Skocz do zawartości

SirckBlog

 • wpisów
  29
 • odpowiedzi
  28
 • wyświetlenia
  198115840

Test gamingowego UPS-a PowerWalker


Sirck

22982465 wyświetleń

blog-0401714001553774341.jpg

Elektronika na przestrzeni lat rozwinęła się niesamowicie. Towarzyszy nam dzisiaj wszędzie, otacza nas zarówno w domu, jak i w pracy. Niestety, nie jest odporna na wahania napięcia w sieci elektrycznej i jej przeciążenia. W takich właśnie chwilach zasilacze awaryjne mogą okazać się niezwykle przydatne.

 

Zasilacze awaryjne, potocznie nazywane UPS (uninterruptible power supply), do niedawna kojarzyły się wyłącznie z profesjonalnym zastosowaniem. Jednakże, rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne. Dobrym przykładem może być seria zasilaczy PowerWalker VI GX, która została zaadresowana między innymi do graczy – zarówno tych PC-towych, jak i konsolowych. UPS do zastosowań gamingowych powinien być wyposażony między innymi w funkcję APFC, która jest standardem w najlepszych komputerowych zasilaczach.

 

Pierwsze wrażenia

 

PowerWalker VI 1200 GX FR przyjechał do mnie w kartonie pokaźnych rozmiarów. Po jego otworzeniu, prócz samego UPS-a, moim oczom ukazał się jeszcze przewód USB typu B, karta gwarancyjna i instrukcja obsługi. Całość wykonana została głównie z tworzywa sztucznego. Wymiary zasilacza to: 139 x 195 x 364 mm. Całkowita waga to z kolei około 8.5 kg.
AjVeejo.jpg

 

Sprzęt został zaprojektowany z myślą o jak najdokładniejszym spasowaniu elementów, zachowując jednocześnie interesujące, acz nie krzykliwe wzornictwo. Na froncie umieszczone są kolejno: włącznik, dwa porty USB typ-A do ładowania (5V/2A) oraz uproszczony wyświetlacz LCD. Z tyłu natomiast ulokowano: port USB typ-B, dwa porty RJ-45, wyjścia CEE 7/5 (typ E) x4 i kabel zasilający o długości 1.5 metra z końcówką CEE 7/7.

 

Set-up sprzętu

 

Na początek UPS należy podłączyć do sieci elektrycznej. Po krótkiej chwili ekran LCD rozbłyśnie jasnym błękitem i wyświetli podstawowe informacje. Dwie główne wartości po lewej stronie informują o poziomie napięcia w sieci oraz napięcia dla podpiętych urządzeń do wyjść CEE 7/5. Zasilacz awaryjny będzie współpracować z dowolnym typem akcesoriów, od komputerów, konsol, zestawów audio czy telewizorów. Jednakże, według zaleceń producenta, należy unikać parowania ze sprzętem AGD. Należy również mieć na uwadze, że UPS serii VI GX zaprojektowany został z myślą o użytku domowym. Dlatego nie powinno się podpinać wyspecjalizowanej aparatury w postaci sprzętu medycznego.
8aI6WJj.jpg

 

Co jeszcze oferuje produkt firmy PowerWalker? Zastosowana funkcja AVR (Automatic Voltage Regulation) służy do automatycznej regulacji napięcia wyjściowego. Urządzenie dzięki zastosowaniu systemu stabilizacji AVR, doskonale sprawdza się jako zasilanie awaryjne w domach jednorodzinnych lub miejscu pracy – sklep, biuro, punkt obsługi. Funkcja "Zimny start" pozwala na uruchomienie zasilacza bez podłączenia go do sieci elektrycznej. W chwili, gdy wydajny komputer działa pod dużym obciążeniem i nastąpi zanik prądu (trwający nawet dziesiętną część sekundy) lub inne poważne wahania w sieci elektrycznej, może dojść do resetu. Między innymi z tego powodu przydaje się funkcja APFC.

 

Specyfikacja:

 • Typ: Line-Interactive
 • Moc: 1200VA / 720W
 • Współczynnik mocy: 0.60
 • Zakres napięcia wejściowego: 172-280 VAC ±7%
 • Częstotliwość: 50Hz lub 60Hz
 • Nominalne napięcie wyjściowe: 230 VAC
 • Informacje dodatkowe: 1Gigabit network surge protection
 • Wyświetlacz LCD: AVR mode, Battery mode, Load level, Battery capacity, Input voltage, Output voltage, Overload alarm, Fault alarm, Low battery alarm
 • Wydajność: LINE mode full Load: 95.0%
 • Baterie: 2x 12V/7Ah
 • Napięcie DC: 2 x 12V
 • Czas ładowania: 2-4h do 90%
 • CEE 7/5 (Type E): 4
 • Wejście: CEE 7/7
 • Oprogramowanie: WinPower
 • Szerokość: 139 mm
 • Wysokość: 195 mm
 • Głębokość: 364 mm
 • Waga: 8.6 kg


ZTVNd82.jpg

 


Mnogość możliwości
Do omawianego zasilacza awaryjnego podpiąłem komputer stacjonarny, monitor o przekątnej 27 cali, konsolę Xbox One oraz NAS ASUSTOR AS4004T. Porty USB na froncie wykorzystałem do ładowania telefonu lub kontrolera konsoli Xbox. Dodatkowo dwa porty LAN o przepustowości 1000 Mbps mają za cel przesyłać „czysty” sygnał sieciowy z modemu do komputera. W ten sposób zapewniamy sobie również ochronę komputera przed przepięciami także występującymi w przewodach sieciowych.
3z8UfVE.png

 

O zaistniałych problemach na bieżąco informuje donośny alarm dźwiękowy:

 • Dźwięk, co 10 sekund – praca na baterii,
 • Dźwięk, co 1 sekundę – niski stan baterii,
 • Dźwięk, co 0.5 sekundy – przeciążenie,
 • Stały sygnał dźwiękowy – poważny błąd systemu lub usterka.


Do komputera podpięto (załączony do zestawu) kabel USB typu B w celu monitorowania jego stanu. Interfejs HID pozwala na podstawową funkcjonalność bez konieczności instalowania oprogramowania producenta. W tym konkretnym przypadku Windows 7 wykrył UPS VI 1200 GX FR, jako akumulator, pokazując w pasku zadań stan postępu ładowania – tak, jak w notebookach.
Y7H0weO.png

 


PowerWalker na oficjalnej stronie udostępnia oprogramowanie o nazwie WinPower, zgodne z m.in. Windows, Linux oraz Mac OS. Na pozór prosta aplikacja, posiadająca interface w języku polskim, udostępnia szereg funkcji skrojonych głównie w celu pełnej diagnostyki. Chodzi nie tylko o informacje o stanie baterii, ale i obciążenia całego systemu w danej chwili. Co więcej, użytkownik otrzymuje Dziennik Zdarzeń (przegląd zarejestrowanych awarii i zakłóceń), przeglądarkę Dziennika Danych, harmonogram testów i samodzielnego wyłączenia systemu. Na koniec dodatkowo można zdefiniować alerty, np. podczas naszej nieobecności, które w razie potrzeby zostaną dostarczone np. drogą mailową.

 

PowerWalker w akcji

 

Jednym z głównych powodów zakupu UPS będzie oczywiście funkcja awaryjnego zasilania w przypadku odcięcia dostaw prądu. W normalnych warunkach całościowa moc 720W powinna pozwolić zasilić niewielką stację roboczą lub solidny zestaw gamingowy złożony z topowego procesora oraz wydajnych kart graficznych połączonych metodą SLI lub CrossFire.
Xepln3q.png6TtLbnU.png
km1Bw3w.png

 

Testy wykonałem przy użyciu komputera stacjonarnego o następującej specyfikacji: i5, GTX 1070, SSD, 4x HDD oraz monitora Philips 275C. Dodatkowo użyto dysk sieciowy ASUSTOR oraz konsolę Xbox One pierwszej rewizji. Orientacyjny czas pracy na baterii wygląda następująco:

 • Komputer stacjonarny w spoczynku + monitor (jasność 15%): do 35 minut,
 • Komputer stacjonarny pod obciążeniem + monitor (jasność 15%): poniżej 10 min,
 • Konsola Xbox One: do 30 minut,
 • NAS ASUSTOR AS4004T: do 1,5 godzin.

 


"Komu to potrzebne"?...

 

UPS PowerWalker VI 1200 GX FR posiada szeroki wachlarz funkcji możliwych do skonfigurowania z poziomu komputera. Z pewnością znajdzie zainteresowanie wśród entuzjastów gamingu i technologii, którzy wydali niemało na swoje sprzęty i chcą je uchronić przed niebezpiecznymi skokami napięcia, przy zachowaniu należytej wydajności całej konfiguracji. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że należałoby zainwestować w zasilacz awaryjny o dużo większej mocy, niż maksymalny chwilowy pobór prądu komputera (minimum dwukrotność rzeczywistej mocy).

 

W awaryjnych sytuacjach UPS jest w stanie zapewnić odpowiednio dużo czasu, aby użytkownik mógł zapisać swoją pracę – wykonywany projekt graficzny, edytowany dokument, czy stan rozgrywki w ulubionej grze. Co więcej, produkt jak najbardziej nadaje się do użytku w serwisach lub dla osób naprawiających sprzęt komputerowy na własną rękę. Mowa tu np. o aktualizacji BIOS/UEFI, która potrafiła być tragiczna w skutkach przy choćby chwilowej przerwie w dostawie prądu. Nie trzeba już obawiać się takich sytuacji. Wykorzystanie sprzętu jakim jest PowerWalker VI 1200 GX FR zależy w głównej mierze od inwencji użytkownika, gdyż możliwości jest naprawdę wiele.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

×
×
 • Dodaj nową pozycję...