500-650 Mb, gdy router i urządzenie odbierające dane są w tym samym pomieszczeniu i 100-200 Mb przez 2-3 ściany. 

     

    ASUS RT-AC1200g+, TP-link C5 AC1200, TP-LINK AC1200 (ARCHER C5) - nie

     

    ASUS RT-AC65P - tak zobacz też TP-Link Archer C80, Asus RT-AC 58U, z tańszych TP-Link Archer C6.

  9. To 500 i 1000 dotyczy maksymalnej teoretycznej prędkości po plc a nie podłączenia komputera. Lepiej mieć zapas. Trzeba tylko pamiętać, że realna prędkość zależy od jakości sieci elektrycznej.

    Masz rację, ale jest niestety jeszcze gorzej niż na pierwszy rzut oka wygląda, bo co z tego, że teoretyczna max prędkość to 500, 600 Mb po kablu elektrycznym skoro tak jak napisałem praktycznie wszystkie urządzenia klasy AV500 i 600 mają gniazda Ethernetowe 100 Mb, więc nawet z idealną instalacją elektryczną w niewielkiej odległości od siebie max co uzyskasz to 100Mb, bo przecież podłączamy router do transmitera kablem sieciowym do tego gniazda Ethernet. Producenci bezsensownie to rozwiązali w tych urządzeniach..

  10. Ja testowałem tylko Tp-Linka i Asusa i jakichś specjalnych różnic między nimi nie widziałem - w danym przedziale cenowym działały praktycznie tak samo.

     

    Tak,  jak chcesz mieć na końcu WiFi to trzeba kupić zestaw, gdzie jeden transmiter będzie też AP WiFi, czyli te 2 ostatnie z wymienionych - ja bym brał TP-LINK TL-WPA7510 - będzie szybciej, a różnica w cenie jest nieduża. Pytanie jakich prędkości internetu oczekujesz? Zwróć uwagę, że zestawy klasy AV500, AV600 mają Ethernet tylko 100 Mb, a to za jego pomocą podpinasz router do transmitera - oznacza to, że nie osiągniesz większej prędkości internetu niż te 100 Mb (raczej będzie trochę mniej), dopiero urządzenia klasy AV1000 i więcej mają Ethernet 1000 Mb.

     

    Jak to będzie działać to niestety trzeba konkretnie u siebie zobaczyć, a nie do końca sugerować się testami - naprawdę wiele zależy od danej instalacji elektrycznej. Czasami zmiana gniazdka nawet w obrębie jednego pokoju może dać zauważalny zysk prędkości. Trzeba popróbować z miejscem podłączenia do prądu obu elementów zestawu.

    Zwróć też uwagę, że taki zestaw można rozbudować o kolejne elementy, jak zajdzie potrzeba - najbardziej opłacalne są zestawy, ale można, mając już 2 elementy dokupić kolejne pojedynczo i mieć internet w innych miejscach.

  11. Zobacz np. TP-Link TL-WPA8630P KIT. Po sieci elektrycznej do 1300 Mb, a WiFi na końcu to AC 1350 Mb.

     

    Sam trochę testowałem tego typu urządzeń ponad rok temu i jak widzę nie ma wielkiego postępu na rynku w tym zakresie. Trochę nawet jakby ubywało tego typu urządzeń w sklepach.

     

    Urządzenia mają różne kategorie AV500, AV600, AV1000, AV1200, AV1300, gdzie cyfry tak jak przy WiFi oznaczają nominalną max prędkość sieci po kablu elektrycznym - tak samo jak w przypadku WiFi praktycznie nieosiągalne jest, by mieć takie realne transfery, max co osiągają ludzie to w porywach od 30 do 50% prędkości deklarowanej przez producenta.

    Trzeba pamiętać, że AV1000, AV1300 wymagają do osiągnięcia dobrych prędkości kabli 3 żyłowych na całej długości między oboma urządzeniami , bez tego nie warto na nie wydawać pieniędzy nic się nie zyska w stosunku do niższych standardów AV500, AV600.

     

    Generalnie połączenie stabilne jak po kablu sieciowym. Z mojego doświadczenia wynika, że mają jednak ważną wadę - niestety realna prędkość szybko spada wraz z każdym metrem kabla, każdą puszką, gniazdem po drodze, myślę, że wpływ ma też niechlujność wykonania instalacji, gdzie nawet w instalacjach wykonanych przez elektryków widziałem wymieszane ze sobą po drodze kable fazy, zera i uziemienia. O ile w tym samym pokoju mając AV1200 osiągnąłem ponad 300 Mb, to w najdalszym końcu mieszkania było to już tylko 45-50 Mb. Więcej osiągnąłem w tym miejscu po WiFi używając dobrych routera i karty sieciowej z antenami zewnętrznymi na kablu.

    Kup po prostu przez internet i przetestuj. Nie podpinaj nigdy powerline przez jakikolwiek przedłużacz, bo wtedy prędkości spadają mocno - zawsze oba bezpośrednio do gniazda w ścianie. Np. w X-kom nie robią żadnych problemów jak oddajesz cały komplet z opakowaniem.

  12. Przecież pisze wyraźnie, że jeden laptop pokazuje maksymalną prędkość, więc problem jest tylko z drugim laptopem. Jak pisze @pawluto, może ma kartę na 2.4GHz, więc sprzętowego ograniczenia nie przeskoczy (bez zewnętrznej karty). Wystarczy podać model tego laptopa i się oceni

    Ja się odniosłem do tego co napisał pawluto, który zasugerował, że nie ma w sumie o co robić szumu, bo te 30-50 Mb to i tak bardzo dobrze, ale wyżej poprosiłem przecież o dane kart sieciowych, by pomóc.

     

    Ten Intel bez problemu powinien obsłużyć te 100 Mb - pytanie, czy łączy się po 5GHz. Jeżeli tak i działa prawidłowo, to tropem może być niższa wydajność procesora w Toshibie i tylko 4GB RAM, co wpływa na wydajność działania WiFi.

  13. Podaj jaki masz router, jakie karty sieciowe w laptopach, by można było od czegoś zacząć.


     

    Jeśli masz takie transfery to nie ma co rozpaczać bo są bardzo dobre , nawet na tym słabszym 30-50 mb po wifi to dobry poziom.

     

    To nie są dobre transfery po WiFi, chyba, że ma starszy router i starsze laptopy.

    Ja po WiFi osiągam w laptopie bez problemu 550-600 Mb realnej prędkości, a router to standardowy sprzęt dodawany do usługi przez operatora, czyli ZTE F680.

    Mam wrażenie, że niektóre osoby przespały parę lat w rozwoju urządzeń sieciowych. Te 100Mb po WiFi to żadne wyzwanie dla współczesnych routerów i kart sieciowych. Oczywiście zawsze w domu, czy mieszkaniu znajdziemy miejsca z gorszym zasięgiem, ale jak się uprzemy to da się je wyeliminować - co nie musi być tanie, ale wykonalne już tak.

  14. Przetestuj ten router może Tobie wystarczy i będzie działał dobrze.

    Ja jednak obecnie nie brałbym niczego bez obsługi Mu-Mimo - to daje wyraźny efekt w postaci wzrostu prędkości. Jednak w przypadku Tp-Linka i Asusa to cena bliżej 300 zł. AC 8265 obsługuje Mu-Mimo, w iMacu nie wiem jak to wygląda.

    Niestety sama obecność standardu AC1200 w routerze to za mało, by działał dobrze.

    • Popieram 1
  15. Jakie ma znaczenie, że to konstrukcja z 2017 roku? Ma wszystkie niezbędne złącza i jest udaną konstrukcją - zasilacze to nie procesory, czy karty grafiki żeby gonić za nowościami.

    Co jest takiego w nowszych konstrukcjach, że warto je wybrać?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...