Skocz do zawartości

Plus oraz T-mobile blokują nr imei telefonów jeśli raty nie są płacone. Ostrzeżenie dla kupujacych


Recommended Posts

Witam,

temat jest ostrzeżeniem dla ludzi szukających tańszych, ale nowych telefonów. Sprzedawanie nowych telefonów wziętych u operatora na raty w ramach abonamentu jest powszechną praktyką.  Zazwyczaj takie aparaty telefoniczne są znacznie tańsze na allegro czy olx, stąd także są fajną ofertą dla ludzi, którzy chcą nowy telefon, ale niekoniecznie chcą płacić więcej w normalnym sklepie. Jednak jak wiadomo, skąpy dwa razy traci (czasem).

 

Mianowicie, operator telefonii komórkowej Plus dnia 01.02.2017 zmienił regulamin udzielania rat na telefony w którym zawarł następujący zapis "Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości."

Znaczy to tyle, że dopóki telefon nie zostanie spłacony przez abonenta, to Plus ma prawo do blokady telefonu, jest to zabezpieczenie sieci przed nieuczciwymi klientami, którzy swoje telefony sprzedają nowe za gotówkę, a później nie spłacają rat. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, to po 60 dniach unikania spłaty rat telefon może zostać zablokowany.

 

Telefony zakupione po zmianie regulaminu w sieci plus, są narażone na blokadę numeru imei.

Chcąc kupić taki telefon musimy dwa razy się zastanowić czy ryzyko jest opłacalne. Na dzień dzisiejszy wiadomo o takich praktykach tylko ze strony sieci Plus, jednak uważam, że reszta operatorów może pójść za ciosem o czym pewnie się dowiemy dopiero gdy zacznie się blokowanie telefonów.

 

Tutaj podaje dwa linki z dokładnym opisem sprawy:

https://bezprawnik.pl/blokada-imei-smartfon-raty-plus-gsm/

http://msmobile.pl/plus-blokada-imei

Warto w nich poczytać komentarze, gdzie ludzie już piszą, że zakupili taki telefon i został zablokowany.

 

Proszę o podpięcie tematu, żeby sprawę nagłośnić

 

Edit:

/////Igoruss

Tu można sprawdzić po nr IMEI czy telefon z plusa może być zablokowany

https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei

 

Edit 2:

 

T-mobile również, blokuje telefony kupione po 28 kwietnia 2017

http://www.telepolis.pl/wiadomosci/t-mobile-blokuje-telefony-jesli-klient-nie-splaca-rat,2,3,38718.html

Edytowane przez Igoruss
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No i bardzo dobrze, popieram. nie stać, nie kupuj. A nie, branie na raty, a potem niespłacanie.

Wątpię żeby taka postawa była spowodowana sytuacją finansową, bardziej ktoś nie płaci bo uzna, że sprzeda telefon i co mu zrobią

Link to post
Share on other sites

Podobno blokowane są też telefony kupione przed styczniem 

http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?uid=4534&f=98&t=22755&start=0

Ponadto z powyższego wynika że takie blokowanie telefonów może być nielegalne ale to raczej rozstrzygnie się na drodze sądowej.

 

 

 

No i bardzo dobrze, popieram. nie stać, nie kupuj. A nie, branie na raty, a potem niespłacanie.

Ale to uderza w niewinnych ludzi który kupią uzywki na allegro. Są delikwenci którzy biorą drogi telefon na raty i od razu sprzedają na allegro a rat nie płacą. Ktoś kto kupi taki telefon, po kilku miesiącach może zostać z cegłą. 

Link to post
Share on other sites

Operator nie wie, czy telefon jest używany przez inną osobę jak ta, która wzięła go na raty. Więc nie dziwię się, że blokuje. W końcu to ich własność ( w trakcie spłacania rat). Zakup po niższej cenie musi się wiązać z " jakimś haczykiem". Więc nie rozumiem tych żali do operatora. Czepiajcie się sprzedających telefon.

Link to post
Share on other sites

Podobno blokowane są też telefony kupione przed styczniem 

http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?uid=4534&f=98&t=22755&start=0

Ponadto z powyższego wynika że takie blokowanie telefonów może być nielegalne ale to raczej rozstrzygnie się na drodze sądowej.

 

 

 

Ale to uderza w niewinnych ludzi który kupią uzywki na allegro. Są delikwenci którzy biorą drogi telefon na raty i od razu sprzedają na allegro a rat nie płacą. Ktoś kto kupi taki telefon, po kilku miesiącach może zostać z cegłą. 

Najlepiej by było, żeby osoby trzecie (czyli obecni posiadacze telefonu) poszkodowane w tym wypadku złożyły proces zbiorowy przeciwko sieci plus.

@mszark, nie. Głupotą jest to co wypisujesz od pierwszego posta w tym temacie. Każdy ma prawo kupić telefon używany na allegro jeśli nie ma on wady prawnej i zostaje zawarta umowa kupna-sprzedaży. Takie sprawy plus powinien załatwiać po przez windykacje, a nie po przez blokowanie apartów. Jak wynika z zamieszczonego tematu wyżej, telefony nie mają wady prawnej, bo plus ma to w tyłku i uważa, że to już koniec tematu.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
jeśli nie ma on wady prawnej

Przecież jest zapis w umowie. Więc o co chodzi? Kto jest winny? Plus? Sprzedający tel. wie co może się stać z tym telefonem jak przestanie spłacać raty, że przyszły użytkownik będzie w czarnej d...

Link to post
Share on other sites

Sprzedawałem s7 niedawno, które jednak zostało w moich rękach. Jedna zainteresowana osoba napisała mi coś takiego:

 

http://i.imgur.com/QbtpDem.jpg

 

Sam też kupiłem ten telefon od osoby na którą jest faktura oraz raty. 

 

Jest to wg mnie ogromna głupota ze strony operatora.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Więc nie rozumiem tych żali do operatora. Czepiajcie się sprzedających telefon.
 Nie rozumiesz że blokowanie imei nic nie da bo ktoś kto nie płaci rat już dawno sprzedał ten telefon? Uderzy to w nieświadomych ludzi. Jeśli inni operatorzy podłapią ten pomysł to zniszczą całkowicie rynek używanych smartfonów i to dla obu stron bo  Ty będziesz bał się kupić a i nikt nie bedzie chciał od Ciebie kupić.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przecież jest zapis w umowie. Więc o co chodzi? Kto jest winny? Plus? Sprzedający tel. wie co może się stać z tym telefonem jak przestanie spłacać raty, że przyszły użytkownik będzie w czarnej d...

Wiesz, że niektóre umowy mogą być sprzeczne z prawem? Lub sformułowane na niekorzyść klienta w tak dużym stopniu, że uokik może interweniować nakładając bardzo wysokie kary i unieważniając takie umowy? Jasne, że plus jest winny. Jest winny nagannych praktyk godzących w osoby trzecie. 

 

Sprzedawałem s7 niedawno, które jednak zostało w moich rękach. Jedna zainteresowana osoba napisała mi coś takiego:

 

 

 

http://i.imgur.com/QbtpDem.jpg

 

 

Sam też kupiłem ten telefon od osoby na którą jest faktura oraz raty. 

 

Jest to wg mnie ogromna głupota ze strony operatora.

Nie ma co się dziwić. Tak jak już ktoś wspomniał, to zabija rynek telefonów używanych/prawie nowych. A konsekwencje mogą być bardzo złe dla wszystkich, bo jak wiadomo z najprostszych praw ekonomi im mniej na rynku towaru na który jest popyt tym on droższy, więc w normalnych sklepach ceny mogą pójść w górę. 

 

Nie cytuj zdjęć. /jutjub

Link to post
Share on other sites

Ogólnie problem polega na tym że kiedyś telefon kupowało się za 1 zł czy ile tam ktoś za niego płacił w momencie podpisania umowy i dokładnie taka kwota widniała na fakturze. A reszta wartości telefonu była uwzględniona w wyższym abonamencie. Aktualnie Plus zmienił system i sprzedaje telefony normalnie, za normalną cenę tylko że na raty. Akurat punkt w umowie ratalnej że przedmiot sprzedaży przechodzi na własność kupującego w momencie spłacenia ostatniej raty jest jak najbardziej zgodny z polskim prawem. Domyślam się że zbyt wiele osób brało telefony aby tylko je sprzedać i nie płacić abonamentu dlatego zmienili zasady. Niestety za cwaniactwo mniejszości płaci rachunek uczciwa większość. Takie życie i nic na to nie poradzimy co najwyżej można nie kupować nic w plusie.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie problem polega na tym że kiedyś telefon kupowało się za 1 zł czy ile tam ktoś za niego płacił w momencie podpisania umowy i dokładnie taka kwota widniała na fakturze. A reszta wartości telefonu była uwzględniona w wyższym abonamencie. Aktualnie Plus zmienił system i sprzedaje telefony normalnie, za normalną cenę tylko że na raty. Akurat punkt w umowie ratalnej że przedmiot sprzedaży przechodzi na własność kupującego w momencie spłacenia ostatniej raty jest jak najbardziej zgodny z polskim prawem. Domyślam się że zbyt wiele osób brało telefony aby tylko je sprzedać i nie płacić abonamentu dlatego zmienili zasady. Niestety za cwaniactwo mniejszości płaci rachunek uczciwa większość. Takie życie i nic na to nie poradzimy co najwyżej można nie kupować nic w plusie.

Świetnie napisane, tylko są dwa ale. Po pierwsze czy to, że plus jest właścicielem telefonu jest równoznaczne z tym, że może go blokować kiedy chce? Po drugie, w umowie jest napisane z tego co wynika w tych artykułach, że plus zastrzega sobie prawo własności przedmiotu, aż do momentu spłaty ostatniej raty, tylko co z tego? Czy to znaczy, że mogą telefon zablokować? Co jeszcze mogą zrobić? Przyjść do domu i zabrać gdy śpię, bo zastrzegają sobie prawo własności?

 

Co do reszty to w punkt. Warto dodać, że system ratalny u operatorów jest już od dłuższego czasu z tego co wiem to każdy operator ma go w ofercie. 

Link to post
Share on other sites

Tu przydałaby się taka umowa i wszystko byłoby jasne. Ja pomimo że mam abo w plusie to chyba pochorowałbym się gdybym miał kupić u nich telefon na raty (nie dość że bardzo drogo to jeszcze oferta słaba).

 

Tak swoją drogą to pewnie jest później opcja odblokowania gdy ureguluje się zaległości tak samo jak blokada abonamentu jak nie płacisz. Ale jak wspomniałem tu trzeba by przeanalizować zapisy umowy.

Edytowane przez mseredin
Link to post
Share on other sites

 

 

Świetnie napisane, tylko są dwa ale. Po pierwsze czy to, że plus jest właścicielem telefonu jest równoznaczne z tym, że może go blokować kiedy chce?

Tak

 

 

Po drugie, w umowie jest napisane z tego co wynika w tych artykułach, że plus zastrzega sobie prawo własności przedmiotu, aż do momentu spłaty ostatniej raty, tylko co z tego? Czy to znaczy, że mogą telefon zablokować? Co jeszcze mogą zrobić? Przyjść do domu i zabrać gdy śpię, bo zastrzegają sobie prawo własności?

Tak

 

Posłużę się przykładem.

Bierzesz w banku kredyt 500k na budowę/kupno domu/samochodu itp... . Jeśli przestaniesz spłacać kredyt bank zabiera Ci dom/samochód itd...

Link to post
Share on other sites
Bierzesz w banku kredyt 500k na budowę/kupno domu/samochodu itp... . Jeśli przestaniesz spłacać kredyt bank zabiera Ci dom/samochód itd...

 Po 1. przejrzałem umowy Plusa i nie ma wzmianki o blokowaniu telefonu a jedynie to, że do monentu spłaty wszystkich rat, plus zastrzega sobie prawo do własności.

 

Po 2. bardziej adekwatny jest przykład gdy bierzesz samochód na raty i od razu sprzedajesz, zatajając że nie jesteś właścicielem. Kupujący o niczym nie wie a na umowie jest wszystko w porządku a po kilku miesiącach bank zabiera auto. Konsekewncje w tym przypadku powinna ponieść osoba która nie wywiązała się z podpisanej umowy ratalnej a nie oszukany kupujący który zakupił towar w dobrej wierze. 

 

Nie mogę zrozumieć czemu bronicie plusa w tej sytuacji, nawet jeśli działają zgodnie z prawem to takie działania są skrajnie niekorzystne dla nieświadomych konsumentów i należy nagłaśniać takie oszukańcze praktyki.

Link to post
Share on other sites

Nie bronie Plusa natomiast jestem w stanie zrozumieć takie działania. W ten sposób zabezpieczają się przed kradzieżą (nazwijmy rzecz po imieniu). A to że poszkodowani są inni, niestety będzie trzeba dokładnie sprawdzać telefon jaki się kupuje.

 

Oszukańcze praktyki w tym wypadku raczej stosuje ktoś kto bierze telefon na raty aby go sprzedać i nie płacąc rat. Przecież sprzedaje on rzecz która i prawnie nie należy do biego. Na ten temat raczej powinien wypowiedzieć się prawnik), bo podejrzewam że takie działanie (klienta nie Plusa) podlega kodeksowi karnemu (pewnie jest jakiś paragraf przywłaszczenia cudzej nieruchomości czy coś takiego). W sumie jedynym sensownym zabezpieczeniem na taką sytuację jest umowa kupna sprzedaży i w razie problemów wytoczenie procesu cywilnego nieuczciwemu sprzedawcy (i mam pełną świadomość tego że szanse na odzyskanie pieniędzy są praktycznie minimalne a koszty mogą być spore).

 

Ps. Dla plusa konsumentem jest klient podpisując umowę a nie osoba trzecia która odkupuje później telefon na raty. A dobrze wiemy że większość problemów z telefonami mają osoby które odkupiły od kogoś telefon.

Edytowane przez mseredin
Link to post
Share on other sites

Pomijając temat główny - prawo własności tel. po stronie PLUSa do momentu spłaty ostatniej raty - co w mojej ocenie jest lekkim przegięciem i głupotą - to jak się mają tematy gwarancji i trybu reklamacji?

 

Oddając taki np. niedziałający telefon do PLUSa jako użytkownik - nie mam żadnych praw - bo nie jestem właścicielem telefonu. Żadne terminy związane z gwarancjami/rękojmia między uzytkownikiem a PLUSem nie istnieją bo to w zasadzie PLUSa telefon oddawany jest PLUSowi i to oni są stroną dla Producenta/Dystrybotora.

 

Ciekaw jestem jak to jest rozwiązane?

Edytowane przez wrzesi0
Link to post
Share on other sites

 Po 1. przejrzałem umowy Plusa i nie ma wzmianki o blokowaniu telefonu a jedynie to, że do monentu spłaty wszystkich rat, plus zastrzega sobie prawo do własności.

 

Po 2. bardziej adekwatny jest przykład gdy bierzesz samochód na raty i od razu sprzedajesz, zatajając że nie jesteś właścicielem. Kupujący o niczym nie wie a na umowie jest wszystko w porządku a po kilku miesiącach bank zabiera auto. Konsekewncje w tym przypadku powinna ponieść osoba która nie wywiązała się z podpisanej umowy ratalnej a nie oszukany kupujący który zakupił towar w dobrej wierze. 

 

Nie mogę zrozumieć czemu bronicie plusa w tej sytuacji, nawet jeśli działają zgodnie z prawem to takie działania są skrajnie niekorzystne dla nieświadomych konsumentów i należy nagłaśniać takie oszukańcze praktyki.

 

No właśnie, skoro nawet w regulaminach plusa nie ma wzmianki o możliwych konsekwencjach to sprawa staje się jeszcze bardziej śliska.

Nie bronie Plusa natomiast jestem w stanie zrozumieć takie działania. W ten sposób zabezpieczają się przed kradzieżą (nazwijmy rzecz po imieniu). A to że poszkodowani są inni, niestety będzie trzeba dokładnie sprawdzać telefon jaki się kupuje. Oszukańcze praktyki w tym wypadku raczej stosuje ktoś kto bierze telefon na raty aby go sprzedać i nie płacąc rat. Przecież sprzedaje on rzecz która i prawnie nie należy do biego. Na ten temat raczej powinien wypowiedzieć się prawnik), bo podejrzewam że takie działanie (klienta nie Plusa) podlega kodeksowi karnemu (pewnie jest jakiś paragraf przywłaszczenia cudzej nieruchomości czy coś takiego). W sumie jedynym sensownym zabezpieczeniem na taką sytuację jest umowa kupna sprzedaży i w razie problemów wytoczenie procesu cywilnego nieuczciwemu sprzedawcy (i mam pełną świadomość tego że szanse na odzyskanie pieniędzy są praktycznie minimalne a koszty mogą być spore). Ps. Dla plusa konsumentem jest klient podpisując umowę a nie osoba trzecia która odkupuje później telefon na raty. A dobrze wiemy że większość problemów z telefonami mają osoby które odkupiły od kogoś telefon.

Gość z podanego linku do forum plusa pisał, że ma taką umowę w której sprzedawca zapewnia, że telefon był jego, że jest wolny od wad itd. Podobno poszedł nawet na policje, niestety ta nie mogła mu pomóc, bo telefon nie ma żadnej wady prawnej. Jest też tam wypowiedź innego oszukanego kupca telefonu z drugiej ręki, który powołując się na ustawę uzasadnia dlaczego nowy właściciel telefonu jest pełnoprawnym właścicielem mimo kruczku ze strony plusa. Ale to już lepiej sam przeczytaj, żebyś widział jak jest.

Najlepsze jest to, że plus ma ich w tyłku. Do czasu, aż nie trafi kosa na kamień.

Tak

 

 

Tak

 

Posłużę się przykładem.

Bierzesz w banku kredyt 500k na budowę/kupno domu/samochodu itp... . Jeśli przestaniesz spłacać kredyt bank zabiera Ci dom/samochód itd...

Nie. Żenujący poziom dyskusji prezentujesz. Żaden bank nie da Ci kredytu hipotecznego bez wcześniejszego sprawdzania twojej osoby i twojej historii, sieci są na tyle głupie, że nie sprawdzają nic oprócz rejestru dłużników, bo liczy się tylko ilość podpisanych umów.  A to czy ktoś je będzie potem płacił to już sprawa innego oddziału. Winisz złodzieja za to, że kradnie, ale sami go zapraszają do domu.

Edytowane przez kenigis
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Są tutaj osoby, które rozwiązały ten problem lub są w trakcie rozwiązywania? Oddałem telefon do serwisu Samsunga i dostałem wiadomość, że telefon zablokował Plus i oni(Samsung) nic z tym nie mogą zrobić. Jestem drugim właścicielem, pierwszy wziął go na raty i mi odsprzedał w grudniu.Mam fakturę, na której jest numer IMEI telefonu,imię i nazwisko sprzedającego i jego adres(czy prawdziwe? ;) ).Możecie coś doradzić co mogę zrobić?

Link to post
Share on other sites
Są tutaj osoby, które rozwiązały ten problem lub są w trakcie rozwiązywania? Oddałem telefon do serwisu Samsunga i dostałem wiadomość, że telefon zablokował Plus i oni(Samsung) nic z tym nie mogą zrobić. Jestem drugim właścicielem, pierwszy wziął go na raty i mi odsprzedał w grudniu.Mam fakturę, na której jest numer IMEI telefonu,imię i nazwisko sprzedającego i jego adres(czy prawdziwe? ;) ).Możecie coś doradzić co mogę zrobić?

w Huawei w serwisie maja opcje wymiany płyty głównej w takim przypadku. odpłatnie oczywiście

Link to post
Share on other sites

Serwis Huawei tu nie pomoże bo mam Galaxy S7.

Tutaj widzę tylko trzy drogi rozwiązania sprawy bez nadmiernych kosztów:

- nawiązać kontakt ze sprzedającym Ci telefon i poprosić o zwrot pieniędzy/wymianę telefonu lub uiszczenia opłaty za telefon w plusie w celu jego odblokowania. Tak wiem naiwnie jest wierzyć, że ktoś się na Ciebie nie wypnie.

-sprzedać telefon za granicę, gdzie podobno (zaznaczam słowo podobno, bo nie umiem tego potwierdzić) telefon będzie działał na innej sieci.

-nawiązać kontakt z innymi poszkodowanymi takimi jak ty i złożyć pozew grupowy przeciwko sieci plus. 

no i może jeszcze czwarta droga, taka trochę mglista. Udać się do rzecznika praw konsumenta (który siedzibę ma w każdym mieście prawie) i zapytać co sądzi o takiej sprawie i jak ją rozwiązać. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...