Skocz do zawartości

SirckBlog

  • wpisów
    29
  • odpowiedzi
    28
  • wyświetlenia
    198115914

Test Nimbustor 2 – nowy NAS firmy Asustor


Sirck

10946300 wyświetleń

blog-0349474001572514381.jpg

Nimbustor 2 nie należy do tanich. Jako, że sprzęt posiada jedynie dwie kieszenie HDD, może to budzić pewne wątpliwości. Dlaczego więc jest on niezwykle konkurencyjnym urządzeniem, gdy inni oferują podobne rozwiązania odrobinę taniej?

 

W AS5202T umieszczono wcześniej dwa dyski SSD Kingston DC500M 480 GB, ułożone w trybie RAID1. Teoretycznie rzecz biorąc w przypadku dysku sieciowego, który ma być jedynie magazynem danych, półprzewodnikowy dysk wydać się może przesadą. Jednakże, gdy weźmie się pod uwagę to, że ich ceny są coraz bardziej przystępne, a także stosowanie NAS-a do uruchamiania wymagających aplikacji, to rozwiązanie wydaje się sensowne. Nie rozdrabniając się dłużej w temacie użytych dysków, najwyższa pora przejść do testów. Jak poradzi sobie Nimbustor 2?

 

imVkYu1.jpg

 

Na dobry początek
Ogólnie pozytywnie. AS5202T i AS5304T odróżniają gabaryty. Rozmiary obu urządzeń wynikają z ich pojemności – 2 vs 4 kieszenie HDD. Nie licząc tego drobnego detalu wizualnie są to identyczne NAS-y. Czarny kolor obudowy współgrający z drobnymi czerwonymi akcentami, zdejmowany frontowy panel odznaczający się połyskiem oraz minimalizm szczegółów to główne cechy testowanego sprzętu.

 

Na froncie, oprócz diod sygnalizujących pracę, znajdziemy jeszcze przycisk „One Touch Backup Button” i port USB. Dodatkowe dwa porty umieszczono z tyłu, podobnie jak wyjście HDMI oraz dwa gniazda LAN RJ45 2.5 Gigabit. Jeśli idzie o montaż dysków cieszy brak konieczności sięgania po narzędzia w przypadku nośników 3.5”. W kwestii mniejszych SSD nie obejdzie się bez śrubokręta. Oczywiście odpowiednie śrubki znajdziecie w zestawie akcesoriów. Generalnie pakiet obejmuje: zasilacz sieciowy, przewód zasilający, dwa przewody RJ-45 (Cat 5e), płytę CD oraz skróconą instrukcję.

 

Specyfikacja Nimbustor 2 AS5202T
CPU: Intel Celeron J4005 Dual-Core 2.0@2.7 GHz
Pamięć: 1x 2GB SO-DIMM DDR4 2400MHz
Możliwość rozbudowy RAM: 8GB (2 x 4GB)
Pamięć Flash: 4GB eMMC
HDD: 4 x SATA3 6Gb/s; 3.5"/2.5" HDD/SSD
Maksymalna wewnętrzna pojemność: 32 TB (16 TB HDD 4x)
Porty: USB 3.2 Gen 1 x3
Sieć: 2.5 Gigabit Ethernet x2
Wyjście wideo: HDMI 2.0a
Wentylator: 70mm x1

 

Fight!
Dyski skonfigurowano w trybie RAID 1. Tak ustawiony wcześniej sprzęt trafił w moje ręce. Przy samodzielnej inicjacji sprzętu użytkownik ma jeszcze do wyboru RAID 0 oraz JBOD. Komputer z jakiego kopiowano i zapisywano dane w tym teście, bazuje na i7-4770, dwukanałowej pamięci i płycie głównej Z97. Zainstalowane dyski to systemowy Kingston 3K 240GB i Samsung HD502HJ (3x 500GB).

 

Test syntetyczny - zapis i odczyt
FHNgTee.png
88hczsa.png
rB8CY4q.png
Uzyskane wyniki dla Nimbustor AS5202T zastanawiają, szczególnie w kontekście programu ATTO. Odczyt znacznie przebija zapis, który swoimi wartościami nie powala. Test został przeprowadzony przy bezpośrednim podłączeniu z PC (single-link) i powtórzony kilkukrotnie z użyciem fabrycznego przewodu sieciowego Asustor oraz Neku Cat 5e. Różnice między nimi mieściły się w przedziale błędu pomiarowego.

 

Test praktyczny – zapis i odczyt
jsmtU03.png

 

Powyższy test przeprowadzono przy bezpośrednim połączeniu NAS-a z PC (single-link). Należy dopowiedzieć, że QNAP wyposażono w dwa klasyczne HDD (1TB WD Red + RAID 1). Widać w domowych warunkach SSD w przypadku NAS-a nie daje realnych korzyści.Na sam koniec pobór energii. Do porównania użyłem AS5304T i QNAP TS-231P. Dzięki inwestycji w SSD uzyskaliśmy bardzo cichą, mimo zamontowania przez producenta jednego wentylatora 70 mm (732 RPM) oraz oszczędną platformę. Choć ~4 W energii mniej nie przełożą się na aż tak znacząco niższe rachunki za prąd.

 

wPgTG8Q.png

 

Wrażenia z użytkowania
Od strony technicznej sprzęt różni się względem swoich poprzedników. Nimbustory wyposażono w moduły SO-DIMM DDR4 o taktowaniu 2400 MHz. Niestety testowany NAS posiada tylko jedną kość 2 GB, co biorąc pod uwagę jego cenę wydaje się nietrafionym pomysłem. Na szczęście do łask powróciła możliwość rozbudowy sprzętu. Wspominam o tym, bo niektóre Asustory posiadają wlutowane moduły RAM, zamykając tak ścieżki upgrade’u. Niemniej w codziennym użytkowaniu – archiwizowanie i korzystanie z multimediów – zamontowana ilość pamięci wystarcza, dzięki należytej optymalizacji softu.

 

eeaj9CU.jpg
Nimbustor 2 posiada port HDMI 2.0 a. Oznacza to wsparcie dla wyświetlaczy 4K oraz obsługę standardu HDR. Dekodowanie HEVC i VP9 10bit Profile2 mają przełożyć się na płynniejsze wyświetlanie materiału wideo przy mniejszym zużyciu CPU. Niestety stosownych plików filmowych w standardzie 2160p nie miałem pod ręką, aby sprawdzić na ile zapewnienia producenta pokrywają się z rzeczywistością. Ogólnie usługi streamingowe w rozdzielczości 1080p działają sprawnie. Innymi słowy otrzymujemy dość elastyczny serwer, który podpięty pod TV z jednej strony stanowi świetne archiwum multimediów, a z drugiej maszynę do strumieniowania z YouTube lub Netflix.

 

NM7iYdT.jpg
Do pełnego wykorzystania NAS-a konieczna jest odpowiednia infrastruktura sieciowa w domu albo biurze. Bez agregacji łącza transfery danych prezentowały się solidnie, ale bez szaleństw. Biorąc pod uwagę obecność SSD na pokładzie ten fakt może rozczarowywać. Użytkowanie jednocześnie dwóch portów 2.5 Gigabit Ethernet, gdzie po drugiej stronie jest PC ze zwykła kartą sieciową oraz klasycznymi HDD, nie ma już takiego znaczenia. W biurze przy odpowiednim routerze oraz większej ilości komputerów efekt powinien być jak najbardziej pozytywny.

 

Podsumowanie
Asustor AS5202T kosztuje obecnie 1699 zł. Godna pochwały jest kompaktowa obudowa tego sprzętu. Dobrze, że producent zdecydował się na zaktualizowanie standardów na HDMI 2.0a oraz 2x 2.5 Gigabit. Dodatkowo urządzenia z serii Nimbustor radzą sobie z pokaźną liczbą sieciowych kart USB oraz DAC’ów. Niewątpliwie polepsza to możliwości w konfiguracji przestrzeni oraz sprzętu, np. własnego Netflixa. Warto również pamiętać o trzyletniej gwarancji producenta.

 

Podsumowując - seria Nimbustor jest niewątpliwie rozwiązaniem wartym uwagi, zwłaszcza w przypadku studia nagraniowego, biura, a także domu jako centrum rozrywki. System ADM na starcie oferuje sporo możliwości i posiada w miarę prostą konfigurację. Korzystanie z wielu opcji, jak np. własna chmura streamingowa, to nie czarna magia i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jeżeli szukacie sprzętu, który zapewnia szeroki wachlarz możliwości to AS5202T jest odpowiednim urządzeniem. Jeśli zadowolicie się prostym magazynem dla swoich danych, to bez problemu znajdziecie dużo innych i mniej kosztownych rozwiązań.

1 komentarz


Rekomendowane komentarze

Hello, I seriously appreciate posts which contain exciting information and which I'm always eager to study! Fantastic website! In my opinion this blog is really the great one! Thank you for this post Wow! I am mainly surprised by the way your content is unique and almost every single little detail. Go through with the site write my essay for better writing related help.

Odnośnik do komentarza
×
×
  • Dodaj nową pozycję...