Skocz do zawartości

Skaner dla dyslektyka? IRIScan Desk 6 Pro Dyslexic


Sirck

625 wyświetleń

W skrócie IRIScan Desk 6 Pro to poręczny skaner z możliwością nagrywania wideo i dźwięku. Wariant z dopiskiem Dyslexic dokłada aplikację Readiris Dyslexic skierowaną do osób zmagających się z dysleksją a także dyspraksją, dysfazją, dysgrafią oraz dysortografią. Na całość oferty obecnej linii ręcznych skanerów marki IRIS, którą rozpoznamy po cyfrze 6 w nazwie, składają się dodatkowe urządzenia Desk 6 i Desk 6 Business, ale tylko opcja Pro można zakupić z opcjonalnym oprogramowaniem Readiris Dyslexic.

 

Dane techniczne IRIScan Desk 6 Pro

  • maks. rozmiar dokumentu: A3
  • rozdzielczość wyjściowa: 300 dpi
  • tryby skanowania: kolor, czarno biały, skala szarości
  • zalecana liczba skanowanych stron: do 500 na dzień
  • formaty wyjściowe: JPG, PDF, Word, TXT, Excel, ePub, MP3, WAV
  • Interfejs + zasilanie: USB 2.0
  • wymiary: 39.6 x 12 x 28.2 cm
  • waga: 1150 g

 

Różnice w rodzinie IRIScan Desk 6

Pod kątem najważniejszych funkcji różnice między Desk 6 Pro a Business są raczej kosmetyczne. Skanery posiadają automatyczne wykrywanie dokumentów i usuwanie przekrzywienia strony. Z miejsca wykrywają przewracanie stron, spłaszczają wybrzuszenie obrazu książki, usuwają palce z kadru, a także automatyczne uzupełniają krawędzie uszkodzonych dokumentów.

IRIScan_Desk_6_Pro_02.JPG.407817126a4dafe810fbff50f4b228a3.JPG

Skaner IRIScan działa na zasadzie aparatu fotograficznego, wykonując zdjęcie treści znajdującej się pod ramieniem. Desk 6 Pro spokojnie archiwizuje dokumenty w formacie A3 lub A4 – podobnie zresztą jak wersja Business. 21-megapikselowy czujnik CMOS oświetlony czterema diodami LED w Desk 6 Pro jest w stanie nie tylko robić zdjęcia. Z jego pomocą nagrasz wideo z dźwiękiem w 30 klatkach na sekundę. Dzięki temu skaner nadaje się do roli rzutnika do prezentacji, szkoleń online, wideokonferencji itd.

IRIScan_Desk_6_Pro_03.JPG.9c9739646a3c38dca1233feb8f7cd2ee.JPG

Wariant Business uzbrojono w 32-megapikselowym czujnik z sześcioma diodami LED. Bazowy model Desk 6 posiada czujnik o rozdzielczości 12 megapikseli. Co istotne Desk 6 Pro jest nieco mniejszy i lżejszy niż Business. Diody LED uruchamiamy z obudowy skanera za pomocną dotykowego przycisku. Do dyspozycji mamy trzy poziomy jasności. Skanery powinny posiadać zewnętrzny pilot ułatwiający wykonywanie skanowania. Niestety Pro nie uwzględnia opcjonalnego zwalniacza nożnego z modelu biznesowego, który pozwala uwolnić obie dłonie do sprawnego przewracania kolejnych stron.

 

Oprogramowanie IRIScan

Każdy skaner IRIScan Desk 6 posiada bazowe oprogramowanie do skanowania, archiwizacji i zarządzania dokumentami. Program pozwala przekonwertować jednolity obraz na tekst, który można swobodnie przeszukiwać i edytować. Opcja Business oraz Pro ma zalecany dzienny cykl pracy do 5000 skanowanych stron. Software Desk 6 Pro obsługuje formaty PDF (także przeszukiwalne pliki), Microsoft Word i Excel; EPUB dla e-booków; zwykły tekst; JPG; MP3; i WAV. Podstawowy software skanera działa pod Windows 10/11 oraz MacOS.

Iris_6_skan_01.jpg.3b9ae071299945684abe95483dc4a994.jpg

Pomocą naukową dla dyslektyków (osoby wykazujące specyficzne trudności w nauce czytania i pisania) ma być program Readiris Dyslexic. Posiada on bardzo prosty interfejs. Podstawę stanowi funkcja czytania na głos książek, dokumentów i plików cyfrowych w 138 językach świata. Do wyboru użytkownik ma głos żeński lub męski, odkreślając także prędkość lektora. Po polsku aplikacja płynnie odczytuje na głos każde słowo w formie składnych zdań. Gdzie pojawiają się zgrzyty to momenty, gdy polski tekst posiada wtrącenia w innym języku.

Iris_6_skan_04.jpg.91cd7a601dd0877274c09d4551587ab8.jpg

Oprogramowanie zawiera również wbudowane narzędzie do zamiany tekstu na mowę. W tym celu Readiris Dyslexic posiada kompatybilność z funkcją Zamiana Mowy na Tekst Microsoft. Daje szeroki wybór prostych formatów wyjściowych (DOCX, JPEG, MP3, WAV, PDF) oraz sposobność bezpośredniego wysyłania wiadomości e-mail. Readiris Dyslexic przygotowano wyłącznie w wersji dla systemu Windows.

 

Użytkowanie IRIScan Desk 6 Pro

Producent deklaruje, że urządzenie pozwala skanować jedną stronę na sekundę, czyli teoretycznie sześćdziesiąt stron na minutę. Obliczenia producenta są nazbyt optymistyczne, bo nie obejmują czasu poświęconego na przekładanie stron, układnie materiału źródłowego, archiwizowanie treści przez program itd. W praktyce, użytkując komputer wychodzący nieco poza zalecane wymagania techniczne, w minutę użytkownik powinien zeskanować w formie obrazu piętnaście do dwudziestu stron. Stworzenie przeszukiwalnego pliku PDF oprogramowaniu zajmuje nieco więcej czasu.

IRIScan_Desk_6_Pro_08.JPG.1a5d5107b0b589b735b921aff3aa6f27.JPG

Dla sprawnego działania urządzenia warto jednak zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia a także ułożenie skanera względem lampy. Dotyczy to głównie papieru kredowego, któremu w niesprzyjających warunkach towarzyszą refleksy zniekształcające finalny skan. Jednocześnie chcąc zachować czytelny tekst lepiej nie wybierać jakości pliku poniżej 3-megapikseli. W kwestii kreowania plików edytowalnych Desk 6 Pro celnie rozpoznaje czcionki takie jak Arial czy Times New Roman.

 

Desk 6 Pro wraz z kamerą internetową można używać do tworzenia filmów lub konferencji. Przykładowo wideo i dźwięk ze skanera i kamery internetowej bez problemu połączysz w spójny plik wideo odtwarzany na jednym ekranie. Desk 6 Pro uwzględnia również oprogramowanie Cardiris do skanowania wizytówek i przekształcania ich w kontakty cyfrowe. Oprogramowanie działa dobrze, o ile trzymamy się prostych kart ze zwykłymi czcionkami. W przypadku wymyślnie zaprojektowanych lub ciemnych wizytówek sprawniej będzie sięgnąć po aparat w telefonie.

 

Podsumowanie

IRIScan Desk 6 Pro Dyslexic wyceniono na 1900 PLN. Jest to kwota wyższa o trzysta złotych względem bazowego wariantu Pro. Desk 6 Pro w porównaniu do opcji Business jest więcej niż wystarczającym rozwiązaniem dla większości użytkowników w biurach i placówkach edukacyjnych. Natomiast program Readiris Dyslexic umożliwia osobom z dysleksją słuchanie słów i skanowanie tekstów, pomagając im poprawić szybkość i umiejętności czytania oraz pisania. Zza granicą podobno Readiris Dyslexic zaskarbił sobie sympatię użytkowników. Czy odniesie także sukces w Polsce? – tylko czas pokaże.

  • Lubię to 1

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

×
×
  • Dodaj nową pozycję...